Zaostřeno na ekologické značky
Ekologická PC: Zelené IT pro budoucnost
Energeticky úsporný hardware prodává stále více výrobců. Z této nové EKOLOGICKÉ VLNY můžete profitovat: vaše náklady mohou klesnout až o 50 procent
MANUEL SCHREIBER
Společnosti jako Apple, IBM, Intel nebo Microsoft sledují tlak spotřebitelů a ekologických organizací a začínají nabízet produkty, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Trend směřující k zeleným technologiím počítačová branže spíše zaspala. IT firmy by se zřejmě ani neprobudily tak rychle, kdyby některé organizace, jako například Greenpeace, pravidelně netestovaly ekologickou ohleduplnost IT produktů. O výsledcích svého zkoumání poté Greenpeace podává zprávu, a to mediálně velmi účinně. Závěry plynoucí z ekologických testů jsou zničující: žádný výrobce se zatím nedokázal dostat do „zelené oblasti“ (viz grafika dole). Odstrašující přitom je, že svou nízkou aktivitou v této oblasti se nechávají zahanbit především giganty jako Nintendo, Philips nebo Microsoft. Společnosti přitom mnoho let věnovaly velké úsilí na to, aby svým produktům přimalovaly zelený lesk. Výrobci poukazují na různé značky, jako je například „Energy Star“, „Energielabel“ nebo „TCO“. Avšak ne každá značka vytvořená pro marketingové účely může skutečně dodržet to, co slibuje - některé nejsou ničím jiným než klamným obalem, který není nijak přezkoušen. Vezměme si například značku Energy Star: logo, které lze vidět při startu téměř každého počítače, sice slibuje velmi úsporné přístroje, kritéria však absolutně nejsou přezkoušena. Výrobci si ekologické značky propůjčují sami, což znamená, že žádná laboratoř, komise nebo kontrolní instance nepřezkoumává, zda jsou postupy skutečně dodržovány.
Že je tento zelený nátěr důležitý, to je v IT odvětví známo již delší dobu. Zelený trend je zajímavý především proto, že díky energeticky úsporným technologiím mohou klesnout vysoké náklady na elektrický proud. Serverové parky a výpočetní centra spotřebují podle studie Lawrence Berkeley National Laboratory celosvětově 45 miliard kilowatthodin elektrického proudu za rok.
Díky ekologickým technologiím mohou tyto náklady dramaticky klesnout. Pozitivním vedlejším efektem je, že firmy si svou image vylepšují okamžitě.
Firmy pod tlakem: Zákazníci žádají ekologicky šetrné produkty
Změna ve smýšlení uvnitř IT odvětví jistě není nezištná. Veřejné vědomí v oblasti ochrany přírody a klimatu se v minulých dvou letech stalo znatelně citlivějším. Úspěchem je, že inovace a zkušenosti IT firem se zelenými technologiemi pomalu prosakují také do koncového trhu. Není se co divit: studie dokládají, že poptávka v sektoru zelených IT stoupne do roku 2010 o více než 60 procent.
Stále více výrobců proto vyrábí úsporné minipočítače, které jsou vhodné pro použití jako kancelářská a mediální PC. Možností nasazení je skutečně mnoho: pro většinu aplikací jsou současné počítače silně naddimenzovány, hardware často funguje nesprávně nebo navzájem špatně spolupracuje. Nejlepší příklad: high-endový počítač spotřebuje při maximálním zatížení více než 500 wattů.
Denní používání PC delší než tři hodiny přijde přibližně na 3 500 Kč za rok - spotřeba v režimu standby přitom ještě není započítána. Počítač, který skutečně dodržuje uznaná kritéria ekologických značek, spotřebuje méně než polovinu. Podobné je to s monitory: zatímco některé přístroje spotřebují v modu standby maximálně 2 watty, jiné pohltí 20 i více wattů.
Najít správný hardware je bez podrobných informací sotva možné. Kdo například pátrá po spolehlivých značkách, jako je „Modrý anděl“, ten bude při hledání úspěšný jen zřídkakdy - tuto značku nenese téměř žádný PC produkt.
Obecně se zdá, že IT odvětví má se svým ekologickým aspektem trochu problémy. Na veletrhu CeBIT, jehož mottem byly zelené IT, byla expozice „ekologicky šetrné vesnice“ vykázána do odlehlého koutu.
STUDIE GREENPEACE
V různých studiích (www.greenpeace.cz) odhaluje ekologická organizace Greenpeace firmy, které škodí životnímu prostředí. Na této škále najdete jak hříšníky, tak příklady hodné k následování.
Nintendo: Výrobce konzolí o svých produktech raději mlčí. To vedlo k nejhoršímu výsledku ve studii.
Microsoft: Produkty od Microsoftu obsahují zpomalovače hoření a PVC. Také na poli recyklace má firma z Redmondu rezervy.
Apple: V každém vydání studie firma stoupá o pár bodů. Zařízení jako MacBook Air Apple vyrábí převážně s využitím ekologicky přijatelných látek.
Nokia: Firma sází stále více na ekologickou šetrnost, například při výrobě a recyklaci.
Samsung a Toshiba: Co se týče recyklace, tyto firmy mohou sloužit za vzor. Samsung a Toshiba si nevysloužily žádné přitěžující okolnosti. Obě firmy ovšem prodávají i některé produkty, které obsahují PVC a zpomalovače hoření.
Kdo bude první? Greenpeace provádí své studie od srpna 2006. Žádná firma se zatím nedokázala dostat až do „zelené oblasti“.
EKOLOGICKÉ ZNAČKY
Značky mají zákazníkům sloužit jako pomoc při orientaci - téměř nikdo však neví, co tyto etikety znamenají a zda se jim dá věřit.
Energy Star
Logo Energy Star si může na svůj produkt umístit každý výrobce sám. Údaje nejsou přezkoumávány.
Energylabel (GEEA)
Kritéria by byla dostačující, testovány jsou ovšem pouze namátkové vzorky. Jedná se o nadbytečnou značku.
TCO
Důkladné a nezávislé zkoušky: hodnověrná značka si vysloužila celosvětové přijetí.
Modrý anděl
Testy, které garantují, že jsou přístroje ohleduplné k životnímu prostředí. V IT odvětví je však tato značka k vidění zřídkakdy.
Ekoznačka Evropské unie
Většina hodnoticích kritérií je testována - částečně ovšem postačují údaje výrobce.
EPEAT
Používá se mnoho kritérií, ta jsou však testována pouze zřídkakdy. Lze doporučit s jistým omezením.
Ekologicky šetrný výrobek
U označeného výrobku (např. elektroniky) jsou minimalizovány nepříznivé vlivy na životní prostředí.
- Aktuality - Ekologická PC: Zelené IT pro budoucnost (528.43 kB) - Staženo 1493x