Přejít k hlavnímu obsahu

10 otravných problémů

10 otravných problémů

Bugy a chyby v softwaru jsou tak otravné: Často však pro ně existuje JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ. Nenechejte se otrávit!
MARKUS HERMANNSDORFER

Ten pocit zná každý z vás. Nejraději byste zvedli telefon, zavolali výrobci softwaru a prozradili mu číslo svého bankovního konta, aby vám poslal honorář za beta testování jeho programu. Je totiž naprosto běžnou praxí, že platící zákazníci přicházejí na chyby v programech a musí odhalovat bugy, které zavinili programátoři. Co s tím lze dělat? Chip vám prozradí, jak se těchto problémů zbavit – v XP i ve Vistě.
Problémem však nejsou jen špatně naprogramované aplikace, jedná se také o nekontrolované pády systému, které vás stojí peníze. A samozřejmě v neposlední řadě Microsoft a jeho stovky malých či velkých bugů, které jsou zabudované v jeho operačních systémech – především ve Vistě.

Nové PC: Vypněte softwarové brzdy

Skrblíci jsou mezi námi. Nemůžou odolat tak výhodnému nákupu PC ze supermarketu. Ještě než zapnou počítač, radují se z ušetřených peněz. Ale ačkoliv je počítač vybaven nejmodernějšími komponenty, běží šnečím tempem. Jaká je příčina? Samozřejmě software. Toolbary, desítky demoverzí, „vychytané“ utility od poskytovatelů připojení i bezpečnostní programy. Tyto aplikace se označují jako crapware nebo junkware. Výrobci crapwaru pak platí za reklamu, kterou mají v novém počítači, a tím může být počítač levnější. Problém ovšem je, že crapware je často velmi složité odinstalovat…
TIP * Prostřednictvím nástroje PC Decrapifier z Chip DVD se crapwaru zbavíte rychle a snadno. Které nežádoucí aplikace umí nástroj odstranit, to se dočtete na stránce www.pcdecrapifier.com po kliknutí na »Crapplications«.
Problém crapwaru: Pokud později použijete záchranné Windows CD, které jste dostali od prodejce, veškerý crapware bude zase zpět. I na to však máme řešení. Stačí použít záchranné Chip CD 2008 z Chip DVD – to váš problém vyřeší. Případně si můžete vytvořit vlastní XP-Setup-CD pomocí nástroje XP-Iso-Builder (naleznete jej rovněž na Chip DVD). Znevýhodněni jsou uživatelé Visty – těm nezbude nic jiného než si zakoupit plnou verzi Windows Vista.

Virový skener: pomalu a bezpečně

Chip vám již několik měsíců přináší nové AVG 8.0, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi bojujícími proti zákeřným škůdcům. Často si však stěžujete, že se vám výrazně zpomalilo surfování, ať už v Exploreru, Firefoxu nebo Opeře.
Příčinou zpomalení, patrného především na pomalých linkách, je modul zvaný LinkScanner, který nový nástroj AVG obsahuje. Tento modul totiž u otevřené stránky prochází odkazy a kontroluje, zda nejsou nebezpečné. Tím stahuje stovky kilobajtů, které zpomalují surfování. Odměnou vám je, že sice nenavštívíte nebezpečnou stránku, na druhé straně je důsledkem právě zpomalení internetu.
TIP * Pokud surfujete jen po ověřených stránkách, o nichž jste přesvědčení, že vám na nich nebezpečí nehrozí, můžete LinkScanner deaktivovat. Stačí poklikat na ikonu AVG v položce SystemTray, otevřít »LinkScanner«, deaktivovat štít a uložit změny. Surfování bude zase rychlé jako dříve.

Paměť v XP: ochrana RAM

Skvělý nápad: Hardwarová funkce Data Execution Prevention (DEP) integrovaná do XPSP2 má zajistit ochranu před škodlivým softwarem. Hloupé je, že tato vychytávka může svévolně poškodit data v paměti v okamžiku, kdy svůj počítač probudíte ze spánku nebo z úsporného režimu. Podle Microsoftu je tento problém nejčastější u OEM verzí Windows XP všech typů.
TIP * Řešení (přímo od Microsoftu) je již naštěstí na světě. Stačí navštívit stránku www.microsoft.cz a do vyhledávače zadat
KB889673
Naleznete zde odkaz na patch, který problém definitivně vyřeší.

Spam: konečně správné třídění

Ačkoliv svůj antispamový nástroj pravidelně aktualizujete, jeho výsledky vás rozhodně neuspokojí. Příčina: Většina nástrojů pro boj s nevyžádanou poštou pracuje s blacklistem – ten obsahuje seznam typických spamů a seznam spammerů. Jenže to je také největší nevýhoda, protože spammeři neustále mění svoje adresy a obměňují texty svých e-mailů. Spamový filtr se pak stane zcela bezmocným.
TIP * Problematické blacklisty zkombinujte s whitelisty. Ty obsahují adresy všech vašich kontaktů a tyto maily nikdy neoznačí jako nevyžádanou poštu. Osvědčeným nástrojem, který splňuje všechny tyto požadavky, je Spamihilator, který najdete na Chip DVD. Kombinuje několik účinných technik, proti kterým je většina spamů bezradná. Nechybí učící se Bayesův filtr ani rozpoznávání „závadných“ slov a Spamihilator zároveň zná vaše přátele, takže už nikdy nezahodí e-mail, který je pro vás skutečně určen. A naopak: Můžete si přidat konkrétní uživatele, od kterých nechcete e-mail nikdy přijmout.

ADSL: Plný výkon

Pořídili jste si předražené ADSL, které slibuje rychlost až 8 Mb/s. Ovšem této slibované rychlosti se ani nepřiblížíte. Příčin je hned několik. především je to agregace – vašich 8 Mb/s totiž sdílí ještě dalších 40 uživatelů. Další příčinou je, že vaše připojení není tak kvalitní, aby ADSL mohlo být dostatečně rychlé. Internet totiž funguje přes staré telefonní vedení, které bylo dimenzované akorát tak na analogový telefonát, nikoliv na rychlé ADSL. Pokud však vaše linka takto vysokou rychlost nezvládá, je zcela zbytečné, abyste platili za 8Mb rychlost, když vaše dráty nepustí více než polovinu této rychlosti. Pokud si chcete rychlost ověřit, otevřete někdy v noci stránku www.dsl.cz/merenirychlosti. V noci totiž nebývají linky tak vytížené, a agregace proto neovlivňuje měření. Pokud se ani tehdy nepřiblížíte k 8 Mb/s, je jasné, že chyba je v drátech. Pak doporučujeme přejít na nižší tarif.
TIP * Některé ADSL modemy, jako třeba Fritzbox, mají ve svém menu integrovánu funkci pro měření rychlosti připojení. Stačí se přihlásit do webového rozraní a zvolit menu »DSL Information«.

Filmy: Přehrát všechny formáty

Windows Media Player je skutečně strašlivý. Stačí mu méně standardní formát videa či hudby, a už se zhroutí a nic nepřehraje. A to ani v případě, že všechny potřebné kodeky jsou v počítači nainstalovány. Proto je lepší sáhnout po přehrávači, který bez otravných hlášek přehraje každý formát, jejž mu předhodíte.
TIP * Na Chip DVD vám pravidelně přinášíme bezplatný SMPlayer. Ten si poradí s každým hudebním i video souborem bez jakýchkoliv výmluv a zdržování. Rovněž odpadá problém s hledáním a instalací kodeků – v přehrávači jsou totiž všechny kodeky již integrovány. Přehrávač skvěle odstraní i prokládání. Na webových stránkách přehrávače http://smplayer.sourceforge.net se dozvíte, se kterými formáty si poradí.

Pevný disk: žádná ztráta dat

Čím starší je pevný disk, tím větší je riziko ztráty dat. Google zaplatil studii s názvem »Failure Trends in Large Disk Drive Population«. 100 000 pevných disků bylo pozorováno po dobu devíti měsíců. Vedle sebe stály drahé i levné značky. Výsledkem je, že nákup pevného disku je jako sázka do loterie – i nové disky se můžou porouchat. Je jedno, jestli se jedná o Western Digital, nebo o IBM, anebo o jakoukoliv jinou značku.
TIP * Pokud se váš disk pokazí, pomůže už jen specializovaný nástroj, jako třeba Kroll Ontrack, který vaše soubory zachrání. Nedopusťte však, aby situace zašla tak daleko. Lepší je, pokud svůj disk pravidelně zálohujete, třeba pomocí freewaru.
                                                       Když harddisk odejde, je pozdě přemýšlet o záloze.
V červnovém Chipu jsme vám přinesli podrobný návod, jak nastavit Windows tak, aby měla stejné funkce jako geniální Time Machine od společnosti Apple. K tomu je zapotřebí jen nástroj Cobian Backup. Nastavíte, co kdy a kam zálohovat, a o více se již nemusíte starat.

Vypalování: stávkující Nero

Windows XP sama umí vypalovat CD, Vista už dokonce i DVD. Za to je zodpovědná funkce Image Matering API (IMAPI), kterou kromě Windows používají i jiné nástroje – například Nero. Někdy se však místo procesu vypalování zobrazí jen modrá obrazovka.
TIP * Na vypalování disků používejte v počítači jen jeden program, třeba zmíněné Nero. Další aplikace můžou znamenat konflikty. Pro jistotu deaktivujte i službu vypalování ve Windows.
Zvolte »Start / Spustit« a zadejte
msconfig
Přejděte na záložku »Služby« a odškrtněte háček u služby »Služba modelu COM pro zápis na disk CD (IMAPI)«. Po restartování počítače již žádné pády počítače při vypalování nebudou.

Outlook: maily a kontakty

Osobní nastavení, kontakty, e-maily – Outlook všechny tyto informace ukládá do jednoho souboru s názvem »outlook.pst«. Problém: Tento soubor velmi rychle narůstá na velikosti. A když velikost tohoto souboru přeroste přes 2 GB, Outlook bez varování vypoví službu. Stejný problém je i u off-line složek, které nesou koncovku »OST«.
TIP * Microsoft nabízí pro tento případ bezplatný nástroj, který velké soubory PST a OST zredukuje tak, aby byly zase funkční. Stačí opět otevřít stránku www.microsoft.cz a do vyhledávání zadat »KB296088«. Výsledek vás přesměruje na stránku, kde se krok za krokem dozvíte, jak problém vyřešit.

Vista: update bez bugů

Nevycházíme z údivu, že Vista má stále problémy s aktualizacemi a Microsoft není schopen vytvořit takové aktualizace, které by byly bez bugů. Aktuální příklad: Patch s označením KB938371 by měl pomoci s budoucími aktualizacemi systému a rovněž by měl zajistit větší výkon systému. Místo toho se však uživatelé dočkají problému s připojenými USB komponentami. Nejčastěji se jedná o HID zařízení, tedy o myši a klávesnice. Tento problém mají všechny systémy Vista, včetně těch se Service Packem 1.
TIP * Prozatím není k dispozici žádný opravný patch, který by problém vyřešil. Navíc tuto aktualizaci není možné odstranit. To je vážně skvělé. Naštěstí vyřešit problém není zas tak složité. Stačí otevřít správce zařízení a najít USB zařízení, která nebyla rozpoznána. Jedná se právě o HID zařízení – tedy o klávesnici nebo o myš. K těmto zařízením nainstalujte nový ovladač a jako cestu k ovladači zadejte »C:\Windows\winsxs«. Nainstalujte nalezený ovladač, i když bude systém protestovat, že zvolený ovladač není podepsaný. Nejpozději po příštím restartování systému bude zařízení fungovat zase bez problémů. Pokud máte více USB zařízení, která po nainstalování aktualizace přestala fungovat, bude nutné tento proces instalace ovladačů zopakovat u všech.
Těšit vás může to, že nyní jste již odstranili všechny problémy Windows – ta teď budou zase příst jako spokojená kočka.
AUTOR@CHIP.CZ

INFO

Jak předejít problémům

Za pomoci několika našich tipů snadno předejdete problémům. A předcházet problémům je jednodušší, než je řešit.

PRAVIDELNÉ ČIŠTĚNÍ DISKU
Aplikace odkládají na pevný disk řadu souborů, ze kterých se postupem času stává velká brzda systému. Aby se počítač zase vrátil do kondice, je třeba se datového odpadu pravidelně zbavovat.
Jak na to:
Z Chip DVD si nainstalujte CCleaner. Klikněte na tlačítko »Analyzovat« a nechte program pár minut pracovat. Nástroj zkontroluje, které soubory jsou zbytečné a mohou být odstraněny. Všechny soubory vypíše a rovněž vám prozradí, kolik místa vyčištěním získáte. Pokud souhlasíte, klikněte na »Spustit Cleaner«. Rovněž doporučujeme zkontrolovat registry. Klikněte na ně a zvolte »Hledej problémy«. CCleaner vyhledá konflikty v registru a pro jejich odstranění klikněte na »Opravit vybrané problémy…«.

UDRŽENÍ AKTUÁLNÍHO SYSTÉMU
Nové ovladače mají zajistit perfektní funkčnost hardwarových komponent. Nově vyrobený hardware totiž často trpí dětskými nemocemi, které jsou způsobeny právě nedokonalými ovladači, jež navíc bývají přibaleny na CD.
Jak na to: Všechny ovladače můžete aktualizovat za pomoci sharewaru My Drivers, který najdete na Chip DVD. Program prohledá hardwarové komponenty v počítači. Chcete-li najít nový ovladač, klikněte na komponentu pravým tlačítkem myši a zvolte »Check for driver update«. Pro udržení aktuálních aplikací použijte program UpdateStar – naleznete jej rovněž na Chip DVD.

STAREJTE SE O BEZPEČNOST
Viry i hackeři se můžou do vašeho počítače dostat jedna dvě. Proto je lepší, když před nezvanými hosty raději zavřete dveře.
Jak na to: Ve Windows zapněte automatické aktualizace, nainstalujte antivirový program, (nejlépe s firewallem, jako je třeba AVG 8.0), nástroj pro boj se škůdci (nejlépe Spybot Search & Destroy) a nástroj pro detekci rootkitů (na Chip DVD najdete McAfee Rootkit Detective). I s touto armádou ochránců však buďte na pozoru a neotevírejte každý příchozí e-mail.

ZÁLOHY ŠETŘÍ ČAS A NERVY
I když je zálohování souborů otravné, neměly byste na něj zapomínat. Následná ztráta souboru je totiž ještě horší. Zálohovat však nemusíte ručně – stačí jednou nastavit správný program, a o zbytek se starat nemusíte.
Jak na to: Z Chip DVD nainstalujte program Cobian Backup, rychlý a výkonný program pro zálohování souborů: Jen jednou jej nastavíte a pak už automaticky bude provádět zálohu vybraných souborů. Až váš disk přestane fungovat, zjistíte, že investice deseti minut do nastavení zálohy byla skvělý nápad.

Dokumenty ke stažení