EXPRESNÍ TEST CHIPU - VŠECHNA FAKTA KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ
Odinstalátory zdarma
POKLIDIT VE WINDOWS, to je opravdu sisyfovská záležitost. Té nejšpinavější práce – pokud možno bezezbytkového odstranění nainstalovaného softwaru – se ujaly programy zvané odinstalátory.
MARKUS MANDAU
Nejde o pouhé klišé: Windows se v průběhu provozu stále zpomalují. Jak pomalá právě jsou, to závisí na počtu nástrojů, které uživatel do počítače nainstaloval. Každý nový program zatěžuje systém položkami v systémovém registru a DLL soubory, o programových komponentách ani nemluvě.
Takže pryč s neoblíbenými nebo zbytečnými nástroji! Jak je však odstranit beze zbytků? Tady Windows, která si ani jinak na pořádek zrovna nepotrpí, mnoho nepomohou. Pod XP i Vistou se o svou řádnou odinstalaci musí postarat programy samy. Postupem »Start / Ovládací panely / Přidat nebo odebrat programy« se sice dostanete k nabídce slibující odinstalování programů, kompletní funkčnost jí však chybí.
V čem je problém? Nečistě naprogramovaná nebo pokažená odinstalační rutina dožene uživatele k manuálnímu vymazávání softwarových komponent – jako kdysi v počítačové „době kamenné“: musí sám vyhledat příslušné soubory v programové složce a pomocí „regeditu“ i položky v systémovém registru a pak je vlastnoručně zničit – což je v mnoha případech počínání dost nebezpečné. Proto se objevila nová kategorie freewarových nástrojů, které se této nevděčné úloze věnují – říká se jim odinstalátory (uninstallers). Co však zmohou tam, kde selhala samotná Windows?
Také kandidáti v našem testu nejprve používají odinstalační rutiny programů, neboť neposkytují žádnou přídavnou techniku k jejich obejití. Ty lepší z nich však potom ještě také důkladně uklidí všechny pozůstatky po zrušených programech. Je to nutné, neboť pod Windows je bezezbytkové odstranění programů pouhá iluze. V systémovém registru zpravidla zůstane spousta položek týkajících se formátů souborů nebo nastavení programů – ukázkovým příkladem může být Total Media Converter firmy Magix. Ten při instalaci změnil v systémovém registru 5 096 položek. Detailně to znamená, že nástroj 13 klíčů vymazal a 2 214 jich založil; pokud jde o hodnoty, přidal jich 2 726 a 143 změnil. Z toho po provedení vlastní odinstalační rutiny ještě v registru zbylo 1 610 změněných položek. Jinak by ovšem situace vypadala, kdybychom použili software od firem Corel, CyberLink nebo Pinnacle – tedy typické komerční produkty.
Čisticí kolona ve stávce: Proč odinstalátory téměř vždy zklamou
Výsledky odinstalátorů většinou přinášejí rozčarování, neboť málokdy odvedou lepší práci než vlastní odinstalační rutiny programů. Jedině Revo Uninstaller umí více: nabízí čtyři režimy, od normálního vyvolání odinstalátoru bez přídavného skenování až po důkladnou systémovou analýzu. Proto nástroj odhalí vedle osiřelých položek v registru také „mrtvoly“ souborů, které po sobě nějaký software zanechal. V případě programu Total Media Converter to bylo kolem 20 souborů. Ostatní odinstalátory se výsledkům nástroje Revo dokážou jen přiblížit, pokud je uveden v činnost integrovaný čistič registru a po skenování je datové smetí zbylé po Magixu vymazáno ručně – což je samozřejmě pracné a navíc úkol jen pro znalce.
Avšak i Revo má k optimu daleko, neboť ignoruje položky registru, které zakládají sama Windows při instalaci nového softwaru. A těch není málo. Fungující odinstalátor by tedy musel systémový registr předem prohlédnout a jeho podobu si zapamatovat. Po nainstalování softwaru by musel porovnat změny, aby později při odstraňování nástroje skutečně zničil všechny jeho stopy. Tuto metodu můžete částečně aplikovat v našem workshopu v rámečku vpravo nahoře – byť je samozřejmě pracnější než stisk tlačítka v odinstalátoru. Proč potom ale vůbec používat ostatní odinstalátory? Jeden důvod tu je: pro Windows 2000 Microsoft znovu přepracoval nabídku přidávání a odebírání softwaru v Ovládacích panelech – ovšem s následky spíše nepříjemnými. Od té doby totiž operační systém zavádí příslušnou rutinu tím pomaleji, čím více programů je zaregistrováno. Windows si při každém jejím vyvolání načítají aktualizované informace o velikosti programů, o frekvenci jejich používání a posledním volání. A to trvá, měřeno na silně zatížených počítačích, i přes minutu, pocitově ještě déle. Některé odinstalátory, jako například Safarp, toto dotazování obcházejí – díky tomu je odinstalační rutina ihned k dispozici.
Jarní úklid ve Windows: Které přídavné funkce jsou důležité
Některé odinstalátory se snaží suplovat univerzální čisticí prostředky. Odstraňují zbytečné soubory v adresáři Temp a zahlazují softwarové stopy, například po internetovém prohlížeči, Mediaplayeru nebo soupravě Office. CCleaner 2.05 a Revo k tomu přidávají dokonce ještě „skartovačku“ souborů. Tyto přídavné funkce sice mají svůj smysl a pracují efektivně, ale výraznější zrychlení systému od nich očekávat nelze. V tomto ohledu je důležitější „autostart manažer“, jakým disponuje například Cleaning Suite firmy Ascomp. Ten zastavuje programy, které se mají automaticky spouštět při zavádění Windows. Zaostává však daleko za speciálními nástroji, jako je známý AutoRuns od Sysinternals.
Co se týká obsluhy, odinstalátory nikoho nevystaví vážnějším potížím. Dovolují sice i manipulaci s položkami odinstalačních rutin v systémovém registru, ale takový – většinou nešťastný – nápad mohou tak jako tak dostat jenom experti. Důležité úlohy vyřizují nástroje po stisku tlačítka.
Všechny odinstalátory běží také pod Vistou. A je to tak dobře. Vždyť v novém operačním systému je systémový registr ještě nafouknutější než v XP. Čerstvá instalace XP má v registru něco přes 120 000 položek, Vista dokonce 320 000. Už jen kvůli tomu je dobrý odinstalátor pro Vistu nezbytný. Ještě lepší by bylo, kdyby jej Microsoft vyvinul sám. Ale na to si asi počkáme hodně dlouho...
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Testované odinstalátory jsou freewarové a svou úlohu plní lépe než samotná Windows – dva důvody pro jejich používání. Doporučit ale můžeme jen vítěze testu Revo: pouze ten čistí jakž takž pečlivě – a je to nutné, neboť Windows se až příliš rychle zanášejí různým datovým smetím. Známým následkem je pak pomalé spouštění a pomalá práce.
MINI-WORKSHOP Jak osvobodit registr od datového balastu
Podle našeho tipu uklidíte v systémovém registru důkladněji než s kterýmkoli odinstalátorem. Všechny nástroje, které k tomu budete potřebovat, najdete na přiloženém Chip DVD.
1 SNÍMKOVÁNÍ REGISTRU
Nástroj regshot (http://sourceforge.net/projects/regshot) vytváří snímky momentálního stavu registru a navzájem je porovnává. První snímek si pořiďte před instalací přidávaného softwaru, druhý poté, co jste software zase odinstalovali. Výsledek porovnání vám regshot uloží ve formě textového souboru.
2 OBNOVENÍ PŮVODNÍHO STAVU
Textový soubor vygenerovaný programem regshot zaveďte do nástroje undoreg (http://neutronstar.cjb.net). Ten po stisku tlačítka všechna změněná místa v registru zase vrátí do původního stavu. Upozornění: undoreg spolupracuje pouze s regshotem ve verzi 1.8.1, kterou jsme proto také umístili na Chip DVD.
- Testy a recenze - Odinstalátory zdarma (469.37 kB) - Staženo 1574x