CHIP Top 10
SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY: A je tu opět náš pravidelný přehled produktů, které prošly naším testlabem.
Srovnávací test, který najdete v tomto čísle („Extrémní test paměťových médií“, strana 56), je skutečně neobvyklý a hned tak si ho patrně nezopakujeme. Naše „testování“ totiž dost zařízení nepřežilo… Výsledky testu jsou však skutečně zajímavé a daly nám odpovědi na otázky typu „To by mě zajímalo, co by s tím pevným diskem udělal pořádný magnet“, „Píšou odolný disk, ale chtěl bych vidět, jak dopadne, když ho přejede auto“ nebo „Málem jsem nechal flash disk v kalhotách, které jsem dal do pračky. Nevím, jestli by to přežil“. My už teď víme své a vy z výsledků zjistíte, že byste měli být na svůj hardware opatrní.
Ovšem na zničení zařízení z oblasti informačních technologií často nepotřebujete ani vodu, ani oheň, ani terénní auto. Životnost většinou zkracuje i běžné používání, nebo dokonce stačí zub času. Otestovat, jak se bude zařízení chovat za pár let a jestli vůbec ještě poběží, je bohužel dost obtížné, ne-li nemožné. S některými produkty samozřejmě máme dlouhodobé zkušenosti. Pamatuji si, že jsme jednou ze serveru vyjímali pevné disky - nic jim nebylo (jen už byly vzhledem k narůstajícímu počtu dat příliš malé), a ačkoliv se v podstatě nezastavily, po celou dobu spolehlivě pracovaly. Říkali jsme si, že ty bychom vám s klidným svědomím doporučili jako dobrý nákupní tip. Samozřejmě se už ale neprodávaly, protože modely se obměňují velmi rychle. Vědět tak vždycky dopředu, na co bude spolehnutí…
My se s vámi můžeme podělit o výsledky, které můžeme zjistit aktuálně, to znamená o hodnoty rychlosti, spotřeby a podobně. Nejen tyto, ale i další parametry budeme příští měsíc zjišťovat u 24“ TFT monitorů, notebooků se samostatnou numerickou klávesnicí a dalších produktů. Dozvíte se také podrobnosti o procesoru Atom a celé nové platformě Intelu a připravujeme i článek o novém BIOS nazvaném EFI, který by měl být na rozdíl od těch dnešních uživatelsky přívětivější a pochopitelnější i pro běžného uživatele. Zajímat vás snad bude i článek o tom, jak zmodernizovat počítač, aby lehce zvládl nový systém Microsoft Vista, mohl se pustit do nových a náročných 3D her a rozuměl si s filmy ve vysokém rozlišení.
PAVEL. TROUSIL@CHIP.CZ
INFO Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ
Špičková třída 100 - 90 Střední třída 74 - 45
Vyšší třída 89 - 75 Nelze doporučit 44 - 0
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)
SD karty
Test ukázal, že pro běžné použití stačí jakákoliv z testovaných karet a že pro obyčejné fotografování či poslech MP3 skladeb je zbytečné kupovat ty nejrychlejší. Pokud však na kartě často přenášíte větší množství dat, s rychlejšími kartami ušetříte při kopírování čas.
USB flash disky
Praktické a oblíbené USB disky dnes dosahují kapacity 16 GB, což představuje prostor pro uložení 5 000 MP3 skladeb nebo 10 000 fotografií. Chip vyzkoušel rychlost a provedení nejnovějších modelů.
LCD monitory - 19“
Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 4 000 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.
LCD monitory - 20“
Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.
LCD monitory - 22“
Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22“ monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 x 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.
LCD monitory - 24“
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.
Wi-Fi routery
Nové Wi-Fi routery podle návrhu standardu 802.11n umí více než jen přenášet data. Výbava zahrnuje obvyklý standard, tedy firewall, funkci pro průchod VPN a DynDNS, což je funkce, kterou potřebujete v případě, že váš provider vám dynamicky mění vaši IP adresu. Objevují už se i routery, které mají port USB (k připojení USB disku nebo tiskárny).
Webové kamerky
Dostupnost a propustnost internetu dnes umožňuje internetovou komunikaci slovem, obrazem i zvukem i domácím a méně erudovaným uživatelům. Testovali jsme moderní webové kamerky nejznámějších výrobců. Výsledky testu hovoří jasně - nejlepší produkty nabízí Logitech, na střední úrovni se pohybuje Microsoft a za ním Creative a Genius. Cenový rozdíl mezi špičkovými a nejlevnějšími modely činí ale i 2 000 Kč.
HD kamery
Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 19 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.
Externí 3,5“ pevné disky
Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat - to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných 500GB externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.
Barevné laserové tiskárny
Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku.
Navigace
Moderní navigační zařízení toho umí mnohem víc než jen navigovat a je vlastně škoda používat je jen k nalezení vytyčeného cíle -i když to umí velmi dobře. Nabízejí řadu přídavných funkcí - od videopřehrávače až po čtečku elektronických knih. I proto jsme se rozhodli otestovat šestnáct zařízení PNA (Personal Navigation Assistants).
PC SESTAVY
Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.
Interní 3,5“, SATA disky
Oficiálním následovníkem ATA je SATA -vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.
Digitální fotoaparáty - zrcadlovky
Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - CHIP Top 10 (595.23 kB) - Staženo 1352x