Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik nás stojí autorská práva

Kolik nás stojí autorská práva

Vážení čtenáři,

původně jsem chtěl na úvod napsat něco o nespolehlivosti IT systémů. Průšvihy softwarových vývojářů a inženýrů se naplno projevily při spouštění nového terminálu British Airways na londýnském letišti Heathrow: během prvních týdnů provozu se zde zatoulalo přes 40 000 zavazadel, byly zrušeny stovky letů a další stovky měly nemalé zpoždění. A to vše jen kvůli dlouho dopředu pečlivě testovanému, a přesto nefungujícímu informačnímu systému odbavování zavazadel. Podobný zádrhel potkal hned první den po otevření schengenského prostoru i český registr vozidel, tento výpadek však naštěstí trval jeden a rozhodně neměl takové následky. Ale ruku na srdce, průšvihy se nevyhýbají nikomu a nemá cenu se pást na něčí smůle.
SPÍŠE MĚ ZAUJALO, že známý program pro výhodné internetové volání Skype si zaregistrovaly už tři miliony Čechů, což je více než jedno procento všech světových uživatelů. To je nesporně úspěch a překvapivě vysoké číslo i ve srovnání s nedávno zveřejněným údajem o tom, že pomocí ICQ aktivně komunikují zhruba dva miliony našich spoluobčanů. Že bychom byli opravdu tak na špici v používání moderních technologií? Obávám se, že na oblibě alternativní komunikace mezi Čechy má lví podíl hlavně bývalý monopolní a současný majoritní provozovatel pevné telefonní sítě.
NAKONEC NA MĚ ALE NEJVĚTŠÍ DOJEM UDĚLALA INFORMACE, která vůbec není nová, jen se na ni občas trochu zapomíná. V tomto čísle vám přinášíme test USB flash disků a také paměťových karet. Je úžasné, jak se u těchto médií neustále zvyšuje kapacita a přitom klesají ceny. Proto jsme porovnávali už 16GB flash disky (ty se totiž prodávají už za ceny od 1 400 korun) a různé druhy paměťových karet (s kapacitou 1 až 16 GB). Málokdo z kupujících si však uvědomuje, kolik z ceny těchto flash disků dělá poplatek za autorská práva.
TYTO POPLATKY JDOU „NEZISKOVÝM" ORGANIZACÍM bdícím nad dodržováním autorských práv (tzv. kolektivním správcům - v ČR jich je celkem šest a odměny si dělí podle toho, koho zastupují). Bez ohledu na rostoucí kapacitu a klesající výrobní ceny zaplatíme navíc šest korun za každého půl gigabajtu kupované paměti. Za prodej jednoho 16GB flash disku tak organizace OSA, Intergram a jim podobné inkasují 192 Kč. Až koncem roku budou běžně v prodeji karty a USB flash paměti s 32GB kapacitou, dostanou autoři z prodeje každého takového zařízení už 378 korun. A to vše jen proto, že na těchto kartách prý mohou uživatelé potenciálně přenášet kradenou hudbu, fotky a podobně. Dovedu si představit, že zmíněné organizace drží vší silou palce technickému pokroku.
ALE DOST STĚŽOVÁNÍ. Tento měsíc jsme pro vás připravili zase trochu modernější Chip. Měl by být díky novému designu ještě přehlednější, čtivější a při zachování stejného množství textu působit vzdušněji. Také všechny články jsme připravovali se zřetelem na jejich užitnou hodnotu pro vás, naše čtenáře. Doufáme, že se vám květnové číslo bude opravdu líbit.
Josef Mika, šéfredaktor

ZAUJALO NÁS

* FUP U ADSL bude brzy patřit historii - všichni významní operátoři jej ruší. Teď už jen zrušit agregaci a zvýšit upload...
* MALÉ LEVNÉ POČÍTAČE a „netbooky" nejspíše čeká skvělá budoucnost. Podílet se na ní bude patrně i úsporný procesor Intel Atom.
* IOMEGA KONČÍ. Kupuje ji společnost EMC Group. Kdysi slavný výrobce mechanik ZIP a dalších produktů pro ukládání dat neustál nástup levných vypalovaček.
* AMD MÁ TŘÍJÁDROVÉ procesory Phenom X3. Že by konečně produkt, který trochu potrápí Intel?
* SKYPE dnes celosvětově používá 276 milionů uživatelů, video zahrnuje už celých 25 % hovorů SkypetoSkype.
* SP3 PRO XP: Zprávy o Service Packu 3 jsou stále pouze „nadějné". Podle neoficiálních informací se RC dostala do rukou testerů už v říjnu loňského roku, nyní se pracuje na RC 2. Vzhledem k tomu, že Microsoft ve svých prvních slibech počítal s koncem roku 2006 a v dalších s polovinou roku 2007, je rychlost této společnosti trochu zarážející.
* CSIRT.CZ: V ČR konečně vznikla organizace, jejímž cílem je bojovat proti nebezpečným internetovým aktivitám. S její pomocí by mělo dojít k rychlejšímu vyřešení problémů souvisejících s phishingem, s útoky DDoS a se sítěmi botů.
* CSIRT.CZ: Vybudování organizace pro boj s „internetovými problémy" ale stojí na vratkých nohách. Organizace v současné době je (a pravděpodobně ještě dlouho bude) bezzubá. Chybí totiž jakákoliv podpora ze strany zákona, a tak její nejtvrdší „donucovací metodou" je zatím jen úpěnlivá prosba...

Dokumenty ke stažení