Nastavení Wi-Fi za 20 sekund
Pomocí nové technologie si zabezpečenou Wi-Fi síť postaví i počítačový začátečník -a rychleji než síťový guru. Konfigurace totiž nyní probíhá automaticky.
Fabian von Keudell
Změnit SSID, vymyslet přístupové heslo, nastavit síťový klíč, nakonfigurovat klienty - dosud byla konfigurace bezdrátové Wi-Fi sítě zdlouhavá a komplikovaná. Díky nové technice od Microsoftu (Windows Connect Now) a od Buffala (AOSS) je však nyní konfigurace hračkou. Uživatel již nemusí vědět, co znamená SSID, kdy použít klíč WPA-TKIP, a kdy zase AES. U řešení od Buffala stačí jednoduché stisknutí tlačítka, u řešení od Microsoftu si vystačíte s krátkým PIN kódem.
Windows Connect Now: Pro bezpečnou Wi-Fi síť stačí PIN
Bezpečné surfování bez SSID (Service Set Identity) a bez pamatování si hesla? Se službou Windows Connect Now (WCN) to není žádný problém: k autorizaci routeru se používá krátký PIN kód. Technologie je ve Windows XP dostupná od Service Packu 2, přičemž najít zařízení, které WCN nepodporuje, je opravdu obtížné - technologie je obsažena prakticky v každém moderním routeru střední třídy. Vista přichází s WCN již od samého počátku. A pokud jste si koupili router s logem „Vista Certified“, máte jistotu, že konfigurace pomocí WCN proběhne rychle a jednoduše.
Je škoda, že počítač je třeba propojit s routerem pomocí kabelu. Naštěstí se vše provede pomocí jednoduchého průvodce ve Windows. Zadat budete muset pouze krátký PIN, který naleznete na zadní straně nového routeru. Windows rozpoznají, že se jedná o bezdrátové zařízení, a automaticky nastaví název sítě i heslo. Tyto údaje potvrdíte a nakonec dostanete vlastní PIN pro připojení dalších zařízení v síti.
Systém má však ještě jednu nevýhodu: pro konfiguraci dalších zařízení v síti se opět musí použít počítač s Windows, který funguje jako ústředna. Nejprve se musí vybrat nové zařízení, poté zvolit odpovídající Wi-Fi síť a nakonec se ještě musí provést autorizace pomocí osobního PIN kódu. Druhou možností je nahrát celou konfiguraci na USB flash disk a přenést ji na další počítač v síti. Ten si konfiguraci uloženou na přenosném disku převezme, uloží a použije ji pro připojení do sítě.
Do budoucna se počítá, že pro konfiguraci Wi-Fi sítě již nebude nutný žádný kabel ani USB flash disk.
AOSS: Jedním kliknutím k bezpečné síti
U nás nepříliš rozšířené produkty Buffalo jsou ještě o krok napřed před produkty Microsoftu. Pomocí AOSS (AirStation One-Touch Secure System) nastavíte svou Wi-Fi síť zcela bez kabelů, navíc jednoduchým kliknutím na jediné tlačítko.
Na Wi-Fi routeru naleznete tlačítko s nápisem AOSS. Pokud jej stisknete, máte 90 sekund na to, abyste na jiném zařízení také aktivovali funkci AOSS. Pokud se tak stane, Wi-Fi se automaticky nakonfiguruje a zabezpečí. Další přístroje, které tuto novou techniku podporují, připojíte rovněž jednoduše stisknutím jediného tlačítka.
Aby bylo možné AOSS přístroje připojovat bez použití kabelu, používá se speciální techniky, která zajišťuje vytvoření bezpečného připojení. Poté, co uživatel stiskne AOSS tlačítko, zařízení vytvoří spojení, které je šifrované pomocí klíče WEP. Potom pošle router svou MAC adresu a časové razítko. Z těchto údajů spočítají oba přístroje pomocí algoritmu RC4, který je v zařízeních implementován, společný klíč. Pomocí tohoto klíče je nakonec vytvořen datový kanál se zabezpečením WEP. Nyní má router čtyři možnosti, jak zabezpečit vlastní síť určenou pro uživatele. Každopádně musí nastavit SSID a zvolit síťový klíč. Může použít WEP s 64bitovou šifrou, WEP se 128bitovou šifrou, WPA s TIKIP nebo WPA2 s AES. Tyto čtyři typy šifrování poté pošle do klienta a ten routeru sdělí, který způsob šifrování mu vyhovuje. Obě zařízení nakonec aktivují šifrování, na kterém se „domluvila“, a Wi-Fi síť je vytvořena. Nejlepší na tom je, že uživatel si nemusí nic pamatovat ani nic nastavovat - vše je zcela automatické. Horší situace nastane v případě, že zařízení AOSS nepodporuje. Pak totiž musí uživatel nastavit vše ručně - název sítě (SSID), heslo, způsob šifrování. Buffalo navíc z bezpečnostních důvodů nevysílá SSID do broadcastu, takže bezdrátově se nepřipojíte ani k nezabezpečené síti. Je třeba se připojit prostřednictvím kabelu a přes webové rozhraní routeru nastavit SSID. V porovnání s tím, co nabízí AOSS, je tento postup zdlouhavý a složitý.
Shrnutí: Technologie WCN sice není tak pohodlná, je ale rozšířená
Řešení od Buffala je mnohem jednodušší. Kdo používá přístroje s technologií AOSS, tomu stačí pro konfiguraci stisknout jediné tlačítko. Pokud však zařízení podporující AOSS nemáte, budete se muset spolehnout na WCN nebo ruční konfiguraci.
Microsoft jde zlatou střední cestou. Technologie WCN je mnohem více rozšířená. Konfigurace pomocí PIN kódu sice není zcela automatická, je ale mnohem jednodušší než zcela ruční konfigurace. Odpadají nepříjemnosti s pamatováním si názvu sítě nebo klíče. Nevýhodou technologie WCN je to, že je příliš spjata s Microsoftem, a pro konfiguraci tedy budete potřebovat počítač s Windows.
Ani jedna z metod se na trhu ještě příliš výrazně neprosadila. O tom, která bude úspěšnější, rozhodnou také výrobci, kteří na některou z možností vsadí a budou ji ve velkém integrovat do svých zařízení. Je také možné, že se prosadí úplně jiná technologie. Prostoru pro konkurenční technologie je stále ještě dostatek.
Info: www.microsoft.cz www.buffalotech.com
- Aktuality - Nastavení Wi-Fi za 20 sekund (231.63 kB) - Staženo 1917x