Moderní webcamy
Dostupnost a propustnost internetu dnes umožňuje internetovou komunikaci slovem, obrazem i zvukem i domácím a méně erudovaným uživatelům. Testovali jsme moderní webové kamerky nejznámějších výrobců.
Michal Bareš, michal.bares@chip.cz
V tomto článku najdete
Test dvanácti webových kamer
Rady pro nákup
Tabulku s výsledky testů
Jak jsme testovali
Od posledního srovnávacího testu webových kamerek, který jsme zveřejnili v Chipu 1/07, se opět zlepšila internetová dostupnost, a tak se i zvýšil zájem o tato zařízení. Samotné kamerky jsou z hlediska technických parametrů srovnatelné s těmi před rokem, jen ty nejdražší modely nabízejí místo 1,3MP optického snímače senzor s hardwarovým rozlišením 2 MP. Bohužel výrobci se na obalech čím dál tím častěji uchylují k nadneseným údajům o množství interpolovaných megapixelů - nevěřte jim, snaží se vás jen nachytat. Žádná testovaná kamerka neměla vyšší nativní rozlišení než 2 MP (tedy 1600 x 1200 bodů), i když Logitech, Microsoft, Creative i Genius na obalech uvádějí, že jejich produkty umí snímat snímky s rozlišením 5, 6, nebo dokonce i 8 MP (tyto údaje jsou většinou označeny hvězdičkou). Je to podobné, jako kdyby výrobci automobilů tvrdili, že jejich vůz snadno dosáhne zrychlení z 0 na 100 km/h během 3* sekund (*když jej pustíte ze skály). Dobrou zprávou je, že se o něco vylepšily funkce a stabilita dodávaného softwaru.
Co se týče pravdomluvnosti, kromě interpolovaných megapixelů s hvězdičkou si výrobci vymýšlejí i v případě úhlu záběru, který kamerky dokáží zobrazit. Provedli jsme vlastní měření a byli jsme překvapeni, jak moc se reálné hodnoty odchylují od těch proklamovaných. Na druhou stranu je pravda, že příliš široký úhel záběru (pokud není podpořen širokoúhlým snímačem, se kterým jsme se u žádného z testovaných modelů nesetkali) není moc praktický. Kamerka s největším úhlem záběru (Creative Live! Cam Notebook Ultra) velice deformovala snímanou scénu, takže spíše než pro klasickou komunikaci se hodí pro sledování dění v místnosti.
MANIPULACE A PŘÍSLUŠENSTVÍ
Kamerky určené pro notebooky nedoporučujeme pro stolní počítače
Kamerky určené pro notebooky se naprosto nehodí pro použití se stolním počítačem. Jedinou výjimkou je model Logitech QuickCam Pro for Notebooks, který se dodává se stojánkem. Notebookové kamerky bez stojánku lze jen velmi těžko uchytit na rámeček LCD displeje, který je na ně moc tlustý, nemluvě o tom, že většinou bývají vybaveny USB kabelem s délkou okolo 80 cm, což většinou ani pro připojení k desktopu nestačí. Řešením pak může být displej s integrovaným USB hubem nebo prodlužovací USB kabel; ten by ale neměl být moc dlouhý, aby se kamerka stále dokázala napájet.
Stabilita stojanu je pro praktický provoz rovněž velmi důležitá. Notebookové kamerky nedoporučujeme pro desktopy, ale ani některé stolní kamerky nejsou příliš „pevné v kramflecích“. V tomto ohledu nás zklamal model Creative Live! Cam Vista IM a hlavně Logitech QuickCam Messenger, který se sice dodává s různobarevnými kryty, ale je moc lehký a na stole nedrží dobře.
Všechny kamerky se dodávají s výbavou, která zajišťuje zprostředkování jak obrazu, tak zvuku. Většina z nich má integrovaný reproduktor, a ty, které jej nemají, jsou vybaveny jednoduchým headsetem. Na rozdíl od loňského testu neobsahovala žádná kamerka USB hub ani integrovaný reproduktor. Udivilo nás, jak málo zařízení je vybaveno tlačítkem pro sejmutí obrázku snímaného objektu. Kamerky Microsoft, věrny tradici, že uživatel se Microsoftu přizpůsobí, tlačítko sice obsahují, to ale slouží pouze pro aktivaci instant messengeru Microsoftu a nelze jej softwarově přenastavit na jiné funkce.
SOF TWARE
Kvalita dodávaného softwaru se od loňska zlepšila
Všechny dodávané aplikace nabízejí základní a nejdůležitější funkce, tedy komunikaci s kamerou, možnost ukládání snímaného videa i obrázků, možnost volby rozlišení a zoomu a integraci s poštovním a instant messaging klientem.
Horší kvalitu obrazu lze například při pomalém připojení omluvit, webová kamera není plnohodnotný digitální fotoaparát, ale špatná stabilita obslužného softwaru a jeho omezené funkce vás mohou rozzlobit. Co se týče stability softwaru a jeho funkcí, situace je naštěstí lepší než před rokem. Z testovaných aplikací se nám i po roce nejvíce líbil software Logitech QuickCam, tentokrát ve verzi 11.1. Jeho výhodou je mimo jiné i fakt, že obsahuje univerzální ovladač pro všechny kamerky Logitech, takže pokud změníte webkameru, nemusíte nic přeinstalovávat či doinstalovávat. Software Creativu se o moc zlepšil. Jeho stabilita je o poznání lepší a po změně kamerky stačí doinstalovat příslušný ovladač, i když i zde najdeme položky, které jsou zjevně odbyté či špatně lokalizované.
Softwarové rozhraní Microsoftu je rovněž shodné pro všechny kamerky a je vcelku jednoduché a praktické, ovladač však musíte doinstalovat. Kamerky Genius mívaly největší problém právě s dodávaným softwarem; v případě testovaného modelu Genius 1320 tomu tak ale nebylo, a to ani v prostředí systému Windows Vista.
Michal Bareš
Shrnutí testu
Výsledky testu hovoří jasně - nejlepší produkty nabízí Logitech, na střední úrovni se pohybuje Microsoft a za ním Creative a Genius. Cenový rozdíl mezi špičkovými a nejlevnějšími modely činí i 2 000 Kč, takže je logické, že se setkáváme i s odlišnou kvalitou obrazu i softwaru. Vítězem testu se stala drahá kamerka Logitech QuickCam Sphere AF, titul „Cenový tip“ jsme udělili kamerce Creative Live! Cam Vista IM.
SHRNUTÍ: Test 12 webových kamer
Rady pro nákup
*Jenom pod střechou
Hlídat auto před domem nebo například garáž lze pouze při vnitřním umístění kamery. Obyčejné webkamerky nejsou určeny pro venkovní použití a nemají napájení.
* Kamerkou fotoaparát nenahradíte
Webkamera má v nejlepším případě 2MP snímač, což má dnes každý lepší mobil. Kvalita snímku záleží i na optice, ale výsledky podobné digitálním fotoaparátům nečekejte. Nápisům 4, 5, nebo dokonce 8MP na obalu nevěřte, je to jen marketingový podvod - vždy se ujistěte o nativním rozlišení kamery.
* Software je skoro vše
Pokud jste si koupili webkameru a její software vás uvádí v šílenství, nezoufejte, na internetu lze stáhnout řadu freewarových aplikací pro práci s internetovými kamerkami.
* Webové kamery si lze vyzkoušet
Na internetu se nachází desetitisíce připojených kamer, které sledují vše od dopravní situace až po západ slunce nad Antarktidou. Většinou je zde uvedena i informace, o jaký typ kamery se jedná.
JAK JSME TESTOVALI
Výsledky testu se skládají z 50 procent z měření kvality statických snímků a videa, snímaných při různém rozlišení. Při hodnocení jsme brali v úvahu rovněž to, jak se kamera vyrovná s prací v polotmavé místnosti. Hodnotili jsme i naměřený úhel záběru a synchronizaci zvuku a obrazu. Čtvrtinu celkového hodnocení jsme věnovali možnostem manipulace (rozsah natáčení, výškové nastavení, stabilita stojanu...) a výbavě (odpojitelný kabel, tlačítko pro snímání, indikátor aktivace, USB hub, headset, délka kabelu, pouzdro atd.). Zbylých 25 procent představuje hodnocení kvality softwaru a instalace (stabilita, možnost dálkového ovládání, funkce nastavení obrazu, velikost instalace, zábavné doplňky, možnost volby adresáře pro ukládání snímků apod.).
Vítěz a cenový tip
1 Logitech QuickCam Sphere AF
Kombinace praktického designu, velmi dobré kvality materiálů a nejlepšího obrazu v testu. Motoricky ovládaná kamerka s citlivým snímačem a výbornou stabilitou, která se však nehodí pro umístění na monitor (díky přibalenému stojanu to ale nevadí). V testech se projevila jako stabilní zařízení s nejlepšími výsledky při různých rozlišeních videa a se solidní kvalitou statických snímků. Funkce automatického sledování tváře uživatele je zajímavá, funguje ale jen někdy. Bohužel nelze oddělit USB kabel a chybí tlačítko pro pořízení snímku.
Cena vč. DPH: cca 2 650 Kč
2 Creative Live! Cam Vista IM
Nejlevnější kamerka v testu s omezenou kvalitou obrazu i manipulací, v této cenové kategorii však s dobrým softwarem. Hodí se hlavně pro uživatele s pomalejším připojením a nižšími nároky na kvalitu přenosu. Stojan nemá téměř žádnou stabilitu, ale disponuje dlouhým připojovacím kabelem, headsetem a průměrným zorným úhlem 44°. Ideální startovací kamera pro začátky webové obrazové komunikace.
Cena vč. DPH: cca 350 Kč
- Testy a recenze - Moderní webcamy (463.92 kB) - Staženo 1355x