Zase ta bezpečnost
Vážení čtenáři,
nedávno mi zavolala příbuzná, že ji přestal poslouchat počítač a že se jí na notebooku objevila „divná“ obrazovka, na které je napsáno, že její data, počítač i celý život jsou v nebezpečí. Spolkl jsem zlomyslnou radu, že by tedy měla zamknout dveře, zabednit okna a vůbec nevycházet, a snažil jsem se jí pomoci. Jak se dalo čekat, jednalo se o rootkit, který jí změnil nastavenou pracovní plochu, nutil ji ke stažení falešného antispywarového produktu a v pravidelných intervalech ji připojoval na pornostránky.
Zkušený uživatel se nad takovou „prkotinou“ většinou jen ušklíbne, spustí spolehlivý antivir (v krajním případě ze záchranného bootovacího CD), zjistí viníka, případně si na internetu najde návod, jak danou infekci odstranit, a ještě přitom kroutí hlavou, jak mohou být ti lidé tak lehkomyslní, že bez správného nastavení základního zabezpečení surfují všude možně, s administrátorskými právy, a navíc ani nečtou vyskakovací varovná okna. „Kdyby si koupila novou automatickou pračku, také by si nejdřív přečetla návod, než by tam nasypala prášek,“ odtušil můj znalý kolega, když zmíněný notebook dával do pořádku.
Pro nezkušeného uživatele jsou však podobné události většinou malou tragédií. S jejich neznalostí a bezradností se kalkuluje nejen při samotném nakažení, ale i při snaze o nápravu. Třeba některé rádobyfreewarové nástroje vám poté, co v počítači najdou příslušné nákazy, suše oznámí, že k jejich odstranění potřebujete plnou verzi, za niž už musíte zaplatit. Pohodlně on-line, na konto jejich výrobce. A to je samozřejmě jen jedna z mnoha úspěšných taktik, a zdaleka ne ta nejhorší. I když se o nebezpečích souvisejících s používáním internetu píše a mluví čím dál tím více, faktem zůstává, že s rostoucím počtem lidí on-line se některým skupinám záškodnická a kriminální činnost na internetu slušně vyplácí, a ještě dlouho vyplácet bude.
Koneckonců aktuálním příkladem řádění internetových záškodníků mohou být i podvodné maily vydávající se za zprávy od České spořitelny. Jejich vynalézavost se stupňuje, podvodníci už dokonce používají přímo texty samotné České spořitelny, která svá varování zveřejňuje na svých oficiálních stránkách: phisheři je vzápětí kopírují a rozesílají dál z vlastních adres. Představte si, že jste skutečně klientem zmíněného peněžního ústavu a že dostanete do své e-mailové schránky dopis s originální žádostí banky o verifikaci vašeho e-mailu.
V boji s podobnými neřády se vám snaží pomoci i Chip. V tomto vydání v článku na straně 112 radíme, jak optimálně nakonfigurovat zabezpečení Windows, aby bylo účinné a zároveň příliš nebrzdilo systém. Pro rychlou kontrolu svého PC možná oceníte test on-line skenerů (str. 74). Nicméně „zlatý bezpečnostní hřeb“ tentokrát najdete na Chip DVD - jedná se o novinku AVG 8.0, antivir doplněný o nástroje na likvidaci spywaru a rootkitů společně se spolehlivým firewallem a unikátní kontrolou webových stránek v reálném čase. Neváhejte odinstalovat předešlou verzi AVG a ihned nainstalovat novou osmičku - určitě neprohloupíte. Jedenapůlměsíční časové omezení prodloužíte speciální utilitou, kterou najdete na každém dalším Chip DVD.
Přeji vám hodně opravdu nerušené zábavy s dubnovým Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu
ANKETA ČTENÁŘŮ MĚSÍČNÍKU 2008
Vážení čtenáři, po roce Vás opět žádáme o vyplnění tradiční čtenářské ankety o ceny. Protože chceme časopis přizpůsobovat Vašim potřebám a zájmům, chtěli bychom vědět, co se Vám v Chipu líbí a nelíbí a jak se případně změnily Vaše preference. Proto budeme nesmírně rádi, pošlete-li nám své názory. Z odpovědí doručených nejpozději do 22. 5. 2008 vylosujeme 100 výherců a oceníme je filmem na DVD.
Hlavní cenou je tiskárna Lexmark X6570 a 2x roční předplatné časopisu Chip.
Vyplňujte na www.chip.cz/anketa2008
Redakce měsíčníku Chip
- Editorial - Zase ta bezpečnost (126.33 kB) - Staženo 1022x