WINDOWS & SPOL.
Obvyklí podezřelí pod mikroskopem
Kvůli nevhodnému operačnímu systému jsou uživatelé na webu zbytečně vystaveni riziku. Mezi podezřelými jsou Windows XP, Vista, Mac OS a Linux. Výsledky šetření vám předkládáme v této zprávě.
Valentin Pletzer
V tomto článku najdete
Jak jsou operační systémy (ne)bezpečné
Proč má Mac nejlepší zálohu
Ve kterých oblastech jdou funkce na nervy
Který operační systém je pro vás nejlepší
Čekali jsme na Leoparda, ale nakonec jsme „zatkli“ více podezřelých: dvakrát Windows, dále Linux a Mac. A vypadá to, jako kdyby všichni spáchali nějaký zločin: XP jako notorický datový zrádce, Mac OS jako zbytečný frajer, Vista jako pop-up bručoun a Linux jako fetišista na příkazy.
Dokonce i mladý model „jablečného systému“ má svou písanku poskvrněnou. Leopard nedávno spolupracoval s nebezpečným trojanem.
Nyní tedy nastal čas, abychom všechny podezřelé porovnali. Testy nám ukážou, který z operačních systémů je nejlépe zabezpečený a který je „kriminálně nedbalý“. Kromě toho se budeme snažit odpovědět i na to, jak si Windows a spol. poradí s citlivými daty, v jakém stavu je oblast týkající se ovladačů a jak snadná je změna softwarového nastavení.
Testovali jsme „profesionální“ verzi Windows XP, s uvedením odchylek pro verzi „Home“, Vista se objevuje ve verzi Ultimate, vlajku Linuxu drží v tomto srovnání Ubuntu.
PŘED VÝSLECHEM
Bezpečnost na internetu
Hlavním zájmem uživatelů je on-line bezpečnost. Lehkost, s jakou hackeři či zákeřný software najdou přístup k systému, záleží i na počtu otevřených portů a na tom, jak je software „za nimi“ zabezpečený.
Otevřené porty: Zatím ještě není nikdo obviněn. Ihned po instalaci jsou všechny operační systémy na internetu přiměřeně chráněny. Např. Mac OS a Ubuntu od začátku nenačetly jedinou „internetovou“ službu, tudíž nenabízejí hackerům žádné skuliny. Ačkoliv ani v jednom z uvedených OS není aktivován firewall, nenacházíme žádné otevřené porty.
Překvapení nás však čeká i u Microsoftu! Dokonce ani v případě Visty a XP nic neukazuje na ohrožení nezabezpečeného systému. Ačkoliv Microsoft po instalaci spustil rozličné internetové služby, tyto systémy nemohou být označené jako nezabezpečené, protože jak Windows se Service Packem 2, tak i Vista automaticky aktivují integrovaný firewall. Výsledkem je, že ačkoliv internetové služby běží, nereagují na podněty z vnějšku ani nejsou přístupné hackerům. Závěrečná kontrola pomocí portskeneru Nmap nám vše potvrzuje.
Tato ochrana však zdaleka nestačí. Pokud se zákeřný program z „vnějšku“ vloudí do systému a pokusí se komunikovat se svými „tvůrci“, měl by OS tuto komunikaci zaznamenat a přerušit. Chceme tedy vědět, zda jednotlivé operační systémy toto zabezpečení poskytují - a jsme zklamáni. Všichni kandidáti v tomto testu propadají. Když jsme totiž v praxi provedli tzv. leak test u Windows, Linuxu a Mac OS, zablokováno nebylo nic. To znamená, že jakmile „něco“ nějakým způsobem projde přes firewall, neexistuje proti činnosti takového škůdce žádná ochrana. Nicméně firewally s touto funkcí si můžete kdykoliv dokoupit (např. komerční verzi ZoneAlarmu na www.zonealarm.com).
Webový prohlížeč: Protože operační systémy již nabízejí slušnou ochranu proti útokům z vnějšku, pozornost hackerů se přesunuje na nezabezpečené aplikace. Cílem číslo jedna je pochopitelně Internet Explorer.
Typický scénář „hacku“: uživatel je nalákán na webovou stránku, která zneužívá bezpečnostních mezer v Internet Exploreru nebo v jeho plug-inech. Ačkoliv se mezery objevují i v Safari a Firefoxu, pro hackery nejsou tak zajímavé. 70 procent uživatelů totiž surfuje pomocí prohlížeče od Microsoftu, který je k systému relativně pevně „ukotven“. Je tedy logické zaútočit na systém tímto způsobem a webová mafie má tak na mušce hlavně Internet Explorer. Tento fakt je mnohem důležitější než pouhá data o počtu a velikosti bezpečnostních mezer v prohlížečích. Rozhodující otázkou tedy je, jak rychle dokáže Microsoft zablokovat útoky na svůj browser.
Updaty: Abychom mohli tento problém otestovat, aktivujeme nejnovější „proof-ofconcept“ virus v počítači s Windows a Internetem Explorerem. A bez jakéhokoliv úspěchu! Pokud je aktivován automatický update a systém je zazáplatován, útok je úspěšně zablokován. Otázkou pouze zůstává, jak dlouho musí uživatel na záplatu čekat. Microsoft potřebuje v průměru „pouhých“ 18 dní, aby skulinu uzavřel. V případě Applu je to jiné. Jeho uživatelé čekají na softwarové updaty v průměru 43 dní, zatímco uživatelé Linuxu musí být trpěliví po dobu 36 dnů.
Jsou proto Mac OS a Linux nezabezpečené? Ne. Jejich obliba je pro hackery příliš limitující na to, aby o ně projevovali vážnější zájem. Cynicky řečeno: jsou bezpečné, protože jsou nedůležité. Mimochodem, Vista snáší neustálé útoky virů a červů lépe než XP. Ve Vistě běží Internet Explorer s omezenou autorizací. Pokud zákeřný kód vstoupí do systému přes prohlížeč, moc škody nenadělá, protože Vista mu jednoduše zakáže cokoliv „vykonat“.
LOKÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Vista chrání data
Notebookový hacker se nezajímá o firewall nebo otevřené porty. Operační systém musí přijít s jiným způsobem, jak zastavit hackera před přečtením dat vlastníka notebooku. Ochrana pomocí hesla totiž svůj účel nesplní. Chcete důkaz? Pro Windows a Ubuntu jsou k dispozici záchranná CD. Jednoduše nabootujte s VistaPE (viz Chip 10/07) nebo pomocí systému Knoppix a povolte načtení dat z disku. Mimořádně pikantní je možnost nastavit si dokonce nové heslo a tak s tímto freewarem získat plný přístup k systému. Jednoduché! Tento postup si už ani nezaslouží výraz „crack“. Dřív než se uživatelé Applu začnou smát, je nutné dodat následující: v Mac OS je ve skutečnosti tento útok „předprogramován“. Jednoduše stisknete klávesovou kombinaci Apple] + S] a data jsou přístupná všem.
Ochrana důležitých informací by měla být lepší než ta doposud zmiňovaná. Citlivé informace typu firemní prezentace a účty (či zamilované dopisy) by měly být zašifrované. Systémy tento požadavek musí splňovat - a bez dalších výdajů!
Šifrování dat: Všichni čtyři kandidáti přicházejí se šifrovacím systémem pro osobní složky, který by měl být jednoduše použitelný. V Mac OS se o tuto záležitost stará FileVault, v Linuxu je to True-Crypt a file systém EFS (Encrypted File System) se stará o bezpečnost dat jak ve Windows XP, tak i ve Vistě (nicméně ne ve verzích Home). Uživatelé Linuxu a Windows mohou jednoduše vybrat, které složky si přejí zašifrovat.
Body navíc tu ale získává Mac OS. Poté, co je aktivován FileVault, jsou automaticky zašifrovány přednastavené složky s dokumenty. Nejlepší ochranu však nabízí Vista. Jen v jejím případě můžete zašifrovat celý disk pomocí několika kliknutí. Mimochodem, použitý algoritmus je spolehlivý v případě všech operačních systémů.
Zálohování: Jen málokterý uživatel rád zálohuje, ale jakmile „odejde“ disk, bývá (i nepříliš aktuální) záloha darem z nebes. Naším dalším požadavkem na systém je tedy podpora zálohování, ovšem bez nutnosti přílišné aktivity uživatele.
Mac OS 10.5 toto zadání precizně splňuje. Jakmile připojíte externí disk, systém se zeptá, zda by ho měl použít pro zálohovací službu „Time Machine“. Pokud ano, ihned zabezpečí všechny soubory. Je-li později požadována starší verze souborů, uživatel se může „pohybovat“ přes všechny uložené verze jako ve stroji času . Jediným zádrhelem je to, že si nesmíte zapomenout připojit externí disk se zálohou.
V XP pracuje bezpečnostní systém ve dvou úrovních. V první úrovni se zálohovací systém stará o kompletní zálohu nebo o zálohu vybraných souborů. Tato funkce je snadno k dispozici díky průvodci. Druhá úroveň se týká vytváření zálohy pro správný běh systému (lidově „bod obnovy“). Po instalaci, změnách systému nebo manuálním příkazu je vytvořen bod obnovy, ke kterému se můžete kdykoliv vrátit. Pokud je např. pro systém problémem při bootování nový driver, lze snadno použít starou (funkční) konfiguraci.
Třetí „cestu“ můžeme pozorovat ve Vistě. Pokud je soubor změněn, Vista automaticky vytvoří zrcadlovou kopii. Takto mohou být opět obnovena vymazaná data, a to pouhým kliknutím myší. Jediným problémem je, že přístup k této funkci mají pouze uživatelé verzí Business, Enterprise a Ultimate. To se nám moc nelíbí. I domácí uživatelé mají právo na snadnou zálohu dat. To přímo volá po odečtu bodů!
Uživatelé Ubuntu-Linuxu to mají ze všech nejtěžší. Přes Package Manager je uživatel vyzván, aby si vybral z moře zálohovacích nástrojů. Ty jsou sice nabízeny zdarma, je jich ale příliš, což může být pro uživatele dost matoucí. Opět body dolů!
Verdikt: V oblasti záloh se v současné době stává králem Mac OS. Až má člověk chuť říct: „Time Machine je zábava.“
POUŽITELNOST
Mac vám to usnadní
Design by měl být praktický, ale neměl by pokulhávat za módními trendy - ze všeho nejdůležitější je snadný přístup k funkcím. Windows, Linux a Mac OS potřebují dokázat, jak dobře podporují uživatele při každodenním používání.
Hledání souborů: Kde je ten důležitý dokument, který zrovna zoufale potřebujete? Ve Windows XP můžete volit mezi náročným klikáním ve strukturách složek či nesnesitelně pomalým vyhledávacím systémem. Hrůza! V žádné jiné oblasti Windows XP za svými konkurenty tolik nezaostávají…
Například Apple přišel v roce 2005 s chytrým vyhledáváním nazvaným „Spotlight“, které je nyní úspěšně kopírováno Linuxem a Vistou. XP zvládnou superrychlé vyhledávání prostřednictvím indexu pouze pomocí doplňkových nástrojů, takže opět minusové body pro stará Windows.
Instalace softwaru: Hlavní odlišnosti se objevují v případě dostupnosti programů. Zatímco uživatelé Windows si každou aplikaci nejprve koupí či stáhnou a poté nainstalují, uživatelé Ubuntu jednoduše použijí Package Manager, který zpřístupňuje z webu neustále aktualizovaný seznam dostupných programů - vše zdarma a s okamžitou možností instalace.
Mac OS a Windows by se něco z toho mohly přiučit. Přestože uživatelé Visty a XP nemají k dispozici komfort Package Manageru, mají to určitě jednodušší než uživatelé Applu.
Zatímco ve Windows přidává instalační proces položky na plochu a do nabídky Start (nabízí možnost odinstalování), uživatelé Mac OS se musejí starat o spoustu věcí sami. Většina programů přichází v podobě ZIP složek, které je nejdříve nutné extrahovat a poté přidat do „Docks“, obdoby nabídky Start ve Windows. Abychom však jen nehanili - tento způsob instalace má i výhodu: pokud chcete odstranit program, není potřeba hledat odinstalační program, a po programu ani nezůstávají žádné stopy v registrech. Jednoduše smažete program z disku a je hotovo.
Souborový manažer: Pouhý název souboru jen málokdy stačí k identifikaci jeho obsahu. V současné době již existuje funkce, která nabízí náhled určený přesně k tomuto účelu, a nemusí být omezena jen na obrázky.
Nejprve špatná zpráva pro uživatele XP. Ačkoliv zde mají k dispozici „minináhled“, ten je dostupný pouze pro několik formátů obrázků. V tomto ohledu jsou Vista, Mac OS 10.5 a nejnovější Ubuntu o krok napřed: pro téměř každý typ souboru je k dispozici náhled. Navíc pokud si to přejete, například Mac OS vám ho zobrazí v typickém iTunes designu a v určitém druhu „bločku“, který „obrací stránky“ působivě rychle. Bohužel nikdo z kandidátů se od „malého Applu“ žádnou funkcičku či dvě nenaučil. I v této oblasti si tak Mac OS vytváří „kategorii“ sám pro sebe.
DOSTUPNÝ SOFTWARE
Linux klopýtá v případě ovladačů
Jaká je ideální kombinace pro nejlepší operační systém? Dobré programy a spolehlivé ovladače - to je to, co dělá z nudného počítače ideální stroj pro práci i zábavu.
V této disciplíně vedou XP. Stěží existuje komerční program, který by v systému nefungoval. Vista se dost snaží přizpůsobit, nicméně seznam položek v seznamu Vista Software Compatibility List (www.iexbeta.com/wiki/index.php/Windows_Vista_Software_Compatibility_List) zatím není příliš dlouhý a starší „položky“ v něm budete hledat jen obtížně…
Věci začínají být zajímavější v oddělení freeware/open-source. Scéna pochopitelně upřednostňuje Linux a vyrovnává tak případné nedostatky nekomerčního systému. Několik faktů: například v projektu Sourceforge (http://sourceforge.net/) je pro Linux nabízeno 32 000 utilit, pro XP 11 000 nástrojů a pro Mac OS 10 jen asi 5 000 položek. Uživatelé Applu zkrátka programují méně a raději sáhnou po komerčním softwaru. Platí zde něco, co je součástí filozofie i ostatních velkých hráčů: „Vysolte peníze a všechno vám bude běžet bez nejmenšího zádrhelu.“ To ale u Macu podrývá svobodu testovat různé bezplatné programy - není jich dost na výběr. I z pohledu hardwaru však mohou uživatelé Macu narazit na problémy. Pouze zařízení označená jako „Apple kompatibilní“ fungují v Mac OS bez problémů s ovladači…
Boj Windows s nekompatibilním hardwarem má jiný příběh. Podle Microsoftu existuje pro XP 10 000 ovladačů, v případě Visty je to dvakrát tolik. Pokud požadovaný ovladač není předinstalován, může si ho nainstalovat uživatel. Na desítkách webových stránek jsou tisíce dalších ovladačů…
Trochu jiná je situace ve Vistě. Ne vždy zde funguje „plug & play“, hardwarové úpravy počítače jsou tedy poněkud frustrující. Starý hardware (obvykle grafické a zvukové karty) není identifikován, což nutí uživatele, aby si buď koupil nový, nebo se vrátil k XP. To si pochopitelně žádá body dolů…
A co Linux? Ačkoliv open-source komunity nabízejí na internetu slušný počet ovladačů, nenajdete zde zdaleka všechno. Např. když chcete použít notebook s WLAN, v mnoha případech je vyžadován nástroj NDISwrapper, kvůli kterému se musíte vrátit zase zpátky k ovladači Windows. Jsme na konci a nyní je čas pro právníky Chipu, aby obhájili svůj operační systém.
Valentin Pletzer
CHIP Verdikt
Uživatelé počítačů by měli zpozornět. Se systémem Mac OS 10.5 se Applu opravdu podařil zásah do černého. Leopard je opravdový „elegán“, navíc je minimálně stejně bezpečný jako ostatní operační systémy. Přestože z objektivních hledisek může být vítězem tohoto srovnání pouze Mac OS 10.5, nebude to zřejmě podnětem k tomu, aby uživatelé houfně přecházeli k Applu. XP a především Vista se v oblasti bezpečnosti rapidně zlepšily a zároveň nabízejí nesrovnatelně širší hardwarovou a softwarovou podporu.
* Windows XP 85 % uživatelů nepotřebuje nic jiného než XP
* Ubuntu Linux 1,7 % uživatelů miluje volnost, kterou jim nabízí Linux
* Mac OS 2,6 % uživatelů oceňuje design Mac OS
* Vista 8,9 % uživatelů přešlo na Vistu
* MS DOS
studie agentury Gartner: Světové rozšíření operačních systémů v procentech.
JAK JSME TESTOVALI:
Bezpečnost pod lupou: Každý OS byl podroben simulovaným útokům zaměřeným na zranitelná místa. Pomocí skeneru portů jsme se pokusili odhalit „venkovní“ díry, zatímco pomocí tzv. leak testu jsme prověřili funkčnost firewallu uvnitř systému. Ochrana pomocí hesel, zálohování, systém oprávnění nebo šifrování by měly být pohodlně k dispozici i pro začátečníky. Systém by měl být zkrátka přívětivý i ke každodenní práci. Sledovali jsme také to, jak náročná je instalace systému nebo kolik programů je k dispozici na webu. Posledním sledovaným bodem byla šíře podpory hardwaru.
30 % Internetová bezpečnost
30 % Lokální bezpečnost
20 % Podpora (Hardware/Software)
20 % Vzhled & Použitelnost
Windows XP
Internetová bezpečnost 2
Lokalní bezpečnost 3
Vzhled & Použitelnost 3
Hardware & Software 5
Celkové hodnocení 3
V přímém srovnání XP prohrává. I přes upgrade (SP2) není samotný systém dostatečně bezpečný. Navíc chybí celá řada důležitých funkcí.
Obhájce: Celoživotní XP
Slova „Nikdy neměňte fungující systém“ přesně vystihují můj názor na problematiku výběru operačního systému. S Windows XP mi počítač běží celkem dobře už roky. Nevím o žádném problému s ovladači, pro XP existuje dostatek softwaru a dosud jsem nic nepostrádal. Mnoho funkcí, o kterých se předpokládá, že vám s Vistou, Mac OS nebo Ubuntu nabídnou fantastický zážitek, můžete (obvykle pomocí freewaru) nastavit i ve Windows XP.
Dalším argumentem, který často slýcháte, je to, že XP nejsou zabezpečená. To ale není můj problém. Neklikám totiž na vše, co na internetu vidím. Nainstaloval jsem si také bezpečnostní balík, k surfování používám Firefox a mám aktivní Windows Update. A pokud vám mohu něco prozradit, ještě jsem ve svém systému nenarazil na zákeřný software. Člověk by se měl na XP dívat takto: neobsahují žádné protivné bezpečnostní hlášení (jako Vista), nemají tolik zbytečných zkrášlení (jako Mac OS) a nevyžadují programátora k instalaci (jako Linux). Jedinou smutnou věcí je to, že nemohu maximálně využít svou „DirectX 10 kompatibilní“ grafickou kartu. Pokud ale bude pokračovat rozčarování uživatelů z Visty, Microsoft bude určitě ještě nějakou dobu podporovat „nejlepší operační systém všech dob“.
Ubuntu Linux
Internetová bezpečnost 5
Lokalní bezpečnost 2
Vzhled & Použitelnost 3
Hardware & Software 3
Celkové hodnocení 3
Jedním z nedostatků linuxu jsou chybějící drivery, velkým pozitivem internetová bezpečnost. Pro mnoho uživatelů je ale linux stále komplikovaný…
Obhájce: Linux je evoluce
Možná žijete v přesvědčení, že Linux je jen pro zasvěcené a vy k nim nepatříte. Nedejte se zmást různými „odborníky“ - dávno to není pravda.
Jeho instalaci zvládne každý a za půl hodiny máte na disku systém s kompletním softwarovým vybavením. Detekce hardwaru probíhá automaticky - zapomeňte na hledání ovladačů, většinu jich najdete na instalačních CD. Dejte sbohem virům a spywaru -už je nikdy neuvidíte! Linux je bezpečný, spolehlivý a výkonný systém. Aplikace? Kolik si zamanete -v depozitářích jsou tuny softwaru dostupného jedním kliknutím. Instalovat lze podle libosti a bez obav z rozbitých registrů. 3D efekty, vyhledávání v dokumentech? Byly tu dávno před Vistou! Možná tomu nevěříte, ale takto dnes vypadá Linux. Říká se, že Linux je revoluce -já mám ale jiný názor.
Linux je především svobodný software - jiný než ten, který asi znáte. Má odlišný způsob vývoje a odráží odvěkou lidskou touhu upravovat, tvořit a sdílet poznatky. Neustále se vyvíjí, přizpůsobuje se potřebám uživatelů i trendům. Linux je evoluce, která mění softwarový svět. Nebojte se a zkuste ho také!.
Ivan Bíbr Linuxový specialista
Mac OS 10.5
Internetová bezpečnost 5
Lokalní bezpečnost 4
Vzhled & Použitelnost 4
Hardware & Software 4
Celkové hodnocení 5
Mac OS vítězí. Moderní design, bezpečný systém - smutná je pouze omezená nabídka softwaru a hardwaru…
Obhájce: Zproštění pro Mac
Uživatelé Macu, jako jsem já, kteří pracují s grafikou, snobové, elita - ti všichni volají „Mesiáš!“, jakmile Steve Jobs (Apple CEO) otevře ústa, aby promluvil. Tato klišé používám tak často, jak jen to jde, ale - především denně pracuji s Macem. K mojí práci je totiž Mac OS X téměř předurčen. Nevím, kolikrát jsem už využil macovské „Spotlight“ vyhledávání, aby našlo dokumenty, o kterých jsem si myslel, že jsou již ztraceny - a vše nesmírně rychle. Nespočítám, kolik digitálních kamer jsem připojil ke svému notebooku, aniž bych si musel stáhnout jediný ovladač. Už ani nevím, kolik programů jsem si nainstaloval a zase odinstaloval, aniž bych musel myslet na registry. Vím jenom, že jsem až dosud nenarazil na žádný virus, že jsem nikdy nevytvořil zálohu dříve, než vznikla „Time Machina“ integrovaná v Leopardu. A už vůbec se nezmiňuji o pohodlném listování v dokumentech pomocí „Cover Flow“, který věci opravdu ulehčuje - jo, to je fakt bomba. Jestli (jako zvědaví uživatelé PC) chcete mít alespoň hrubou představu o tom, jak budou za pár let vypadat Windows, jednoduše se dneska mrkněte na nejnovějšího Leoparda.
Andreas Hentschel redaktor Chipu
Vista
Internetová bezpečnost 4
Lokalní bezpečnost 4
Vzhled & Použitelnost 4
Hardware & Software 4
Celkové hodnocení 4
Vista nabízí lepší bezpečnost než XP, což ale bohužel nestačí. Dalším problémem je špatné fungování starších programů.
Obhájce: Spravedlnost pro Vistu
Stále mnoho uživatelů si stěžuje na Vistu a při nákupu nového počítače požadují místo ní XP. Pokud vynechám opravdu problematický nákup notebooku (za což Vista podle mého názoru nemůže), je mi toto stanovisko záhadou. Proč nikdo nechce systém, který je lépe zabezpečený, stabilnější a modernější než jeho předchůdce? Ano, každý den se hackeři snaží najít skuliny ve Windows, ale fakt, že pouze pár pokusů bylo úspěšných, mluví pro bezpečnostní politiku Visty. A proč tedy Vistu ano? Každý uživatel má jen standardní práva, což platí i pro zuřivé surfaře. Pokud chce program změnit nastavení v systému, uživatel to musí nejdříve přímo povolit. Ve srovnání s XP podstatný rozdíl...
Dokonce se mi líbí i nové rozhraní. Je jednoduché a intuitivní. A dříve než uživatelé Macu cokoliv vykřiknou, jen malá poznámka pro Leoparda na okraj: když chci program uzavřít, intuitivně kliknu ve Windows na X - a hotovo. V Mac OS takhle uzavřu okno, ale ne program. A zda je pochopitelný pro nováčky? Silně pochybuji a přimlouvám se za Vistu…
Petr Kratochvíl redaktor Chipu
Verdikt
Uživatelé počítačů by měli zpozornět. Se systémem Mac OS 10.5 se Applu opravdu podařil zásah do černého. Leopard je opravdový „elegán“, navíc je minimálně stejně bezpečný jako ostatní operační systémy. Přestože z objektivních hledisek může být vítězem tohoto srovnání pouze Mac OS 10.5, nebude to zřejmě podnětem k tomu, aby uživatelé houfně přecházeli k Applu. XP a především Vista se v oblasti bezpečnosti rapidně zlepšily a zároveň nabízejí nesrovnatelně širší hardwarovou a softwarovou podporu.
- Testy a recenze - Windows &spol.: obvyklí podezřelí pod mikroskopem (1.36 MB) - Staženo 1027x