TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows XP Professional
Jak získat přístup k účtu správce
Heslo tady, přístupový kód jinde - to pak člověk už dlouho nepoužité heslo správce pro vlastní PC snadno zapomene. Z jiných účtů se bez dalších komplikací změnit nedá, a to ani v případě, že disponujete oprávněním správce. Windows totiž vždy vyžadují zadání starého hesla.
TIP: Přístup k účtu správce si můžete znovu zjednat malým trikem: přihlaste se do počítače z jiného uživatelského účtu s oprávněním správce. Pak postupem Start / Všechny programy / Příslušenství / Příkazový řádek otevřete režim příkazového řádku a zadejte v něm příkaz net*user*administrator* Namísto použijte nově zvolené heslo správce. Po stisku klávesy Enter teď Windows rezignují na autorizaci příkazu starým heslem.
Upozornění: Jako preventivní opatření se doporučuje vytvoření náhradního klíče, v hantýrce Windows zvaného „Disketa pro vytvoření nového hesla“, hned po instalaci operačního systému. Za tím účelem se přihlaste do počítače s oprávněním správce, v sekci Uživatelské účty (v Ovládacích panelech) otevřete aktuální účet a klikněte na Zabránit zapomenutí hesla. Spustí se „Průvodce při zapomenutí hesla“ a provede vás dalšími kroky. Namísto diskety akceptují Windows i všechna ostatní výměnná datová média, typicky USB paměť.
2 Vista Home Premium, Ultimate
Automatická změna pozadí obrazovky
Změna je život - a platí to i pro pozadí ovládací plochy. Abyste výměnu obrázků nemuseli pokaždé provádět ručně, mají tuto akci v pravidelných intervalech zajistit samotná Windows.
TIP: Tento úkol může ve Vistě převzít „miniaplikace v postranním panelu“ (sidebar gadget).
Instalace: Připojte se k internetu a pravým tlačítkem myši klikněte na postranní panel. Po zvolení Přidat miniaplikaci klikněte na Získat více miniaplikací online. Internet Explorer pak otevře stránku „Přizpůsobte si postranní panel Windows Vista“.
V sekci Procházet klikněte na Různé a u Filtrovat podle zvolte položku Angličtina. V nabídce pak vyhledejte gadget Desktop Wallpaper. Poněvadž se nabídka stále rozšiřuje, může se stát, že rozšíření nebude přímo na úvodní stránce kategorie. Klikněte na Stáhnout, v následném dialogu na Instalovat a poté na Otevřít. Jak je ve Vistě zvykem, musíte akci autorizovat prostřednictvím Povolit. Následující pokyn znovu potvrďte tlačítkem Instalovat. Gadget se po instalaci automaticky objeví v postranním panelu - okno pro přidávání miniaplikací už tedy můžete zavřít.
Výběr pozadí: Pro nakonfigurování nástroje umístěte kurzor na novou miniaplikaci a klikněte na ikonu šroubováku. Tlačítkem vedle vstupního pole Folder vyberte zdrojovou složku, která obsahuje příslušné obrázky. Mají-li Windows zohlednit také podsložky, aktivujte Include subdirectories.
Nyní pod Show each picture zvolte položku Preview next wallpaper. Miniaplikace pak v postranním panelu otevře náhled dalšího pozadí a nabídne tlačítka pro změnu výběru. Prostřednictvím Picture transition můžete vybrat přechodový efekt pro výměnu obrázků a pomocí Change desktop wallpaper definujete dobu trvání obrazu. Change even when the Gadget is hidden se postará o to, aby se pozadí vyměnilo i v případě, že miniaplikace není v popředí. Prostřednictvím Shuffle pictures můžete gadgetu přikázat, aby obrazy zaměňoval ve zcela náhodném pořadí. A nakonec můžete u spodního okraje Vlastností stanovit zobrazování pozadí. Konfiguraci na závěr potvrďte tlačítkem OK.
3 Windows XP
Uvolnění síťové brzdy po zapnutí počítače
Je to podivné: po instalaci síťové karty pro připojení DSL modemu začal počítač „nabíhat“ mnohem pomaleji a zdá se, že třeba po několik minut vůbec nereaguje. Po chvilce zase vše náhle běží zcela plynule.
TIP: Zmíněná brzda se v tomto případě jmenuje „dynamické přidělování IP adres“. Můžete ji uvolnit zřízením pevné IP adresy. Otevřete proto Start / Ovládací panely / Síťová připojení. V okně klikněte pravým tlačítkem myši na Připojení k místní síti pro váš DSL modem a v místní nabídce zvolte Vlastnosti. V seznamu označte Protokol sítě Internet (TCP/IP) a klikněte na tlačítko Vlastnosti. V následném dialogu aktivujte volbu Použít následující adresu IP.
Zde jsou důležité jenom údaje Adresa IP a Maska podsítě. O položku Výchozí brána ani o další níže uvedené hodnoty se starat nemusíte. Jako adresu IP použijte například 192.168.0.1, nikoli však nějakou libovolnou. Pro místní sítě je rezervován rozsah adres 192.168.x.x (x = 0 až 255), jiné hodnoty mohou vést k problémům. Jako masku podsítě použijte hodnotu 255.255.255.0. Pak vše potvrďte dvakrát OK a restartujte počítač. Pokud jste zřídili i další LAN připojení, také jim přiřaďte pevnou IP adresu.
Vysvětlení: Vaše síť, do níž je zapojen DSL modem, pracuje s TCP/IP. Tento protokol rozlišuje každé síťové zařízení podle jeho jednoznačné IP adresy. Nejsouli tyto adresy předem stanoveny, Windows se je po zapnutí počítače pokoušejí získat z DHCP serveru (Dynamic Host Configuration Protocol). Ten každému zařízení přiřadí IP adresu dynamicky. Poněvadž však DSL modemy na rozdíl od DSL routerů nedisponují DHCP serverem, Windows zbytečně čekají na odpověď a po tu dobu brzdí systém.
4 Windows 98, Me, 2000, XP
Tento počítač jako Průzkumník
Ve standardním nastavení nezobrazuje Tento počítač strukturu složek. Rychlé navigování na pevném disku je proto možné až po kliknutí na tlačítko Složky - což zdržuje.
TIP: V systémovém registru můžete stanovit, že Windows mají okno Tento počítač ihned zobrazovat v podobě Průzkumníka s praktickou stromovou strukturou. Chcete-li tak učinit, postupem Start / Spustit a zadáním příkazu regedit otevřete editor registru a v něm přejděte na klíč HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\ shell. V pravé části okna pak dvojitě klikněte na (Výchozí). V dialogu Upravit řetězec zapište do pole Název hodnoty k řetězec „explore“ a klikněte na OK . Po restartu počítače se bude Tento počítač chovat tak, jak jste si přáli.
5 Windows 2000, XP, Vista
Přehrávání všech videoformátů v Media Playeru
Media Player od nedávné doby při reprodukci určitých videoformátů stávkuje. Na nerušený filmový požitek už není ani pomyšlení.
TIP: Je to těžko uvěřitelné: ambiciózní Media Player se zdráhá přehrávat některá videa, jestliže jste jej předtím oblékli do nevhodného oděvu. Příkladem je „bezoknový“ design „Revert“.
K odstranění problému změňte nastavení akcelerace videa takto: ve WMP otevřete Nástroje / Možnosti a aktivujte záložku Výkon. Tam klikněte na Upřesnit. V následném dialogu v sekci Akcelerace videa deaktivujte volbu Použít směšovací zobrazovací jednotku pro video a klikněte na OK. Změnu potvrďte prostřednictvím Použít a OK. Nyní vyzkoušejte reprodukci - není-li problém odstraněn, ve výše uvedeném dialogu deaktivujte akceleraci videa úplně, tj. příslušný posuvný regulátor posuňte zcela vlevo k nastavení Malé. Pokud je regulátor šedě zablokován, jsou momentálně aktivní rozšířená nastavení. V tom případě nejprve klikněte na Obnovit výchozí a potom změňte nastavení regulátoru. Nepomůže-li ani tento trik, nezbude než pro WMP použít jiný design.
Pozor! Ve Vistě Microsoft nastavení akcelerace videa přemístil jinam. V tomto operačním systému tedy otevřete záložku Výkon a pak deaktivujte volbu Zapnout akceleraci videa DirectX pro soubory WMV.
6 Windows XP, Vista
Vyklizení oznamovací oblasti hlavního panelu
Po několika instalacích programů přetéká pravý konec hlavního panelu spoustou ikonek, přehlednost je ta tam. Mnohé z nich jsou přitom nedůležité a jen zbytečně zabírají paměť.
TIP: Přebytečné ikony odstraňte takto: klikněte pravým tlačítkem myši na okno tlačítka Start a otevřete tam kontextový příkaz Vlastnosti. V následném dialogu pod Windows XP pak na záložce Hlavní panel v oblasti Oznamovací oblast použijte tlačítko Vlastní. Windows Vista v dialogu Vlastnosti věnuje „oblasti oznamování“ samostatnou záložku. V ní klikněte na Upravit.
Pod Windows XP se pak objeví dialog Upravit oznamování, ve Vistě se jmenuje Upravit ikony oznamovací oblasti. Až na pojmenování jsou oba tyto dialogy prakticky identické. Na levé straně uvádějí Windows všechny aplikace, které jsou uváděny v oznamovací oblasti. Na pravé straně vidíte, jak se v oznamovací oblasti chovají. Chcete-li toto chování změnit, klikněte na příslušnou položku a ve zobrazeném rozevíracím poli zvolte Skrýt, pokud není aktivní nebo Vždy skrýt či Zobrazovat vždy.
Upozornění: Volba Skrýt, pokud není aktivní je nejvhodnější alternativou, neboť pak se ikona objevuje jen tehdy, jeli aplikace skutečně aktivní. I význam zbývajících voleb plyne z jejich názvů.
7 Windows 2000, XP, Vista
Přehlednější okno příkazového řádku
Po vyvolání příkazového řádku zobrazuje okno jen 25 řádků. Pro výpis delších textů - například stránek nápovědy - to často nestačí.
TIP: Počet řádků můžete změnit malým trikem: při otevřeném okně příkazového řádku klikněte do jeho levého horního rohu a v systémové nabídce otevřete Vlastnosti. Pak přejděte na záložku Rozvržení. V poli Velikost okna upravte hodnotu Výška - nastavte ji například na 50. Standardní šířku 80 znaků můžete ponechat, neboť většina výstupů počítá s touto šířkou a delší řádky tak jako tak nevytváří. V náhledu okna také ihned uvidíte, zda a jak se nově definované okno hodí k velikosti vaší obrazovky.
Kromě toho zde hned také v sekci Vyrovnávací paměť zobrazení zvyšte hodnotu Výška například na 600. Toto číslo udává, kolik řádků si okno příkazového řádku zapamatuje, takže jimi můžete zpětně listovat. To je zvláště důležité při vypisování rozsáhlých pomocných textů. Nastavení potvrďte tlačítkem OK a okno příkazového řádku zavřete. Od jeho příštího vyvolání už budou platit nové hodnoty.
8 Excel 2007
Odstranění výpočetní chyby programu
Je to skoro neuvěřitelné, ale dokonce i v současné programové generaci se tabulkový procesor Microsoftu občas přepočítá o celé řády. Dá se tedy výsledkům jeho výpočtů vůbec důvěřovat?
TIP: Chyby se program dopouští při výpočtech v určitém rozsahu čísel. Proč tomu tak je, to vysvětlíme níže. Nejprve lapsus odstraníme: otevřete www.microsoft.com a tam do vyhledávacího políčka zadejte „kb943075“. Tak se dostanete na článek znalostní báze Microsoftu, v němž najdete odkaz, z něhož si lze stáhnout balík záplat pro Excel 2007 z 9. října 2007. Pro nainstalování na soubor dvojitě klikněte a akceptujte licenční ujednání.
Vysvětlení: Excel 2007 má potíže s čísly v jistých oblastech, v nichž se výsledky výpočtů mění na úplně nesprávné hodnoty. Patří sem výsledky mezi 65 534,99999999995 a 65 535 a také v rozmezí 65 535,99999999995 až 65 536. Tabulkový procesor zde namísto správné hodnoty vyprodukuje čísla 100 000 nebo 100 001. Příčinou jsou nepřesnosti při interpretaci dvojkových čísel. Můžete si to snadno vyzkoušet tak, že do buňky Excelu zadáte vzorec „=154,2*425“. Jestliže hodnotu v buňce přímo použijete pro další výpočet, možná přesto dostanete správný výsledek, neboť Excel číslo jenom nesprávně zobrazuje, uvnitř však uchovává hodnotu správnou. Pokud však na výslednou buňku aplikujete funkci ZAOKROUHLIT, bude Excel dále počítat s nesprávnou hodnotou 100 000 místo 65 535.
9 Word XP, 2003, 2007
Paralelní provoz bez nežádoucího instalačního průvodce
Pro snadnější přechod na novou verzi programu jste si ji nainstalovali paralelně k té staré. Máte tak k dispozici prostředí, na které jste zvyklí, zároveň se ale můžete seznamovat s novým způsobem obsluhy. Jenomže pokaždé při spouštění jiné verze se otevírá instalační rutina a zdržuje práci.
TIP: Otravnému a vlezlému chování instalačního průvodce můžete zabránit několika zásahy do systémového registru. Chcete-li tak učinit, v editoru registru otevřete klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office. V závislosti na verzi Wordu přejděte na příslušný podklíč, tedy například „12.0“ pro Word 2007 nebo „11.0“ pro Word 2003 atd. Dále přejděte na nabídku Word / Options. Tam klikněte do pravé části okna, postupem Úpravy / Nový / Hodnota DWORD vytvořte položku NoReReg a dvojitým kliknutím ji otevřete. Pak její hodnotu nastavte na 1 a potvrďte tlačítkem OK. Tuto akci pak zopakujte ve všech podklíčích ostatních nainstalovaných verzí Wordu.
Upozornění: Paralelní provoz několika verzí kancelářských programů Microsoftu je v zásadě možný - je však nutné dbát přitom několika zásad. Především byste je vždy měli instalovat postupně v pořadí čísel verzí programů, aby vzájemně nekolidovala nastavení pro společné komponenty.
10 Word XP, 2003, 2007
Rychlá volba stylu klávesovou zkratkou
Styly odstavců jsou nezbytnou pomůckou pro strukturování textů. Nepříjemné však je, že kvůli určení stylu musí ruka opustit klávesnici a myší pracovat s nástrojovou lištou.
TIP: Word poskytuje možnost přiřadit každému stylu vlastní klávesovou kombinaci. Alespoň pro nejčastěji používané styly byste tak měli učinit - ušetříte si tak zdržující manipulaci s myší.
Nejprve tedy prostřednictvím Formát / Styly a formátování otevřete příslušné podokno úloh. Ve Wordu 2007 najdete Styly odstavců v nabídce pod rubrikou Start. V seznamu najděte příslušný styl, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Změnit. V následném dialogu klikněte na tlačítko Formát a zvolte Klávesová zkratka.
Kurzor se nyní ocitl přímo ve vstupním poli, můžete tedy ihned stisknout zvolenou klávesovou kombinaci. Word teď překontroluje momentálně platná přiřazení a eventuální kolizi ohlásí v řádku Aktuální přiřazení. V takovém případě byste zvolenou kombinaci měli zrušit tlačítkem Zpět a vyzkoušet jinou - ale můžete také dosavadní přiřazení změnit. Novou klávesovou zkratku nakonec potvrďte tlačítky Přiřadit a Zavřít.
Postup zopakujte i pro další často používané styly. Volné klávesové zkratky najdete hlavně mezi kombinacemi funkčních kláves s Ctrl+Alt.
11 Word 2007
Použití předdefinovaných titulních listů
Tvorba dobře vypadajících titulních listů pro koncepty a jiné písemnosti je pracná a zdlouhavá - zvláště když je nutné tento úkol vyřizovat častěji. Nenabízí textový editor nějaké rychlejší řešení?
TIP: V multifunkční liště Wordu na záložce Úpravy použijte tlačítko Titulní list. Program vám pak nabídne více variant rozvržení úvodní stránky. Na zvolenou variantu klikněte. Tento titulní list pak Word automaticky vloží na začátek textu. Zpravidla obsahuje různé funkce polí, které na novou první stránku vkládají údaje z Vlastností dokumentu, jako je název, autor atd.
Pokud jste si už navrhli vlastní titulní listy, můžete je uložit jako předlohy pro další použití. Za tím účelem celou stránku označte a v multifunkční liště klikněte na příkaz Titulní list. V následné nabídce klikněte na Výběr uložit do katalogu titulních listů. V dalším dialogu zadejte název nového titulního listu. Přitom by pod nadpisem Katalog měla být zobrazena položka Titulní listy a pod Možnosti volba Vložit obsah na vlastní stránce. Nakonec ještě jednou klikněte na OK.
12 Outlook XP, 2003, 2007
Provedení úloh a zvláštních funkcí již při spuštění programu
Outlook umí provádět některé funkce už při svém spuštění - prostřednictvím startovacích parametrů. Například defektní položky v systémovém registru lze zrekonstruovat zadáním příkazu outlook / regserver. Jaké jsou další možnosti?
TIP: Předávacími parametry je možné spouštět především speciální funkce a kroky pro odstraňování problémů. Některé funkce lze dokonce vyvolávat jenom takto. Možnosti závisí na verzi Outlooku. Pomocí startovacích parametrů zařídíte akce jako vytvoření nového e-mailu nebo otevření složky ve skriptech. Následuje několik příkladů, jak lze těchto možností využívat.
Použití speciálních funkcí: Startovací parametry se předávají ve tvaru outlook*/startovací_parametr
Takové příkazy můžete použít v dialogu Spustit v menu Start, jako cíl v zástupcích nebo jako řádek příkazu ve skriptu. Chceteli například spustit Outlook v náhledu kalendáře, můžete toho dosáhnout příkazem
outlook*/select*Outlook:Calendar
kde druhý údaj definuje složku. Dále můžete Outlook XP spouštět s parametrem /folder v režimu složek bez navigační lišty nebo s parametrem /explorer opět v obvyklé podobě s navigační lištou.
Dialogy pro založení nových prvků vyvolává parametr /c. Jaký druh prvku zakládáte, určuje připojený argument. Například /c ipm.note vytvoří novou zprávu, /c ipm.contact nový kontakt a /c ipm.appointment založí nový termín. Parametr /profiles se postará o to, aby Outlook při spuštění nabídl výběr profilů.
Odstranění problémů: Další parametry umožňují vyhnout se problémům a odstraňovat chyby. Například s parametrem /safe spustíte Outlook v zabezpečeném režimu bez doplňků a „COM Add-Ins“, čtecí oblasti a vlastních přizpůsobení - tak v případě problémů znovu získáte přístup ke svým datům.
13 Firefox 2
Přehrávání souborů Windows Media přímo z browseru
Kliknete-li ve Firefoxu na soubor typu WMA nebo WMV, dočkáte se jen chybové zprávy. Očekávaný mediální zážitek se nedostaví. Tyto soubory přehraje Windows Media Player teprve po manuálním stažení potřebného doplňku k browseru.
TIP: Microsoft nabízí vylepšený a bezplatný plug-in, který Firefoxu dodá požadovanou funkčnost. Předpokladem však je, že browser provozujete pod Windows XP se Service Packem 2 nebo pod Vistou.
Doplněk si můžete stáhnout z adresy http://port25.technet.com/pages/windowsmedia-player-firefox-plugin-download.aspx. Pro jeho nainstalování nejprve uzavřete všechna okna prohlížeče a pak spusťte programový soubor wmpfirefoxplugin.exe. Sledujte pokyny instalačního průvodce a nakonec znovu spusťte Firefox.
Upozornění: Některé webové stránky používají pro reprodukci vestavěné přehrávače, například www.clipfish.de. Jiné stránky zase přímo definují odkazy pro stažení multimediálních dat. V těchto případech se nový plug-in nevyužívá.
14 Firefox 1.x, 2.x
Zjištění a otestování nainstalovaných doplňků
Flexibilní surfovací program se dá dále vylepšit pomocí rozšíření a plug-inů -a tak přizpůsobit požadavkům uživatele. Před novou instalací na druhém počítači byste rádi získali přehled o tom, jaké doplňky máte nainstalovány. V nabídce však žádný takový příkaz není.
TIP: Firefox rozlišuje mezi rozšířeními, která spravujete a konfigurujete prostřednictvím menu, a plug-iny, k nimž nemáte přímý přístup. Plug-iny jsou DLL soubory, s jejichž asistencí běží v okně browseru jiné aplikace a například přímo zobrazují PDF dokumenty.
Zjištění plug-inů: Chcete-li se o nainstalovaných plug-inech dozvědět více, nejprve změňte nastavení v rozšířené konfiguraci prohlížeče. V adresním řádku zadejte about:config a stiskněte tlačítko Enter. V seznamu vyhledejte nastavení plugin. expose_full_path a dvojitě na ně klikněte, abyste jeho hodnotu změnili na true. Pak uvidíte názvy plug-inů s kompletní cestou k souboru.
Pro podrobnosti o nainstalovaných plug-inech zadejte tentokrát about:plugins a stiskněte Enter. Pak vám Firefox popíše všechny nainstalované soubory i s vysvětlením jejich funkce. Nedivte se přitom, že se tam například „QuickTime Plug-in“ vyskytuje vícekrát. Jde totiž o různé DLL soubory, z nichž každý odpovídá za jiný obrazový, zvukový nebo video formát.
Testování funkcí: Pouhá skutečnost, že je plug-in nainstalován, ještě automaticky neznamená, že také správně funguje. Otestování funkce mnoha běžných plug-inů vám umožní webová stránka www.at2907.net/embed/index.php. V prohlížeči ovšem musí být aktivní JavaScript. Klikejte postupně na odkazy k jednotlivým testům. Pokaždé nechte proběhnout připravenou akci plug-inu a vlevo zobrazené výsledky testu porovnejte s vpravo uvedeným správným projevem. Pokud nějaký plug-in schází nebo nefunguje, objeví se chybová zpráva. Chybějící plug-iny můžete přímo stáhnout pomocí odkazu u horního okraje okna.
15 FileZilla 2.x
Řízení FTP programu z příkazového řádku
FileZilla je komfortní freewarový FTP program, který se většinou ovládá z jeho jednoduchého grafického prostředí. Pro stále se opakující úlohy, například odesílání změněných souborů domovské stránky, však hledáte rychlejší řešení.
TIP: Ve verzích 2.x podporuje FileZilla také předávací parametry pro přímé provádění akcí - dokonce pomocí skriptů. Jestliže tedy kvůli aktualizaci své domovské stránky často posíláte na FTP server tytéž soubory, můžete tento postup automatizovat. Poněvadž však nově naprogramovaná verze 3 dosud předávání parametrů bohužel nepodporuje, je třeba zvolit verzi 2.2.32. Freeware najdete na http://filezilla-project.org/download.php.
Použití parametrů: Pomocí parametrů můžete zařídit, aby se FileZilla po spuštění ihned přihlásila k určitému serveru. Tento přístup definujte nejprve v menu pod File / Server settings. K tomu samozřejmě potřebujete přístupové označení vašeho hostitelského systému. Za vyvoláním programu připojte parametr -s a jméno serveru, tedy například
c:\program files\filezilla\filezilla exe*-s*“Chip“
Potom prostřednictvím parametrů -d a -u stanovíte, zda má FileZilla soubory stahovat nebo odesílat. Dalšími argumenty pak ještě zadáte hostitelský přístup a tam uložený soubor, a pro stažení i lokální cílový soubor ve svém PC. Obráceně můžete zapojit lokální soubor, hostitelský přístup a požadovanou složku. Parametr -overwrite zajistí, aby FileZilla předem existující stejnojmenné soubory přepsala. Volba -close způsobí, že se program po dokončení přenosu sám ukončí. Příkaz k odeslání lokálního souboru index. html do podsložky homepage na vašem serveru by tedy mohl vypadat takto:
c:\program files\filezilla\filezilla.exe*-close*-overwrite*
-u*“c:\data\index.html“*
ftp://ftp_user:ftp:password@ftp_ host/homepage
16 Flickr
Kontrola klasifikace vlastních fotografií ve Flickr Exploreru
Ačkoliv jste na Flickr uložili spoustu fotek, žádná z nich se evidentně neobjevuje na přehledových stránkách aktuálních nebo zajímavých obrázků. Je to správné?
TIP: Detektiv „Scout“ ze stránky http://bighugelabs.com/flickr/scout.php pro vás vypátrá, zda některá z vašich fotek je nebo byla uvedena ve Flickr Exploreru.
Jak na to? Otevřete uvedenou webovou stránku a klikněte pod vstupním polem Link your Flickr account. Pokud jste se do Flickru už předem přihlásili, Scout převezme informace samočinně. V opačném případě zadejte svá přístupová data pro Flickr. Nástroj pak ukáže, zda a které z vašich fotek jsou toho času ve Flickr Exploreru zaneseny. Po kliknutí na Include dropped se dozvíte, které obrázky byly v Exploreru uvedeny krátkodobě a zase vypadly.
Scout se hodí také k vyhledávání obrázků jiných uživatelů. Prostřednictvím Random nastavíte náhodný výběr. Alternativně zvolte Choose a different user a zadejte konkrétní jméno uživatele. Po kliknutí na Apply získáte hledaný přehled fotografií. Ke každému nalezenému obrázku zobrazí pomocný program datum a umístění. Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na odpovídající stránku Flickru.
Vysvětlení: Uživatelé Flickru do něj denně posílají statisíce fotografií - je proto pochopitelné, že se vaše obrázky na přehledových stránkách neobjeví automaticky. Poněvadž se klasifikace příspěvků dynamicky mění a přehledy se vytvářejí každý den, je skoro nemožné zkontrolovat, zda se některá z vlastních fotek v přehledu objevuje či objevila. Kromě toho se mění i rozpisy uplynulých dní, takže se fotka může v Exploreru objevit až později a zase odtud zmizet.
17 PROFESIONÁLNÍ TIP: WORD 2007
Příspěvky na blog bez překlepů a chyb
Stále více uživatelů se se svými myšlenkami a zážitky svěřuje internetu v podobě blogů. Často se však tyto texty hemží pravopisnými a gramatickými chybami, což je přinejmenším trapné. Tady však může pomoci Word 2007 se svými integrovanými kontrolami.
V textovém editoru Microsoftu můžete své příspěvky zapisovat, nechat v nich zkontrolovat pravopisné a gramatické chyby a nakonec je i rovnou uveřejnit. Předpokladem je samozřejmě internetová služba, která váš internetový deníček ukládá. Word spolupracuje se všemi důležitými zahraničními blogovými službami, jako jsou například Windows Live Spaces z téže stáje nebo Blogger od Googlu. Při uveřejňování obrázků však kooperace mnohdy vázne. V tomto tipu přesto používáme Blogger (www.blogger.com), neboť tato služba se ve Wordu 2007 dá velmi snadno nakonfigurovat.
Zřízení blogu
V browseru otevřete www.blogger.com a klikněte na Vytvořte si blog nyní. Zadejte svou e-mailovou adresu, heslo a jméno, jímž budou podepsány vaše budoucí příspěvky. Heslo potvrďte opětovným zadáním. Pak ještě opište zobrazené slovo - to je bezpečnostní opatření pro portál -a odsouhlaste „Podmínky služby“. Poté klikněte na Pokračovat. Na následující stránce určete název svého blogu a stanovte URL adresu, na které bude v budoucnu dosažitelný. Proměnná je přitom jen část před údajem domény. Z tohoto zadání pak Blogger sestaví URL podle vzoru http://.blogspot.com. Klikněte na Pokračovat, vyberte si předlohu pro svůj digitální deník a znovu klikněte na Pokračovat. Pak zvolte Začněte přidávat záznamy, Návrat do seznamu příspěvků a Odhlásit. Systém vám nyní pošle email s předmětem „Ověření emailové adresy Googlem“. Zpráva obsahuje odkaz, jímž lze zřízení blogového účtu potvrdit. Teprve pak jej můžete používat a uveřejňovat své příspěvky.
Konfigurace Wordu
Chcete-li nakonfigurovat Word 2007 jako blogový editor, klikněte vlevo nahoře na symbol Office, vyvolejte Nový a pod Nainstalované předlohy zvolte položku Nový blogový příspěvek. Pokud tuto akci provádíte poprvé, vyzve vás Word k zadání vašeho blogového účtu. Za tím účelem klikněte na Registrovat nyní. Pod Blog zvolte položku Blogger. Po kliknutí na Pokračovat zadejte své uživatelské jméno a své heslo pro Blogger a obojí potvrďte tlačítkem OK.
Zápis a korektura příspěvku
Předloha nabízená ve Wordu je rozdělena na dvě oblasti. Nejprve klikněte na Zde zadejte titul svého příspěvku a svůj nový příspěvek pojmenujte. Vlastní příspěvek zapište do spodní oblasti.
Pak můžete nechat Word vyhledat chyby v textu. V nástrojové liště klikněte na Kontrola a Pravopis a gramatika nebo stiskněte funkční klávesu F7. Editor pak otevře stejnojmenný dialog a upozorní na možné chyby, které pak můžete postupně korigovat.
Po dokončení textu klikněte v multifunkční liště na záložku Blogový příspěvek a tam na Uveřejnit. Word vás pak požádá o zadání uživatelského jména a hesla.
Upozornění: Prostřednictvím ikony Blogový příspěvek / Správa účtů v multifunkční liště můžete už zaregistrované blogové účty měnit a doplňovat nové. Chcete-li zaregistrovat nový účet, v dialogu Blogové účty použijte tlačítko Nový. Pomocí tlačítka Odstranit dříve zaregistrovaný účet zrušíte. Tlačítkem Změnit můžete údaje k účtu měnit.
18 Mobilní telefony
Odesílání zpráv pomocí Nokia PC Suite
Ze své Nokie často odesíláte dlouhé SMS, které musíte pracně vyťukávat na klávesnici telefonu. Podstatně rychlejší a pohodlnější by bylo psaní zpráv na počítači.
Psaní SMS zpráv usnadní bezplatný balík nástrojů Nokia PC Suite, který obdržíte ke každému zakoupenému telefonu Nokia, a to na CD. Protože se však software neustále vyvíjí, doporučujeme vám stáhnout si nejnovější verzi z internetu. Na stránkách www.nokia.cz klikněte na odkaz Získat podporu a software a na nové podstránce vyberte přímý odkaz na Nokia PC Suite.
Po nainstalování a spuštění se objeví hlavní ikonové menu programu. Povšimněte si hlášení o nepřipojeném mobilním telefonu v dolní části okna. To se změní ve chvíli, kdy telefon k počítači připojíte. Nejsnadněji to provedete pomocí průvodce, který se zobrazí po kliknutí na tlačítko Připojení. Po úspěšném navázání spojení klikněte v menu na ikonu Zprávy a dále na Vytvořit novou textovou zprávu. Otevře se editor nové SMS zprávy. Zde napište do pole Adresát telefonní číslo nebo po kliknutí na tlačítko Adresát vyberte ze svých kontaktů v telefonu jednoho nebo více příjemců.
Zprávu odešlete přes nabídku Soubor / Poslat nebo kliknutím na tlačítko Poslat. Veškeré odeslané SMS napsané pomocí počítače budou samozřejmě i ve složce odeslaných zpráv ve vašem telefonu.
Rychlé spuštění: Vyvolání editoru SMS přes menu Nokia PC Suite / Zprávy / Vytvořit novou textovou zprávu se při častém posílání SMS může zdát poněkud zdlouhavé. Pro rychlejší spuštění editoru vyhledejte v kořenovém adresáři balíku Nokia PC Suite (standardně C:\Program Files\Nokia\ Nokia PC Suite 6) soubor TextMessageEditor.exe. Vytvořte jeho zástupce a umístěte jej například na plochu. Editor SMS tak budete moci spouštět pouhým dvojitým kliknutím na ikonu zástupce.
19 Sítě
Vlastní virtuální síť i s neveřejnou IP adresou
Potřebujete propojit více vzdálených počítačů, které však nemají veřejnou IP adresu a jediným pojítkem je pro ně internet.
Chcete-li propojit dva a více vzdálených počítačů s přístupem k internetu, které se však nachází za routerem, nemají veřejnou IP adresu nebo na nich nelze povolit potřebné porty, můžete využít program Hamachi. Software je k dispozici i v české jazykové verzi a k bezplatnému stažení je připraven na stránkách www.hamachi.cz.
Po stažení a nainstalování program spusťte. Otevře se hlavní okno Hamachi. Zde klikněte na tlačítko Zapnout. V nově otevřeném okně si zvolte svou přezdívku a potvrďte kliknutím na Vytvořit. Nyní se program připojí k Hamachi serveru a přidělí vám jedinečnou veřejnou IP adresu ve tvaru 5.X.X.X.
Jakmile obdržíte vlastní IP adresu, můžete přistoupit k samotnému připojení do již existující sítě vytvořené některým z vašich známých nebo si můžete vytvořit vlastní virtuální síť. V obou případech stačí zadat jméno sítě a přístupové heslo.
Po úspěšném vytvoření či přihlášení k síti se v hlavním okně programu přehledně zobrazí seznam všech Hamachi sítí, do kterých jste připojeni spolu se všemi dalšími uživateli a jejich IP adresami. Podle barvy stavového indikátoru před jednotlivými uživateli snadno zjistíte, zda je dotyčný k síti připojen, či nikoliv.
Pokud některý z uživatelů v síti sdílí například FTP server, svou pracovní plochu nebo soubory prostřednictvím sdílených složek, můžete použít zobrazené IP adresy pro připojení k požadované službě. Všechna přenášená data jsou v rámci Hamachi sítě samozřejmě šifrována. Pro přenášení velmi citlivých dat tuto síť sice doporučit nelze, pro běžnou práci však úroveň zabezpečení plně dostačuje. Program Hamachi je také vhodný pro hraní síťových her.
20 Sítě
Gmail účet jako virtuální disk
Prostor elektronické Gmail schránky lze pomocí speciální aplikace využit i jinak než jen jako obrovské úložiště e-mailů.
Pomocí praktického nástroje GMail Drive můžete ke své e-mailové schránce na Gmailu přistupovat jako k běžné diskové jednotce. Nástroj je k bezplatnému stažení připraven na www.viksoe.dk/code/gmail. htm. Po stažení rozbalte balíček s instalátorem a spusťte instalaci dvojitým kliknutím na soubor setup.exe. Po dokončení instalace otevřete nabídku Tento počítač nebo Průzkumník Windows. Vyhledejte a otevřete novou diskovou jednotku s názvem GMail Drive. Na rozdíl od klasického pevného či výměnného disku se GMail Drive zobrazuje ve skupině zařízení „Jiný“.
Při prvním přístupu na „disk“ budete požádáni o zadání přihlašovacího jména a hesla k vašemu Gmail účtu. Zaškrtnutím volby Auto Login můžete zapnout automatické přihlašování. Pokud jste k internetu připojeni přes proxy server, klikněte na tlačítko More, zaškrtněte volbu Use Proxy Authentication a vyplňte své uživatelské jméno a heslo. Nastavení potvrďte kliknutím na OK a vyčkejte, až se disková jednotka připojí.
Po úspěšném připojení můžete s jednotkou GMail Drive pracovat stejně jako s jakýmkoli jiným diskem v počítači. Maximální velikost odesílaného souboru však nesmí přesáhnout 20 MB. Nahrané soubory se na účtu projeví jako nově příchozí pošta s odesílatelem „já“.
Upozornění: GMail Drive není oficiálním Gmail nástrojem a nadměrné přenosy dat mohou vést k dočasnému zablokování účtu. Je proto vhodné si pro tento specifický způsob používání schránky zřídit samostatný účet, který neobsahuje žádnou důležitou poštu.
21 Sítě
Jak na změnu MAC adresy síťové karty ve Windows XP
Potřebujete změnit MAC adresu své síťové karty, ale v balení nebyl kromě ovladačů žádný další software, který by tuto změnu umožňoval.
Existuje hned několik způsobů, jak tuto změnu provést.
Nejprve vyzkoušejte, zda výrobce vaší síťové karty neumožňuje změnu MAC adresy přímo prostřednictvím dodávaných ovladačů. Přihlaste se jako správce počítače a poté postupujte pomocí nabídky Start / Nastavení / Ovládací panely / Síťová připojení. Klikněte pravým tlačítkem na síťovou kartu, u které chcete MAC adresu změnit, a z kontextové nabídky vyberte Vlastnosti. Otevře se dialogové okno pro nastavení síťové karty. Zde klikněte na tlačítko Konfigurovat. V dalším okně vyberte záložku Upřesnit a v levé tabulce vyhledejte položku Locally Administered Address nebo jí podobnou. Vpravo potom zadejte novou MAC adresu v hexadecimálním tvaru bez dvojteček a pomlček. Svou volbu potvrďte kliknutím na OK. Novou MAC adresu aktivujete buďto restartováním počítače, nebo výběrem možnosti Opravit z kontextové nabídky příslušné síťové karty.
Druhá metoda změny MAC adresy vyžaduje alespoň základní znalost editoru registru Windows. Přihlaste se opět jako správce počítače, do políčka Start / Spustit zadejte cmd a potvrďte tlačítkem OK. Otevře se příkazový řádek, kde zadejte příkaz ipconfig /all a potvrďte klávesou Enter]. Tím se vypíší vlastnosti všech síťových adaptérů v počítači. U síťové karty, na které chcete MAC adresu změnit, vyhledejte řádek Popis a Fyzická adresa a jejich hodnoty si poznamenejte. V příkazovém řádku dále napište net config rdr, potvrďte klávesou Enter] a poznamenejte si i dlouhé číslo (GUID) ve složených závorkách { }. Poté můžete příkazový řádek zavřít. Přes Start / Spustit zadejte regedt32 a potvrďte tlačítkem OK. Otevře se editor registru, ve kterém přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ Class\{ 4D36E972-E325- 11CE-BFC108002BE10318}. Čísla 0000, 0001, 0002 jsou podklíče, které reprezentují jednotlivé síťové adaptéry. Projděte každý podklíč od čísla 0000 a najděte takový, kde se hodnota DriverDesc shoduje s údajem Popis, který jste si dříve poznamenali. To, zda jste našli ten správný, si můžete ověřit pomocí hodnoty NetCfgInstanceID, která se musí shodovat s číslem GUID z příkazového řádku. Pokud obě dvě hodnoty souhlasí, vyhledejte v pravé části okna klíčovou položku NetworkAddress. Poté ji dvojitým kliknutím otevřete a jako Údaj hodnoty zadejte novou MAC adresu síťové karty.
Pokud příslušný podklíč položku NetworkAddress neobsahuje, vytvořte ji prostřednictvím postupu Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota, pojmenujte ji NetworkAddress a potvrďte klávesou Enter]. Dvojitým kliknutím ji pak otevřete, jako hodnotu zadejte novou MAC adresu síťové karty, klikněte na OK a editor registru ukončete. Nezapomeňte, že nová MAC adresa se musí skládat pouze z 12 hexadecimálních znaků a nesmí obsahovat žádné dvojtečky nebo pomlčky. Změna MAC adresy se projeví až po výběru možnosti Opravit z kontextové nabídky příslušné síťové karty nebo po restartování počítače. Ověřit si ji poté můžete příkazem ipconfig /all v příkazovém řádku.
V neposlední řadě můžete provést změnu MAC adresy pomocí některého ze specializovaných softwarových nástrojů, jako je například SMAC 2.0 nebo A-Mac Address Spoof. Nevýhodou obou aplikací je však vyšší cena.
22 FOTOTIP MĚSÍCE
Optimalizujte kompozici obrázku, oživte barvy
Problém
Odrazy objektů na klidné vodní hladině jsou fascinující. Bohužel vaše oči tuto scenerii zaznamenají intenzivněji než elektronika digitálního fotoaparátu. Důvod je celkem jasný: podzimní atmosféra s širokými odstíny červené a hnědé není korektně zachycena.
Fotografujte jinak
Dokonce i v případě digitálních fotoaparátů se v této situaci doporučuje použít před objektivem polarizační filtr.
Ten dodává barvám osvětleným sluncem ze zamračené podzimní oblohy pocit třetího rozměru. Ale buďte opatrní. Filtr totiž redukuje odrazy, které by však na snímku měly zůstat zachovány. Můžete tedy otáčet předním kolečkem filtru tak, aby výsledný snímek byl kompromisem mezi bohatými barvami a dobře viditelnými odrazy na vodě. Kromě toho musíte mít na paměti, že polarizační filtr absorbuje celkem hodně světla. Proto musíte více (přibližně o polovinu) otevřít clonu objektivu nebo prodloužit čas expozice.
Vylepšení v PC
Snímek bude působit výrazněji, pokud ho trochu oříznete. Okraje jsou zbytečné. Navíc dostanete budovu více do středu fotografie a získáte více prostoru pro pěknou vodní hladinu. To také způsobí, že odrazy na hladině budou vypadat úchvatněji než předtím. Ve Photoshopu nebo jiných nástrojích však můžete definovat i poměr stran, který by měl zůstat zachován. Můžete ale také samozřejmě využít další nástroje pro zvýšení barevné sytosti RGB, případně i zvýraznit modrou barvu na obloze na hladině vody.
23 Fotografování
Jak správně fotit panoramatické snímky
Vytvořit panoramatické fotografie zkompilované z více snímků není tak snadné, jak to možná vypadá. Spojení často nevyjde a v oblastech výsledného snímku, kde je například obloha, se objeví tmavé pruhy.
TIP: Nedejte se odradit prvními neúspěchy. Použití jiného formátu, než jakým disponuje CCD prvek fotoaparátu se může zdát velmi lákavou možností, zvláště při fotografování krajiny.
Při fotografování panoramatických snímků musíte mít předtím, než stisknete spoušť fotoaparátu, na paměti několik základních věcí. Tím se vyvarujete ošklivých čtvercových formací na snímku při sestavování v počítači. Nejdůležitější zásada: nefoťte v automatickém režimu, používejte pouze manuální nastavení. To může být samozřejmě někdy problematické, pokud jsou rozdíly v osvětlení scény na různých okrajových místech příliš velké. Tady je pak jediným řešením nalezení kompromisu mezi přeexponováním na jedné straně panoramatu a podexponováním na jiném místě. Nastavte si proto pevnou clonu - například to může být clona s hodnotou 8. Potom si zvolte čas expozice tak, aby korespondoval s časem expozice, který uvidíte v hledáčku, když zabíráte centrální snímek panoramatu.
Pak se obraťte k tomu místu připravovaného snímku, které je nejtmavší, a pak k části, která je nejsvětlejší, a sledujte expozimetr. Pohrajte si s nastavením závěrky o krok nahoru, nebo dolu, abyste získali snímky, kde nebude tmavá jen černá, nebo světlá jen bílá. S profesionálním fotoaparátem toho dokážete ještě více. Dříve než stisknete spoušť, zaměřte se na nejdůležitější detail foceného objektu. Pokud se to nepovede, vypněte autofocus.
A další důležitá rada pro získání dobrého snímku: jednotlivé snímky musíte pořídit pokud možno ve stejné výšce. K tomu vám samozřejmě nejlépe poslouží stativ fotoaparátu. V případě, že ho nemáte, vám pomůže pár pokusných snímků (některé fotoaparáty na to mají dokonce speciální režimy). Pak už se můžete pustit do fotografování: začněte od leva a pořiďte první snímek. Pro další snímek posuňte fotoaparát tak, aby zabíral ještě asi pětinu až třetinu předchozí scény. Stejným způsobem vyfotografujte i ostatní snímky panoramatu. Jistá část překrytí totiž usnadňuje navazování snímků pomocí softwarových nástrojů pro „slepování“ snímků (jde například o programy Zoner Panorama Maker, Panorama Factory a další).
24 Úpravy fotografi í
Tvorba fotografií s HDR neboli High Dynamic Range
Stíny jsou příliš černé a jednolité a obloha je přeexponovaná, jednotvárná a bez detailů. Fotoaparát si totiž těžko poradí s tím, když jsou objekty na scéně velmi rozdílně osvětleny.
TIP: To je práce pro počítač, který si musí poradit s několika snímky. Zkombinujte několik fotografií s různou expozicí do úchvatného snímku s množstvím detailů, a to bez nějaké dlouhé piplačky ve Photoshopu.
Příprava: Udělejte pomocí digitálního fotoaparátu umístěného na stativu několik fotografií s různou clonou. Stativ je v tomto případě nutný, protože snímky musí být až na nastavení expozice úplně identické. Ujistěte se, že žádné oblasti na snímku nejsou příliš přesvětlené. S tím vám může pomoci histogram fotoaparátu.
Dynamický rozsah: Spusťte nástroj DRITool, který najdete na adrese www.traumflieger.de/dri.php. Vyberte jednotlivé fotografie pořízené s různou expozicí tak, že kliknete na tlačítko Start. Program je pak automaticky zkombinuje do jednoho obrázku (souboru TIF).
Úpravy: Pokud se vám výsledný snímek ještě nezdá dost dobrý, otevřete ho v programu Photoshop a vyberte Image / Adjustments / Brightness/Contrast. Pohrajte si s nastavením jasu a kontrastu tak, abyste dosáhli optimálního výsledku.
25 PROFESIONÁLNÍ TIP
Dovybavení superlevného subnotebooku
Přístroj Eee PC bude stát kolem 8 000 Kč - a podle našeho návodu si z tohoto nového mininotebooku firmy Asus uděláte špičkový cestovní model..
Věčné dilema: pro surfování a e-maily v kavárně nebo na cestách jsou Blackberry & spol. příliš malé a nepohodlné, notebooky však už zase příliš velké - a drahé. Řešení nabízí Asus: Eee PC (viz * 51) má rozměry jen 22,5 x 16,5 x 3,5 cm - tedy zhruba jako nějaký knižní bestseller - a váží pouhých 920 gramů. Nejlepší je na něm ovšem cena: Eee PC ve své první verzi (model 701 4G) stojí jen 299 eur.
Za tuto cenu do něj Asus vměstnal téměř všechno, co je na cestách zapotřebí: úsporný procesor Intel Celeron, 512 MB RAM, 4GB pevný SSD disk, WLAN, 7palcový displej a webovou kameru. Nechybí ani Linux s nejdůležitějšími aplikacemi, jako jsou e-mailový klient, textový editor a internetový prohlížeč.
K tomu, aby zastal roli perfektního druhého notebooku, však přístroji Eee PC přece jen něco chybí: 4 GB paměti jsou dnes pro mnohé operační systémy včetně aplikací hodně těsné, o multimediálních souborech ani nemluvě. Hodilo by se i více RAM a chybí také Bluetooth pro bezdrátovou myš. A pokud jde o operační systém, mnozí raději sázejí na Windows než na Linux.
Nabízíme vám řešení: za cca 3 500 Kč investovaných do hardwaru a operačního systému přeměníte Eee PC na mobilní surfovací a mailovou stanici, kterou si můžete po libosti doplňovat o aplikace pro Windows.
Co budete potřebovat:
* Windows XP Home (cca 1 900 Kč);
* DVD s ovladači pro Asus Eee PC;
* externí DVD mechaniku (jen pro instalaci);
* Bluetooth dongle pro USB port (cca 200 Kč);
* SD kartu 4 GB (takeMS, cca 800 Kč);
* paměťový modul DDR2, 1 GB SO-DIMM, 667 MHz (cca 600 Kč);
* křížový šroubovák.
1 Připojení externí mechaniky
Abychom mohli z Linuxu dodaného firmou Asus přejít na Windows XP, je třeba připojit externí optickou mechaniku. Po založení cédéčka s Windows XP a zapnutí Eee PC se instalační rutina Windows spustí samočinně.
2 Instalace Windows XP
Asi o 40 minut později vás pozdraví Windows XP. Zatím jim však ještě chybí ovladače pro čipovou sadu, grafiku a WLAN. Všechny je můžete nainstalovat z DVD dodaného s přístrojem.
3 Přizpůsobení systému
Potíž s Asus Eee PC spočívá v neobvyklém rozlišení displeje 800 x 400 pixelů. Některá dialogová okna se proto mohou ocitnout mimo obrazovku. Tady pomůže jen dobrý orientační smysl a klávesy Tab a Enter.
4 Zdvojnásobení diskové kapacity
Eee PC poskytuje jen 4 GB místa na pevném disku. Vnitřní paměť se však dá zdvojnásobit zasunutím 4GB SD karty do postranního slotu. Notebook ale podporuje také velkokapacitní SD karty (SD-HC) o velikosti až 16 GB.
5 Otevření spodního víka
Také mininotebook od Asusu umožňuje přístup ke svým „vnitřnostem“. Stačí k tomu uvolnit dva šrouby na spodní stěně. Pozor! Poškozením pečeti na pravém šroubu zaniká záruka.
6 Vyjmutí staré paměti
Windows XP s pouhými 512 MB operační paměti nejsou „nic moc“. Pro zvětšení kapacity paměti na maximálně možný 1 GB nejprve odstraňte původní moduly tak, že silně zatlačíte obě západky po stranách. Paměť pak vyskočí z aretace.
7 Nasazení nové paměti
Při zasazování nového 1GB SO-DIMM dbejte, aby vzájemně souhlasil „nos“ ve slotu a vybrání v paměťovém modulu. Nasaďte modul do zásuvné pozice a pak jej do ní zatlačte tak silně, až zaskočí.
8 Doplnění Bluetooth
Přístroj Eee PC je už sice vybaven slotem „Mini-PCI Express“, pro ten však bohužel dosud neexistují Bluetooth moduly. Tuto schopnost proto mininotebooku propůjčíme pomocí donglu pro USB port.
26 Notebooky
Výměna DVD vypalovačky u notebooků HP Compaq
DVD vypalovačka ve vašem business notebooku HP Compaq vypověděla službu. Náhradu, lenivou jednotku s rychlostí 4x, však Hewlett-Packard dodává za tučných 7 500 Kč vč. DPH. Přece musí existovat levnější a lepší alternativa.
TIP: Do obchodních notebooků vyšší třídy montuje HP namísto slimline jednotek s běžnou stavební výškou (11,5 mm) tzv. ultraslim modely, které jsou vysoké jen 9,5 mm. Ty ale nejsou na trhu příliš rozšířeny. Internetové obchody však mají v nabídce dvě vhodné DVD vypalovačky od Sony NEC: Optiarc AD-7910A Slim a AD-7913A Slim. Doporučujeme tu druhou, neboť ta je s podporou LabelFlash k dostání cca za 2 000 Kč. Stačí, když do Googlu zadáte název mechaniky a najdete ji v obchodech jako tntrade.cz, alave.cz a elektrolend.
Pokud po vestavbě mechaniku nerozpozná BIOS nebo operační systém, s největší pravděpodobností bude na vině nesprávné nastavení režimu master/slave. Slimline jednotky však bohužel nepoužívají propojky známé u běžných mechanik. Ke změně režimu je proto nutný speciální nástroj: „IDE Changing Tool (Master/Slave)“, který získáte u Sony NEC. Stačí poslat e-mail na service@eu.sonynec-optiarc.com, a zanedlouho nástroj, rovněž elektronickou poštou, obdržíte.
27 Grafické karty
Odstranění zvukových problémů po instalaci grafických ovladačů
Do pokojového PC jste potřebovali tichou grafickou kartu, a proto jste si opatřili ATI Radeon řady 2xxx/3xxx. Jenomže po instalaci balíku ovladačů zůstal počítač potichu až příliš - nevydal ze sebe ani tón.
TIP: Nejde o chybu, nýbrž o vlastnost. Nové grafické karty od ATI totiž zdobí nejen jejich tzv. UVD („Unified Video Decoder“) - urychlovač, který reprodukuje filmový materiál ve vysokém rozlišení z disků Blu-ray nebo HD-DVD při menším zatížení procesoru, a tedy bez hluku větráku. ATI zde jde ještě o krok dál. Výrobce svým novým 3D kartám dopřál i extra zvukový čip, aby tak vedle obrazových informací dodal do DVI zdířek grafické karty také zvuk. Přichází-li zvuk ze základní desky, obraz často zvuk předbíhá. Takto však oba signály odebírá (doufejme rovněž dodaný) HDMI adaptér a do televizoru (LCD či plazmového) s HDMI vstupem je předává přesně synchronně.
Zvukový čip ATI karty však poněkud „drze“ potlačí systémový zvuk jako standardní zařízení, aniž by se přitom staral o normální reprodukci zvuku z audiokonektorů na PC. Abyste oněmělému počítači znovu vrátili zvukový projev, v Ovládacích panelech Windows XP otevřete Zvuky a zvuková zařízení a tam klikněte na záložku Zvuk. Pak v sekci Přehrávání zvuku otevřete rozevírací menu a namísto zařízení ATI HD Audio zvolte zvukový čip základní desky nebo zvukové karty. Budete-li chtít později využívat reprodukce zvuku přes HDMI, aktivujte stejnou cestou opět zvuk ATI.
28 USB pevné disky
Ztišení externích pevných disků
Váš nový USB disk vám jde na nervy: sotva jej zapnete, hned vám začne narušovat soustředění hlasitým bzučením a šelestem záznamových hlav.
TIP: Prvním krokem ke snížení hladiny hluku musí být zjištění, kdo je výrobcem disku zabudovaného uvnitř. V Ovládacích panelech proto postupem Systém / Hardware otevřete Správce zařízení. Pokud pod položkou Diskové jednotky není uvedeno exaktní označení pevného disku (výrobce a model), rozšroubujte kryt a podívejte se přímo na štítek disku.
Až výrobce disku identifikujete, hledejte na jeho webové stránce pojmy „AAM“ nebo „Acoustic Management Tool“. Jakmile příslušný nástroj najdete, stáhněte si jej a nainstalujte. Tyto užitečné programy bohužel nefungují přes sběrnici USB. Pro snížení hlučnosti mechaniky ji proto musíte - pokud se tak už nestalo - vymontovat z jejího pouzdra. Poté ji podle druhu rozhraní propojte kabelem SATA nebo IDE s počítačem.
Nyní už můžete pomocí AAM nástroje upravit akustická nastavení svého harddisku. Většinou k tomu slouží posuvný regulátor, který ovládá přístupové doby a jehož stupnice sahá od hodnot „tichý/pomalý“ až po hodnoty „hlučný/rychlý“. Toto nastavení zůstane zachováno i po zpětné montáži disku do externího pouzdra. Dobrou alternativou k vlastním nástrojům výrobců je „Doc’s AAM Tool“ (ke stažení na www.drhardware.de/pghgaam.htm), nebo program Silent Drive (http://download.chip.eu/cz/SilentDrive-2.4_161176.html).
Chyba měsíce: Mainboard firmy Asus odebírá ze síťového zdroje příliš málo proudu
PROBLÉM: Náš čtenář Pavel se zlobí: z pečlivě vybraných komponent si sestavil herní PC, aby byl vyzbrojen pro nejnovější generaci 3D her. Na základní desce Asus Striker Extreme proto provozuje GeForce 8800 Ultra (rovněž firmy Asus), k níž má později přibýt ještě druhá karta pro režim SLI. Za provozu se PC chová normálně, při studených startech však má neustálé problémy: už při první zprávě systému BIOS je konec - pokud to vůbec dospěje tak daleko. Počítač lze pak probudit k životu jedině stiskem resetovacího tlačítka. Pan Pavel už vyměnil všechny jednotlivé komponenty, problém však nadále trvá; nepomohla ani horká linka výrobce.
DIAGNÓZA: Své vrtochy předvedl počítač i v naší testovací laboratoři. Kromě chování popsaného čtenářem jsme zjistili, že občas systém zůstane „viset“ i při teplém startu z Windows. Také my jsme nejprve systematicky vyměňovali součástku po součástce za díly z naší laboratorní zásoby, abychom chybu blíže lokalizovali. Přitom jsme s úžasem zjistili, že počítač funguje bez závad, pokud jeho původní Core 2 Duo E6750 vyměníme za Core 2 Extreme QX6850 nebo Pentium XE965. Naproti tomu s procesorem Core 2 Duo E6600 znovu došlo k „zamrzání“. Jmenované procesory se silně liší spotřebou energie - proto jsme si vzali na pomoc osciloskop a zkoumali jsme pomocí něj napájení jednotlivých komponent počítače.
ŘEŠENÍ: Problém identifikovaly naměřené hodnoty: během bootování systém dočasně odebíral z dvanáctivoltových vedení méně než dva ampéry, což leží pod hranicí minimálního zatížení 650W síťového zdroje firmy Be Quiet. Napětí na 12V vedeních pak bylo nestabilní a systém se hroutil. Základní deska Asus zřejmě už při bootování natolik šetří proudem, že napájení není dostatečně zatíženo. Definitivní odstranění problémů nakonec přinesl 480W síťový zdroj značky Hiper.
Rychlé tipy
Systém:
Grafy na záložce Výkon ve Správci úloh zvětšíte nebo zmenšíte dvojitým kliknutím na obrázek.
Plocha:
Abyste mohli přetahovat ikony do hlavního panelu, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a deaktivujte Uzamknout hlavní panel.
Messenger:
Pokud si nemůžete nebo nesmíte nainstalovat žádný messenger, můžete například na www.meebo.com chatovat také na webu.
Plocha:
Označíte-li při stisknuté klávese Ctrl více ikon v hlavním panelu, můžete programy najednou uzavřít jediným kontextovým příkazem.
Plocha:
Kontextovým příkazem Seřadit ikony / Zobrazit ikony na ploše můžete zobrazování ikon zapnout nebo vypnout.
Vista:
Transparenci můžete vypnout po kliknutí pravým tlačítkem myši na plochu postupem Přizpůsobit / Barva a zobrazení okna / Aktivovat průhlednost. Rychlé tipy
Excel:
V dialogu Formát buněk najdete na záložce Zarovnání nastavení pro otáčení textu uvnitř buňky.
OpenOffice:
Zadejte bt a stiskněte F3 - vložený slepý text se výborně hodí k testování nového formátování.
Acrobat Reader:
Klávesové kombinace Ctrl+Shift++] a Ctrl+Shift+-] otáčejí zobrazenou stránku do polohy „na šířku“, resp. „na výšku“.
Firefox:
Nadbytečných záložek se rychle zbavíte, kliknete-li na aktivní záložku pravým tlačítkem myši a zvolíte Zavřít ostatní panely.
Excel:
V záhlavích a zápatích zadávejte znak „&“ zdvojeně jako „&&“, jinak jej bude Excel interpretovat jako řídicí znak pro funkce.
Word:
Pomocí Ctrl+Shift+8 zapnete a vypnete zobrazení řídicích znaků, například „pevných mezer“.
- Praxe - Tipy & triky (2.02 MB) - Staženo 1300x