Průvodce Chipu po CPU a GPU
Intel rozšiřuje svou novou rodinu procesorů Penryn o řadu E8000 - a ta má skutečně něco do sebe: nikdo jiný nenabízí špičkovou výkonnost při tak vynikajícím poměru cena/výkon.
Andy Ilmberger, autor@chip.cz
Už čtyři měsíce se procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 drží v našem průvodci po CPU na prvním místě - jde ostatně o „vývěsní štít“ celé řady Penryn. Tyto procesory jsou jako první vyráběny 45nanometrovou technologií. Výhody menších struktur jsme popisovali v Chipu 10/07, zde tedy jen stručně pro připomenutí: čím jemnější je struktura CPU, tím menší je její ztrátový výkon. To pak znamená úsporu proudu, možnost tiššího chlazení a vyšších pracovních frekvencí. A poněvadž QX9650 to vše působivě demonstruje, usadil se v čele plným právem. Působivá je však i cena: špičkový produkt dnes přijde na majestátních 23 500 Kč.
Lidový Penryn: Výborný výkon na dvou procesorových jádrech od 4 300 Kč
Na bázi Penrynu nyní Intel přichází na trh s další řadou CPU. Její kódové jméno zní Wolfdale, pro trh bude označena Core 2 Duo E8xxx. Na rozdíl od Yorkfieldu, což je kódové jméno řady 9000 (jako právě Core 2 Extreme QX9650), nemá Wolfdale čtyři, nýbrž jen dvě procesorová jádra. Analogicky k počtu jader je poloviční také vyrovnávací paměť (namísto 12 jen 6 MB), počet tranzistorů (410 místo 820 milionů) a maximální ztrátový výkon, který se ze 130 W snížil na 65 W.
Přesně vzato není čtyřjádrový Yorkfield nic jiného než dva procesory Wolfdale na jednom „die“ (křemíková podložka CPU). Vypuštění této výrobní operace musí uspořit mimořádné finanční částky. Vždyť při ceně 4 700 Kč stojí stejně taktovaný Wolfdale Core 2 E8400 na 3 000 MHz asi pětinu toho, co Core 2 Extreme QX9650 (23 500 Kč) s Yorkfieldem uvnitř. Přitom to E8400 dotáhl na šesté místo v našem žebříčku - to je absolutní cenový hit. S pracovní frekvencí 3 166 MHz stojí E8500 o zhruba 1800 Kč více než E8400, žádný citelný výkonnostní skok se však neprojevuje. Nové procesorové trio doplňuje jako třetí do party E8200 na 2 666 MHz. Po výkonnostní stránce stále ještě dosahuje na top ten, při ceně 4 300 Kč však není o mnoho levnější než náš nákupní tip E8400.
Do cílové skupiny řady E8000 bude patřit každý, kdo potřebuje slušný výkon, tedy hráči nebo i specialisté na zpracování fotografií a videa. Investici do čtyřjádrového procesoru, v naději, že obrazové programy a videoprogramy tato jádra efektivně využijí, si můžete s klidným svědomím ušetřit. Pokud se tato představa přece jen jednou uskuteční, pak můžete dvoujádrový procesor raději dodatečně vyměnit za „Quad Core“ - až bude po několika redukcích cen podstatně levnější. Do té doby budou, dokonce i při kódování videa, dvě rychle taktovaná procesorová jádra přinášet lepší výsledky než čtyři pomalejší. Například E8400 na 3 GHz překódoval naši testovací filmovou sekvenci do formátu DivX za 260 sekund. Naproti tomu o 7 800 Kč dražší Core 2 Extreme Q6700 (12 500 Kč) se čtyřmi jádry a 2,67 GHz na to potřeboval celých 303 sekund - vzdor údajné podpoře pro „multicore“ v kodéru.
Jeden háček však procesory Penryn přece jen mají: nové čipy předpokládají základní desku s čipovou sadou alespoň P35 nebo nějakou její odnoží. Mainboardy s čipovými sadami i945/965/975 nepodporují ani 45nanometrové procesory, ani systémovou sběrnici FSB1333 - přinejmenším podle vyjádření Intelu. Zda ten či onen výrobce základních desek nějakou zdařilou aktualizací BIOS toto tvrzení vyvrátí, na to si zatím musíme počkat. Ale jako klasický procesorový upgrade je bohužel Penryn mimo hru.
Koupit, nebo počkat: Které procesory Intelu můžete brzy očekávat
Je nasnadě, že Intel po QX9650 přijde s cenově dostupnějšími čtyřjádrovými Penryny, možná ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku. Ve druhém kvartálu 2008 chce pak Intel své procesory E2000 Pentium a Celeron převést ze 65nm na 45nm technologii. Kromě toho je očekávána ještě cenově příznivější varianta řady E8000. V dobře informovaných kruzích už se hovoří o Core 2 Duo E7200 na 2,53 GHz, s 3 MB L2 cache a FSB1066. Koneckonců, nikdy nebude dost lacino...
Přehled desktopových CPU
Nároční uživatelé a hráči: V této kategorii si hledají svůj procesor multimediální specialisté, grafici renderující 3D a vášniví hráči.
Zpracování obrazů a videa: Retuše fotek, střih videa, překódování filmů, vyčištění zvuku - to vše jde s těmito procesory rychle od ruky. A dá se s nimi i obstojně hrát.
Multimédia a všestranné použití: Záznam na DVD nebo přehrávání HD-DVD do rozlišení 1080i vyžaduje výkon - ale nemusí být zase příliš vysoký. Dbejte však na malý ztrátový výkon (kvůli tichému chlazení).
Office a internet: Excel, Word, surfování, hudbu a filmový materiál ve vysokém rozlišení - to vše zvládne každý zde zastoupený procesor.
INDEXY CHIPU: STOLNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled mobilních CPU
Nároční uživatelé a hráči: Notebooky s těmito CPU nahrazují „opravdové“ PC, plně umožňují běh her a těžko si od nich přát více - snad jen delší výdrž akumulátorů.
Všestranné použití, multimédia a video: Procesory pro typické „mainstreamové“ přístroje. Ty už zvládnou prakticky všechno, dokonce i 3D hry, byť s jistými nedostatky.
Office a zpracování obrazů: Ideální procesory pro levné notebooky na kancelářské práce a zpracování fotografií.
Ultramobilní přístroje, Office a internet: Ultranízkonapěťové CPU nebo Celerony hlad po výkonu neutiší. Na surfování a jednoduché kancelářské práce to však stačí. ULV CPU šetří akumulátor, nikoli však peněženku.
INDEXY CHIPU: MOBILNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled GPU
Hry do rozlišení 2560 x 1600: S monitory 24/30“ se při hrách dostavuje pocit „jako v kině“. Na udržení takové pixelové nádhery „při životě“ však nemůže být grafika dostatečně rychlá.
Hry do rozlišení 1280 x 1024: Profesionální hráči s displejem do 19“ zkrotí s touto kategorií i nejmodernější 3D hry se všemi nastavitelnými šikanami.
Všestranné použití: Kdo by si na svém multimediál ním PC chtěl kromě HD videí občas pustit i novější 3D hru, je právě zde na správné adrese.
Office a multimédia: Na internet a Office stačí grafika v čipové sadě nebo karta za 1500 Kč. Pro multimediální PC, který má přehrávat HD filmy v rozlišení 1080i, je 3000 Kč za kartu dobrou investicí.
INDEXY CHIPU: GRAFICKÉ PROCESORY
Index výkonu: Výsledky různých herních benchmarků s odlišnými 3D metodami (OpenGL a DirectX) jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: U grafických karet je poměr výkonu a ceny vyváženější než v případě CPU. Za dvojnásobnou částku tak lze dostat také skoro dvojnásobný výkon. Čím delší je oranžový proužek, tím lepší je poměr výkonu a ceny.
- Testy a recenze - Průvodce Chipu po CPU a GPU (856.49 kB) - Staženo 1171x