Levné notebooky - výhodná koupě, nebo zmetky?
Ultralevné notebooky dnes nabízejí i značkoví výrobci. V Chipu jsme se podrobně podívali na osm notebooků z nejlevnější kategorie a zjistili jsme zajímavé věci.
Gunnar Troitsch, Klaus Baasc, Michal Bareš
V tomto článku najdete
Test osmi superlevných notebooků
Jak dobré je EeePC za 8 000 Kč
Rady pro nákup
Tabulka s výsledky testů
Dlouho jsme byli zvyklí, že nejlevnější notebooky pocházejí od neznačkových nebo „méně značkových“ výrobců. V poslední době se však můžeme na pultech setkat i s levnými přenosnými počítači značek Hewlett-Packard, Dell, Toshiba, Acer či Lenovo. Nízká cena těchto modelů navíc není dána tím, že je lze koupit pouze v internetových obchodech s minimální marží, ale je záměrně stanovena výrobci. V období Vánoc jsme se paradoxně setkali s tím, že model HP 530, v té době „nejlevnější značkový notebook s operačním systémem Windows“, jehož cenu stanovila firma HP na 9 990 Kč bez DPH, prodávaly i některé velmi známé internetové shopy dráž než doporučoval výrobce.
Co se kvality testovaných notebooků týče, zjistili jsme, že jen některé modely splňují kvalitativní standardy očekávané od špičkových výrobců. Někteří z nich prostě jen koupí nějaký levný barebone, vloží do něj starší komponenty a nalepí na něj svoje logo.
Musíme vás však varovat: počty notebooků této cenové kategorie bývají omezeny, takže až budete číst tyto řádky, některé notebooky budete ve stejné konfiguraci, v jaké jsme je měli během testu k dispozici my, asi už shánět marně. Každopádně kvalita šasi a displeje by měla být podobná, stejně jako chlazení, kvalita klávesnice a množství portů. Přejeme vám hodně štěstí při shánění toho správného notebooku.
MOBILITA A FUNKCE
Slabé baterie a malá paměť
Nečekali jsme, že se v testu dočkáme dlouhého provozu na baterie, protože do levných notebooků dávají výrobci logicky ty nejlevnější akumulátory s nízkou kapacitou. Testované notebooky se tak spíše hodí pro použití v dosahu zdroje elektřiny, ideálně jako náhrada desktopu nebo jako druhý domácí počítač. Příjemně nás v tomto ohledu překvapila výdrž notebooku HP Compaq 6715b, který při emulaci práce s kancelářskými aplikacemi vydržel pracovat na akumulátory tři hodiny a pár minut navíc. Kontrastní rozdíl představují modely Dell, Toshiba a Fujitsu Siemens Computers, které nás lehce šokovaly tím, že obsahují pouze poloviční baterie - do jejich akumulátorů by se vešlo šest článků, ale jsou tam články pouze tři, takže při plném nabití dokáží na baterie pracovat pouze něco málo přes hodinu, v případě notebooku Fujistu Siemens Computers dokonce jen 35 minut. Přenosné počítače s takto krátkou výdrží se hodí pouze pro uživatele, kteří jsou neustále připojeni k elektrické energii. Nezapomínejte také, že postupem času se kapacita akumulátorů snižuje.
Do levných notebooků montují výrobci pevné disky s kapacitou 80 až 100 GB. To úplně stačí na operační systém, kancelářské aplikace a běžný provoz. Milovníci filmů a majitelé rozsáhlých hudebních knihoven si však budou muset koupit externí pevný disk.
Portové vybavení je rovněž celkem chabé. Žádný z testovaných modelů například nenabízí digitální videovýstup DVI, na druhou stranu modely HP, MSI a Acer disponují gigabitovým Ethernetem. Dobrou zprávou je, že všechny notebooky mají bezdrátovou Wi-Fi. Ne všechny jsou ale vybaveny čtečkou paměťových karet - nemají ji modely HP, Toshiba a FSC. Sedm z osmi testovaných notebooků bylo vybaveno systémem Vista, což může být problém v případě, že se jedná o méně výkonný počítač, který je s Vistou mnohem línější, než by byl s Windows XP. Problém nastává zejména tehdy, pokud má notebook pouze 512 MB RAM (Lenovo, Toshiba, FSC). Acer k nám dorazil rovněž s 512 MB RAM, ale s instalovanými XP byl dostatečně svižný. Notebooky HP, MSI, Asus a Dell byly vybaveny 1024 MB RAM, což je pro Vistu v podstatě použitelné minimum.
VÝKON
Dostatečný výkon pro kancelářské aplikace a internet
Všechny testované notebooky byly vybaveny slabšími procesory Intel a AMD a čipsety s integrovanou grafikou. To znamená, že 3D hry si zahrajete pouze v podobě hodně zpomaleného filmu, naopak s kancelářskými aplikacemi, internetem, přehráváním DVD a občasnou úpravou obrázků si notebooky výkonově v klidu poradí. Nejvýkonnějším notebookem v testu a zároveň jeho vítězem byl HP Compaq 6715b. V celkovém hodnocení výkonu dosáhl 66 bodů, tedy téměř dvoutřetinového výkonu v porovnání s notebooky prodávanými za více než 50 000 Kč, což je vynikající výsledek. Výkonově nejslabším byl stroj Toshiba Sattelite L30-10P s 41 body.
ERGONOMIE A DISPLEJE
Špičkové materiály vyšší třídy
Kvalita použitých materiálů a provedení na nás zapůsobila poměrně dobře, dobrý byl i náš celkový subjektivní pocit z používání notebooků. Ani k povrchové úpravě testovaných modelů nemáme připomínky. HP a Dell používají vysoce kvalitní materiály, se kterými se běžně setkáváme u notebooků vyšší třídy. Prostor pro vylepšení najdeme například u klávesnic. Například MSI a FSC mají příliš měkkou klávesnici - při stisku tlačítek umístěných uprostřed klávesnice (například „G“) se klávesnice výrazně prohýbá. Všechny modely v testu byly osazeny širokoúhlými displeji s poměrem stran 16:10. Nejlepší displej nabízí MSI Megabook VR600: s maximální svítivostí 168 cd/m2 a kontrastem 782:1 dosáhl celkového hodnocení 74 bodů. Zbytek notebooků byl vybaven displeji odpovídajícími cenové kategorii a žádný z nich nelze označit za špatný.
Gunnar Troitsch, Klaus Baasc, Michal Bareš
Shrnutí testu
Investovat do notebooku více než 20 000 Kč se vyplatí pouze uživatelům, kteří chtějí upravovat video nebo hrát hry. Z testu vyšel zdaleka nejlépe notebook HP Compaq 6715b - skvěle si vedl ve všech testech zaměřených na kancelářské aplikace a práci s MP3 a digitálními fotografiemi, to vše za cca 15 000 Kč. Dvojka v testu, MSI Megabook VR600, stojí o něco méně, má výbornou ergonomii a odnáší si náš titul Cenový tip. Žádný z notebooků však není moc mobilní - baterie jim všem dojdou až příliš brzy.
EeePC za 8 000 Kč - malý notebook za málo peněz
EeePC 701 4G od Asusu je superlevný notebook s úžasně nízkou hmotností. Brzy bude na našem trhu k dostání za cenu 8 000 Kč. Řekneme vám, zda se jej vyplatí koupit.
Je to cenová bomba, nebo zbytečně drahá hračka? Za 8 000 Kč si můžete pořídit subnotebook s absolutně tichým 4GB flashovým pevným diskem a 7“ displejem o rozlišení 800 x 480 bodů. Vše pohání 800MHz procesor z produkce Intelu, jako operační systém slouží Linux. Název Eee pochází z anglického sloganu „Easy to learn, easy to play, easy to work“ -hraní si na něm ale moc neužijete. Mohlo by se zdát, že cenově by tento notebook mohl konkurovat testovaným notebookům, ale není tomu tak. Tento subnotebook 16,5 se rozhodně 23,5 CM nemůže srovnávat CM s opravdovými notebooky s 15,4“ displejem, optickou mechanikou a mnohem větším úložným prostorem. Instalaci všech programů je třeba provádět prostřednictvím USB flash disku, externí optické mechaniky nebo sítě. Kvůli omezenému výpočetnímu výkonu i malému diskovému prostoru stačí tento notebook maximálně na prohlížení internetu a psaní e-mailů. Podle nás ale může být ideálním druhým notebookem pro občasné používání v případech, kdy s sebou nechcete zbytečně nosit těžké „dospělé“ notebooky. Akumulátor zásobuje notebook na dobu okolo tří hodin provozu.
PŘEHLED: Levné notebooky
Rady pro nákup
*Osobní zkušenost je důležitá
Dříve než notebook koupíte, nechte si jej předvést a vyzkoušejte, jak se otevírá, jak se vám píše na klávesnici, zda vám na něm něco zásadního nevadí, kde jsou umístěny USB porty apod. Kromě technických specifikací je důležité, aby vám notebook prostě „seděl“.
*Někdo má rád matný, jiný lesklý
Lesklé displeje mívají vyšší kontrast a hlubší podání barev, ale odráží se od nich světlo, což někomu může vadit. Matné displeje jsou na tom opačně -menší kontrast, ne tak syté barvy, ale žádné odrazy. Každý má rád něco jiného.
*O výkon ani moc nejde
Na všech noteboocích budete moci provozovat kancelářské aplikace i většinu ostatních aplikací. Budete-li pracovat s Vistou, rozhodně nejděte pod 1 GB RAM.
*Windows XP: Rychlejší než Vista
Chcete-li upgradovat na Vistu, pamatujte si, že všechny testované notebooky jsou s ní kompatibilní, v této cenové kategorii však bude notebook s Windows XP mnohem svižnější.
*Můžete ještě ušetřit
Řada notebooků, jako například Acer 5220, se dodává bez operačního systému. Máte-li k dispozici instalaci Windows XP nebo pokud se nebojíte Linuxu, můžete ušetřit ještě skoro 3 000 Kč.
Vítězové testu
1 VÍTĚZ TESTU
HP Compaq 6715b
Hewlett Packard Compaq 6715b má vynikající provedení. Kombinace 2,2GHz Sempronu a 1024 MB operační paměti v podstatě umožňuje bez větších zádrhelů provozovat předinstalovaný systém Windows Vista Home Basic. Dále vyzdvihujeme slušnou výdrž akumulátorů a gigabitovou síť.
Cena vč. DPH: cca 15 000 Kč
2 CENOVÝ TIP
MSI Megabook VR600
Za tuto cenu je to vynikající volba. Výborná výbava, nejlepší displej v testu a slušný výkon. Oceňujeme čtečku paměťových karet, čtveřici USB portů, numerickou klávesnici a hlavně skvělý displej. Dojem z použitých materiálů však není tak dobrý jako v případě vítěze testu.
Cena vč. DPH: 14 000 Kč
JAK CHIP TESTUJE NOTEBOOKY
Při hodnocení mobility bereme v úvahu hmotnost, rozměry a výdrž akumulátorů při několika simulovaných scénářích použití. Skóre v kategorii Výbava je složeno z bodů přiřazených podle typu a množství portů a rozhraní. V případě výkonnostních testů realizujeme na každém notebooku 19 samostatných testů a body přiřazujeme podle jejich výsledků. Hlučnost měříme při různém vytížení ve speciálním zvukotěsném zařízení. Kvalitu displeje zkoumáme stejně jako kvalitu samostatných monitorů na speciální testovací lavici.
30 % Mobilita
25 % Výbava
5 % Záruka a podpora
10 % Displej
10 % Ergonomie
20 % Výkon
- Testy a recenze - Levné notebooky – výhodná koupě, nebo zmetky? (629.94 kB) - Staženo 1353x