Přejít k hlavnímu obsahu

ICQ v mobilu

ICQ v mobilu

ICQ je jedním z nejvšednějších programů. Používá jej téměř každý - samozřejmě na počítači. Co ale dělat, chcete-li být on-line i na mobilu? Ani to není žádný velký problém. Chip vám ukáže, jak na to.
Milan Pinte, pinte@kpv.zcu.cz

V tomto článku najdete

Nejlepší IM programy pro telefony
IM programy pro ICQ, MSN a další
ICQ přes WAP
Pohled do peněženky: Na kolik to přijde?

V dnešním světě je rychlá komunikace, představující efektivní výměnu nejrůznějších informací, nutností. Asi nikoho nepřekvapí, že uživatelé si dnes pomocí počítačů zasílají značné množství nejrůznějších zpráv a že téměř magická zelená ikonka ve stavovém pruhu je pro ně modlou, na kterou nedají za žádnou cenu dopustit. Ano, mluvíme tu o instant messagingu (IM), který se ve světě i u nás prosadil zejména díky službě ICQ.
Řada uživatelů však neúnavně pokračuje v započaté komunikaci i poté, co své počítače vypnou: zasílají si textové zprávy z mobilu (Češi jsou v této činnosti téměř přeborníky). Nyní již však mohou úspěšně kombinovat výhody obou způsobů - nainstalováním vybraného IM programu do svého mobilního telefonu jej poté mohou použít ke komunikaci s příjemcem, ať už sedícím u počítače, nebo právě používajícím mobil.

CO JE TŘEBA:

Software a telefon

Základem je samozřejmě správný software. Jako vždy nabízíme na Chip DVD plnou softwarovou výzbroj, která vám se zprovozněním pomůže.
Zatímco například při posílání mailů se nemusíte starat o to, který mailový systém příjemce používá, u IM je situace poněkud složitější. Zprávy poslané třeba z MSN Messengeru nedorazí příjemci, který požívá pouze ICQ klienta, a opačně. V tomto případě si naštěstí můžete nainstalovat program, který umí pracovat s více IM systémy najednou. A tak i když vaše nejlepší přítelkyně používá ICQ a jiná MSN, nemusíte zoufat, i pro vás existuje pohodlné řešení.
Nemusíte mít strach ani o to, zda to všechno zvládne váš mobilní telefon. Stačí totiž, aby obsahoval podporu Java aplikací, nejčastěji označovanou jako J2ME (Java Platform, Micro Edition - což má dnes ve své základní výbavě většina telefonů), a aby zvládal datové přenosy, které musíte mít samozřejmě u některého mobilního operátora aktivovány. Díky tomu, že IM nepotřebuje typicky přenášet velké množství informací, nepotřebujete telefony pro 3G a vyšší služby - pro pohodlné chatování postačí levné GPRS.

ICQ klienti

Agile Messenger
Tento program patrně není třeba IM komunitě dlouze představovat. Je na trhu již delší dobu a za dobu své existence si získal řadu příznivců. Zpočátku byl k dispozici dokonce zdarma. V současné době si nově můžete ze stránek výrobce zdarma stáhnout program přímo pro telefony s Javou - Agile Messenger J2ME Beta. Aktuálně je totiž tato verze programu ještě ve fázi testování, a proto je zatím poskytována zdarma. Jedná se však o beta verzi, je tedy třeba počítat s příležitostnými chybami aplikace.
U Agile Messengeru je vidět, že je již nějaký ten pátek na světě a že vývojáři dbali připomínek uživatelů. Program si rozumí s více službami - s ICQ, AIM, Yahoo! a MSN. Potěší propracované barevné schéma, které se de facto stalo standardem v této kategorii produktů. Program dále nabízí úctyhodné množství funkcionality: obsahuje například i vkládání smajlíků (z předdefinované sady obrázků). Potřebujete-li chatovat s více přáteli najednou, není to žádný problém - v Agile Messengeru se otevře okno pro každého z nich a vy jen mezi nimi jednoduše přepínáte. Práce s kontakty je opět přehledná: od přidávání přes přejmenování až po jejich vymazání. Program obsahuje řadu možností nastavení: od nastavení znakové sady (ISO 8859-1, CP1250, CP1251 apod.) přes nastavení způsobu upozornění na definovanou událost (vibracemi, zvukem) až například po nastavení automatického přepnutí do stavu Away, případně Extended away (v minutách). Při delším provozu se však bohužel ukazuje, že je tato verze programu stále ve fázi vývoje. Občas se totiž stane, že program nefunguje zcela podle vašich představ. Finální verze bude patrně na světě co nevidět, zřejmě se však bude jednat o placený software.

IM+
IM+ je další propracovaný IM produkt, který opět zvládá komunikaci s více protokoly: jedná se o AOL, MSN, Yahoo!, ICQ, Jabber, Google Talk a MySpaceIM, a to buď jednotlivě, nebo i najednou.
Co se týče testované verze pro Javu, musíme znovu bohužel konstatovat, že je poněkud ochuzena o funkcionalitu, se kterou se můžeme setkat u verzí určených přímo pro OS jednotlivých telefonů. Nefungovalo například ovládání přes dotykový displej. I tak ale budou uživatelé pravděpodobně spokojeni - vývojáři programu na ně mysleli, a tak si mohou přizpůsobovat spoustu nastavení: od kódování diakritiky (CP1252,CP1251, CP1250,Latin-1) až po barvu schématu. Dále je možné přidávat/mazat kontakty (včetně získání základních informací o existujícím kontaktu) a nastavit si velikost historie (počet zpráv). Program také umožňuje nastavení upozornění (vibracemi a přehráváním zvuku). Oblíbené smajlíky je bohužel možné vkládat pouze v textovém režimu. Pokud vám však některý přijde ve zprávě a patří mezi ty základní (program jich totiž zvládá jen několik), zobrazí se již na displeji mobilu jako obrázek.
Na Chip DVD najdete trial verzi programu (7 dní). Budete-li s tímto produktem spokojeni, můžete si jej zakoupit za necelých 10 USD.

JIMM
Jimm je dalším představitelem IM produktů specializovaných jen na ICQ klienta. Během své existence si získal řadu spokojených uživatelů. Co se týče funkcionality, zaslouží jednoznačně pochvalu. Přestože by měl tento program podle proklamací svého výrobce zvládat odesílat soubory a fotky, nám se to při testování nepovedlo. I tak nás ale program přesvědčil o svých kvalitách. Samozřejmostí je historie zpráv včetně možnosti využívat vlastních vzorů (šablon), které si můžete libovolně vytvářet. Program obsahuje i řadu možností, jak upozornit majitele na nějakou událost (třeba příchozí zprávu), a to od diskrétní vibrace až po přehrání zvoleného zvukového souboru. Také práce s kontakty je intuitivní. Můžete získat stručnou informaci o existujícím kontaktu a kontakty dále přidávat/přejmenovávat/mazat. Grafické prostředí je uživatelsky příjemné a pro ty, kteří nevládnou cizími jazyky, je výhodou, že program umožňuje pracovat také v českém prostředí. Dalším nesporným kladem tohoto produktu je fakt, že veškerou popsanou funkcionalitu pořídíte za nulovou cenu, neboť program je šířen zdarma (včetně zdrojového kódu pod General Public License). Program v základní verzi bohužel nezvládá smajlíky (pokud jste ale technicky vyspělejší, je pro vás ve zdrojových souborech připravena řada překvapení), přesto je naším tipem na vítěze v této skupině programů.

Mundu IM
Mundu IM je dalším přeborníkem v této skupině programů, neboť si rozumí se službami AIM, Yahoo!, MSN, Google Talk, ICQ i Jabber, a to vše v jednoduchém a přátelském prostředí. Umožňuje navíc posílat soubory (to se nám bohužel opět nepovedlo uskutečnit). Samozřejmostí je možnost úpravy stylu prostředí (písmo, barva, podpis) a možnost vkládat smajlíky (na výběr je pět základních). Veškerá práce s programem je uživatelsky velmi přívětivá, a to i přesto, že program obsahuje spoustu nastavení a funkčností. Například můžete přidávat a mazat kontakty, získat informaci o příteli, nebo dokonce kontakty blokovat. Při psaní zpráv si můžete pomoci předdefinovaným (tzv. Quick) textem, pomocí něhož můžete například rychle vkládat různé často opakované pozdravy. Historie zpráv je u programu Mundu IM také samozřejmostí. Program si můžete zdarma vyzkoušet (trial verzi po dobu pěti dnů), nebo rovnou zakoupit za 11 USD.

CHIP Shrnutí

Jak se při testování ukázalo, řada nabízených programů pro IM je v Java verzi z hlediska funkčnosti ještě o krok pozadu za svými staršími bratříčky - verzemi určenými pro dané OS jednotlivých telefonů. Bohužel jsme také zjistili, že v javovských IM programech není počítač přenesených kB standardem, a tak je na uživatelích, aby si sami nějaký kvalitní traffic counter/monitor pořídili (v případě, že jej nemají nainstalovaný přímo od operátora) a měli tak náklady za přenos dat plně pod svou kontrolou.
Těm, kteří chtějí získat přístup do více IM sítí najednou, lze doporučit program IM+, za který je však nutné zaplatit. Zdarma mohou využívat program Agile Messenger J2ME Beta - se všemi jeho omezeními vyplývajícími z testovací verze. Pokud vám ale stačí komunikace pouze s ICQ klienty, lze jednoznačně doporučit program JIMM, a to pro jeho funkčnost a uživatelskou přívětivost.

CENA GPRS

Kolik to všechno bude stát?

Aplikace pro instant messaging obvykle přenášejí malé množství dat (samozřejmě pokud se nerozhodnete posílat obrázky a datově náročnější soubory). Současná nabídka mobilních operátorů umožňuje poměrně levné datové přenosy: cena předplacených služeb u karet je okolo 0,06 Kč za kB, u paušálních služeb se můžete dostat s cenou za kB ještě níže, anebo si dokonce můžete vybrat nějakou z neomezených (pokud samozřejmě budete využívat i jiné služby než datově nenáročný IM) nabídek na připojení k internetu. Díky těmto cenám bývá komunikace pomocí programů pro IM dokonce levnější než oblíbené SMS zprávy přes GSM. Je však vhodné si uvědomit, že samozřejmě neplatíte jen za přenesené zprávy/soubory, ale i za „provoz“ programu. Je nutné počítat s tím, že nějaký ten kB padne hned v úvodu na autentizaci vašeho přístupu (4 až 10 kB) do zvolené služby. Programy si dále zjišťují aktuální stav kontaktů v otevřeném seznamu, kvůli čemuž se také přenášejí určitá data. Jejich velikost však byla v případě zmíněných programů celkem malá - konkrétně v případě cca 23 položek (z toho 11 připojených) to za hodinu představovalo průměrně okolo 25 kB přenesených dat (při ceně 0,06 za kB to činí pouze 1,50 Kč).
Psaní zpráv je pak skutečně levné. Napíšeteli 600 znaků, což jsou skoro čtyři SMS, přenese se kolem 1 kB dat. Dlouhých zpráv se tedy rozhodně bát nemusíte.
Je také nutné si uvědomit, že pokud budete v mobilním telefonu navíc využívat IM, bude to logicky představovat nižší dobu výdrže jeho provozu na baterie. Novou záležitostí, která může ještě více zahýbat s využíváním IM, je vstup našich mobilních operátorů do tohoto segmentu (více v rámečku „A co naši operátoři?“).

A co naši operátoři?

O2 i Vodafone nabízejí již nějaký čas chatovaní na svých wapových stránkách.
O2 nabízí přístup pomocí speciální ICQ aplikace, kterou si stáhnete přímo z WAP stránek. Naleznete ji v sekci Moje / Moje aplikace. Instalace aplikace je zdarma, stejně tak příchozí zprávy. Odeslání zprávy přes ICQ stojí 1 Kč vč. DPH, naštěstí však lze přikoupit balíček za 49 Kč měsíčně, v rámci něhož můžete zprávy odesílat neomezeně zdarma.
Také mobilní portál Vodafone Live obsahuje službu Pokec, která umožní přímo z mobilního telefonu přes wapové rozhraní využívat textové komunikace v rámci IM sítí ICQ, MSN a Yahoo Messenger. Platba za využívání služby není závislá na množství přenesených dat, ale na době připojení. Vodafone nabízí speciální datový paušál. Za jeden den zaplatí zákazníci 7 Kč, za týden 30 Kč a za měsíc 45 Kč. Výhodou je, že pak již nezáleží na tom, kolik zpráv napíšete. Za 45 Kč měsíčně můžete tedy odeslat tisíce zpráv.

Ostatní klienti

V předchozím textu jste si mohli všimnout, že IM programy nekomunikují pouze přes ICQ (na které je tento článek primárně zaměřen). V této části vám přinášíme tipy i pro ostatní protokoly.
MSN Messenger
Pro přístup do MSN Messengeru lze doporučit produkty UltraIM a QuickIM. Oba dva jsou primárně určeny pouze pro MSN (Quick IM navíc na vybraných telefonech se systémem Symbian 7.0 / UIQ zvládá AOL), takže třeba k ICQ se prostřednictvím nich nepřipojíte. Cena produktu QuickIM je přibližně 20 USD a cena UltraIM činí cca 12 USD.
Jabber
Tato služba, jejíž obliba zaznamenává růst, je přístupná například pomocí programu IMic Mobile Client. Tento program se dokáže navíc spojit také s MSN a s ICQ, z funkcionality pak stojí za zmínku možnost zasílat obrázky ve formátu PNG a komprese přenášených dat.


Dokumenty ke stažení