Přejít k hlavnímu obsahu

Freeware lepší než Nero

Freeware lepší než Nero

Nero nabízí celou řadu funkcí. Jak dobře si však „vypalovací císař“ vede ve srovnání s freewarem? Chip vám prozradí, kdy je lepší přestoupit na jiný produkt. V tomto článku najdete
Markus Mandau, Vratislav Klega, vratislav.klega@chip.cz

Vypalovací nástroje pro každou příležitost Konverze a přehrávání filmů Zpracování videa a zvuku Nástroje, které umí více než Nero Nero, Nero, stále jen Nero: je jedno, jestli k vypalování disků, přehrávání filmů nebo kopírování DVD. Všemocný „císař“ nabízí zkrátka všechny funkce v celé oblasti multimédií i vypalování. Ne všechno ale umí tento vladař nejlépe. Pro specializované postupy je lepší sáhnout po lepších programech - z freewarové scény.
Kdo chce Nero opustit, tomu nabídneme vše, co bude potřebovat. Na Chip DVD najdete veškerý freeware, který umí to samé co Nero. A nejen to! Naše nástroje toho umí dokonce více než samotné Nero.


VYPALOVÁNÍ

Zápis, analýza, záchrana

Vypalování je na PC všední záležitost. Důležitou roli však hrají speciální úkoly, se kterými si naše nástroje poradí mnohem lépe než samotné Nero.

Univerzální vypalovač

Nero 8 vs. CDBurnerXP
Nero vypálí jednoduše vše - včetně neobvyklých formátů, jako je CD-Extra nebo smíšený disk. Kdo se vyzná, tomu Nero nabízí přístup ke všem myslitelným formátům. Můžete si tak zvolit třeba souborový systém UDF na discích DVD.
Na freewarové straně bojiště se nachází oblíbený CDBurnerXP. Může se však rovnat s Nerem? Nástroj vypaluje DVD Video i Blu-ray, není mu cizí víceoddílové vypalování (multisession), poradí si i s bootovacími disky. CDBurnerXP nabízí dokonce malou specialitku: uživatel může namísto automatické volby zvolit rychlost vypalování ručně. To má smysl tehdy, když firmware vypalovačky nedokáže určit správnou rychlost vypalování. Dokonce i velikost média můžete zadat ručně - pro případ, že byla špatně rozpoznána.
Co se však vypalovacích triků týče, má Nero stále navrch. Overburn, tedy vypálení více dat, než je standardní kapacita média, sice zvládá i freeware, ten už ale uživateli neporadí, kolik dat se na médium vejde. Pak zůstává jen metoda „pokusomyl“. Nero nabízí nastavení „Pro odborníky“, kde lze přesně nastavit, na jak velkou kapacitu mohou být CD a DVD vypálena. V kombinaci s nástrojem Disc Speed, který dokáže na kilobajt přesně určit kapacitu vloženého média, se jedná o velmi sofistikované řešení. Nero však nabízí ještě jeden trik navíc: pokud v záložce Pro odborníky zatrhnete volbu Povolit vytváření krátké ukončovací stopy, získáte na disku CD dalších 10 - 15 MB místa. Výhoda pro filmové fanoušky: Nero umí před vypálením filmu zaměnit FourCC-Code v souborech AVI, takže vaši sbírku filmů mohou přehrát i starší stolní DivX přehrávače.
Nero boduje: Pro běžnou práci vám bude stačit i freeware. Nero však podporuje více formátů, je lépe konfigurovatelné a nabízí více vypalovacích triků.

Vypalování DVD-9

Správné vypálení dvouvrstvého DVD-9 je stále ještě značná výzva. Vyrovná se úzce specializovaný ImgBurn Neru?
Nero na vaše přání nastaví libovolný Booktype disku a označí jej jako DVDROM - tedy za předpokladu, že to vaše vypalovačka umí. To je třeba udělat tehdy, pokud váš obývákový DVD přehrávač nechce akceptovat vypálené DVD-9 jako DVD Video. Pokud však vypalovačka tuto funkci nenabízí, Nero ji nenabídne.
Jiné je to v případě specialisty, programu ImgBurn. Zde je možné nastavit Booktype hned v hlavním okně. Kromě toho nástroj dovolí, abyste si sami rozhodli, ve kterém místě dojde k přechodu mezi vrstvami disku, protože v okamžiku, kdy laser čtecí jednotky skončí čtení v jedné vrstvě, musí se přeostřit a posunout na druhou vrstvu. V čem je problém? Pokud je ve filmu akční scéna s vysokým datovým tokem, může se film na krátkou chvíli zaseknout. V nástroji ImgBurn takovému zaseknutí zabráníte tak, že zlom mezi vrstvami bude zároveň koncem jedné kapitoly na DVD. Mezi jednotlivými kapitolami je totiž až na výjimky střih kamery, takže i kdyby došlo ke krátkému výpadku, určitě si toho nevšimnete. ImgBurn však přesto pro jistotu nabízí náhled přechodu ještě před vypálením filmu. Sami si tak zkontrolujete, zda je výsledek vyhovující.
Freeware boduje: Nero samozřejmě umí vypálit DVD-9, o tom není pochyb. Ale jen freewarový ImgBurn nabízí plnou kontrolu nad všemi funkcemi tohoto formátu.

Záchrana poškozených disků

Nero 8 vs. IsoBuster
Nero 8 přišlo se zásadní novinkou - nástrojem RescueAgent. Zbrusu nový nástroj tohoto balíku je určen pro záchranu dat z poškozených disků. Již řadu let vládne této oblasti IsoBuster. Verze Pro je sice shareware, nejdůležitější funkce jsou však k dispozici i v bezplatné verzi.
Ale zpátky k Neru. První, čeho si po spuštění nástroje RescueAgent všimnete, je to, že tento modul nemá žádné funkce! Jakmile vložíte poškozený disk, RescueAgent začne s opravou. Žádné parametry opravování tedy nemůžete nastavit. To nevadí až do okamžiku, kdy vložíte velmi poškozené médium. Přečtení takového média totiž trvá celou věčnost. Software se snaží stále dokola a dokola přečíst nečitelný sektor, jenže tím se nedostane dále. Zastaví se zkrátka na sektoru, který nepřečetl, a trápí se. Chybí zde možnost nastavení, aby nečitelný sektor zkoušel přečíst třeba jen třikrát. Pokud by ani napotřetí neuspěl, pokračoval by dále. Sektor by byl sice nečitelný, ale aspoň by nedošlo k zaseknutí.
Tuto volbu IsoBuster samozřejmě nabízí. Konfigurace IsoBusteru je však velmi jednoduchá. Pokud nástroj nenajde souborový systém, například u formátu DVD+RW, bude uživatele informovat a spustí sken sektorů. Naproti tomu RescueAgent umí jen všechno, nebo nic. Díky tomu ani zdaleka nedosahuje výsledků IsoBusteru.
Ještě lépe si při záchraně poškozených disků vede nástroj IsoPuzzle, který z Chipu určitě znáte. Jeho princip je jiný: pokud nějaký sektor nepřečte, neláme si s tím hlavu, jen jej označí jako nečitelný. Pak vložíte disk do jiné mechaniky a v této nové mechanice se IsoPuzzle snaží přečíst jen ty sektory, které neopravil. Díky tomu poskládáte celý disk na několika jednotkách.
Freeware boduje: IsoBuster opraví disk mnohem rychleji než RescueAgent, který se zastaví na neopravitelném sektoru.

Analýza potíží

Nero 8 vs. Nero CD-DVD Speed
Nero proti Neru? I to se může stát. Nero 8 totiž obsahuje i jeden freewarový nástroj, respektive Nero CD-DVD Speed je dostupný k k i jako freeware. Jiný freeware, který by dokázal vypátrat, jaká je kvalita vypáleného média, neexistuje. DVDInfo Pro (www.dvdinfopro.com) není freeware a KProbe (http://kprobe.cdfreaks.com) pracuje jen s jednotkami značky Lite-On.
Freewarový Nero CD-DVD Speed však nenabízí jen testování čtení vypálených médií. Nástroj umí také otestovat, jak kvalitně dokáže vaše vypalovačka ripovat hudební cédéčka. Také si snadno ověříte, jak kvalitní jsou disky, které jste si koupili v obchodě, a která média si nejlépe rozumí s vaší vypalovačkou. Pokud dobře vypálíte média, nebudete ani potřebovat IsoBuster.
Zakoupíte-li si plnou verzi Nera, získáte ještě více. Například nástroj InfoTool, který bleskově ukáže, jaké jsou čtecí a zapisovací možnosti vaší vypalovačky, jaké formáty a mody podporuje i jaká verze firmwaru je nainstalována. Tyto informace jsou prvním krokem k řešení problémů. Třeba pokud vaše vypalovačka nerozpozná druh nově zakoupených médií, téměř vždy pomůže nahrání nového firmwaru. Na stránkách výrobce vypalovačky si pak rychle porovnáte, zda je váš firmware aktuální. S novým firmwarem nejenže vypalovačka rozpozná typ vloženého disku, ale také načte výrobce a další důležité informace, jako je třeba potřebná rychlost vypalování. Ne všechny disky je totiž možné vypalovat jakoukoliv rychlostí - omezení platí směrem nahoru i dolů. A pokud vypalovačka načte všechny tyto informace, budete mít jistotu, že disk bude vypálen správně a bude mít dlouhou životnost.
Nero boduje: CD-DVD Speed je skvělý nástroj na analýzu vypálených disků. Jelikož je součástí Nera, není při výběru žádný rozdíl.

MULTIMÉDIA

Kopírování, zpracování, přehrávání

Je jedno, jestli se jedná o filmy, nebo o hudbu. Nero si poradí se vším. Freewarová konkurence však vypalovací balík překonává - aspoň v některých částech.

Univerzální konverze

Nero 8 vs. SUPER 2008
Při konverzi filmů je důležité, jaký kodér je při konverzi použit. Ovšem časy se mění: MPEG-2 a MP3, to zde bylo již včera. V dnešní době letí H.264 pro nejlepší obraz a AAC pro špičkový zvuk. Nero drží krok s komerční konkurencí, nikoliv však s open-source scénou. Projekt FFmpeg (http://ffmpeg.mplayerhq.hu) posbírá vaše kodeky a integruje je do nejrůznějších konverzních programů. K tomu přichází kodér X264: jeho kvalita je srovnatelná s kodekem H.264 použitým v Neru, ale oproti placenému kodeku je mnohem rychlejší.
Freewarové nástroje s profesionálními funkcemi, jako je třeba meGUI (http://sourceforge.net/projects/megui), Nero s přehledem překonávají, nejsou však vhodné pro nezkušené uživatele. Oproti tomu oblíbený program pro univerzální konverzi SUPER 2008 je uživatelsky snadno pochopitelný a má přednastavené profily pro běžné produkty, jako je iPod, Nintendo DS nebo PlayStation 3. Pro srovnání: Nero se zmohlo jen na profily pro iPod.
Co se týče zpracování audia, boduje SUPER především díky jednoduchému ovládání. Stačí vybranou písničku přetáhnout do programu, zvolit požadovaný formát a je hotovo. Nero má však přece jen lepší kodeky. SUPER podporuje jen běžné kodeky MP3 a AAC, zatímco Nero má ve své nabídce také propracovanější kodek MP3Pro a podporuje i HE-AAC. Ten nabízí kvalitní zvuk již při bitrate mezi 48 a 64 kb/s.
Freeware boduje: Nero má sice lepší audiokodér, při zpracování videa má však freeware mnohem více navrch.

Přehrát vše

Nero vs. Media Player Classic ffdshow
Přehrávač integrovaný do Nera, Showtime, byl dříve známý jako velký požírač systémových prostředků. Současná verze však podporuje vícejádrové procesory a přehrává HD filmy. Jen ve spotřebě RAM je na tom ještě stále dvakrát hůře než Media Player Classic (MPC).
Jednoznačně lepší volbou než Nero je použití MPC v kombinaci se sbírkou kodeků ffdshow. Navíc konfigurace ffdshow je v MPC velmi snadná. Stačí zvolit View / Options / External Filters. Díky ffdshow přehraje MPC každý myslitelný hudební či video formát, navíc lze velmi podrobně ovlivňovat kvalitu výsledného videa. Pokud je obraz rozmazaný, je možné jej doostřit. Vyskytují-li se v něm artefakty, stačí aplikovat „deblocking“ filtr. Skuteční profesionálové dokonce vytvářejí skripty pro Avisynth (jako je například LimitedSharpen; http://avisynth.org/mediawiki/LimitedSharpen), díky kterým je možné dosáhnout vůbec nejlepší kvality reprodukce.
Kromě toho umí MPC vyřešit problémy při přehrávání, když jsou v systému dva kodeky se stejnou prioritou použití. V External Filters je totiž možné jeden zablokovat, takže již nebude docházet ke kolizím. Vypadá to, že Nero Showtime nemá příliš co nabídnout. V jednom speciálním případě je však lepší: televizní vysílání je šířeno v polovičních snímcích stejně jako některé DVD disky koupené v USA. Deinterlacingový filtr v Nero Showtime se stará o to, aby byl z půlsnímků zase vytvořen celistvý obraz. A umí to skutečně výborně. Odstranit řádkování umí lépe snad už jen freewarový VLC (www.videolan.org).
Freeware boduje: Kombinace MPC a ffdshow garantuje výbornou kvalitu obrazu. Nero Showtime sice vypadá lépe, umí toho však méně.

Zpracování videa

Nero vs. VideoSpin, DVD Styler
Nero Vision je velmi dobrým programem pro zpracování videa. Najít freewarové řešení, které se s ním může srovnávat, není snadné. VideoSpin je postaven na stejné technologii jako známý komerční program Pinnacle Studio 11, oproti tomuto otesánkovi však shodil na váze. Licencovaný kodek MPEG-2 je možné používat jen 15 dní, chová se tedy jako trial. DVD authoring sice zvládá, ale jen jeho začátek - import filmu z videokamery. To všechno umí i Nero Vision, a většinou lépe.
Ani v práci s časovou osou a filtry nechytne VideoSpin za srdce. Veškeré funkce jsou orientovány na amatérské filmaře, kteří pracují s materiálem DV-AVI, nikoliv na video ve vysokém rozlišení. Ani v této části tedy není Vision poražen. VideoSpin má navrch v ovládání, které je jednodušší než u Visionu.
Pokud chcete hotový film přenést na DVD, VideoSpin vám nevyhoví. K tomu je třeba použít MPEG kodér, jako je například SUPER 2007. Navíc je třeba použít poté ještě DVD Styler, který se postará o dokončení DVD authoringu. DVD Styler nenabízí v porovnání s Visionem tolik šablon, jednoduchá DVD ale vytvoří rychleji. Umí sice vytvářet i složité navigační struktury, toho však využijí jen profesionálové.
Nero boduje: Zpracování videa, to není oblast, kde by freeware exceloval. Kdo chce vytvořit DVD Video, musí používat více programů a výsledek nebude lepší než v případě Visionu. U něj je vše rychle po ruce a výsledek vypadá lépe.

Zpracování hudby

Nero vs. Exact Audio Copy WavePad
Ripování hudebních CD je pro řadu programů jen jakousi přídavnou funkcí. Stejně je tomu v případě Nera. Jenže pro Exact Audio Copy (EAC) je ripování disků uměním. Díky pokročilým filtrům vytvoří čistou hudbu i z velmi poškrábaného disku. Má to samozřejmě jednu nevýhodu: ripování pak trvá velmi dlouho. Také konfigurace - od analýzy čtecí jednotky až po konfiguraci externích kodérů - je mnohem komplikovanější než v Neru.
Ke zpracování hudby nabízí open-source scéna nástroj Audacity (http://audacity.sourceforge.net), což je mocný, ale nekomplikovaný editor. Pro každodenní použití se hodí i freewarová odlehčená verze komerčního programu WavePad. Jeho funkce jsou srovnatelné s nástrojem Nero WaveEditor. Oba programy nabízejí srovnatelný počet filtrů a jsou rozšiřitelné pomocí VST plug-inů.
Nero nabídne více automatických funkcí, jako je například analýza a odstranění šumu. Co lze ve WaveEditoru udělat pomocí pár kliknutí myší, na to musíte mít ve WavePadu patřičné zkušenosti se zpracováním zvuku.
Nero boduje: Oba freewarové programy nabízejí podobné funkce, Nero však ještě přidává velmi komfortní ovládání.
Skóre našeho duelu nakonec skončilo remízou. Nero 8 je vydařený multimediální balík se spoustu funkcí, na druhou stranu freewarová a opensourcová scéna drží krok s nejlepšími komerčními produkty. Kdo chce ušetřit, nemusí se při použití freewaru cítit o nic ochuzený, v Neru je však vše pod „jednou střechou“.
Navíc freewarové programy mají jednu výhodu: zatímco Nero 8 je jako bájný Goliáš, skromné a malé nástroje jsou obratné a rychlé jako David. Instalací Nera si zaneřádíte Windows, zatímco mnohý freeware se často nemusí ani instalovat, což udržuje operační systém v čistotě.
Pokud tedy nevlastníte supermoderní počítač s dvoujádrovým procesorem a několika GB RAM, může vám freeware přinést rychlost a úsporu systémových zdrojů. Se střídmostí se totiž u Nera 8 nesetkáte. Více se také dočtete ve článku Brzdy systému na str. 20.
Vratislav Klega

Co v Neru chybí

Tyto nástroje doplňují důležité funkce, které vypalovacímu císaři chybí. Díky těmto nástrojům budete moci rychleji vypalovat i analyzovat videosoubory a navíc získáte hudební přehrávač, který přehraje úplně vše. Programy najdete na Chip DVD.
Easy Burning: Nero není nástroj, který by uměl bleskově vypalovat. Easy Burning je jiný. Stačí vybrat složku a kliknout na VYPAL. Navíc je možné vypalovat i příkazem z Průzkumníka - stačí zvolit Odeslat / Easy_burning.
Info: www.paehl.de
AVInaptic: Geniální nástroj, který provede detailní analýzu AVI souboru. Zobrazí veškeré informace, které jsou pro běžného uživatele skryty.
Info: http://fsinapsi.altervista.org
foobar2000: Přehrávač foobar2000 toho díky plug-inům nabízí mnohem více než konkurence. Nechybí dávkové zpracování, práce s MP3-Tag, geniální normalizace nebo Dolby-Headphone.
Info: www.foobar2000.org

Dokumenty ke stažení