Přejít k hlavnímu obsahu

Brzdy systému: Přetížený software

VÍCE FUNKCÍ, MÉNĚ ZÁBAVY

Brzdy systému: Přetížený software

Menu přetékající funkcemi a nekonečná spotřeba času na každou operaci. Kdysi geniální nástroje se přeměnily v monstrózní balíky, jejichž funkce nikdo nepotřebuje.
Axel Schoen, Vratislav Klega, vratislav.klega@chip.cz

Ještě nikdy se takové množství uživatelů nezlobilo na výrobce softwaru kvůli jejich ignoraci: ti totiž čím dál tím častěji chrlí na trh nové verze svých programů -ale zapomínají přitom na běžné uživatele. Mění ovládací plochu, na kterou si někteří zvykali řadu let, přidávají hromady bezpečnostních otázek, které dokáží každého jen vytočit, a chlubí se novými funkcemi, které nikdo nepotřebuje. Skutečně praktických inovací se dočkáme málokdy. Mnoho nových funkcí se stává brzdou počítače a zisk uživatele z nové verze programu je spíše záporný.
Podívejme se například na Nero. Dříve to byl štíhlý, rychlý a nadmíru oblíbený vypalovací nástroj. Ve verzi 7 se však stal multimediálním všeználkem -modul pro televizi, multimediální centrum, střih videa, ripování gramofonových desek, automatický DJ na party, vyhledávání souborů v počítači, vlastní videokodek, streamování multimédií do sítí a v neposlední řadě také VoIP klient pro telefonování. A co se stalo s vypalovacími funkcemi? Ty byly odsunuty až na druhou kolej.
Posledním hřebíkem do rakve Nera byla verze 8. Z Nera Vision je nyní možné exportovat filmy na YouTube. To je sice naprosto bombastické, ale když chce někdo jen vypalovat… Cesty v Neru jsou nyní zbytečně propletené. Tak jako všechny cesty vedou do Říma, v Neru existují desítky způsobů, jak se dostat k jednoduché aplikaci Nero Burning ROM. Vypálení jednoho CD by mohla být blesková záležitost, ale není.
Jak se ale zdá, výrobce Nera je se svým produktem nadmíru spokojen. Naše otázky na odlehčenou verzi nebo vstřícnější uživatelské prostředí v nové verzi zůstaly bohužel nezodpovězeny.
U jiných výrobců programů není situace příliš rozdílná. Tak třeba Microsoft požaduje pro svá nová Windows opět rychlejší a výkonnější počítače, než tomu bylo u verze předchozí. Důvod je jediný: součásti operačního systému jsou jako Otesánek - čím více mohou dostat, tím větší mají hlad.

Nepotřebné: Hromada funkcí místo skutečné inovace

Windows Media Player (WMP) ve verzi 11 si ukousne nejen 23 MB operační paměti hned po spuštění, ale také část vašich nervů - spuštění aplikace je totiž několikanásobně pomalejší, než tomu bylo u předchozích verzí. A v okamžiku, kdy začne přehrávat nějaký song, zabere v paměti RAM dvojnásobný počet megabajtů, než tomu bylo u jeho předchůdce - verze 6.4.
Ve srovnání s oblíbeným (a štíhlým) VLC media playerem je hned jasné, jak překrmený je přehrávač od Microsoftu. Zatímco „otesánek“ ještě startuje, načitá moduly a kontroluje kdovíco, VLC již dávno přehrává film. A navíc: WMP často nezná kodek videa, které chcete přehrávat, takže se ještě musí radit se servery Microsoftu. Nejhorší na tom je, že přehrávání méně obvyklých kodeků skončí s chybovou hláškou a „otesánek“ odmítá pracovat, jen leží v paměti. Na druhou stranu, už se vám někdy stalo, že si VLC s některým videoformátem neporadil?
A kde jsou v přehrávači usazeny tukové buňky? Že by snad v pestrobarevném stroboskopu, ve stylu 70. let? Tento „pokrok“ určitě většina uživatelů oželí. Kdy to ale dojde také Microsoftu?
Ani gigant Adobe na tom není o mnoho lépe. Jeho fenomenální formát PDF, který se stal standardem pro přenos dokumentů, je toho důkazem. Každá nová verze Adobe Acrobatu (Adobe Readeru) přinesla nové funkce pro PDF formát. A teď si vzpomeňte: kterou funkci u PDF skutečně používáte? Chcete jen rychlý prohlížeč dokumentů, nebo striktně požadujete, aby vaše PDF umělo přehrávat video? Jeden z našich redaktorů (PK) až donedávna používal Acrobat ve verzi 4. Až na konci loňského roku upgradoval na verzi 5, která byla představena někdy před sedmi lety. A vypadá skutečně spokojeně.
Freeware ukazuje Adobe, jak má vypadat správný prohlížeč PDF. Foxit Reader je velmi rychlý a při otevření dokumentu zabere v paměti RAM jen 2 MB. Dokonalé! Také firmy Adobe jsme se tedy zeptali, zda nechystá nějakou štíhlou verzi svého Adobe Readeru, odpovědi jsme se však opět nedočkali. Naopak, výrobce přislíbil, že přichystá nové verze svých programů obohacené o nové funkce. Tak třeba Flash Player bude již brzy nabízet 3D funkce. Už se skutečně těšíme na čas strávený čekáním na spuštění programu…
Zájmem výrobců by přitom mělo být to, aby jejich programy byly jednoduché, rychlé a uživatelsky přívětivé. Jsou však i tací, kteří tento trend rychle pochopili. Nejlepší příklad: hudební přehrávač Winamp. Nejprve to byl oblíbený přehrávač MP3. Poté se během několika verzí vykrmil. Od verze 3 Winamp již nepřehrával jen hudbu, ale přinesl i řadu dalších funkcí a výkon počítače polykal jako velryba. Současná verze 5 má čtyři podoby: Lite, Full, Bunde a placenou Pro. Kdo chce MP3 přehrávač, ten si stáhne verzi Lite, a pokud někdo požaduje i ripování CD, poslech internetových rádií a moderní skiny, ten sáhne po lépe vybavené verzi.

Pozor na staré nástroje

Při vší kritice nových programů vás asi napadne, že nejlepší věc, kterou můžete udělat, je navštívit stránku www.oldversion.com a stáhnout si starší verzi programu. Je to dobrý nápad, ale mějte se na pozoru: nové verze programů jsou většinou velmi bezpečné a obsahují jen výjimečně bezpečnostní mezery. Ne tak staré programy, které se mohou stát vstupní branou hackera do vašeho počítače. Navíc staré nástroje nemusí fungovat ve Vistě a neumí využít plný potenciál takového hardwaru, jako jsou třeba vícejádrové procesory.

Deset nafouknutých programů

Chip vám ukáže, které programy se za poslední léta nejvíce „nafoukly“ a přinesly uživatelům hromadu funkcí.

ACDSee

Dříve rychlý prohlížeč obrázků má dnes na noze kouli - pomalou databanku.

Nero

Rychlý vypalovací nástroj se rozrostl až do ohromného multimediálního balíku.

QuickTime

Na Macích oblíbený přehrávač žere na PC zcela neomaleně výkon ze všech zdrojů.

Winamp

Přehrávač multimédií pěkně nabubřel - naštěstí je možné stáhnout odlehčenou verzi.

Real Player

Tento přehrávač nebyl nikdy oblíbený, verze 11 s reklamou je však na hranici zločinu.

Adobe Reader

Čím vyšší verze, tím pomalejší práce. Brzdit systém, to Adobe umí na výbornou.

Media Player

Staré verze startovaly rychle a byly nenáročné na hardware. Dnes už to není pravda.

Windows Messenger

Alarmy, sdílení souborů, reklamní bannery, hry - z kecálka je pěkný tlouštík.

Microsoft Office

Ještě nikdy nebyl kancelářský balík tak vykrmený jako jeho poslední verze.

ICQ

Překypující reklama a nesmyslné bonusy přidávají kdysi rychlému nástroji na objemu.

Dokumenty ke stažení