Přejít k hlavnímu obsahu

Zkuste to po webu, Marconi!

Zkuste to po webu, Marconi!

Hudební centra bereme jako samozřejmost. Ale kolik z vás má podobné řešení doma? A jaké jsou možnosti pořízení takového zařízení? To všechno jsme se za vás snažili zjistit.
Vratislav Klega

Internetová rádia a jiná hudební centra, která častěji než spotřební techniku připomínají nějaké IT zařízení, bereme možná trochu jako samozřejmost. Jenže když si chcete podobné zařízení koupit, zjistíte, že na trhu není zrovna velký výběr a že na skladě je nemá žádný prodejce. Když pak dojde na konfiguraci, zřejmě si budete přát, abyste si podobné zařízení nikdy nekoupili.
Podívali jsme se za vás, jaká je situace na našem trhu, jaké zařízení si můžete koupit, jak snadná je jeho konfigurace a co všechno vlastně nabízí.

MALÁ HRACÍ SKŘÍŇKA

Logitech Sqeezebox

Jestli je vůbec možné nazvat nějaký produkt vynikajícím webovým rádiem, je to právě Logitech Sqeezebox. Nenápadné zařízení toho umí mnohem více, než by kdo čekal.
Malá černá skříňka se zeleným, plně grafickým displejem vypadá velmi moderně a zajímavě. Je opřena o kovovou nožku, takže oproti jiným zařízením, vedle kterých bude stát (video, set-top box nebo DVD), bude mírně v záklonu. Díky tomu je však displej mnohem lépe čitelný. Černá barva vypadá velmi technicky, provedení lze vytknout pouze měkčí plast kryjící displej, který se může snadno poškrábat.
Na zadní části jsou veškerá rozhraní. Pro připojení k síti je k dispozici rozhraní LAN. To ale není jediná možnost, jak Sqeezebox do sítě připojit. Tento produkt je totiž vybaven i Wi-Fi, takže jej k síti bez problémů připojíte i bezdrátově.
Jak asi z obrázku tušíte, zařízení není vybaveno reproduktory - připojuje se buď k receiveru, nebo k zesilovači, případně k samotným reproduktorům. Absence reproduktorů určitě není na škodu, 24bitový DAC převodník totiž nabízí špičkovou kvalitu zvuku a byla by škoda, kdyby ji degradovaly horší reproduktory. Výstupy jsou vyčerpávající -nechybí jack výstup na sluchátka, dva cinch výstupy (levý a pravý kanál) a dva digitální výstupy S/PDIF (jeden optický a druhý koaxiální). Díky této kombinaci nebude problém Sqeezebox připojit k čemukoliv.
Instalace zařízení je velmi jednoduchá - pokud jej připojíte kabelem, je vše zcela automatické, při připojení přes Wi-Fi je třeba zadat obligátní údaje. Jelikož se zadávají pomocí dálkového ovladače, konfigurace je časově náročnější, naštěstí se však provádí pouze jednou.
Základní funkce jsou poté k dispozici okamžitě, stačí k tomu dálkový ovladač. Funkcí však není mnoho, jedná se třeba o poslouchání přednastavených webových rádií. Těch je zde velké množství, nechybí ani řada českých (například celé spektrum stanic Českého rozhlasu) nebo komerčních rádií. Pro přidání vlastního rádia je nutné použít SqueezeNetwork, o kterém se dočtete dále.
Další funkce získáte, pokud z přiloženého CD na počítač nainstalujete SlimServer. Celý SlimServer se ovládá přes webovou stránku, přehlednost je však trochu horší. Výhodou je, že přes webovou stránku můžete neomezeně ovládat Squeezebox - lze pouštět hudbu, měnit hlasitost nebo třeba Squeezebox zcela vypnout. Především však můžete díky SlimServeru na Squeezeboxu pouštět hudbu, kterou máte v počítači, a to dvěma způsoby: buď přes webovou stránku zvolíte hudbu, kterou chcete hrát, nebo nemusíte u serveru vůbec sedět a dálkovým ovladačem se ze Squeezeboxu připojíte ke SlimServeru a na displeji si poté vyberete, jakou hudbu z počítače chcete přehrávat. Jen pro doplnění: Squeezebox si poradí téměř s jakýmkoliv formátem. Nedělá mu problém MP3, AAC, WMA, Ogg, FLAC ani další běžné formáty.

Za vším hledej Squeeze

Vůbec nejvíce funkcí získáte, připojíte-li se na webovou stránku SqueezeNetwork (www.squeezenetwork.com). Celá služba je nastavena tak, aby ji dokázal ovládat každý uživatel. Na stránkách se zaregistrujete a poté stačí přidat přehrávač. Přidání je velmi jednoduché. Na svém přehrávači necháte vygenerovat PIN. Ten platí několik minut a zadáte jej právě na webu SqueezeNetwork. Podle tohoto PIN si webová služba najde váš přehrávač a přidá jej do svého seznamu. Poté můžete začít svůj Squeezebox konfigurovat, přičemž možnosti nastavení jsou zcela vyčerpávající.
Lze zvolit, co se bude zobrazovat během přehrávání nebo v režimu Standby. Během přehrávání se mohou zobrazovat třeba informace o přehrávané skladbě, velmi efektní VU metr nebo grafický ekvalizér, ale také RSS čtečka, která vám bude na displeji zobrazovat aktuální zprávy. Když je přístroj vypnutý, může se na displeji zobrazovat datum a čas nebo může být aktivní RSS čtečka - neustále vám tak budou po displeji běhat aktuální zprávy! Logitech má všechny funkce podrobně promyšlené, proto lze volit i jas displeje. Pokud si necháte ve vypnutém stavu zobrazovat jen čas, není třeba, aby nějak výrazně svítil. Běhají-li tam ovšem novinky z internetu, je lepší zvolit vyšší podsvícení (to lze volit v pěti krocích). Také velikost písma lze volit (jen ve třech krocích). Největší font je bez problémů čitelný i z několika metrů.
Vůbec ze všeho nejlepší je, že na webu si můžete poskládat menu přístroje zcela podle svých představ. Položky, které k nepoužíváte, můžete skrýt a nechat si jen ty, které skutečně potřebujete. Navíc můžete měnit jejich pořadí, takže hned po vstupu do menu se mohou zobrazit vaše „Favorites".
Není snad třeba zdůrazňovat, že na webu si vytvoříte seznam oblíbených rádií či služeb a jedním kliknutím se k nim později dostanete. Rovněž lze smazat všechny přednastavené RSS servery a zadat vlastní, například www.chip.cz/rss.
Squeezebox se Logitechu skutečně vyvedl. Nabízí velké množství funkcí, které jsou promyšlené, skvěle se ovládají a snadno je využijete. Cena v internetových obchodech lehce převyšuje částku 5000 Kč, což jistě není málo. Vezmeme-li však v úvahu snadnou obsluhu, špičkovou kvalitu zvuku a funkce, které jinde nenajdete, je tato cena více než dobrá, a uvažujete-li o hudebním centru, je Squeezebox náš horký tip.

GOLIÁŠOVÉ

Philips Streamium

Je možné, že jste Philips Streamium, konkrétně kit WACS7000, který vidíte na obrázku, viděli v prodejnách elektroniky. Možná jste si i říkali, co je to za monstrum, které stojí 25 000 Kč a svým vzhledem zapadne jen do velmi specifického domácího designu.
Kit WACS7000 se skládá ze dvou samostatných jednotek. Ta hlavní má integrovaný 80GB harddisk a slouží jako základna. Druhou část tvoří jednodušší model WAS7000, který se chová jako běžný přehrávač. Design výrobku je velmi specifický, a ať už jej umístíte do jakékoliv místnosti, bude jí dominovat. Tomu bude nutné přizpůsobit vzhled celého okolí. Obě zařízení jsou velmi velká, to s harddiskem je široké přes 60 cm a váží téměř 13 kg. Je však pravda, že značnou část hmotnosti tvoří reproduktory, které mají integrovaný subwoofer a které reprodukují hudbu naprosto špičkově.

Co umí

Obě zařízení jsou vybavena standardním FM rádiem, takže můžete poslouchat i běžné rozhlasové stanice. Nechybí síťová rozhraní (LAN a bezdrátové Wi-Fi) a USB. Stačí připojit USB flash disk a můžete přehrávat hudbu, kterou na něm máte uloženu. Zařízení s harddiskem navíc funguje jako UPnP server, takže může hudební obsah streamovat do sítě. Kromě toho obsahuje dálkové ovládání, které je obousměrné -má vlastní displej a zobrazují se na něm stejné informace jako na multimediálním centru. Pokud tedy chcete přehrávat hudbu z nějakého adresáře, ani nemusíte na centrum vidět, postačí ovladač.
K systému je dodávána bohatá softwarová výbava - jednak samotný software pro WACS, jednak Philips Media Manager, což je UPnP server, který slouží ke streamování hudby do sítě. Jeho plnou verzi naleznete na Chip DVD.
Nejprve je třeba, aby se obě zařízení spojila. To se provádí přes domácí síť, ať už LAN, nebo Wi-Fi. Spárovat obě zařízení však vůbec není snadné. Kdo je zvyklý na jednoduché párování, třeba mobilu a notebooku, ten si patrně „vyláme zuby". Postup párování není příliš logický a zprovoznění nám zabralo řadu hodin. Ani manuál není příliš platný. Budete-li tedy chtít zařízení spojit, připravte si velmi pevné nervy.
Po spárování však budete mile překvapeni, jak dobře Philips funguje. Funkce jsou promyšlené a praktické.
Velmi se nám líbila funkce Music Follows Me. Jak funguje? Jste u základnové stanice a posloucháte hudební album. Chystáte se však přejít do druhého pokoje, kde je druhá část (WAS7000). Na základnové stanici tedy zmáčknete tlačítko Music Follows Me, přejdete do druhé místnosti a zde stisknete to samé tlačítko. Hudba začne hrát na druhém přehrávači, a to přesně v místě, kde na prvním přehrávači hrát přestala. Z harddisku se začne streamovat do sítě a druhý přehrávač ji přehrává. Opravdu povedené. Větší rodiny jistě využijí i funkce Můj pokoj, Moje hudba: každý člen rodiny může mít oblíbenou sbírku skladeb a k té může rychle a bez hledání přistupovat - ať už je u základnové, nebo hudební stanice.
Philips Streamium není pro každého. Limitující je vysoká cena, specifický design i snadnost obsluhy. Ačkoliv má jít o spotřební zboží, instalaci považujeme za velmi složitou. Pozitivem zůstává špičkový hudební přednes a výjimečnost. Podobné zařízení totiž jen tak u někoho nenaleznete.
Kdo si chce pořídit webové rádio, ten má ruce opravdu svázané. Zřejmě jediným produktem na našem trhu, který splňuje naše představy, je Logitech Sqeezebox. Ten umí skutečně přehrávat webová rádia, přehrává i hudbu z počítače a navíc poslouží i jako RSS čtečka.
Philips je sice zajímavý, ale příliš komplikovaný a složitý, navíc skutečná webová rádia přehrávat neumí.

Kde najít stream rádia?

Téměř všechna česká rádia vysílají také na internetu. Standardem je rychlost 128 kb/s a formát WMA. Rádio většinou spustíte z webových stránek rádia nebo ze serveru www.play.cz. Rádia i play.cz si však stream chrání, aby během přehrávání muselo být zobrazeno internetové okno a v něm reklama. Chcete-li získat konkrétní adresu streamu, abyste ji mohli zadat do Squeezeboxu nebo jiného přehrávače, je třeba pár triků.
Ve Firefoxu si otevřete stránku www.play.cz a nalezněte oblíbené rádio. Poté je třeba zvolit rychlost přehrávání - doporučujeme aspoň 128 kb/s, v tom případě již neuslyšíte žádná kompresní zkreslení.
Otevře se nové okno, ve kterém se během několika sekund spustí přehrávání zvoleného rádia. Klikněte pravým tlačítkem myši na bílé místo v okně a zvolte Zobrazit zdrojový kód stránky. Stisknutím [Ctrl]+[F] aktivujte vyhledávání na stránce a hledejte slovo „asx" pro případ, že rádio vysílá ve formátu WMA. Pokud vysílá ve formátu MP3, hledejte „m3u".
Jakmile příslušné slovo najdete, zjistíte, že je součástí http odkazu. Zkopírujte celý tento odkaz. Dále spusťte ve Windows Poznámkový blok, zvolte Soubor / Otevřít a do řádku Název souboru vložte odkaz ze schránky. Během několika sekund se soubor otevře. Buď v něm uvidíte jeden řádek - přímý odkaz na stream, který můžete zadat jak do Squeezeboxu, tak do Windows Media Playeru nebo VLC, nebo se zobrazí delší soubor, tak jak vidíte na obrázku. Poté zvolte [Ctrl]+[F] a vyhledejte slovo „mms", což je protokol Microsoft Media Services. V uvozovkách se zobrazí přímý odkaz na stream daného rádia. Ten poté opět můžete kdekoliv otevřít. Jen je třeba jej celý správně opsat nebo zkopírovat přes schránku.

Další alternativa - jen pro Sony

Sony nabízí pro svá domácí kina rozšíření v podobě produktu TDM-NC1. Jedná se vlastně o most mezi domácím kinem a počítačem. Zařízení se připojí k síti a za pomoci dodaného softwaru dokáže přistupovat k hudbě uložené v počítači. Připojuje se i k televizi, ovládání přes obrazovku je tedy značně intuitivní. Krabička o rozměrech 3 x 3 x 3 palce poslouží dobře, díky specifickému rozhraní ji však spojíte jen s produkty Sony.

Dokumenty ke stažení