Přejít k hlavnímu obsahu

Vyhledávání českých knih na Googlu

Aktuality

NOVÉ TECHNOLOGIE

50krát vyšší kapacita HDD

V laboratoři na University of California v Riverside vědci zkoumají miniaturní nanolasery, které dokáží koncentrovat světlo na molekulární úrovni v měřítku 30 nanometrů. Kdyby dokázali pomocí této technologie i ukládat data, znamenalo by to 50krát vyšší kapacitu, než jakou dosahují současné technologie pevných disků.
Podle vyjádření vědců existuje stále vícero překážek, které musí překonat, aby dostali pevné disky s obrovskou kapacitou na běžný trh. Mimo jiné je to zejména problém mazání drobných součástek a integrování nanolaseru do čtecí hlavičky. Navzdory tomu jsou optimističtí: pevné disky s hustotou zápisu 10 Tb na čtvereční palec mají být realizovatelné už do dvou let.
Info: www.newsroom.ucr.edu  

GOOGLE BOOK SEARCH

Vyhledávání knih od Googlu i pro ČR

Katalog knih od Googlu bude možná brzy obsahovat i nabídku českých vydavatelství. Česká pobočka americké společnosti Google spustila program pro tuzemské nakladatele, který jim umožní vstoupit do celosvětového katalogu knih Google Book Search.
Program Google Book Search spolupracuje s více než deseti tisíci nakladateli po celém světě. Cílem bezplatného programu je umožnit českým nakladatelům dát o svých knihách víc vědět a pomoci čtenářům z České republiky i z celého světa snáze tyto knihy najít. Program pomůže i autorům, protože jejich knihy budou na mezinárodním trhu lépe vidět, a snadněji si tak najdou cestu k zahraničnímu překladu.
Čeští nakladatelé se nyní mohou zaregistrovat, nechat si převést knihy do digitální podoby, která pak bude v omezeném rozsahu k dispozici k náhledu na internetu. Služba je bezplatná, umožňuje uživateli procházet relevantní stránky a samozřejmě nabízí spojení na webovou stránku nakladatele nebo knihkupce, kde si lze knihu pořídit. K programu se zatím připojily české firmy Baronet, Euromedia a Grada.
Info: www.google.cz  

LEVNÉ NOTEBOOKY

Notebook za 50 eur

Mary Lou Jepsen ještě nedávno pracovala pro organizaci OLPC, kde dělala vedoucí technologie inovativního notebooku XO. Při svém odchodu slibovala něco převratného - což nyní začíná krystalizovat jako notebook v ceně kolem 50 eur. Vizí technologické průkopnice je zařízení, které by podobně jako mobilní telefon dokázalo dosáhnout miliardy uživatelů po celém světě. Pro účel takovéhoto notebooku vytvořila spoluzakladatelka a bývalá pracovnice OLPC společnost Pixel Qi. Projekt OLPC má v současnosti jisté těžkosti při vyřizování objednávek od různých zemí (také vzhledem k jiným levným notebookům, které se stihly za ten čas objevit), bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude kauza kolem levného notebooku dále vyvíjet.
Info: www.pixelqi.com  

GOOGLE NEWS V ČEŠTINĚ

Zprávy na jednom místě

Služba Zprávy Google (news.google.cz) shromažďuje události z více než 400 zdrojů zpráv v českém jazyce a automaticky je seřazuje tak, aby nejdůležitější zprávy byly prezentovány jako první. Témata jsou aktualizována každých 15 minut, takže je pravděpodobné, že vždy, když stránku se zpravodajstvím zkontrolujete, uvidíte zde nové události. Vyberete-li si položku, o kterou máte zájem, přímo přejdete na stránku zveřejňující zprávu, kterou si chcete přečíst. Můžete také obdržet různé sekce této služby nebo výsledky vyhledávání jako RSS nebo Atom zdroj.
Info: news.google.cz

ZOBRAZOVACÍ TECHNOLOGIE

Zvítězí OLED nad LCD?

O nástupci dnešní LCD technologie, označovaném jako OLED, se mluví již dlouho. Existuje již zhruba 20 let - v roce 1987 vyvinula technologii OLED firma Kodak. Technologie se vyznačuje použitím organických elektroluminiscenčních diod bez nutnosti dalšího podsvětlení.
Zatím se OLED displeje používaly hlavně v mobilních telefonech či v MP3 přehrávačích, postupně však začínají pronikat i do dalších oblastí. Za příklad může posloužit nová OLED TV s označením XEL-1, kterou představila firma Sony.
Tato obrazovka má úhlopříčku 11 palců, je tenká pouhé 3 mm a v přepočtu vyjde zhruba na 32 000 Kč. Díky OLED technologii je možné dosáhnout i velmi tmavých odstínů a reprodukce barevných tónů pro konvenční displeje nedosažitelné. Ve výsledku XEL-1 věrně reprodukuje světelné efekty, jako například odrazy slunce nebo ohňostroje. OLED displej spotřebuje v porovnání s konvenčními displeji také menší množství energie, protože světlo emitující struktura OLED nevyžaduje zvláštní zdroj světla a napájení je možné pomocí velmi nízkých napětí.
Firma Sony podle svých slov plánuje i nadále investovat do této technologie s cílem co nejvíce rozšířit odvětví OLED. Je sice pravděpodobné, že klasické LCD panely budou v blízkém časovém horizontu na trhu stále dominantní, ale je možné, že právě OLED technologie se stane z dlouhodobé perspektivy díky svým možnostem jejich úspěšným nástupcem.
Info: www.sony.cz  

Dokumenty ke stažení