Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše navštívenka na internetu

Vaše navštívenka na internetu

Fotografie, fóra a blogy: na webu je o vás daleko více informací, než byste si přáli. Pomocí našich tipů můžete zrušit všechny nelichotivé vstupy a být on-line v pohodě.
Bernd P. Merk

V tomto článku najdete:

Dokonalá prezentace
Jak smazat data z internetu
Skryté informace v doku
Nejtrapnější faux pas

Daný příklad je skutečně hloupý: uchazeč o práci, řekněme Tomáš R., byl pozván k pohovoru. V rámci tohoto pohovoru vedl zmíněný Tomáš R. oduševnělou konverzaci s manažerem osobního oddělení agentury, ve které žádal o místo projektového vývojáře. Nálada se však změnila k horšímu, jakmile byl dotázán, co by o něm mohl na internetu najít Google. Perspektivní vývojář nebyl na tuto otázku připraven, stejně jako nečekal obrázky, které právě projektor promítal na plátno: Tomáš R. s lahví piva v ruce, očividně úplně namol a obscénně gestikulující směrem ke kameře. Památka na večírek, která se před lety nějak dostala na web. Tomáš R. si tento incident ani nepamatoval, ale internet nezapomíná. Je jasné, že chování personálního manažera hraničilo s ponižováním a je výjimkou. Fakt ale je, že informace o žadatelích o práci společnosti získávají na webu: podle aktuálního průzkumu 28 procent všech personálních poradců využívá internetu, aby získali obecný obraz o svých potenciálních kolezích. Lovci mozků a personální manažeři hledají i na komunitních webech nebo na Googlu. Chcete-li změnit práci, může být vaše prezentace na internetu výhodou, samozřejmě však může být i kontraproduktivní. Často jsou kandidáti vyřazeni hned po prvotním průzkumu na webu, protože ve svých profilech přehánějí či lžou nebo pomlouvají své kolegy a dřívější zaměstnance. Navíc pak vedle jejich nádherných fotografií na přihlášce obíhají na webu i jejich trapné momentky - přesně jako jsme ukázali v našem příkladu.
Dokonce i staré blogy či agresivní výstupy v diskusních fórech mohou způsobit pád v kariéře. 34 procent dotázaných personálních manažerů již někdy vytřídilo žadatele na základě „vygooglované" informace. Kvůli tomu ale samozřejmě nemusíte hned rušit své blogy či profily v komunitách. „Informace získané pomocí on-line průzkumu pouze dokreslují image žadatele," ujišťuje námi dotazovaný personální šéf. „Jedna fotka samozřejmě nedokazuje, že je někdo vyvrhel. To, na čem záleží, je celková image."
V tomto článku vám tedy řekneme, jak vytvářet dobrý dojem, jak se správně prezentovat na internetu, na co byste neměli zapomenout v komunitách nebo například jaká pravidla platí ve fórech či blozích.

Business platformy: Kariérní pády na internetu

Jeden z našich největších komunitních serverů Lidé.cz (www.lide.cz) čítá více než milion členů, tisíce uživatelů má i komunita Ukaž se (ukazse.idnes.cz). Spousta lidí se tu chce pouze bavit a diskutovat, ale tato platforma je i ideálním startovním místem pro hledání práce. Pokud si zde udržujete svůj profil, můžete tu nabídnout i osobní informace týkající se vzdělání a kariéry. Kromě svého CV můžete ještě zmínit koníčky, linky na osobní blogy či ve skupině diskutovat na určitá témata.
Komunitní servery jsou pro personální manažery naplněným snem. Jako uživatel těchto serverů nejste neodvolatelně transparentní surfař. Pokud chcete tyto servery využít jako odrazový kámen ke své kariéře, měli byste udělat dobrý dojem již na první pohled. Prvním krokem je patřičné foto, nikoliv výřezek z prázdninové fotografie nebo zrnící snímek pořízený mobilním telefonem. Nešetřete a dejte se profesionálně vyfotit. Nezapomeňte specifikovat, že fotku chcete použít on-line.
Obezřetně také vyberte své kontakty. Někteří uživatelé určitých komunitních serverů se samozřejmě domnívají, že množství kontaktů odpovídá jejich důležitosti. To je ale omyl: 1000 a více kontaktů z vás nedělá ideální osobu na síti, pouze to ukazuje na to, že nejste schopen rozlišovat mezi důležitými a nepodstatnými kontakty. Třídění je důležité: v tomto seznamu není místo pro přátele či členy rodiny. Místo toho byste si měli vybudovat síť klíčových osob ze svého oboru. Při průzkumu se personální manažeři méně zajímají o počet kontaktů, ale daleko více o jejich „důležitost". Pravidlo zní: Nepotřebujete víc než sto kontaktů, ideálem je dvacet, ale zajímavých. k 

Domovské stránky, blogy, fóra: Průnik do osobnosti

Vaše domovská stránka má jen jednoduchý design, zato je plná „zajímavých informací" o vás. Ve fórech vyťukáváte rychlé, ale úderné komentáře. Každý se může stát malou mediální hvězdou, ale jen málokomu jsou známy důsledky: pokud ve svém blogu například napíšete, jak hrozné bylo slavnostní menu v hotelu Paříž, můžete obdržet písemné varování od hotelového právníka.
Dokonce i komentáře ve fórech jsou často pročítány. Personální manažer středně velké firmy potvrdil, že už vyřadil žadatele o práci kvůli jeho politickému komentáři na webu: „Jevil se mi jako extremista." Samozřejmě to neznamená, že neplatí svoboda slova, nicméně měli byste být v případě svých komentářů sebekritičtí a měli byste se ujistit, že nemůže dojít k nedorozumění.
Důležitý tip: Kdykoliv je to možné, užívejte na internetu pseudonym nebo přezdívku, a ještě lepší bude, budete-li jich používat více. Personální manažeři zpravidla vkládají do vyhledávače v Googlu pouze pravé jméno. V bezpečí budete pouze tehdy, podaří-li se vám uchovat své pravé jméno a ostatní identity oddělené. Vaše kamufláž je například v ohrožení, pokud jste ve svém komunitním profilu uvedli pravé jméno a ve svém osobním blogu uvedete svou přezdívku. Nové služby na vyhledávání lidí takové linky najdou dokonce automaticky. Také byste měli být opravdu opatrní ohledně materiálu, který najdete na internetu. Používat texty, obrázky a videa je povoleno pouze s písemným povolením držitele práv. Jinak budete muset zaplatit. Zrovna nedávno zažaloval ve Francii provozovatel kuchařského webu bloggera, který použil malý obrázek chlebové rolky ze zmíněného fóra a použil ho na svém osobním webu. To ho nakonec přišlo na 600 eur.

Foto- a videoportály: Obrovský archiv trapností

Na Flickru, YouTube a spol. najdete miliony fotek a videí. Díky tomu je jednoduché poslat link na video z oslavy či obrázek z výletu přátelům a příbuzným. To, co již bylo nahráno, může být kdykoliv zobrazeno, a libovolný náhodný surfař může přidat jakýkoliv komentář. Na základě těchto komentářů mohou být fotografie vyhledány pomocí libovolného vyhledávače, zvláště pokud je jméno osoby spojeno s obrázkem v komentáři. Doporučujeme vám pečlivě zvážit, které fotografie a která videa opravdu chcete představit světu. Trapné fotky z večírků či videa vašich přátel v bikinách je lepší skladovat na disku než na YouTube a je lepší zůstat v pozadí, když někdo, koho znáte jen zběžně či neznáte vůbec, fotí na divoké akci. Pokud totiž poté tyto snímky někdo „uploaduje", nemůžete kromě slušné žádosti, aby autor vaše foto odstranil, udělat vůbec nic.

Soukromé komunity: Oblíbený zdroj osobních informací

Komunity typu MySpace, Lidé.cz nebo Ukaž se zažívají v současné době přímo snovou expanzi. Servery jsou zaměřeny hlavně na mládež, a proto zde najdete mnoho příkladů toho, co by se na internetu vystavovat nemělo. Většina uživatelů těchto sítí totiž věří tomu, že tyto stránky navštíví pouze pár spolužáků.

Kariérní sítě

facebook  Najdete zde téměř každého studenta z USA. 50 milionů registrovaných uživatelů mluví za sebe
Linkedin   Největší světová kariérní síť (14 milionů uživatelů) byla spuštěna v květnu 2003.
XING Síť profesionálních kontaktů s miliony „položek".

Blogy

eBlogger  Služba Googlu spuštěná v roce 2003. Nyní k dispozici i v češtině...
píše.cz Poměrně mladý, ale zároveň populární blokovací systém.
Blog.cz Jednoduchý blokovací systém určený především začátečníkům.

Sociální sítě

Myspace.com Jeden z nejoblíbenějších komunitních portálů s více než 180 miliónů
Lidé Česká komunitní jednička roste pod taktovkou Seznamu.
libimseti.cz Seznamka s desítkami tisíc uživatelů láká nejen zvědavce...

Foto & Video

YouTube  Největší videoserver nyní ve vlastnictví gigantu Google...
flickr Foto komunita serveru Yahoo s více než sedmi miliony uživateli.
stream Český server, který čeká na vaše vtipná videa a odhalení.

Jak vymazat data z internetu  - Delete

Data na vašem PC lze poslat do koše pomocí jediného kliknutí myší. Pokud je chcete vymazat z webu, musíte buď znát pár triků, nebo zmanipulovat svou webovou identitu.
Pokud jste v diskusi na fóru předvedli nějaký slovní útok, budete se tohoto komentáře obtížně zbavovat. Nemáte-li právo mazat příspěvky, můžete pouze požádat moderátora fóra, aby to udělal za vás. To je zvlášť obtížné, jestliže jste se účastnili diskuse, která proběhla na veřejném serveru. Takové diskuse je možné si přečíst i po deseti letech.
Dalším podobným zdrojem je Google Cache. Vyhledávač skladuje všechny archivní materiály webových stránek. Můžete však instruovat vyhledávacího robota, aby během příštího vyhledávání vymazal pomocí příkazu v HTML kódu webové stránky záznamy v cache (www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35301).
To ale zabere šest až osm týdnů a některé kroky může navíc provést pouze správce serveru. Pokud chcete, aby k tomu došlo rychleji, musíte o vymazání dat požádat přes webový formulář. Samozřejmě že cache je vymazána, pouze pokud už byla vymazána všechna data. Nebudete-li si vědět rady, nejlepší volbou je získat profesionální pomoc: webová služba myOnID vymaže výsledky vyhledávání, které jsou napojeny na vaše jméno. Kromě toho můžete nalezené výsledky opatřit svými vlastními komentáři.

Internetová faux pas -  Gotcha!

Nemusíte mít skrytou kameru - někteří uživatelé sami ochotně vystavují své trapné fotografie, texty a videa na internetu.
Opilý manažer
Thomas Hawk, manažer fotoportálu Zoomr, se jednoho červnového večera roku 2007 účastnil diskuse týkající se jeho rivala Flickru. Asi hodinu Hawk „drbal" na fóru Flickru, když nakonec připustil: „Měl bych přestat klít a pít a jít spát. Musím za tři hodiny vstávat." To bylo faux pas, které ho učinilo terčem posměchu a které samozřejmě nebylo příliš dobré pro reputaci firmy.
Muž s punčochou
Trapné, či skvělé? Jeden grafik z Hamburku nedávno umístil na webu své video - žádost o zaměstnání. Film, který je pravděpodobně natočen v jeho kanceláři během polední přestávky, ho ukazuje zahaleného do dámských punčoch, jak se doporučuje novým zaměstnavatelům. Nevíme, zda to zafungovalo. Komentáře na YouTube (youtube.com/watch?v=Gu4LzcQDmAQ) ale moc slibně nevypadají.
Megažadatel
Aleksey Vayner, absolvent Yaleovy univerzity, chtěl zamířit vysoko - zajímal se o manažerské místo ve známém finančním gigantu. Aby toho dosáhl, „přihlásil" se do firmy pomocí videa nazvaného „Nic není nemožné". Chyběla snad jen ukázka jeho tréninku na kosmonauta. Místo sice nedostal, vysloužil si ale záznam ve Wikipedii. Video, které se neprodleně objevilo na YouTube, bylo sice po čase smazáno, na serveru Veoh ho však stále najdete...

Varování, trhlina v diskrétnosti!  -  Attention!

Nepochybně jste alespoň jednou na internet nahráli obrázek, film nebo text. Máte ze sebe radost? A víte, že moderní formáty souborů často ukazují mnohem více, než byste si přáli?
V roce 2003 si americká bloggerka a TV moderátorka umístila na svůj web dvě fotografie, které však očividně byly částí většího obrázku. Kromě parametrů obrázku obsahovala EXIF data i malý náhled celého snímku, který nebyl při úpravě obrázku změněn (nebo smazán). To bylo mimořádně nepříjemné především proto, že výřez byl pořízen z většího obrázku, na kterém byla moderátorka „nahoře bez". Podobný trapas se vám může podařit i u dokumentů z Wordu. Ten totiž ukládá všechny změny v textu: to je zajímavé především proto, že v některých firmách bývá text často měněn a připomínkován. Tyto poznámky a úpravy jsou normálně neviditelné, na „světlo" je dostanete pomocí funkce jménem „revize". Proto lze více než doporučit použití jiných formátů - například rtf, nebo (v krajním případě) přímo formátu txt. Podobné doporučení platí i u celé řady dalších formátů - mnoho textových, audio či video formátů v sobě skrývá spoustu informací o svém tvůrci, programu a prostředí, ve kterém k vytvoření došlo. Dokonce i samotná Windows ukládají na různých místech zajímavé informace nejen o uživateli - o tom si ale můžete přečíst na jiném místě Chipu...

Dokumenty ke stažení