TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows XP
Vlastní tlačítko pro režim spánku
Vypnutí, standby nebo (při stisknuté klávese Shift) režim spánku: pro ukončení vlastní činnosti nabízejí Windows několik variant. Existuje hotfix, který velmi praktické přepínací tlačítko pro režim spánku integruje přímo do nabídky „napájení". Microsoft však toto funkční vylepšení poskytuje jenom na telefonické vyžádání zákazníkům své technické podpory.
TIP: K dispozici je naštěstí i jiný pramen: fórum http://thehotfixshare.net/board/, odkud si po zaregistrování můžete záplatu stáhnout. Na webové stránce odrolujte dolů, přepněte do oblasti „English Windows XP Hotfix Request and Discussion" a klikněte na English Windows XP Hotfix Download And Support. Vpravo nahoře otevřete Search, vyhledejte „893056" a stáhněte si příslušný EXE soubor. Pak ukončete všechny programy, záplatu nainstalujte a restartujte počítač.
Nyní je funkci nutno uvolnit v systémovém registru. V editoru registru proto otevřete klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System. V něm prostřednictvím Úpravy / Nový / Klíč založte podklíč Shutdown. Tam pak postupem Úpravy / Nový / Hodnota DWORD vytvořte položku ShowHibernateButton a dvojitým kliknutím ji otevřete. Její hodnotu nastavte na 1 a úpravu potvrďte stiskem OK. Po uzavření systémového registru budou Windows ve vypínacím dialogu standardně nabízet také tlačítko pro režim spánku.
2 Windows XP
Reaktivace Windows Update po opravě systému
Windows náhle nebylo možné nabootovat. Naštěstí se opravnou funkcí z instalačního CD podařilo systém opět oživit. Přestala však fungovat služba Windows Update, a to jak automatická, tak manuální.
TIP: Příčinou problému je DLL soubor funkce Windows Update. Ten musí být v systému po opravě nově zaregistrován. To je však možné jen při vypnuté službě automatických aktualizací. Kroky, které jsou k tomu potřebné, je nejvhodnější provádět v režimu příkazového řádku. Aktivujte tedy Start / Spustit, zadejte cmd a stiskněte Enter. V okně příkazů pak uvedenou službu ukončete příkazem
net*stop*wuauserv
K zaregistrování wups2.dll slouží příkaz
regsvr32*%windir%\ system32\wups2.dll
Následné hlášení akceptujte tlačítkem OK a službu automatických aktualizací znovu spusťte příkazem
net*start*wuauserv
Pak bude vyvolávání aktualizací fungovat jako obvykle.
Vysvětlení: Při opravě systému z CD jsou všechny systémové soubory Windows nahrazeny jejich verzemi z CD - včetně těch, které odpovídají za funkci Windows Update. Kromě toho přitom dochází k rekonstrukci systémového registru. Aktuální verze Windows Update však používá navíc knihovnu wups2.dll, která na CD není obsažena. Tento soubor sice při opravě zůstane v počítači, po ní však chybějí příslušné položky v systémovém registru.
3 Windows XP
Odstranění ověřování platnosti z instalačních balíčků MSI
Při instalaci nástroje Windows Defender požaduje setup ověření platnosti softwaru (WGA). Samozřejmě používáte licencovanou verzi Windows - ale Microsoftu žádná data posílat nechcete.
TIP: Při instalacích používaný soubor typu MSI je skript, který vyvolává jednotlivé instalační akce. Nechcete-li se podrobit WGA ověření, stačí tedy zařídit, aby se příslušné příkazy skriptu nevykonávaly. K úpravám MSI souboru je zapotřebí speciální editor - například Orca. Microsoft jej nabízí bezplatně jako součást vývojářské soupravy.
Instalace nástroje: Pro stažení otevřete www.microsoft.com/downloads/, vyhledejte tam „Windows Server 2003 SP1 Platform SDK Web Install" a klikněte na stejnojmenný odkaz. Ze sekce „Files in this Download" si pak stáhněte soubor PSDK-x86.exe. Uzavřete všechny spuštěné programy a spusťte PSDK-x86. exe. Prostřednictvím volby Custom Installation zvolte uživatelskou instalaci. V následném dialogu pak deaktivujte všechny nežádoucí komponenty, a to následujícím způsobem: klikejte postupně pravým tlačítkem na příslušné ikony a pokaždé zvolte v kontextové nabídce příkaz Will not be available. Nechte vybraný jen Microsoft Windows Installer SDK a poté klikněte na Next. Tím zabráníte stažení 400 MB velkého kompletního balíku. Setup nahraje všechny potřebné soubory z internetu. Pak počítač restartujte.
Deaktivace WGA: V Průzkumníku otevřete C:\Program Files\Microsoft Platform SDK\Bin. Dvojitě klikněte na Orca.msi a postupujte podle dalších pokynů. Prostřednictvím nabídky Start spusťte editor Orca a otevřete v něm příslušný MSI soubor, například WindowsDefender. msi. Vlevo pod Tables klikněte na CustomAction. Po kliknutí pravým tlačítkem na řádek CHECK_ WGA zvolte v místní nabídce příkaz Drop Row a volbu potvrďte OK. Vlevo pod Tables klikněte na položku Dialog. Potom vpravo vyhledejte řádek obsahující CheckWGA, v něm dvojitě klikněte do sloupce Attributes a hodnotu 2 tam změňte na 1. Změněný MSI soubor pak uložte. Až jej znovu spustíte, ověřování platnosti už vás otravovat nebude.
Upozornění: Novější, na webových stránkách Microsoftu doporučovaná verze SDK vyžaduje dokonce ověření platnosti už před stahováním. Měli byste proto raději pracovat se zde představenou verzí.
4 Windows Vista
Navýšení indexu výkonu a využití více funkcí
Vista vždy nejprve prozkoumá hardware počítače a podle výsledku pro něj určí tzv. index výkonu. Některé programy se podle této hodnoty orientují a případně odepřou instalaci nebo omezí svůj funkční rozsah -což vám často vadí.
TIP: Při indexu výkonu nižším než 3,0 například Vista potlačí efekt Aero. Podobnými omezeními reagují i jiné programy. Pokud se vám podaří systému podstrčit vyšší hodnotu indexu, můžete se pokusit předem potlačené funkce aktivovat - je možné, že pro ně daná výpočetní rychlost přece jen postačí. Nezapomeňte však, že tím se reálný výkon vašeho počítače samozřejmě nijak nezmění.
Příprava zásahu: Nejprve nechte systém vyhodnotit výkon PC. Za tím účelem klikněte v Ovládacích panelech na Systém a údržba a pak na Zjistit základní skóre... . Počkejte na skončení průzkumu. Abyste mohli v příslušném souboru provádět změny, musíte nejprve dočasně vypnout Řízení uživatelských účtů. Spusťte tedy editor registru a následnou zprávu potvrďte tlačítkem Pokračovat. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Tam změňte hodnotu DWORD položky EnableLUA na 0 a změnu potvrďte tlačítkem OK. Po uzavření registru Windows restartujte.
Změna ohodnocení: Do hledacího pole nabídky Start napište wordpad a textový editor spusťte. Aktivujte nabídku Soubor / Otevřít a přejděte do složky C:\ Windows\Performance\WinSAT\DataStore. V rozevíracím poli pro typy souborů zvolte Všechny dokumenty. Tam pro každé dříve provedené vyhodnocení výkonu najdete samostatný XML soubor. Otevřete ten nejnovější. V řádcích 14 až 21 jsou číselné hodnoty posledního testu. Zvyšte je - maximálně na 5,9 - a soubor uložte. Nakonec byste měli předtím změněnou hodnotu v systémovém registru znovu nastavit na 1, aktivovat Řízení uživatelských účtů a počítač restartovat.
Při příštím vyvolání Systém a údržba uvidíte vámi zmanipulované hodnoty. Nespouštějte ale nové vyhodnocení - tím byste o své úpravy zase přišli.
Vysvětlení: Index výkonu klasifikuje hardwarové komponenty počítače a v současnosti zná hodnoty mezi 1,0 a 5,9. V budoucnu může Microsoft tento rozsah v důsledku výkonnějšího hardwaru rozšířit. Index výkonu má nahradit dlouhé výčty systémových požadavků při pořizování nového softwaru. Pomáhá také při nákupu počítačů nebo při cíleném upgradu jednotlivých komponent, neboť jeho pomocí lze snadněji určit nejslabší článek systému.
5 Windows 2000, XP, Vista
Výmaz obsahů, ale nikoli struktury složek
Ještě pořád nedokáže operační systém vymazat vnořené struktury složek jinak než jako celek. Vy však chcete strukturu složek zachovat a vymazat jenom v nich obsažená data. Avšak otevírání každé jednotlivé složky a odstranění jejího obsahu je pracné.
TIP: Tento úkol dokáže zařídit poměrně komplikovaný řádkový příkaz. Abyste jej měli kdykoli po ruce, definujte si pro něj nejlépe zvláštní položku v místní nabídce. Otevřete tedy editor registru (Start / Spustit, regedit) a přejděte v něm na klíč HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell.
Tam klikněte pravým tlačítkem myši na shell a prostřednictvím Nový / Klíč vytvořte podklíč nazvaný například „Odstranit obsahy složek" a v něm stejným způsobem podklíč „command". V pravé části okna u položky command dvojitě klikněte na položku (Výchozí) a vložte do ní příkaz
cmd*/c*"cd*/d*%1*&&*
del*/s*/f*/q**.*
Jakmile nyní systémový registr uzavřete, bude vám v místní nabídce složek k dispozici nový kontextový příkaz Odstranit obsahy složek.
6 Windows 2000, XP
Nahrazení systémových nástrojů vlastními programy
K některým systémovým nástrojům, jako je správce úloh nebo editor registru, existují přesvědčivé alternativy, které jste si natolik oblíbili, že byste je chtěli mít rychle dostupné. Proto jimi chcete nahradit původní prostředky Windows - to ale běžící systém s ochranou systémových souborů nedovoluje.
TIP: Pokud nechcete nástroje spouštět obvyklým způsobem, ale vyvolávat je prostřednictvím v systému zavedených klávesových kombinací, musíte své náhradní programy začlenit hlouběji do systému. Zásahem do systémového registru toho lze dosáhnout tak, že přitom není nutno předem komplikovaně mazat či přepisovat „palubní" prostředky Windows. Namísto toho využijeme metodu vyvolávání ladicího programu (Debuggeru), která pro náš účel spouštění alternativních programů převezme. Tuto změnu můžete kdykoli zase vrátit zpět. Nahrazení systémových nástrojů: Otevřete editor registru a v něm klíč HKEY_ LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Image File Execution Options. Tam prostřednictvím Úpravy / Nový / Klíč definujte podklíč nazvaný stejně jako program, který chcete nahradit, tedy například taskmgr.exe. V tomto podklíči postupem Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota vytvořte položku Debugger, dvojitě na ni klikněte a jako hodnotu jí přiřaďte kompletní příkaz pro vyvolání náhradního programu.
Příklad: Namísto Správce úloh chcete používat bezplatný nástroj Process Explorer firmy Sysinternals. Pak bude (je-li program nainstalován ve standardní složce) příslušný příkaz v položce Debugger znít C:\Program Files\ProcessExplorer\procexp.exe
Změna se projeví ihned.
Předávání parametrů: Postup je trochu složitější, má-li být volanému nástroji předáván nějaký parametr. Ladicí program totiž normálně předpokládá, že má prozkoumávat program, jehož název automaticky obdrží jako první parametr. Pokud byste tedy popsaným trikem například nahradili soubor „notepad.exe" souborem „write.exe", tato metoda samočinně otevře kód Notepadu ve Wordpadu. Problém však lze rychle obejít malým dávkovým souborem takto:
Vytvořte prázdný textový soubor a vložte do něj potřebný úplný příkaz pro vyvolání Wordpadu. Za něj pak v dalším kroku - oddělený prázdným znakem - přidejte zástupný ikon „%2" dalšího argumentu debuggeru pro Wordpad, tedy například
c:\windows\system32\write.exe*%2
Řádek uložte jako dávkový soubor na libovolné místo a pod libovolným názvem, tedy například do c:\batch jako „write.bat". Pak v systémovém registru vytvořte, jak bylo popsáno výše, podklíč notepad.exe a pro Debugger použijte vyvolání dávkového souboru, tedy v našem případě c:\batch\write.bat Upozornění: Tabulka v pravém sloupci uvádí doporučeníhodné freewarové alternativy k systémovým nástrojům Windows.
Nesystémové alternativy
Systémový nástroj Alternativa
Správce úloh Process Explorer
Poznámkový blok Notepad++
Editor registru RegCool
Průzkumník Windows FreeCommander
7 Windows 2000, XP, Vista
Rekonstrukce chybějících položek v menu „Odeslat"
Nabídku kontextového příkazu „Odeslat" je možné přizpůsobit vlastním požadavkům. Při jejím konfigurování jste ale omylem vymazali systémovou položku „Příjemce pošty". Co teď?
TIP: Předdefinované systémové položky spouštějí speciální funkce. Ty nelze regenerovat pouhým doplněním stejnojmenných položek do složky „SendTo" (tak jako to bylo zčásti možné například ve Windows 98).
Za systémové položky odpovídají speciální prázdné soubory, u nichž záleží pouze i na správné příponě jejich názvu. Pro otevření složky „SendTo" zadejte do adresního řádku Průzkumníka „%userprofile%", stiskněte Enter a přejděte do hledané složky. V ní postupem Soubor / Nový / Textový dokument vytvořte prázdný soubor a jeho název libovolně změňte - pro funkci je rozhodující jenom přípona souboru. Můžete se ale také orientovat podle připojené tabulky systémových standardů. Při přejmenování dejte pozor, aby systém nepřidal další příponu „.txt".
Systémové standardy pro „Odeslat"
Plocha (vytvořit zástupce).DeskLink
Příjemce pošty.MAPIMail
Dokumenty.mydocs
Komprimovaná složka (metoda ZIP).ZFSendToTarget
8 PROFESIONÁLNÍ TIP: VISTA ULTIMATE
Rychlé spuštění z Uvítacího centra
Po přihlášení do Visty se objeví Uvítací centrum - s jeho obsahem však mnoho nepořídíte. Raději byste zde měli přímý přístup k důležitým programům jako Word a Excel.
V Uvítacím centru můžete ikony a odkazy v oblasti „Nabídky společnosti Microsoft" definovat vlastnoručně. Cesta vede přes systémový soubor oobe.xml.
Příprava zásahu
Jako příklad a podklad pro tento tip nám poslouží sobor oobe.xml z archivu „info. zip", který najdete na www stránkách Chipu. Přihlaste se do počítače s oprávněním správce a pak zkopírujte „info.zip" do libovolného adresáře. Nyní zkontrolujte, zda v adresáři Windows existuje složka System32\oobe\info. Pokud ano, v něm obsažené soubory uložte jako záložní kopie. Jestliže složka dosud neexistuje, obvyklým způsobem ji založte. Nakonec do této složky rozbalte soubory obsažené v archivu „info.zip".
Přizpůsobení Uvítacího centra
Když teď Uvítací centrum postupem Start / Všechny programy / Příslušenství / Uvítací centrum otevřete, uvidíte jej v novém hávu. Sekce „Nabídky společnosti Microsoft" je nahrazena sekcí „CHIP" s odkazy na Chip Online, Word a Excel. Odkazy na oba kancelářské programy ještě asi nebudou fungovat, neboť předdefinované cesty k nim nejspíš neodpovídají vašemu systému. Proto Uvítací centrum zase zavřete a ve složce info otevřete soubor oobe.xml v textovém editoru. V úseku mezi značkami (tagy)
Vytvoření a použití GUID
Vlastní ikony popisujete mezi XML značkami
Upozornění: Další informace o značkách použitelných v „oobe.xml" najdete v angličtině na http://technet2.microsoft.com/WindowsVista/en/library/a92f97d1-83ad-483f-a704-729279ce4d5c1033.mspx?mfr=true v sekci „Welcome Center".
9 Word 2000, XP, 2003
Vložení textů ze schránky bez formátování
Označené části textu, e-mailové adresy a webové odkazy lze klávesovými zkratkami Ctrl+C a Ctrl+V převzít do textového editoru. Pokud tak do jednoho dokumentu vkopírujete obsahy z různých zdrojů, může v něm vzniknout nesourodá směsice formátů, neboť Word s vkládanými daty přejímá i jejich formátování.
TIP: Word při použití příkazu Úpravy / Vložit jinak otevře dialog, v němž můžete zvolit formát vkládaných dat. Lze se k němu dostat i klávesovou zkratkou Alt+A a - podle verze Wordu - určitou další klávesou. Pokud často potřebujete přebírat texty v neformátované podobě, je praktické zřídit si právě pro tento účel klávesovou zkratku. Word sice tuto možnost přímo nenabízí, můžete ji však suplovat makrem, které si uložíte do šablony dokumentu Normal.dot.
Definice makra: Otevřete Nástroje / Makro / Makra. Jako název makra zvolte například „Vlození bez formatu". V rozevíracím seznamu Prohledat vyberte možnost Normal. dot (globální šablona) a pak klikněte na Vytvořit. Nyní v editoru VBA zadejte následující řádky kódu:
Sub * Vlození bez formatu()
Selection. PasteSpecial * Link:= False, * DataType:=wdPasteText,* Placement:=wdInLine, * _ DisplayAsIcon:=False
End * Sub
Příkazem File / Save Normal nyní makro uložte do šablony dokumentu. Pak editor ukončete postupem File / Close and Return to Microsoft Word.
Přiřazení klávesové kombinace: Nyní můžete svému novému makru přidělit vhodnou klávesovou zkratku. Otevřete nabídku Nástroje / Vlastní a na záložce Příkazy klikněte na položku Klávesnice. V následném dialogu vyberte vlevo kategorii Makra. Poté vpravo označte váš název makra (v našem případě „Vlození bez formatu") a klikněte do políčka Stiskněte klávesovou zkratku.
Nyní zvolenou kombinaci kláves stiskněte a zkontrolujte, zda už není ve Wordu přiřazena jiné akci. Pokud tomu tak je, zvolte jinou kombinaci nebo změňte dosavadní přiřazení.
Přitom však dejte pozor, abyste si tím nepřepsali nějakou důležitou funkci.
Doporučit lze například kombinaci Alt+V jako alternativu k obvyklému Ctrl+V. Nakonec klikněte na Přiřadit a zavřete všechny dosud otevřené dialogy.
Nová klávesová zkratka je ihned použitelná - a protože jste její definici uložili do globální šablony, bude napříště k dispozici ve všech dokumentech.
10 iPod
Čtení textů a webů v iPodu
Informace na webové stránce, kterou si právě v počítači prohlížíte, jsou velmi zajímavé - jenomže už musíte běžet na tramvaj. Nedal by se text zobrazit také v iPodu? Pak byste mohli čas strávený jízdou využít k dočtení poutavé stránky.
TIP: Skutečně to jde. Všechny modely kromě iPod shuffle umějí zobrazovat poznámky. Předpokladem je, že pro přístroj byl aktivován režim „pevný disk". Pak můžete textové soubory kopírovat do předem existující složky „Notes". Bez problémů lze také zakládat další podsložky pro tříděné ukládání souborů. Na iPodu do nich můžete navigovat úplně stejně jako do normálního submenu.
Je v tom ale háček: iPod umí zobrazovat texty dlouhé nejvýše 4 KB. Po této délce zobrazení končí - bez jakéhokoliv upozornění na chybějící zbytek. Nicméně všechny soubory zůstanou po vyvolání v přístroji zachovány. Rozdělte tedy své texty na vhodné úseky. Pomůže vám s tím malý freewarový nástroj „txt2ipod" - ke stažení na http://download.chip.eu/en/txt2ipod-1.2.2_457714.html. Obejde se bez instalace, potřebuje ale rozhraní . NET-Framework 2. Nejprve upravte velikost okna pro svůj model iPodu. V programu aktivujte například Extra / Windowsize / fit to iPod nano. Pak otevřete buď lokálně uložený text postupem File / open File, nebo nahrajte data z internetu: u hledacího pole vpravo nahoře zvolte hledání (například ve Wikipedii), zadejte vyhledávací pojem nebo přímo adresu (volba Website) a potvrďte klávesou Enter. Chvilku vyčkejte, než se informace načtou. Prostřednictvím File / save for iPod nyní vytvoříte jednotlivé provázané dílčí soubory takto: nejprve se v zobrazeném dialogu přesuňte do zvolené složky a poté klikněte na OK. Nástroj tam založí podsložku, do níž uloží průběžně očíslované a propojené soubory. Při připojeném iPodu můžete do složky Notes přímo ukládat a z ní načítat.
11 Excel 2000, XP, 2003
Přesné stanovení nulových bodů matematické funkce
Pro svou školní úlohu potřebujete určit nulové body komplikované diferenciální funkce. Poněvadž analytické řešení není možné, chtěli byste tento problém řešit numericky.
TIP: Čtenář německého Chipu vyvinul pro tento typ úloh makro, které nejprve znázorní průběh funkce graficky - čímž poskytne hrubou představu. Na tomto základě pak můžete pomocí iterací, tedy přibližování se správným hodnotám, jednotlivé nulové body funkce vypočítat. Excelovský sešit nulovebody.xls s makrem najdete na webu Chipu.
Nejprve otevřete list Integral. Ve žlutém poli nahoře zadejte svou funkci začínající rovnítkem, tedy například
=2*x*x+sin(x)-5
Pojem „x" je v sešitě definován jako název, a může být tedy použit pro výpočty. Nyní přejděte na list Graf funkce a klikněte na vnořené tlačítko Funktion Plotten. Příslušné makro Tabelle pak vyplní modře podbarvenou tabulku hodnot a aktualizuje zobrazení funkce. Tam se podívejte, v jaké oblasti nulový bod leží, případně ve žlutě označených buňkách G48 a J48 změňte horní a dolní mez pro zobrazení a postup opakujte.
Poznamenejte si přibližnou pozici nulového bodu a znovu přepněte na list Integral. Ve žlutě podbarveném poli Počátek 1 zadejte jako počáteční hodnotu souřadnici x, která je o něco menší než hledaný nulový bod. Zcela vpravo v tomto řádku klikněte na tlačítko Nullstelle, čímž zahájíte výpočet s novou počáteční hodnotou. Makro nyní bude vypočítávat s malým krokem jednotlivé funkční hodnoty, až se změní jejich znaménko. Pak zmenší krok a postup opakuje tak dlouho, dokud nenajde nulový bod. Poté aktualizuje výsledek v tabulce.
Upozornění: Pokud funkce žádné nulové body nemá nebo byla zvolena příliš vysoká počáteční hodnota, zůstane makro v nekonečné smyčce. V takovém případě stiskněte klávesovou kombinaci Ctrl+Pause a v následném dialogu klikněte na End.
Makro si můžete také upravit: otevřete Nástroje / Makro / Editor jazyka Visual Basic. Makro Tabelle se nachází v sekci Modul1.
12 Internet Explorer 7 pod Vistou
Opět správný tisk webových stránek
Při pokusu o vytištění webových stránek se objevují podivná chybová hlášení. První zpráva vysvětluje, že v podsložce Low adresáře Temp prohlížeč nenašel HTML soubor. To vám ovšem mnoho nepomůže.
TIP: K tomuto problému dochází, byl-li dosud používaný adresář Temp přesunut do jiného diskového oddílu. Pro zjednání nápravy se nejprve přihlaste k uživatelskému účtu s oprávněním správce. Pak spusťte Průzkumníka a přejděte v něm do přesunuté složky Temp. Pokud v ní neexistuje podadresář Low, klikněte v Průzkumníku pravým tlačítkem myši do volného místa v pravé části okna a zvolte Nový / Složka. Navržený název složky pak přepište na Low.
Nyní aktivujte nabídku Start / Všechny programy / Příslušenství / Příkazový řádek a do vstupního pole zapište příkaz
icacls*
- přičemž
Vysvětlení: Ve Windows Vista rozšířil Microsoft bezpečnostní model operačního systému o tzv. úroveň integrity (integrity level). Při této metodě vyhodnocují Windows každý proces jako Low, Medium, High nebo System, přičemž tyto pojmy reprezentují stupně oprávnění. Internet Explorer je přitom prováděn na úrovni Low, aby tak byla virům a trojským koním ztížena možnost napadení počítače. Z tohoto důvodu může prohlížeč přistupovat jen ke složkám a souborům, které jsou rovněž hodnoceny tímto stupněm. Jestliže novou složku prohlásíte za adresář Temp, bude mít zpravidla vyšší hodnocení, a proto operační systém prohlížeči akce v tomto adresáři nedovolí. Ke změně úrovně integrity slouží výše uvedený příkaz icacls. Jeho první parametr specifikuje složku. Parametr /setintegritylevel přikazuje Windows, aby změnila úroveň integrity dané složky. (OI)(CI)low udává novou úroveň, kterou Windows přidělí podřízeným složkám. Mimochodem, stejný problém nastane také v případech, kdy přesunete jiné složky, například Oblíbené položky, do nichž pak chce Internet Explorer 7 pod Vistou zapisovat.
13 Firefox 2.x
Rychlé otevření klíče systémového registru z prohlížeče
Internet, to je roh hojnosti plný tipů -mnohé ovšem vyžadují úpravy v systémovém registru. Ty se však pomocí editoru registru ve Windows realizují dosti pracně. Není například možné označení nějakého klíče prostě zkopírovat z webové stránky a jeho vložením do programu regedit přímo klíč otevřít.
TIP: Právě to však umožňuje bezplatné rozšíření „Open in RegEdit", které najdete na adrese https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/4478. XPI soubor otevřete ve Firefoxu nebo na webové stránce klikněte na Instalovat. Po dokončení instalace Firefox restartujte.
Napříště budete moci po kliknutí pravým tlačítkem myši na označený text v prohlížeči vyvolat nový kontextový příkaz Tím se samočinně otevře editor registru přímo na daném klíči. Aby vše fungovalo bez problémů, je však třeba dbát několika zásad: V prohlížeči vždy označujte jen vlastní klíč.
Pokud je klíč jako součást REG souboru uveden v hranatých závorkách, tyto závorky už do označení nezahrnujte. Nástroj kromě kompletního způsobu zápisu rozumí i zkrácené formě, jako například HKLM namísto HKEY_LOCAL_MACHINE.
Pokud označený text nepředstavuje platný klíč, můžete údaj ještě upravit v nabídnutém dialogu. Kdyby příslušný klíč neexistoval, dostanete se na poslední existující a nadřazený klíč. A pokud by nástroj předložený text interpretoval neúplně nebo nesprávně, každopádně už máte otevřený editor registru...
14 Internet Explorer 6, 7 (64bitový)
Zobrazení PDF dokumentů bez záplavy oken
Ve vašem novém 64bitovém počítači běží také 64bitová Windows. Když při surfování aktivujete odkaz na PDF dokument, Internet Explorer pokaždé otevře nové okno. To vám vadí - dříve totiž prohlížeč zobrazoval dokument ve vlastním okně.
TIP: Používáte-li 64bitová Windows, surfujete automaticky s 64bitovou verzí prohlížeče. Nainstalovaný řídicí prvek ActiveX pdf.ocx od Acrobatu ovšem pro otevírání odkazů na PDF dokumenty existuje pouze ve 32bitové verzi - s tou si však 64bitový prohlížeč neví rady. Proto vyvolané PDF soubory předává své vlastní, v systému rovněž nainstalované 32bitové variantě, která otevře nové okno.
Chcete-li přívalu oken zabránit, rovnou používejte 32bitovou verzi PDF prohlížeče, kterou Windows Setup tak jako tak standardně instaluje. Pro otevření této verze máte dvě možnosti: buď zvolíte „klasickou" cestu a otevřete Start / Všechny programy / Internet Explorer (32-Bit), nebo kliknete na Start / Spustit, do políčka Otevřít zapíšete příkaz
C:\Program Files*(x86)\ Internet*Explorer\Iexplore.exe
a potvrdíte tlačítkem OK. Přitom „C:" označuje váš systémový disk. Budete-li chtít s touto verzí pracovat častěji, vyplatí se zřídit si k tomu zástupce na ploše. Klikněte tedy pravým tlačítkem myši na prázdné místo plochy a zvolte Nový / Zástupce. V následném dialogu pak zadejte stejný příkaz jako výše.
15 Internet Explorer
Použití starých verzí souběžně s aktuálním prohlížečem
Jeden browser zobrazí vaši rodící se domovskou stránku správně, jiný ji „rozseká". To je při návrhu webových stránek k zoufání. Proto je při této činnosti přímo povinností mít v počítači více testovacích prohlížečů. Jenomže různé verze Internet Exploreru spolu odmítají koexistovat. Co teď?
TIP: Nabízejí se dvě řešení. Můžete si zřídit virtuální testovací prostředí, například pomocí bezplatného programu Virtual PC. Microsoft dokonce poskytuje plně nakonfigurovaný Virtual PC, na němž běží Internet Explorer 6. Nevýhodou je omezená doba běhu virtuálního stroje, kromě toho program běží plynule jen na výkonných počítačích.
Pro slabší PC je vhodnější freewarový Multiple IE, který se postará o koexistenci několika verzí Internet Exploreru - a sám je nainstaluje. Nejprve uveďte PC do aktuálního stavu, to znamená s Internet Explorerem 7 pod XP, respektive s verzí 6 pod Windows 2000. Potom si z adresy http://tredosoft.com/Multiple_IE stáhněte Multiple IE Installer a spusťte jej. V dialogu Select Components zvolte a rozhodněte, které staré verze IE chcete nainstalovat. Po instalaci lze starší prohlížeče jednotlivě vyvolávat z menu Start. V programech však pokud možno neprovádějte žádná nastavení, neboť například změna domovské stránky by se mohla projevit i ve vašem hlavním prohlížeči. Na druhou stranu staré verze přejímají také všechna nastavení a doplňky, pokud s nimi umějí zacházet.
16 Thunderbird
Nejlepší klávesové zkratky pro e-mailového klienta
Při zpracování svých mailů dosud často střídáte myš a klávesnici. Zajímá vás proto, které funkce můžete rychleji vyvolat také přímo z klávesnice - a myš nechat déle odpočívat.
TIP: Stejně jako většina jiných programů i Thunderbird zná klávesové kombinace, jimiž lze různé akce často uskutečnit rychleji než myší. To je zvláště zajímavé při vytváření nových mailů, neboť při tom pracujete tak jako tak především s klávesnicí.
Běžné zkratky pro tisk, kopírování, vkládání, vyjímání, krok zpět a obnovení fungují jako obvykle. Kromě toho lze ovládáním z klávesnice mnoho času ušetřit při správě příchozích zpráv. Aniž byste se museli myší prodírat nabídkami, například k přeskoku vpřed nebo vzad na další nepřečtenou zprávu stačí stisk klávesy N nebo P. Právě tak rychle vyvoláte klávesou F5 nové zprávy pro aktivní účet. Při psaní e-mailů zařídíte z klávesnice i běžné formátování a rychleji aktivujete i další funkce až po odeslání zprávy. Pro připojení souborových příloh už ovšem musíte použít myš. Nejužitečnější klávesové kombinace pro Thunderbird jsme pro vás shromáždili v tabulce. Jak můžete příkazům přiřadit své vlastní zkratky, to vám prozradíme v profesionálním tipu v příštím Chipu.
Klávesové zkratky v Thunderbirdu
V hlavním okně
F + B další/předchozí zpráva.
N + P další/předchozí nepřečtená zpráva
M označit jako přečtenou/nepřečtenou
J ohodnotit jako spam
* + J není junk
Ctrl + F hledat v této zprávě
Ctrl + U zobrazit zdrojový text
Ctrl + L zprávu předat dál
Ctrl + R odpovědět
Ctrl + N nová zpráva
Ctrl + S exportovat jako soubor
F5 nová zpráva
Ctrl + J nová zpráva
Při psaní a čtení e-mailů
Ctrl + + zvětšit písmo
Ctrl + - zmenšit písmo
Ctrl + B zapnout/vypnout tučné písmo
Ctrl + I zapnout/vypnout kurzivu
Ctrl + U zapnout/vypnout podtržení
Ctrl + T pevná/proměnná šířka
Ctrl + | + V vložit jako citát
Ctrl + L vložit odkaz
Ctrl + A vybrat vše
Ctrl + F hledat a nahradit
Ctrl + K kontrola pravopisu
Ctrl + W uzavřít bez odeslání
Ctrl + odeslat ihned
Ctrl + | + odeslat později
17 Firefox 1.5.x
Otvírání dokumentu PDF opět v Adobe Readeru
Po instalaci Adobe Acrobatu se tento objemný program spouští i tehdy, když si jen chcete na internetu prohlédnout nějaký dokument PDF. Raději byste chtěli tyto dokumenty opět otevírat v Adobe Readeru, který se spouští mnohem rychleji.
TIP: Při instalaci Adobe Acrobatu jste tento program označili jako standardní aplikaci pro otevírání souborů PDF. Toto nastavení platí i ve Firefoxu. V nastavení prohlížeče se přesto můžete vrátit k rychlému Adobe Readeru.
Ve Firefoxu otevřete Nástroje / Možnosti a vlevo klikněte na kartu Obsah. V seznamu „Typy souborů" klikněte na Spravovat Vidíte akci, která je momentálně pro tyto soubory nastavena. Klikněte na Změnit akci. V následujícím dialogovém okně zvolte možnost Otevřít tyto soubory v následující aplikaci a proklikejte se k programovému souboru Adobe Readeru „Acrord32.exe" v některé podsložce složky programů Adobe. Označte jej a klikněte na Otevřít. Zbývající dialogová okna zavřete vždy kliknutím na OK, ukončete Firefox a spusťte jej znovu.
Jestliže se i poté z Firefoxu spouští Adobe Acrobat, je nainstalován ještě zásuvný modul pro prohlížeč. K jeho deaktivaci znovu otevřete Nástroje / Možnosti a vlevo klikněte na kartu Stahování. Přejděte do části „Typy souborů" a klikněte na Zásuvné moduly. V následujícím seznamu vyhledejte typ souboru „PDF Adobe Acrobat Document". Klikněte na zatržítko vedle této položky. Zobrazí-li se pouze bod, zásuvný modul jste deaktivovali. Poté opět potvrďte všechna otevřená dialogová okna tlačítkem OK a restartujte prohlížeč.
18 Sítě
Streaming v lokální síti
Pro sledování televizního vysílání na svém počítači používám analogovou televizní kartu WinFast TV 2000 XP Expert. Existuje možnost, jak obraz z této TV karty vysílat dále po síti?
TIP: Pro přenos televizního vysílání uvnitř lokální sítě existuje hned několik řešení. Liší se svými nároky na výkon počítače, počtem funkcí a možnostmi nastavení. Dáváte-li přednost jednodušším řešením bez zbytečných složitostí, bude nejlepší volbou VLC media player, který si může zdarma stáhnou na adrese www.videolan.org/vlc. Tento šikovný přehrávač je dostupný ve verzi pro většinu operačních systémů. K jeho přednostem patří nízké systémové nároky, nezávislost na nainstalovaných kodecích a především možnost přenášet uloženou hudbu, videa a televizní vysílání dále po síti.
Po nainstalování aplikace na vysílacím počítači ji poklepáním na její ikonu spusťte. Z nabídky Soubor vyberte položku Open Capture Device. Otevře se dialogové okno pro nastavení všech potřebných parametrů vysílání. Nejprve u obou rozbalovacích nabídek Název video/zvukového zařízení dvojitě klikněte na tlačítko Aktualizovat seznam a následně vyberte zařízení, ze kterých se bude obraz a zvuk zachytávat.
Upozornění: V případě, že máte zvukový výstup televizní karty připojený do některého ze vstupů zvukové karty počítače, klikněte vedle vybraného zvukového zařízení na tlačítko Nastavit a v upřesňujícím dialogovém okně vyberte příslušný vstup zvukové karty.
Samotný přenos televizního vysílání po síti zajistíte zaškrtnutím políčka Stream/Save, parametry vysílání pak nastavíte kliknutím na tlačítko Nastavení. Zde pro vysílání v lokální síti zaškrtněte možnost HTTP. Pole pro adresu ponechejte nevyplněné. Port, na kterém bude vysílání dostupné, můžete v případě potřeby změnit, jinak jej ponechejte na standardní hodnotě 1234. V případě, že VLC media player bude použit i na všech klientských počítačích, ponechte v rámečku Encapsulation method přednastavený formát MPEG TS.
V dolní části zatrhněte položky Kodek videa a Kodek zvuku, kde také ponechte přednastavený videokodek na mp4v a audiokodek na mpga. Pomocí rozbalovacího pole Bitrate pak můžete nastavit datové toky videa a zvuku. Platí, že čím větší datový tok, tím je přenos kvalitnější, ale zároveň náročnější na přenosovou kapacitu sítě a výkon procesoru na vysílacím počítači. Pro kvalitní datový tok 2048 kb/s však dnes plně dostačuje i běžný kancelářský počítač.
Po kliknutí na tlačítko OK v obou dialogových oknech spustí přehrávač zachytávání televizního vysílání a jeho posílání po síti. Stejným způsobem můžete pomocí nabídky Soubor / Otevřít soubor také vysílat libovolný film nebo hudbu z pevného disku, CD či DVD v mechanice.
Pro sledování vysílání na jiném počítači stačí z nabídky Soubor vybrat Open Network Stream, v dialogovém okně zaškrtnout možnost HTTP/HTTPS/FTP/MMS a do pole URL napsat IP adresu a port vysílajícího počítače, to vše oddělené dvojtečkou.
19 Sítě
Zjištění MAC adres v lokální síti
Existuje způsob, jak mohu v domácí síti rychle zjistit fyzické adresy MAC všech ostatních počítačů?
TIP: V rámci lokální sítě je k tomuto účelu výhodné ve Windows použít příkaz arp. Pomocí nabídky Start / Spustit nejprve spusťte příkazový řádek, do pole Otevřít napište cmd a klikněte na OK. Nyní do příkazové řádky napište příkaz -a a stiskněte klávesu [Enter]. Vypíší se fyzické adresy MAC všech dostupných počítačů. V případě, že vás zajímá pouze jeden konkrétní počítač v síti, doplňte ještě jeho IP adresu za parametr -a.
20 Wi-Fi
Nastavení zabezpečení a připojení počítačů do domácí bezdrátové sítě
Pro přístup na internet používám ADSL modem/router ZyXEL P660HW od 02. Kromě pevného připojení pomocí UTP kabelů nyní potřebuji některé počítače připojit k internetu pomocí bezdrátových síťových karet. Mám ovšem obavy, aby se někdo z okolí do této bezdrátové sítě nenaboural.
TIP: Domácí Wi-Fi router je dnes zcela běžná věc, řada lidí však stále nepoužívá dostatečná zabezpečení a nevědomě tak svému okolí poskytuje snadný přístup k internetu a případně i ke svým datům. Pokud nechcete, aby například některý ze šikovnějších sousedů využíval vaše připojení, můžete kombinací několika způsobů zabezpečení získat téměř neprolomitelnou bezdrátovou síť.
Pro nakonfigurování bezdrátové sítě spusťte na některém z již připojených počítačů (pomocí kabelu) internetový prohlížeč, kde do adresního řádku napište IP adresu routeru. V případě, že ji neznáte, najdete ji v manuálu, kde získáte i přednastavené administrátorské heslo. Po kliknutí na tlačítko Login se automaticky otevře okno pro změnu hesla. Pokud jste tak dosud neučinili, proveďte změnu tohoto přednastaveného hesla nejlépe ihned - zabráníte tak případným nezvaným hostům, aby měnili vaše nastavení. V dalším okně vyberte možnost Go to Wizard setup a klikněte na tlačítko Apply. Tím se otevře uživatelsky poměrně přívětivá webová administrace routeru.
V hlavním menu klikněte na položku Network / Wireless LAN. Zaškrtněte políčko Active Wireless LAN a do pole Network Name(SSID) zadejte název vaší bezdrátové sítě. Tento název slouží pro identifikaci sítě a budete jej později potřebovat pro připojení klientů.
Dále pomocí rozbalovacího pole Channel Selection vyberte kanál, na kterém bude síť pracovat. Číslo kanálu může nabývat hodnot 1 až 13. Vyberte si nejlépe kanál, který ve vašem okolí nikdo nevyužívá (volné kanály snadno zjistíte pomocí programu NetStumbler, který najdete zdarma ke stažení na www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/monitoring/netstumbler).
Prvním a nejdůležitějším krokem pro zabezpečení sítě je zašifrování bezdrátového přenosu. Pod volbou Security Mode zvolte šifrování pomocí klíče WPA, WPA2 nebo WEP. Dejte si ovšem pozor, jaký typ šifrování podporují síťové karty počítačů, které chcete do bezdrátové sítě připojit. Se starším WEP by problém nastat neměl, tento typ šifrování je už ovšem prolomen, a tak každý šikovnější soused může pomocí návodu na internetu toto zabezpečení obejít.
V případě, že všechna zařízení, která chcete do bezdrátové sítě připojit, podporují WPA nebo WPA2 šifrovaní, použijte některou z těchto dvou silnějších metod zabezpečení. V současné době totiž neexistuje způsob, jak v běžných podmínkách tento způsob šifrování prolomit. Do pole Shared Secret zadejte bezpečnostní klíč, který může mít 8 - 63 znaků. Použijte velká i malá písmena, čísla a také speciální znaky.
Druhý krok pro silnější zabezpečení spočívá v omezení přístupu k síti na základě MAC adresy. MAC adresa je celosvětově jedinečný identifikátor, který z výroby vlastní každé síťové zařízení. Pravda ovšem je, že ve většině případů lze MAC adresu velice snadno změnit. Nicméně pokud si v administraci routeru povolíte pouze MAC adresy vlastních zařízení, bude všem zvědavcům přístup do vaší sítě zamítnut.
Přejděte proto na záložku MAC Filter, kde zaškrtněte políčko Active a ponechte vybranou možnost Allow. Do tabulky pod tímto nastavením následně vepište MAC adresy všech síťových zařízení, která budete do bezdrátové sítě připojovat. Kliknutím na tlačítko Apply svou volbu potvrďte.
Rada: Ve Windows zjistíte svou MAC adresu pomocí příkazového řádku. Ten spusťte otevřením nabídky Start / Spustit, do pole Otevřít napište cmd a klikněte na OK. Nyní do příkazové řádky napište příkaz ipconfig -all a stiskněte klávesu [Enter]. Tím se vypíší vlastnosti všech síťových adaptérů v počítači. MAC adresu bezdrátové síťové karty najdete v části Bezdrátová připojení k síti na řádku Fyzická adresa.
Nyní máme připravenu zabezpečenou bezdrátovou síť. Pro připojení počítačů do této sítě otevřete nabídku Start / Nastavení / Ovládací panely / Síťová připojení / Bezdrátové připojení k síti a klikněte na Aktualizovat seznam sítí. Zobrazí se všechny dostupné bezdrátové sítě. Vyberte tu svou a klikněte na tlačítko Připojit. Během připojování budete požádáni o vložení přístupového klíče, který jste zvolili pro zabezpečení sítě. Po zadání správného klíče dostane počítač od routeru přiřazenou IP adresu a připojí se do sítě.
21 Sítě
Co znamenají porty síťových služeb?
Síťový port je číslo od 0 do 65 536, které slouží při komunikaci počítačů k rozlišení jednotlivých síťových služeb.
Díky takto velkému rozsahu čísel není problém, aby každá služba v síti, případně i internetu měla svůj unikátní port. Podle toho, na jakých portech server naslouchá, takové služby nabízí. Pokud přistoupíte na server pod portem 80, je zřejmě, že požadujete služby HTTP. Je-li port 110, jedná se o poštovní protokol a má-li port hodnotu 21, funguje server jako FTP. Díky tomu je možné, abyste v jeden okamžik stahovali poštu, prohlíželi webové stránky a měli v provozu ICQ - každá služba totiž běží na svém vlastním portu, takže se vzájemně neovlivňují.
Jednoznačnost portů je často využívána administrátory pro omezení služeb. Třeba stačí, aby firewall zahazoval všechny pakety na portu 1214 a nebudete moci stahovat soubory přes systém Kazaa.
A jaké jsou nejčastěji využívané porty? Seznam najdete v tabulce. Kompletní seznam všech portů naleznete na webové stránce www.iana.org/assignments/port-numbers.
Port Služba
20, 21 FTP
22 SSH
23 Telnet
25 SMTP
53 DNS
80 HTTP
110 POP3
118 SQL
123 NTP (Network Time Protocol)
137-139 NetBIOS
143 IMAP
443 HTTPS
520 RIP
531 AOL Instant Messenger
554 RTSP (Real Time Streaming Protocol)
1214 Kazaa
1723 Microsoft PPTP VPN
3389 Připojení ke vzdálené ploše
5050 Yahoo! Messenger
5060 SIP
5190 ICQ
22 FOTOTIP MĚSÍCE
Volba výřezu, změna barevného tónu
Problém
Zvláště v případech, kdy na snímek není mnoho času, lze těžko předem přemýšlet o stavbě obrazu a kompozici. Vznikne tak třeba i hezká momentka, nicméně kvůli přílišné hloubce ostrosti a velkému výřezu pak obrázek ztrácí na působivosti.
Fotografujte jinak
Ve sportovní fotografii se osvědčily dvě základní zásady: používejte delší ohniskovou vzdálenost a kombinujte ji s velkým otvorem clony. Pak se pozadí rozplyne v neostrosti, čímž se zvýrazní ostrý hlavní motiv. Důležitá je také pozice fotografa: hráči se v záběru lépe uplatní, je-li fotoaparát při expozici zhruba ve výši jejich očí. V ideálním případě se dají rozeznat i obličeje.
Vylepšení v PC
V motivu se soustřeďte na to podstatné a zvolte poněkud protáhlejší a užší výřez. Například na našem snímku je nejlepší odříznout levý a spodní okraj, čímž hráče dostanete více do popředí. K potřebnému ořezovému nástroji se ve Photoshopu dostanete přes nástrojovou lištu nebo stiskem klávesy C. Kromě toho může do obrázku vnést více klidu redukce barev: použijte k tomu například funkci Duplex. U našeho motivu se nabízí sépiový tón, neboť hnědé ladění propůjčí obrázku nostalgický vzhled staré pohlednice.
23 Olympus E-330, E-400, E-410
Uložení expozičních hodnot
Nádherné počasí - ideální podmínky pro pár přírodních snímků z dovolené. Jenomže na řadě vašich fotek jsou světlé partie obrazu přesvětleny.
TIP: Jestliže jsou některé oblasti obrazu nápadně vybělené a jiné ve stínech zase přesycené, bojuje váš fotoaparát s velkými rozdíly jasu, jaké vznikají například při snímcích v protisvětle. Pak má smysl osvitové hodnoty jasného pozadí aplikovat na popředí. Aby byl motiv v popředí přesto dostatečně osvětlen, aktivujte ještě blesk.
Metodu měření osvitu nastavte na „bodové měření" a přístroj zaměřte na světlou partii scény. Nyní namáčkněte spoušť asi do poloviny zdvihu a právě naměřené hodnoty uložte stiskem tlačítka AEL/AFL. Tlačítko držte stisknuté a aparát zaměřte na správný záběr hlavního motivu. Jakmile nyní stisknete spoušť, přístroj použije uložené expoziční hodnoty.
Potřebujete-li tuto užitečnou funkci použít vícekrát, je nepraktické, že je nutné držet tlačítko AEL/AFL stisknuté, neboť jinak se uložené expoziční hodnoty ztratí. Snáze to jde takto: přejděte do menu přístroje a v nabídce uživatelského nastavení aktivujte volbu AEL/AFL Memo. Potom si přístroj uložené hodnoty zapamatuje i po uvolnění tlačítka.
24 Fotografie
Focení dětí při hrách
Fotky dětí vypadají všechny jaksi stejně: dospělí totiž své ratolesti většinou zabírají šikmo shora - ze své výšky vestoje. Není pak divu, že snímky vypadají tak, jak vypadají.
TIP: Je čas na změnu: přestaňte na malé povýšeně shlížet shora a vyměňte perspektivu - před stisknutím spouště přejděte do podřepu. A využívejte situací, v nichž děti mohou nevázaně dovádět.
Příklad: Co může být krásnějšího než pouštění draka v hezké přírodní scenerii? Využijte krátké dny a fotografujte děti v protisvětle nízko zapadajícího podzimního či zimního slunce. Jeho světlo teple zabarví oblohu a objekt v popředí promění v zajímavou siluetu.
Právě vypuštění draka je pro to přesně ten správný motiv - živoucí jako žádný jiný. Dbejte přitom, aby dítě běželo vzhledem k vám příčně - tak si můžete předem nastavit správnou ohniskovou vzdálenost a vypnout autofokus. Nyní se nabízejí dva možné postupy - nejraději vyzkoušejte oba.
Sekvenční snímky: Je-li ještě dostatek světla, můžete pracovat s krátkými osvitovými dobami - a tedy i exponovat sekvenční snímky. Aparát nejraději upevněte na stativ, aktivujte funkci sekvenčního snímání a zaujměte polohu s jistým odstupem od dítěte. Jakmile se dítě rozběhne a objeví se v hledáčku, respektive na displeji, stiskněte a trvale držte spoušť. Tady mohou předvést své přednosti zejména zrcadlovky DSLR: některé zvládnou pět snímků za sekundu nebo i více. A výsledek? Získáte fotky s identickým výřezem pozadí, ale s hlavním motivem v různých pozicích. Ty pak případně můžete doma na PC zkombinovat do zajímavé kompozice.
Sledování objektu: Za soumraku potřebují všechny fotoaparáty dlouhé expoziční doby, aby pro senzor nashromáždily dostatek světla. Při snímcích z ruky lze pak jen stěží zabránit roztřesení snímku. Udělejte však „z nouze ctnost": při relativně dlouhé expoziční době asi 1/15 sekundy nebo více sledujte přístrojem směr běhu dítěte. Za pohybu stiskněte spoušť a „švenkujte" dále. Experimentujte s různými expozičními dobami a clonami, abyste docílili rozdílného působení obrázků. Takové záběry zachytí celou dynamiku situace: před rozmazaným pozadím pak relativně ostrý hlavní motiv působí jako vymodelovaný. Pohybová neostrost zdůrazní, že při vypuštění draka se opravdu něco děje.
25 Photoshop 7, CS, CS2
Jak vykouzlit romantický západ slunce
Sluníčko už se téměř dotýká horizontu a utápí nadýchaná oblaka v oranžové záplavě. Skvělý motiv pro titulní obrázek vaší budoucí slideshow z dovolené. Avšak na snímcích se intenzivní barevná nálada skoro neuplatní.
TIP: Za časů chemické fotografie jsme pro takové případy nosívali v brašně barevný filtr. Ten už však dnes vůbec není zapotřebí: potřebný efekt můžete dokonale napodobit nástroji integrovanými v každém lepším grafickém editoru. Chcete-li kouzlo západu slunce decentně posílit ve Photoshopu, v paletě vrstev na spodním okraji prostřednictvím ikony pro novou vrstvu otevřete Photo Filter. Zvolte Warming Filter (85) a pomocí regulátoru Density nastavte intenzitu. Tón můžete měnit tak, že v dialogu kliknutím na barevnou plochu otevřete Color selector. Zpravidla má dostat jiný tón jen obloha, nikoli však popředí. Jemného prolnutí docílíte nástrojem pro barevné přechody. V nástrojové liště nejprve po kliknutí na malé černobílé čtverečky nastavte barvy popředí a pozadí. Klávesou G aktivujte přechodový nástroj a v dialogu zvolte lineární přechod. Jím do obrazu nakreslete svislou čáru shora dolů - a máte hotovo!
26 Canon 350D, 400D, 30D
Snímky ve správné pozici
Při prohlížení ukazuje displej snímky pořízené na výšku ve správné pozici. Nemusíte proto otáčet s fotoaparátem, abyste se podívali, co jste vlastně vyfotili.
TIP: Stejně jako mnoho dalších modelů od jiných výrobců mají i fotoaparáty Canon funkci automatické rotace snímků. Ta zajišťuje, že fotoaparát zobrazuje snímky typu portrét pořízené na výšku při jejich kontrole ve správné pozici. Nastavení této funkce najdete v menu pod volbou „Autom.rot.". Funkce využívá poziční senzor zabudovaný v aparátu, který sleduje stav stisknutí spouště a který tuto informaci zaznamená do údajů o snímku. Canon přidal k této funkci i další možnost. Je možné definovat, kdy se má tato funkce využívat - zda při prohlížení, nebo při přenesení snímku do počítače. Když totiž snímek zobrazíte na displeji na výšku, využije se jen malá část displeje, a příliš detailů tedy neuvidíte. Musíte tak více používat funkci zoom. Pro někoho je tak možná jednodušší natočit si fotoaparát.
27 PROFESIONÁLNÍ TIP:
Více funkcí pro Windows Mobile
Smartphone od operátora vám jde na nervy brandingem, omezenou funkčností a někdy i chybami. Pomohou však aktualizace firmwaru.
Můžete si s nimi užívat mailování, surfování, navigaci, hraní her či fotografování, můžete si na nich přehrávat „empétrojky" nebo videa, a dokonce ještě telefonovat - smartphony jsou prostě ze všech mobilů nejvšestrannější. Většinu těchto přístrojů nabízejí tři největší telefonní společnosti, T-Mobile, Vodafone a O2, pod vlastními názvy (MDA, VPA, Xda). Díky tomu jsou sice dostupnější, zato ale bývají zaplněny dotěrnými logy a softwarem dodavatele -často dokonce chybějí některé funkce. Kromě toho tyto firmy téměř neposkytují podporu firmwaru. To si však nemusíte nechat líbit. Skoro všechny typy produkuje přední světový výrobce HTC, který zároveň dodává „branding" zaměřený na jednotlivé operátory. Hardware, který v přístrojích pracuje, je však vždy prakticky stejný, takže na webu lze najít spoustu volně přístupných aktualizací firmwaru, které operátoři nikdy nenabízejí.
Co přinášejí aktualizace firmwaru
Update firmwaru může vylepšit základní vlastnosti telefonu, jako je zvuk, výdrž nebo stabilita, a případně doplnit i nové funkce, například klienta Blackberry, Voice Command pro hlasové ovládání, profil Bluetooth pro nová zařízení - a při troše štěstí třeba i navigaci. Často bývá zahrnuta také aktualizace operačního systému, nyní z Windows Mobile 5 na verzi 6.
Jak vybrat vhodný firmware
V tabulce najdete pro každý přístroj jeho kódové jméno u výrobce HTC a odpovídající typ u jednotlivých dodavatelů. Vyhledejte tam svůj přístroj a k němu příslušné kódové jméno, podle něhož pak budete moci pátrat po vhodném firmwaru.
V zásadě je firmware všech výrobků HTC koncipován stejně: vždy sestává z „firmwarové" ROM (operační systém) a „rádiové" ROM (vysílací a přijímací modul). Aktualizovat lze obě paměti buď najednou, nebo odděleně. Více se vyskytuje update rádiové části beze změn firmwaru, neboť v ní se častěji něco mění.
Firmwarová ROM obsahuje zaváděč, operační systém, rozšířenou ROM a příležitostně i rádiovou ROM. Do operačního systému patří Windows Mobile a k nim různé service packy (AKU). V rozšířené ROM bývá uloženo (většinou zbytečné) přizpůsobení softwaru potřebám operátora. Rádiová ROM řídí veškeré telefonní aktivity přístroje; v ní se tedy optimalizují kvalita hlasu, vysílací výkon a také výdrž akumulátoru.
Aktualizované verze firmwaru jsou k dispozici pro každý smartphone uvedený v naší tabulce. Pod kódovým jménem HTC najdete na http://wiki.xda-developers.com většinu firmwarových updatů a tipů pro dané přístroje. Na http://forum.xdadevelopers.com se vám otevírá velké diskusní fórum se všemi aktualizacemi pro každý přístroj - složitě strukturované, ale vždy nejaktuálnější. Jak lze obsah ROM obnovit, to vám ukážeme na příkladu modelu Trinity na další stránce.
Pozor! V případě záruční reklamace odešlete přístroj raději v původním stavu. Nahrajte do něj proto originální firmware.
1 Vyhledání vhodného firmwaru
Model Trinity je dodáván s Windows Mobile 5. V současnosti jsou k dispozici aktualizace na Windows Mobile 6. Zdařilé updaty najdete na fóru Xda, vyhledáte-li tam uživatele „bepe". Verze Light uvolní mnoho paměti RAM, varianta Full obsahuje i navigační software Tom Tom.
2 Spuštění aktualizace firmwaru
Postup: Stažený soubor firmwaru dekomprimujte. Trinity spojte s PC prostřednictvím Activesync 3.5 a rozbalený firmware spusťte. Zobrazí se několik zpráv, kterými se musíte „proklikat". Poté se na Trinity objeví okno zaváděče.
3 Aktivace zaváděcího režimu
Na obrázku vidíte PDA v režimu zaváděče (bootloader). Je to stav srovnatelný s BIOS v PC. V tomto režimu se smartphone opět spojuje s Activesync. Na PC znovu spusťte proces nahráván
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Tipy & triky (2.44 MB) - Staženo 0x