19" TFT monitory
Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už od 4500 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval.
Martin Jäger
Obraz protažený do stran je zdravější: člověk pohybuje hlavou snáze horizontálně než vertikálně - jak alespoň tvrdí výrobci monitorů. Proto prý širokoúhlé monitory chrání uživatele před tuhnutím šíjového svalstva. Samozřejmě existuje i další důvod: v praxi lze tyto formáty prostě vyrábět levněji. V továrnách na Dálném východě se zobrazovací panely (tj. vlastní panely bez „obalu") s poměrem stran 16:10 vyřezávají z mateční desky s menším prořezem než běžné formáty 4:3 nebo 5:4.
Nová třída monitorů si rychle podmaňuje levný tržní segment: 19" monitory v širokoúhlém formátu se stávají nástupci 17" a 19" displejů, cenově na dolním konci nabídky. Všechny mají rozlišení 1440 x 900 - a poznáte je podle písmene „W" (jako „wide") v označení modelu. Pro tento test jsme si na naše zkušební stanoviště snesli tucet současných 19" širokoúhlých monitorů v cenách od 4500 Kč.
Kvalita obrazu
V této třídě monitorů se v současné době používají výhradně TN panely („Twisted Nematics") - nejstarší a nejlevnější TFT technika, která se ovšem nemůže vždy chlubit nejvyšší obrazovou kvalitou. Pozorovací úhly jsou poněkud omezené, obraz mívá lehký barevný nádech. V našem testu předvedly nejlepší obraz s mírným náskokem modely NEC AccuSync LCD193WM a Acer P193W, za kvalitu obrazu oba shodně oceněné 81 body. TN panely vycházejí vstříc hráčům, neboť umožňují krátké reakční doby - jedenáct ze dvanácti testovaných přístrojů, v čele s vítězem testu Fujitsu-Siemens ScaleoView H19W-2, si vysloužilo hráčskou známku „velmi dobrý".
Ergonomie a vybavení
Co do příjemnosti obsluhy (viz řádek „Ergonomie") dosáhl na nejvyšší hodnocení ViewSonic VG1930WM (díky výškové přestavitelnosti a otočnému talíři) společně s modelem Belinea 1935 S1W, těsně následoval náš cenový tip iiyama ProLite E1900WS. Body jsme strhávali za těžko přístupné přípojky nebo špatně čitelné a nevhodně umístěné ovládací prvky, jako například u modelu BenQ FP92Wa. Negativně se projevil také lesklý, klavírovým lakem opatřený rám Aceru P193W: silně zrcadlí, což odvádí oko od vlastního obsahu obrazu.
Pokud jde o přípojky, v této TFT třídě se často šetří: DVI, digitální vstup se zajištěnou budoucností, chybí hned u pěti přístrojů. Analogové videovstupy (S-/Video nebo komponentní) se vyskytují stejně zřídka jako porty HDMI.
A ještě několik slov k energetické efektivitě. Tady už výrobci své domácí úkoly splnili. V režimu standby žádný z testovaných monitorů neodebíral ze zásuvky víc než 0,1 W - ještě před rokem reprezentovaly dva watty standardní hodnotu.
Závěr
19palcové „widescreen" monitory představují nejlevnější vstup do kategorie širokoúhlých formátů - hodí se hlavně pro šetrné žáky nebo počítačové začátečníky. Kdo převážně píše nebo surfuje, tomu bude lépe vyhovovat větší výška obrazu klasických 19" monitorů.
Na co myslet při koupi LCD monitoru
*Správné videovstupy
I když vaše pécéčko disponuje pouze jedním VGA výstupem, u monitoru určitě nemůže do budoucna škodit vstup DVI. U „devatenáctek" nejsou při jejich nízkém rozlišení důležité porty HDMI nebo DVI se schopností HDCP: fandové HD filmů raději kupují hned 24" TFT s rozlišením Full-HD (od 12 000 Kč).
*Bez pozice „na výšku" (pivot)
TN panely v současných širokoúhlých 19" TFT monitorech se vzhledem k jejich malému rozsahu vertikálních pozorovacích úhlů nehodí pro zobrazování v poloze „na výšku" - ostatně žádný z testovaných přístrojů ani příslušným otočným kloubem není vybaven.
*Hráči, pozor!
Rozlišení 1440 x 900 není v mnoha starších hrách podporováno. Pak je nutno se spokojit s 1024 x 768 pixely a smířit se s deformovaným obrazem nebo s černými okraji - milovníkům herních veteránů proto lépe poslouží „klasická devatenáctka".
- Testy a recenze - 19" TFT monitory (257.18 kB) - Staženo 1319x