Přejít k hlavnímu obsahu

Subnotebook za 300 eur

Redaktoři Chipu komentují poslední trendy v oblasti hardwaru

Eee PC: Subnotebook za 300 eur

Asus představil svůj první superlevný subnotebook Eee PC. Cena tohoto zařízení by se měla pohybovat kolem 300 eur (přesná cena v Kč ještě nebyla stanovena). Chip měl příležitost vyzkoušet první vzorek.
Eee PC má velmi malé tělo a váží jen asi 900 gramů. Aby se Asus dostal s cenou pod limit 300 eur, musel udělat několik kompromisů: Eee PC běží na speciální verzi Linuxu, rozlišení displeje je pouze 800 x 480 bodů a místo pevného disku má pouze 4GB disk SSD (Solid State Disk). Navzdory těmto omezením předvedlo Eee PC v našem testlabu dobré výsledky - vnitřnosti od Intelu (procesor Celeron M a čipová sada i915) a 512 MB paměti s diskem SSD spolupracují velmi dobře. Data se čtou a zapisují stejně rychle jako z klasického disku.
Ten, kdo potřebuje více prostoru, může použít paměťovou kartu SD (HC) s kapacitou až 32 GB, a to ve slotu, který je na boku notebooku. Výkon a vybavení (webkamerka, tři USB porty, LAN/WAN, reproduktory) jsou patrně dostatečné pro všechny potřeby, které může uživatel na cestách mít. Eee PC vydrží také celkem dlouho pracovat na baterie - v testlabu jsme naměřili 3,5 hodiny. To je slušná doba, navíc v praxi se vzhledem k úsporným mechanismům dostanete na ještě vyšší hodnotu.
I ten, kdo s Linuxem zrovna nekamarádí, si díky uživatelskému prostředí s Eee PC poradí bez větších problémů. Všechny důležité aplikace, jako například Office (Open-Office) a browser (Firefox), jsou předinstalované. Komu se nelíbí ani to, může si nainstalovat systém Windows XP - potřebné ovladače Asus k Eee PC dodává. Jedinou zjevnou nevýhodu pocítíte při surfování na internetu - některé stránky se kvůli nízkému rozlišení displeje nezobrazí korektně nebo budete muset často vertikálně rolovat okno.
Závěr: Slušný notebook za málo peněz (pod 10 000 Kč už seženete „plnohodnotný" notebook, ale rozhodně ne s hmotností 900 gramů). Eee PC bude vhodné jako druhý, dočasný počítač především na cesty. Teď už můžeme jen čekat na dodávku do Čech a na českou cenu.

KDYŽ ANI MAXIMUM NESTAČÍ

Předpokládali jsme, že komu se zalíbí nové hry pro DirectX 10, nespokojí se s nějakou grafickou kartou střední třídy, protože výsledky by byly neuspokojivé. Dlouho očekávaná hra „Crysis" však ukázala, že v praxi je situace ještě o něco horší: dokonce i ta nejvýkonnější mašina se dvěma grafickými kartami GeForce 8800 Ultra a jedním čtyřjádrovým procesorem se při hraní tohoto 3D hitu celkem zadýchává a na 24palcovém monitoru nabídne jen 45 snímků za sekundu, a to ještě když není zapnuto vyhlazování hran. Ten, kdo si chce užít všechny detaily a aktivuje antialiasing, se dostane na těžko akceptovatelných 30 fps. Po letech, kdy se hardwarového výkonu zdálo celkem dost, se znovu dostáváme do situace, kdy software předešel hardware a nadšenci nových her musí investovat nemalé peníze do upgradu svých počítačů. ATI a nVidii to určitě udělalo velkou radost.
Sepp Reitberger, vedoucí testcentra Chip International

Následník Athlonu od AMD: „Phenomenální" zklamání

Konečně se do našeho testlabu dostal „Engineering sample" nového procesoru firmy AMD - Phenom 9700. Mohli jsme ho tedy otestovat (na základní desce MSI K9A2 Platinum s čipovou sadou AMD 790) a porovnat s konkurencí. Problémy se stabilitou, které se vyskytly při prezentaci tohoto produktu na akci AMD, se v našem případě neprojevily. Základní deska však nechtěla provozovat paměti DDR2-1066 a rozuměla si jen s pamětmi DDR2-800.
V porovnání s nejpomalejším quad core procesorem od Intelu (Core 2 Quad Q6600) Phenom zaostává. Lepší výsledky vykazuje jen v jednom testu, a to v případě videokodéru Main Concept H.264. Modely Phenom 9500 a 9600 s pomalejším taktem, které se začnou dodávat jako první, jsou navíc ještě asi o osm procent pomalejší.
Závěr: Phenom zůstane hned po svém uvedení na trh na druhém místě. Na to, aby se dostal na přední příčky, nemá dost sil. Firma AMD bude muset „bodovat" především cenou, aby se jí comeback povedl a aby získala větší podíl na trhu.

Dokumenty ke stažení