Přejít k hlavnímu obsahu

Mailbox 02/08

Aktuality

Konečně se můj počítač ztišil!

Zastávka v boxech pro váš harddisk, Chip 1/08, str. 44

Díky za poutavý článek o diagnostice a tuningu pevných disků. Pomocí nástroje Silent Drive se mi podařilo ztišit můj letitý hlučný pevný disk. Práce na PC je pro mě opět o něco příjemnější.
Robert Kubý

Selhání disku

Zastávka v boxech pro váš harddisk Chip 1/08, str. 44

V článku píšete, že by se mělo používat raději více malých diskových oddílů, aby se při havárii disku neztratila všechna data. Je tedy možné pevný disk po jednom selhání dále ještě bez rizika používat k ukládání dat?
Bohdan Žáček
Záleží na tom, co způsobilo havárii disku: pokud jsou poškozeny mechanické díly nebo magnetická vrstva disku, je potřeba disk v každém případě vyměnit. V ostatních případech radíme rozhodně znovu naformátovat postiženou partition a následně disk prověřit vhodným nástrojem, jako je např. CheckDisk. Pokud program nenalezne žádné chyby, je možné disk dále bez většího rizika používat.
redakce Chipu

Jak se jmenuje USB paměť?

USB flash disky, Rychlá paměť pro občasné použití Ukládání dat, Chip 1/08, str. 108

V přehledu USB disků jsou v tabulce uvedeny disky Buffalo Firestix v 1- a 2GB kapacitách. Ty ale existují s několika označeními. Které modely daného výrobce jsou tedy v přehledu uvedeny?
Jaroslav Marhevka
Jedná se o USB paměti Buffalo Type R, tedy o nejdražší variantu modelů Firestix.
redakce Chipu

DVD vypalovačky - výsledky měření

Chip top 10 Chip 12/07, str. 106

„LG GSA-H62N je podstatně hlučnější než Pioneer DRV 212". Tak tato věta je přenesena z jednoho serveru, který se zabývá testováním optických mechanik. Na tom by nebylo nic divného, pokud by tato věta nebyla zcela v rozporu s uveřejněným testem DVD vypalovaček ve vašem časopise. Kdyby ale pouze to! Opravdu existuje vypalovačka, která se ve vašem žebříčku „DVD vypalovačky typu IDE" umístila na prvém místě? Nebude to jiný typ, např. SATA? Asi byste měli změnit dodavatele informací. Je mi líto čtenářů, kteří věří vašim informacím „v testech" a zařídí se podle nich.
Hess (e-mail)
Uvedenou větu jsme našli na serveru www.cdrhard.cz. Bohužel zde nejsou uvedeny důvody, které autora k tomuto výroku vedly, tedy konkrétně naměřené hodnoty hlučnosti. My jsme u mechaniky LG naměřili hlučnost 1,1 sonu, u Pioneeru DVR-212 pak 1,9 sonu. Dost často také hlučnost záleží na verzi firmwaru...
Otázku, zda „opravdu existuje vypalovačka, která se ve vašem žebříčku ,DVD vypalovačky typu IDE‡ umístila na prvém místě", příliš nechápeme. Testujeme zvlášť mechaniky typu IDE a zvlášť SATA a každý žebříček má svého vítěze. Vypalovačky a další produkty testujeme v poslední době formou expresních testů, kde jsou uvedeny jen nejdůležitější informace. Podle nás nemá v případě mechanik smysl popisovat každý šroubek. Neznamená to ale, že bychom mechaniky a další produkty netestovali důkladně. Jen výsledky prezentujeme ve zhuštěnější, ale přehledné formě. Doufáme, že tato forma našim čtenářům vyhovuje a že díky tomu v časopise zbývá místo i na další praktické materiály. „Dodavatelem" našich informací jsou testovací laboratoře Chipu a ty měnit nechceme. Pokud máte nějaké výhrady, rádi si je vyslechneme.
redakce Chipu

Přetaktování procesoru

Viagra pro Windows Chip 12/07, str. 48

Vyzkoušel jsem program ClockGen z vašeho DVD číslo 12/07 a měl bych pár otázek:
1. Po spuštění tohoto programu jsem zjistil, že takt procesoru se pohybuje okolo 2000 MHz, i když mám v počítači procesor AMD Athlon 64 3000+. Co přesně znamená označení 3000+? Mohu bez nějakého nebezpečí zvětšit frekvenci až na oněch 3000 MHz?
2. Je možné tento program použít i v notebooku?
Pavel Malý (e-mail)
2000 MHz je v pořádku, to je skutečná frekvence procesoru. Označení 3000+ je marketingový tah AMD, udává rychlost srovnatelnou s Intelem. Procesor AMD na 2000 MHz by tedy měl mít srovnatelný výkon s procesorem Intel na 3000 MHz. Přetaktovat procesor o 50 % se vám s největší pravděpodobností nepodaří, nezkoušeli bychom překračovat 5 %, máte-li dostatečné chlazení a kvalitní zdroj, pak 7 %.
S procesorovými notebooky to je teoreticky možné, raději ale neexperimentujte, už proto, že chladiče v noteboocích nejsou dimenzované na vyšší výkon. Nastavení notebooků je často takové, že rychlost CPU se mění podle potřeby - klesá, není-li potřeba plný výkon. Nastavení vysoké frekvence by tomuto mohlo zamezit, což by mělo řadu nepříznivých důsledků - například kratší výdrž baterie či nadměrné zahřívání.
redakce Chipu

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné   POZOR ZMĚNA!
SEND Předplatné, spol. s r.o.
P.O.Box 141
140 21 Praha 4
Tel:  225 985 225
Fax: 225 341 425
E-mail: send@send.cz  
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software, Komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 156.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Dokumenty ke stažení