TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows 2000, XP
Rychlé zapnutí a vypnutí zařízení notebooku
Notebook by měl na cestách vydržet v provozu co nejdéle. Interní zařízení, jako je WLAN adaptér nebo modem, však často zůstávají zbytečně zapnutá a vzácnou energii spotřebovávají bez užitku.
TIP: Takové komponenty lze de- a reaktivovat ve Správci zařízení - to je ale poněkud pracné. Vhodnou alternativu představuje Devcon, bezplatný nástroj pro režim příkazového řádku od Microsoftu. Pokud potřebné příkazy umístíte do dávkového souboru, postačí k vypnutí či zapnutí zvolených zařízení dvojité kliknutí.
Postupujte takto: Nejprve si stáhněte potřebný nástroj přímo z adresy http://download.microsoft.com/download/1/1/f/11f7dd10272d-4cd2-896f-9ce67f3e0240/devcon.exe, nebo si ho nainstalujte přímo z našeho DVD. Vyhledáváním na stránce downloadů totiž program nelze najít. Pak spusťte devcon.exe a obě v něm obsažené verze programu rozbalte do prázdné složky. Tam z podsložky I386 překopírujte 32bitovou variantu programu do složky Windows.
Jste-li přihlášeni s oprávněním správce, můžete nyní Devcon využívat přímo z příkazového řádku. Základní informace o nástroji dodá příkaz
devcon * help
Detailní pokyny k jednotlivým příkazům získáte, pokud za tento příkaz doplníte ještě název příkazu, tedy například
devcon * help * enable
Než budete moci nasadit „výkonné příkazy", musíte si nejprve zjistit označení příslušného zařízení. K tomu lze použít příkaz
devcon * find * * * > * C:\zarízení.txt
Nástroj pak vytvoří textový soubor obsahující přehled všech existujících zařízení včetně jejich identifikací. Pro přístup k jednotlivým zařízením budete potřebovat právě tato nesrozumitelná, zato však jednoznačná označení; například identifikace pro ISDN kartu Fritz může vypadat nějak takto:
PCI\VEN_1244&DEV_0E00&SUBSYS_ 0E001244&REV_24&1A671D0C&0&10F0
Pokud je začátek identifikace jednoznačný, můžete její zbytek nahradit zástupným znakem „*". Příkazem
devcon * disable * PCIVEN_1244 * &DEV_ 0E00*
pak například nepoužívaný ISDN adaptér vypnete, příkazem
devcon * enable * PCI\VEN_1244&DEV_0E00*
jej opět zapnete. Poněvadž se vám rozhodně nebude chtít takovéto příkazy pokaždé vpisovat do příkazového řádku, pro zapnutí a vypnutí každého zařízení si vyrobte dávkový soubor. Za tím účelem spusťte Poznámkový blok a zapište do něj příkaz pro vypnutí zařízení - zde pro jistotu zadávejte jeho kompletní identifikaci, aby příkaz jednoznačně zafungoval i v případě pozdější instalace dalšího podobného zařízení. Soubor s příkazem pak uložte do složky Windows například pod názvem „isdn-vyp.bat". Analogicky vytvořte soubor s Devcon příkazem pro zapnutí zařízení a uložte jej jako „isdn-zap.bat". Pak na plochu vytáhněte zástupce obou souborů - napříště vám už k zapnutí a vypnutí daného zařízení postačí dvojité kliknutí na příslušnou ikonu.
Pozor! Nevypínejte žádné zařízení, které přesně neznáte. Mohlo by tak dojít k deaktivaci důležitých komponent systému a k ohrožení správné funkce Windows. Program Devcon spolu s uvedenými příklady příkazů (v textovém souboru) najdete i na našem DVD.
2 Windows Vista
Dálkové ovládání PC pomocí klienta služby Telnet
Při údržbě vzdálených počítačů se mnozí uživatelé stále uchylují k protokolu Telnet. Jak se zdá, Microsoft však ve Vistě pro tento protokol neintegroval vhodného klienta.
TIP: Také Vista disponuje integrovaným Telnet klientem - ten je ale vzhledem ke zostřené bezpečnostní strategii standardně deaktivován, aby nedocházelo k otevírání nepotřebných komunikačních kanálů. Aktivovat jej lze takto: V Ovládacích panelech dvojitě klikněte na Programy a funkce a potom v levé části okna zvolte Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Výzvu Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem Pokračovat. V následujícím dialogu vyhledejte v seznamu položku Klient služby Telnet a zaškrtněte ji. Změny potvrďte OK a vyčkejte nakonfigurování systému. Potom můžete klienta vyvolávat jako obvykle.
Pozor! Aktivujte opravdu klienta, a nikoli omylem položku „Telnet server". Jinak by mohla cizí PC tímto protokolem získat přístup do vašeho počítače. A nezapomeňte také, že vzhledem k chybějícímu šifrování představuje Telnet na internetu bezpečnostní riziko. V současné době jsou k dispozici podstatně bezpečnější alternativy, například SSH nebo RDP.
3 Windows 2000, XP
Defragmentace stránkovacího souboru a systémového registru
Pro zrychlení svého počítače pravidelně defragmentujete obsah systémového disku. Přitom však některé důležité prvky systému, mezi nimi i stránkovací soubor, zůstávají nepovšimnuty. Jejich fragmentace pak chod systému zpomaluje.
TIP: Windows ani běžné defragmentační programy nemohou přistupovat k souborům, které byly dříve otevřeny exkluzivně pro operační systém a jsou jím zablokovány. Z tohoto důvodu jsou tyto soubory při běžné optimalizaci diskových dat vynechány. Poněvadž však jsou tyto soubory stále v permanenci a zabírají velký paměťový prostor, jejich rozdrobení na fragmenty brzdí systém také. Naštěstí však existují specialisté. Nástroj Pagedefrag využívá k defragmentaci těchto souborů spouštěcí fáze PC, kdy Windows ještě zmíněné soubory neblokují. Nástroj najdete k bezplatnému stažení na webu Microsoftu www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/PageDefrag.mspx, ale i na Chip DVD v rubrice Servis pro PC.
Po rozbalení ZIP archivu je nástroj bez další instalace schopen přímého použití. Po spuštění souboru pagedefrag.exe program nejprve vypíše, kolik klastrů jednotlivé systémové soubory zabírají a do jaké míry jsou „rozkouskovány".
Kromě odkládacího souboru a větví systémového registru zpracovává nástroj také protokoly událostí a soubor hibernované paměti. Délka jeho práce odpovídá velikosti nainstalované operační paměti.
Použití: Pro jednorázové použití zvolte možnost Defragment at next boot, klikněte na OK a počítač restartujte. Nástroj se zhostí svého úkolu během bootování a pak vystaví zprávu o stavu. Úspěšnost zásahu můžete zkontrolovat tak, že program znovu spustíte pod Windows a v dialogu porovnáte aktuální stav. Tento druh defragmentace byste měli čas od času zopakovat. Odměnou vám bude podstatně kratší bootování systému i vypínání počítače.
Automatizace: Postup můžete také zautomatizovat. Pak v dialogu zvolte variantu Defragment every boot, hodnotu Defrag abort countdown změňte na „0" a potvrďte tlačítkem OK. Napříště bude Pagedefrag při každém zapnutí počítače kontrolovat stav uvedených systémových souborů, a pokud to bude nutné, provede jejich defragmentaci. Tato kontrola přitom nezabere ani celou vteřinu.
Nepřejete-li si takovou kontrolu při každém bootování, můžete ke spouštění programu alternativně použít plánovač úloh. V tom případě použijte k volání nástroje příkaz pagedefrag -o -t 0, který zajistí jednorázovou defragmentaci při příštím bootování.
4 Windows 2000, XP
Ochrana instalačních souborů MS Office při čištění disku
Nástroj Vyčištění disku ve Windows mnohdy postupuje až příliš důkladně a vymaže například i instalační soubory balíku MS Office zkopírované na pevný disk. To může později vadit, budete-li chtít doinstalovat další funkce.
TIP: Po spuštění programu Vyčištění disku můžete prostřednictvím nabízených voleb rozhodnout, která data má nástroj odstranit - a která nikoli. Aktivace volby „Instalační soubory Office" způsobí, že bude vymazán obsah složky „Msocache". Ta slouží jako lokální instalační zdroj pro MS Office. Takto získaných necelých 250 MB však můžete v době terabajtových disků s klidným svědomím oželet.
Zabránit vymazání této cache můžete zásahem do systémového registru. Spusťte editor registru a přejděte v něm na klíč HKEY_LOCAL_ MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Explorer\ VolumeCaches. Tam označte podklíč Office Setup Files a prostřednictvím příkazů Soubor / Exportovat pořiďte jeho záložní kopii. Pak podklíč vymažte postupem Úpravy / Odstranit a akci potvrďte tlačítkem Ano. Poté v nabídce „Vyčištění disku" zmizí volba Instalační soubory Office, a nebude ji proto možné aktivovat. Pokud byste později chtěli tuto volbu opět zpřístupnit, postačí dvojité kliknutí v Průzkumníku na dříve exportovaný REG soubor.
5 Windows XP, Vista
Vypálení hudebního MP3 CD přímo ve WMP 11
Na akci, kterou pořádáte, se většinou více věnujete vyměňování cédéček než vlastní zábavě. Před příštím večírkem byste si proto chtěli co nejjednodušeji svá MP3 alba vypálit na CD.
TIP: Používáte-li nový Windows Media Player 11, stačí založit do vypalovačky záznamové médium, spustit přehrávač, a můžete začít: klikněte na šipku pod položkou Knihovna a v nabídce aktivujte volbu Hudba. Pak klikněte na šipku pod položkou Zapsat na disk CD a v nabídce vyberte Datový disk CD nebo DVD; poté klikněte přímo na tlačítko Zapsat na disk CD.
Sestavení seznamu titulů: V levé oblasti okna můžete listovat ve své hudební sbírce. Klikněte tam na položku Knihovna a poté na Album, načež Media Player v prostřední části okna zobrazí v abecedním pořadí všechna zjištěná alba. První album, které chcete na CD vypálit, přetáhněte vpravo do volné oblasti pod „Seznam stop bez názvu". WMP 11 vám zde vypíše všechny v albu obsažené tituly. Další alba přetahujte vždy na začátek seznamu pod „Seznam stop bez názvu".
Nad seznamem přitom sledujte indikaci zbývajícího volného místa - to se s každým přidaným albem zmenšuje. Jestliže se přitom údaj o volném místě zase zvýší, znamená to, že zvolená data už se na nosič nevejdou. Media Player pak předpokládá, že se ve vypalování bude pokračovat s dalším nosičem. Na něj určené soubory se poté v seznamu objeví pod položkou Další disk.
Vypálení: Pokud chcete vybrané soubory vtěsnat na jeden CD, klikněte znovu na šipku pod položkou Zapsat na disk CD a otevřete nabídku Další možnosti. Na záložce Zapsat na disk CD pak aktivujte volbu Převést na. Regulátor kvality reprodukce teď posuňte myší doprava. Čím nižší kvalitu zvolíte, tím více hudby se na nosič vejde. Na závěr klikněte na tlačítko OK a na tlačítko Zapsat na disk CD.
Upozornění: Snížíte-li kvalitu, Media Player překonvertuje MP3 soubory do vlastního formátu WMA (Windows Media Audio). Ten však většina CD/ DVD přehrávačů neumí přečíst. Nezapomeňte proto ihned po skončení vypalování znovu nastavit původní kvalitu, abyste se vyhnuli pozdějším nepříjemným překvapením.
6 Windows Vista
Rozšíření místní nabídky VBS souborů o příkaz „runas"
Jeden z vašich skriptů přistupuje do systémové složky. Pod Vistou ale nefunguje, poněvadž zde skript nemá potřebná práva. Nepomůže ani spuštění s oprávněním správce, neboť příkaz „Spustit jako" v místní nabídce chybí.
TIP: Do místní nabídky u VBS souborů můžete potřebný příkaz doplnit takto: spusťte editor registru a přejděte na klíč HKEY_CLASSES_ROOT\VBSFile\Shell. Klikněte do pravé části okna a prostřednictvím příkazů Úpravy / Nový / Klíč zde vytvořte položku „runas". Pod ní pak založte klíč „command". Vlevo označte nový podklíč a vpravo dvojitě klikněte na (Výchozí). Pak zadejte
C:\Windows\system32\WScript.exe * „%1" * %*
a stiskněte Enter. Poté otevřete nabídku Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota, novou položku pojmenujte „IsolatedCommand" a přiřaďte jí hodnotu
C:\Windows\system32\WScript.exe * „%1" * %*
Po uzavření editoru registru budou VBS soubory v místní nabídce navíc dávat k dispozici příkaz Spustit jako správce. Je-li tento příkaz pro souborový typ definován, můžete jej spouštět i z vlastnoručně napsaných skriptů. Za tím účelem vytvořte soubor s následujícím obsahem:
Set objShell * = * CreateObject („Shell. Application") Set * objFolder * = * objShell.
Namespace(„C:\") Set * objFolderItem * = * objFolder.
ParseName(„príklad.vbs") objFolderItem. InvokeVerb * „runas"
Potom soubor uložte, třeba pod názvem „startspravce.vbs". Napříště bude stačit dvojité kliknutí na tento soubor, aby se potřebný soubor „příklad.vbs" spustil s rozšířenými právy - ušetříte si tak cestu přes menu.
Upozornění: Bezpečnost se tím nenaruší, neboť skript slouží jen k vyvolání příkazu. Navíc Vista před skutečným provedením skriptu vyzve prostřednictvím nabídky Řízení uživatelských účtů k zadání hesla správce. Aplikace
7 Office XP, 2003
Zkopírování cesty k souboru pomocí schránky v MS Office
Cestu k dokumentu Microsoft Office, na kterém právě pracujete, chcete vložit do jiné aplikace. Pokud je ale cesta složitá a vede přes několik vnořených složek, snadno se při psaní překlepnete.
TIP: Místo psaní cestu raději zkopírujte. Potřebný nástroj už programy sady Office obsahují. Jedná se o panel nástrojů Internet.
K zobrazení tohoto nástroje vyberte z nabídky Zobrazit položku Panely nástrojů / Web. Na panelu je umístěno pole k zadávání internetových adres. Standardně se v něm nachází úplná cesta včetně názvu aktuálního souboru. Adresu pak stačí vybrat a zkopírovat pomocí klávesové zkratky [Ctrl] + [C] nebo kontextové nabídky k vybranému textu přímo do schránky.
8 Excel 2000, XP, 2003, 2007
Jak pravidelně automaticky aktualizovat výpočty
V tabulkách se často používají funkce data nebo času, případně obsahují odkazy na externí sešity. Hodnoty v nich se pak mohou měnit a výpočty v tabulce, které z nich vycházejí, už nejsou aktuální.
TIP: Nastavte Excel tak, aby sešit v pravidelných intervalech znovu přepočítal.
Postará se o to makro.
K vytvoření časového ovládání otevřete sešit a v nabídce Nástroje přejděte na Makro / Makra. Jako „Název makra" zadejte „Přepočítání" a klikněte na Vytvořit. Do Editoru VBA zadejte tento kód:
Sub * Přepočítání()
Calculate Application. OnTime * Now+TimeValue („00:05:00"), * "Přepočítání"
End * Sub
Zavřete Editor VBA. Pak z nabídky Nástroje znovu vyberte Makro / Makra, označte v seznamu makro „Přepočítání" a klikněte na Spustit. Odteď bude sešit pravidelně aktualizovat všechny výpočty. Makro se bude spouštět samo s nastavenou časovou prodlevou a provádět funkci „Calculate".
V našem příkladu se k aktuálnímu času připočítává doba pěti minut, kterou je třeba nastavit ve formátu „hodiny:minuty:sekundy". Každý údaj musí být dvojciferný.
Pozor: Nenastavujte příliš krátký interval pro aktualizaci, jinak si vytvoříte nekonečnou smyčku.
9 Excel 2000, XP, 2003, 2007
Jak vytvořit vlastní šablony grafů
Standardní grafy, které tento tabulkový editor nabízí, jsou často nepoužitelné. Teprve po úpravě typu, popisků, os a dalšího formátování dokážou správně zobrazovat vlastní datové řady. Pokud tuto funkci využíváte často, nechce se vám graf pokaždé složitě upravovat.
TIP: Nastavte si graf jednou provždy tak, jak potřebujete, a uložte si ho jako uživatelskou šablonu. Nejprve zvolte tu správnou podobu vzorového diagramu. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte příkaz Typ grafu. Přejděte na záložku Vlastní typy a klikněte na tlačítko Přidat. V následujícím dialogovém okně zadejte „Název" a „Popis" nového typu grafu a údaje potvrďte kliknutím na OK.
Pak už je vytvoření nového grafu dílem okamžiku. Začněte kliknutím na tlačítko grafu na panelu nástrojů pomocníka a v dalším kroku přejděte na záložku Vlastní typy. Vyberte možnost Vlastní a v seznamu označte vytvářenou vlastní šablonu. Teď klikněte na Další a beze změn potvrďte i všechny následující kroky pomocníka. Vlastní šablonu můžete použít i k dodatečnému převodu už vytvořených grafů do nové podoby.
10 Office 2007
Jak obejít otravné bezpečnostní upozornění kvůli certifikátům
Po přechodu na Office 2007 máte problém se starými dokumenty. Když například otevíráte soubor v Accessu, zakáže databáze všechny ovládací prvky. Tento obsah se dá povolit jedině v „Možnostech".
TIP: Dokumenty s obsahem VBA musejí být digitálně certifikované, aby se daly v nové sadě Office otevírat přímo. Naštěstí si můžete pro použití ve svém počítači vytvořit vlastní certifikát.
V nabídce Start zvolte Všechny programy / Microsoft Office / Microsoft Office Tools / Digital Certificates for VBA Projects. Do pole „Název vašeho certifikátu" zadejte zvolený název a potvrďte ho kliknutím na OK. Teď ještě musíte s vytvořeným certifikátem propojit projekty VBA ve svých dokumentech, tabulkách nebo databázích. Ukážeme si to na příkladu databáze v Accessu.
Otevřete databázi, klikněte na Možnosti a zaškrtněte požadovaný obsah. Pak přes „Oblast navigace" spusťte Editor Visual Basic. Vyberte Moduly a otevřete některý z prvků.
V Průzkumníku projektu, který zobrazíte v nabídce Zobrazit, označte příslušný projekt VBA a v nabídce Nástroje zvolte Elektronický podpis. Pak klikněte na Vybrat, označte elektronický podpis pro zvolený projekt VBA a potvrďte ho kliknutím na OK. Poté postupně zavřete dialogové okno, editor i program.
Při příštím otevření databáze budete muset ještě naposledy kliknout na Možnosti. Dialogové okno „Možnosti zabezpečení Microsoft Office" bude obsahovat i údaj o podpisu a možnost „Důvěřovat všem dokumentům od tohoto vydavatele". Zaškrtněte tuto možnost a klikněte na tlačítko OK. Od příštího spuštění se bude databáze otevírat už se všemi ovládacími prvky.
11 Kaspersky Internet Security
Přizpůsobení intervalu pro aktualizaci podle připojení k internetu
Firma Kaspersky nabízí podle vlastních slov nejrychlejší aktualizace na světě. Jak toho ale uživatel může co nejlépe využít?
TIP: Správné nastavení tohoto bezpečnostního balíku aplikací závisí na rychlosti vašeho připojení k internetu. Pokud používáte stálé připojení přes ADSL s paušálním poplatkem, můžete interval pro aktualizace klidně zkrátit na jednu hodinu - konečně firma Kaspersky nabízí aktualizace každou hodinu!
Jiné je to u vytáčeného připojení, kdy uživatel platí podle délky připojení. V takovém případě se k internetu většinou nepřipojujete hned po spuštění počítače a i poté jste připojeni jenom krátkou dobu. Nevýhodou pak je, že můžete být delší dobu bez aktualizace. V tom případě má smysl nastavit interval pro aktualizace na 15 minut (čímž docílíte spuštění aktualizace 15 minut po spuštění počítače). K úpravě intervalů otevřete program Kaspersky Internet Security, klikněte na Nastavení a v levé části stromové struktury v části Služba na Aktualizace. V části „Režim spouštění" nyní označte možnost „Každé 1 dny" a klikněte vedle na tlačítko Změnit. V nabídce „Četnost" nejprve vyberte „hodiny" nebo „minuty" a pod ní pak zadejte příslušnou číselnou hodnotu. Nezapomeňte ještě zaškrtnout položku „Spouštět přeskočené úkoly", aby počítač stáhl aktualizaci dodatečně, jakmile se příště připojí k internetu. Nastavení potvrďte kliknutím na OK a pak ještě jednou na Použít a OK.
Jak to funguje: Nezdařený pokus o aktualizaci opakuje aplikace znovu za dvě hodiny. Nepozná ale, jestli jste se mezitím nepřipojili k internetu. Proto se může stát, že i přes častější krátké připojení se nestáhnou žádné aktualizace.
12 Excel 97, 200, XP, 2003
Odstranění zbytečných maker
Makra používáte občas při návrhu nějakého složitějšího výpočtu, ale pak už je nepotřebujete. Pomocí nabídky Nástroje / Makro / Makra se těchto zbytečných prográmků sice rychle zbavíte, ale přesto vás Excel při otvírání souborů tvrdošíjně dál varuje před spuštěnými makry.
TIP: Tento zlozvyk lze Excel odnaučit, aniž byste museli snižovat úroveň zabezpečení. V dialogovém okně jste totiž sice vymazali obsah každého jednotlivého makra, ale prázdný modul zůstal propojený se souborem. Odstraníte ho tak, že otevřete příslušný soubor a v nabídce Nástroje / Makro kliknete na Editor jazyka Virtual Basic. V okně průzkumníka projektu poklepejte na otevřený soubor a pak na Moduly. Pak klikněte pravým tlačítkem myši na „Modul1" a z kontextové nabídky zvolte Odstranit Modul1. Na dotaz, zda nechcete modul exportovat, odpovězte „Ne". Nakonec zavřete editor VBA a excelovský soubor uložte.
13 Windows 2000, XP
Kopírování cesty s názvem souboru do schránky ve Windows
Windows nenabízí žádnou přímou možnost, nakopírovat název souboru s cestou do schránky. Tato pomůcka by se ale dobře hodila např. pro vkládání dat do dokumentu nebo zasílání přes mail.
TIP: Zkuste následující jednoduchý trik: Otevřete pomocí kombinace kláves [Windows]+[R] nebo přes Start / Spustit stejnojmenný dialog. Dávejte pozor na to, aby bylo pole Otevřít prázdné. V tomto poli se zpravidla automaticky objeví poslední provedený příkaz. Při otevírání dialogu je ale obsah pole automaticky označený, takže k jeho vymazání vám stačí jedno stisknutí klávesy [Delete]. Potom klikněte v Průzkumníku na záznam požadovaného souboru, jehož název a cestu chcete zkopírovat do schránky. Podržte levé tlačítko myši a přetáhněte záznam na dialog „Spustit". Když tlačítko myši uvolníte, objeví se v poli Otevřít celá cesta s názvem souboru v uvozovkách. Když teď kliknete na dialog, označí operační systém znovu obsah pole. Zkopírujte obsah pomocí [Ctrl]+[C] do schránky. Poté ho můžete pomocí [Ctrl]+[V] vložit do Vašeho dokumentu a v případě potřeby smazat uvozovky. Nakonec zavřete okno „Spustit" kliknutím na tlačítko Storno. Internet
14 Internet Explorer 7
Otevírání webových stránek na záložkách
Po kliknutí na některé odkazy se samočinně otevírá nové okno prohlížeče. Přitom aktuální Internet Explorer podporuje surfování na záložkách.
TIP: Chování prohlížeče lze nastavit tak, aby se každý odkaz automaticky otevíral na nové záložce. Klikněte tedy v nástrojové liště na tlačítko Nástroje a otevřete Možnosti Internetu. Tam na záložce Obecné v sekci Záložky klikněte na Nastavení - otevře se dialogové okno Nastavení procházení na záložkách. V něm v sekci Při zjištění automaticky otevíraného okna zvolte možnost Vždy otevírat automaticky otevíraná okna na nové záložce. Pak nastavení potvrďte dvakrát OK.
15 Internet Explorer, Firefox
Rychlé zjištění majitele domény webové stránky
Komu patří doména právě navštívené webové stránky? S takovou informací si můžete být například jisti, že své důvěrné informace nesvěřujete nevědomky phishingovým podvodníkům
TIP: Každá internetová doména je u příslušných úřadů zaregistrována s adresními údaji majitele. Bezplatný program CallingID dokáže tyto informace vždy aktuálně zjistit. Nástroj si můžete stáhnout z adresy http://callingid.com/Download.aspx?target=toolbar. Na této webové stránce jako Product zvolte CallingID Toolbar a v poli Operating System specifikujte svůj operační systém. Zadání e-mailové adresy je zde dobrovolné. Po kliknutí na Download Now se do vašeho PC stáhne odpovídající verze. Nakonec uzavřete všechna otevřená okna prohlížeče a dvojitým kliknutím program nainstalujte.
Doplněk CallingID se ve Firefoxu a Internet Exploreru automaticky začlení do řádků nabídek jako přídavná nástrojová lišta. Barevné symboly a informační pole pak indikují, zda navštívená webová stránka je považována za bezpečnou; zobrazuje se i adresa majitele a stanoviště serveru. Tak se můžete rychle přesvědčit, zda indikovaná stránka eBay skutečně eBay patří nebo zda třeba zfalšovaný odkaz nezavedl váš prohlížeč na phishingovou stránku.
Pokud vám zobrazené a ne zcela kompletní informace nestačí, klikněte v nástrojové liště na CallingID a zvolte View / Show Long Toolbar. V této nabídce pak také můžete prostřednictvím volby Report jednotlivé webové stránky ohlásit jako riskantní, nebo jako bezpečné.
16 Windows Live Writer
Automatické ukládání návrhů příspěvku
Při psaní delších blogových příspěvků je velmi nepříjemné, když kvůli neočekávané chybě či havárii systému přijde celá dosavadní práce vniveč.
TIP: Windows Live Writer umí podobně jako Word v pravidelných intervalech ukládat rozepsaný příspěvek. V případě jeho ztráty pak stačí zopakovat jen poslední změny. Tato užitečná funkce je však standardně vypnuta.
Chcete-li ji aktivovat, spusťte Live Writer a otevřete Nástroje / Možnosti. Dále zvolte kategorii Předvolby. V sekci Úpravy aktivujte volbu Automaticky ukládat koncepty po a pak pod položkou min nastavte požadovaný interval. Nastavení potvrďte kliknutím na Použít a OK.
17 Internet Explorer, Firefox
Otevírání dokumentů Office v Google Docs
Pokud v internetovém prohlížeči kliknete na odkaz vedoucí k souboru ve formátu Excelu nebo Wordu, standardně se spustí příslušný program Microsoftu. Stále častěji však používáte Google Docs a chtěli byste proto, aby se dokumenty samočinně otevíraly touto on-line službou.
TIP: Pro úpravu přednastavení klikněte v prohlížeči na liště Google Toolbar na tlačítko Tools a zvolte Settings. V následném dialogovém okně aktivujte kategorii Funktion a zaškrtněte položku Google Docs.
Ještě přesněji můžete chování služby určit tak, že při aktivované volbě kliknete na tlačítko sloužící k přiřazení datových typů. V následném okně můžete detailně stanovit, které typy souborů má „on-line Office" otevírat. Například „*.rtf" svěřte do péče nástroje Docs od Googlu, ale „*. doc" a „*.xls" přenechejte programům Microsoftu. Otevřená dialogová okna vždy potvrďte tlačítkem OK.
18 Internet Explorer 7
Automatické otevření stránek v IE 7
Každé ráno ten samý rituál: zapnout počítač, spustit prohlížeč, otevřít oblíbené stránky na několika záložkách a začít den s aktuálními informacemi. Na tom by nebylo nic špatného, jenom to neustálé otevírání záložek se stále stejnými adresami je otravné.
TIP: Ve verzi 7 rozšířil Microsoft svůj Internet Explorer nejen o surfování pomocí záložek, ale dává uživatelům také možnost nastavit si jako výchozí hned několik stránek. Program tak může nastavené stránky načíst a otevřít na jednotlivých záložkách hned při spuštění.
Pro nastavení spusťte Internet Explorer a připojte se k internetu. Otevřete všechny stránky, které má Internet Explorer od příště otevírat automaticky jako výchozí na samostatných záložkách. Novou záložku otevřete stisknutím klávesové zkratky [Alt] + [T] nebo kliknutím na prázdnou záložku vpravo vedle aktivní záložky. Když do řádku s adresou zadáte adresu internetové stránky, zobrazí ji prohlížeč automaticky na zvolené záložce. Jakmile Internet Explorer načte všechny stránky na záložkách, klikněte v pravé části panelu příkazů na tlačítko Nástroje a otevřete dialogové okno Možnosti Internetu. Na kartě „Obecné" klikněte na tlačítko Použít aktuální. Dialogové okno pak zavřete kliknutím na OK. Prohlížeč teď uloží všechny otevřené stránky jako „domovské" a bude je otevírat jak při spuštění, tak po kliknutí na ikonu Domů.
19 Firefox 2.x
Ovládání panelu pomocí speciálního ovládacího prvku
Pokud v internetovém prohlížeči kliknete na odkaz vedoucí k souboru ve formátu Excelu nebo Wordu, standardně se spustí příslušný program Microsoftu. Stále častěji však používáte Google Docs a chtěli byste proto, aby se dokumenty samočinně otevíraly touto on-line službou.
TIP: Pomocí nového nastavení, kdy jsou symboly pro uzavírání na každé záložce, můžete sice záložky zavírat rychleji a cíleně, zvyšuje se však riziko, že se „ukliknete" - především tehdy, jeli otevřeno velmi mnoho záložek. Pokud se tomuto riziku chcete vyhnout, změňte nastavení konfigurace. Do adresního řádku browseru zadejte „about:config" a potvrďte klávesou Enter. Pro snadnější vyhledání nastavení napište do pole „Filtr" hodnotu browser a poté klikněte na položku browser.tabs.closeButtons. V ní klikněte na hodnotu „integer". Při standardním nastavení „1" je symbol pro uzavírání zobrazován na každé záložce, při nastavení „2" kompletně všechny symboly pro uzavírání zmizí. Hodnota „3" aktivuje původní nastavení, při kterém je pro zavírání záložek k dispozici jeden jednotný symbol, ukončující pouze aktivní záložku. Komunikace
20 Sítě
Bleskurychlé nastavení malé sítě
Rád bych snadno a rychle propojil čtveřici notebooků, z nichž všechny mají nainstalován operační systém Windows XP a na základní desce integrovánu bezdrátovou síťovou kartu. Jde mi především o sdílení složek a tiskárny.
TIP: V případě, že chcete propojit dva a více počítačů, bude nutné nastavit parametry sítě. Nezáleží přitom, zda se jedná o drátové nebo bezdrátové připojení ani jakou rychlostí se připojujete.
Začněte kliknutím na nabídku Start / Nastavení / Ovládací panely a vyberte položku Síťová připojení. Zde klikněte pravým tlačítkem na Připojení k místní síti a vyberte položku Vlastnosti. V nově otevřeném dialogovém okně klikněte na položku Protokol sítě Internet (TCP/IP) a následně na tlačítko Vlastnosti. Na kartě Obecné klikněte na přepínač Použít násleprohlížeče, dující adresu IP a poté zde na všech počítačích zadejte adresy IP ve tvaru 192.168.0.x (kde x je číslo od 2 do 254). Na všech počítačích dále nastavte Masku podsítě na 255.255.255.0 a Výchozí bránu na 192.168.0.1.
Nyní by měla být síť funkční. Ověřit si to můžete jednoduše pomocí příkazu ping. Klikněte na nabídku Start, vyberte položku Spustit, zadejte cmd a klikněte na tlačítko OK. Spustí se příkazový řádek, do kterého vepište příkaz ping 192.168.0.x (kde x je číslo konkrétního počítače). Pokud je vše v pořádku, měli byste se dočkat hlášení ve tvaru Odpověď od 192.168.0.x....
21 Sítě
Sdílení mobilního internetu
Pro přístup k internetu používám modem AnyData ADU-510L spolu se službou Ufonův fofr internet. Toto připojení bych chtěl doma využívat i v ostatních počítačích, kde jako router používám Asus WL500gp. Narazil jsem však na problém: router s připojeným USB modem nekomunikuje.
TIP: Nekompatibilitu těchto zařízení způsobuje verze firmwaru routeru. Aby Asus WL500gp se službou Ufonův fofr internet fungoval, je do něj třeba nahrát firmware s podporou CDMA zařízení (ve verzi 1.66), který si můžete zdarma stáhnout na adrese www.koppel.cz/cdmawifi.
Po stažení požadovaného firmwaru v TRX souboru spusťte na počítači připojeném pomocí ethernetového kabelu (nepoužívejte počítač připojený přes bezdrátovou síť) internetový prohlížeč a zadejte do něj IP adresu routeru (standardně http://192.168.1.1).
Tím se otevře přihlašovací stránka k webové administraci routeru. Zde zadejte své přihlašovací jméno a heslo (obě výchozí hodnoty jsou nastaveny na admin). Po přihlášení klikněte v levém menu na System Setup a vyberte položku Firmware Upgrade. Nyní klikněte na tlačítko Procházet a vyhledejte stažený TRX soubor. Kliknutím na tlačítko Upload spustíte aktualizaci firmwaru.
Nyní vyčkejte přibližně minutu, než se aktualizace provede a znovu se načte úvodní stránka webového rozhraní routeru. Do té doby v žádném případě nezavírejte okno neodpojujte síťové kabely ani nevypínejte router. Po úspěšné aktualizaci se vlevo v menu objeví nová položka CDMA Configuration.
Poté zasuňte modem do USB konektoru routeru a přejděte opět do webové administrace routeru. Zde vyberte v menu položku CDMA Configuration / Configuration a zadejte své jméno a heslo, které vám operátor přidělil. Svou volbu potvrďte kliknutím na tlačítko Save.
Nyní se zkuste z některého počítače v síti připojit k internetu. Modem by již měl sám vytočit spojení a připojit se. Přímo na modemu poznáte spojení tak, že se problikávající zelená kontrolka změní v modrou.
22 Instant messaging
Chatujte ve Windows Live Messengeru a pomozte tak dobré věci
Ve Windows Live Messengeru se mi nově u některých kontaktů zobrazuje logo „I‡m". Co přesně tato značka znamená?
TIP: Zelené logo „I‡m" u některých vašich kontaktů znamená, že se příslušní uživatelé zapojili do programu I‡m making a difference, ve kterém získávají vybrané charitativní organizace část peněz z reklamy. Pokud také chcete svým chatováním přispět na charitu, můžete se do tohoto programu jednoduše přihlásit. Tím pak budete vámi zvolené charitativní organizaci vydělávat peníze.
Na stránkách http://im.live.com/Messenger/IM/Home si zvolte charitativní organizaci podle vlastního výběru a zkopírujte si její kód do schránky. Poté otevřete okno svého Windows Live Messengeru (verze 8.1 a novější) a v hlavním menu programu zvolte Možnosti.
V nově otevřeném okně najdete svou přezdívku pro komunikaci v síti. Doplňte za ni mezeru a vložte kód zvolené charity. Pokud jste si tedy například vybrali Americký fond pro UNICEF, upravte svou přezdívku na vaše_přezdívka *unicef. Jakmile kód k přezdívce vložíte, změní se text na zelené logo „I‡m". Od té chvíle i vy vyděláváte této organizaci peníze.
Chcete-li dát světu vědět, že se programu I‡m making a difference účastníte, můžete tak učinit na svých webových stránkách. Microsoft nabízí na adrese http://im.live.com/Messenger/IM/Contribute graficky podařené bannery, a to buď s obecným logem programu, nebo přímo s grafikou zvolené charity.
23 Instant messaging
Rychlé posílání SMS přímo z Mirandy
Rozhodl jsem se přejít z Atlas ICQ 6 na Mirandu. Chybí mi však funkce pro jednoduché odesílaní textových zpráv přes internet.
TIP: Miranda je díky velkému množství zásuvných modulů (tzv. plug-inů) velice flexibilní. Chybějící funkci pro odesílání SMS bez nutnosti návštěvy stránek operátora snadno doplníte pomocí plug-inu smsCZE, který si můžete zdarma stáhnout na adrese http://slava.xf.cz.
Samotná instalace rozšíření je velmi jednoduchá, stažený soubor stačí rozbalit do složky Plugins v kořenovém adresáři Mirandy (například C:\Miranda\Plugins). Po nainstalování plug-inu a znovuspuštění Mirandy vyberte v hlavním menu položku Možnosti, která vyvolá dialogové okno pro nastavení klienta. V sekci Doplňky klikněte na novou polo žku smsCZE, kde můžete odeslané zprávy pro příjemce identifikovat uvedením svého telefonního čísla.
Pokud máte účet na T-zones, můžete zde také zadat své přihlašovací údaje. Pomocí přepínače můžete vybírat až ze tří účtů. Pro vložení přihlašovacího jména slouží textová pole s popisem „U", hesla vkládejte do polí s popisem „P". Nastavení dokončíte kliknutím na OK.
Nyní klikněte pravým tlačítkem na některý z kontaktů a vyberte položku SMS CZE. Zobrazí se dialogové okno pro odeslání SMS. Zde zadejte telefonní číslo ve tvaru +420123456789, vyberte operátora a zadejte text zprávy. V případě odesílaní na O2 a T-Mobile dojde po kliknutí na tlačítko Poslat k odeslání zprávy ihned, u Vodafonu je nutné ještě opsat ověřovací číselný kód.
TIP: Vytvořením souboru smsCZE.adr ve složce Plugins v kořenovém adresáři Mirandy si můžete vytvořit jednoduchý telefonní seznam. Ten pak vyvoláte v okně pro odeslání SMS kliknutím na rozbalovací pole. Soubor smsCZE.adr vytvořte a následně upravujte pomocí poznámkového bloku. Kontakty přidávejte ve tvaru jméno;číslo.
24 Internetová telefonie
Ovládejte cizí počítače přes Skype
Znáte to - povídáte si přes Skype, řešíte nějaký problém s počítačem a rádi byste v tu chvíli viděli plochu druhého počítače.
TIP: Standardně to prostřednictvím Skypu možné není. S rozšířením RemoteX doinstalovaným jako zásuvný modul do aplikace Skype 3.0 a vyšší však můžete snadno požádat o převzetí pracovní plochy druhého počítače. Tento velice užitečný doplněk si můžete zdarma stáhnout na adrese www.remotecall.com/remoteX.
Instalace: Po stažení doplňku dvojitě klikněte při spuštěném Skypu na stažený instalační soubor RemoteX. Pokud se zobrazí hlášení, klikněte na Ano. V dalším okně zatrhněte souhlas s licenčními podmínkami a pokračujte kliknutím na OK. Nyní se doplněk RemoteX do vašeho počítače automaticky nainstaluje. Aplikace vás poté ihned přepne do okna, kde můžete pomocí zaškrtávacího políčka vybrat kontakt, kterému bude prostřednictvím Skype chatu nabídnuto nainstalování tohoto doplňku. Pro úspěšné spuštění této funkce je totiž nutné mít RemoteX nainstalován na obou počítačích, které mají být mezi sebou propojeny.
Připojení: V případě, že je na obou počítačích rozšíření RemoteX nainstalováno, postupujte podle následujícího návodu.
V okně klienta klikněte pravým tlačítkem na příslušný kontakt, vyberte položku Doplňky a zvolte RemoteX. Pokud se objeví varovné hlášení Skypu, zaškrtněte možnost Povolit tomuto programu použít Skype a klikněte na OK. Po přijetí výzvy ke spuštění doplňku na druhém počítači se otevře okno pro volbu, zda budete sdílet plochu na svém, nebo na cizím počítači. Pro sdílení vzdálené plochy vyberte možnost View Remote Desktop a klikněte na Go. Pokud se zobrazí upozornění centra zabezpečení, klikněte na Odblokovat. Nyní vyčkejte, až druhá strana klikne na tlačítko Accept pro přijetí požadavku na sdílení své plochy.
Ovládání: Po úspěšném připojení k cílovému počítači se otevře hlavní okno s plochou vzdáleného počítače. Bude-li váš známý či kamarád chtít, může vám zpřístupnit ovládání kurzoru myši a používání klávesnice. V menu v horní části obrazovky můžete nastavit rozlišení, barevnou hloubku, případně i celoobrazovkový režim plochy. K dispozici je také praktické ukazovátko a fix pro zvýrazňování na obrazovce.
Použití: RemoteX šetří především čas při řešení potíží na vzdálených počítačích. Hodí se také pro prezentace softwaru nebo k předvedení vlastní pracovní plochy dalším uživatelům, aniž by záleželo na použitém operačním systému obou stran (podporovány jsou operační systémy Windows 9x, 2000, XP a Vista).
TIP: Pokud spojení k cílovému počítači začne váznout, vyberte v menu položku Performance Optimization a na záložce General snižte rozlišení a barevnou hloubku. Zejména při velkých obrazových rozlišeních se totiž plynulost zobrazování často snižuje. Digitální fotografie
25 FOTOTIP MĚSÍCE
Zdůraznění motivu, odstranění defektů
Problém
Zatímco držení těla objektu je téměř perfektní, v pozadí ruší sloupky a stín. Motiv pak působí jakýmsi zneklidňujícím dojmem. Kromě toho vadí několik mateřských znamének na břiše modelky a drobné vrásky na krku.
Fotografujte jinak
Při fotografování si vždy důkladně prohlédněte okolí a prvky v něm, které by mohly odvádět pozornost od hlavního objektu. Máte dvě základní možnosti: buď přemístit model do jiné pozice, nebo změnit perspektivu snímku. Kromě toho může v řadě případů pomoci ryze fotografická cesta: při otevřené cloně, třeba na 5,6, a nastavení trochu větší ohniskové vzdálenosti (mírně do oblasti teleobjektivu) lze pozadí „rozpustit" v neostrosti. Nezapomínejte ani na detaily: vrásky lze často eliminovat pouhým napjatějším držením těla. V naší ukázce by například stačilo, kdyby modelka naklonila hlavu více nahoru a dozadu.
Vylepšení v PC
Naším nástrojem bude v daném případě klonovací razítko ve Photoshopu, jímž lze rušivé elementy snadno a rychle odstranit. Při retušování pleti volte malý průměr razítka a měkký okraj - pak můžete retušovat natolik jemně, že na výsledném obrázku nebude zásah k poznání. Zdrojovou oblast pro nabrání barvy do razítka vybírejte kliknutím při stisknuté klávese Alt. Pak jen klikněte na příslušný kožní defekt, a máte hotovo.
26 Canon 30D/40D
Kontrola nastavené citlivosti přímo v hledáčku
Večer byl váš Canon 30D se svou vysokou citlivostí mezi ostatními fotoaparáty králem. Jenomže jste zapomněli vysokou ISO hodnotu zase vrátit na normální nastavení - a druhý den za světla vás zklamaly snímky plné šumu, neprokreslených detailů a mdlých barev.
TIP: Canon 30D, stejně jako jeho nástupce 40D, umožňuje zobrazit aktuální nastavení citlivosti na LED displeji v hledáčku. Díky tomu ihned vidíte platnou ISO hodnotu, aniž byste přístroj museli vzdálit od oka - což je skvělá vymoženost pro rychlou kontrolu. Je to velmi snadné: normálně se dívejte do hledáčku a stiskněte přitom tlačítko Drive-ISO, které se nachází vpravo na horní stěně přístroje. Po troše cviku najdete tlačítko i poslepu. Aparát teď ukáže aktuální citlivost nejen na vnějším LCD displeji na plášti, ale také na LED zobrazovači v hledáčku. U předcházejícího modelu 20D tato praktická funkce bohužel chybí.
27 Photoshop CS, CS2, CS3
Analogový nádech pro černobílé fotky
V obrazovém editoru firmy Adobe lze barevné fotografie snadno převést na černobílé pomocí barevných kanálů nebo změnou barevných přechodů. Takové snímky pak ale vypadají trochu moc „digitálně".
TIP: Photoshop skutečně přepočítává obrázky až příliš perfektně. Můžete jim však propůjčit zdání analogového původu tak, že jejich dokonalost mírně narušíte.
Zrnění 1: Aktivujte Filter / Noise / Add Noise a v dialogu měňte sílu efektu posuvným regulátorem. Takto vyvolaná „granulace" pak připomíná zrno známé z „chemických" fotografií.
Zrnění 2: Jiná cesta, jak do obrazu zavést poruchy, vede přes Filter / Texture / Grain. V dialogovém okně nastavte u Grain Type volbu Regular a experimentujte s regulátory Intensity a Conntrast, dokud nedosáhnete nastavení, které vám vyhovuje.
Pozor! Pokud jste fotku převáděli na černobílou prostřednictvím Image / Adjustment / Gradient Map, bude zrnění „strakaté", což je zpravidla nežádoucí. Důvodem je skutečnost, že soubor není opravdový vzor složený ze stupňů šedi, ale stále ještě obsahuje barevné informace. A právě ty filtr přepočítává na poruchy. Chcete-li takový obrázek přesto použít, po transformaci přechodů jej nejdříve převeďte na stupně šedi pomocí Image / Mode / Grayscale.
28 Digitální fotografie
Dramatické inscenování budov
Co člověk fotografuje na procházce městem? Samozřejmě mnoho zajímavých budov, panoramat, slavné pamětihodnosti. Jenomže právě fotografie architektury většinou vypadají dost nudně. V čem to vězí?
TIP: K nejčastějším problémům zde patří nepříznivé světelné podmínky a nevhodně zvolené stanoviště fotografa.
Pozor na světlo: Vyhýbejte se focení domů ve stínu nebo při mlhavém rozptýleném světle, jaké vyzařuje šedě zatažená obloha. Pak totiž snímky postrádají jakoukoli prostorovost, působí ploše a pustě. A s tím už mnoho nenaděláte ani ve Photoshopu.
Lepší je počkat, až zpoza mraků vykoukne slunce. Ideální je, pokud pak na fasádu vrhne ze strany pruh světla. Vznikne tak krásná hra světel a stínů, která vymodeluje kontury prostorově -což přímo vyzývá k soustředění se na detaily fasády.
Volba stanoviště: Nejčastější chybou je fotoaparát i mírně nakloněný nahoru -prostě proto, že jinak by se do obrázku nevešla celá budova. Tak ovšem vznikají typické sbíhavé linie, výšková budova jakoby padá dozadu. Tady pomůže odstup: čím se od budovy postavíte dále, tím méně se tento efekt projeví. Ideální je, pokud se vám podaří najít stanoviště trochu vyvýšené. Pak použijte zoom svého aparátu a budovu si k sobě trochu „přitáhněte". Tím se ovšem pravděpodobně prodlouží expoziční doba. S obrazovým stabilizátorem a/nebo stativem však roztřesení snímku zabráníte.
Dbejte na detaily: Ve skleněných věžích nejrůznějších kancelářských budov se často zrcadlí sousední domy. Pokud se vám podaří šikovně zvolit své stanoviště, můžete už jen díky tomu dosáhnout velmi efektních výsledků. Předpokladem však je, že věnujete trochu času vyzkoušení různých perspektiv.
Vytvoření napětí: Ulice mezi vysokými domy byste neměli zabírat frontálně, tj. přesně v ose. Stačí pár kroků vpravo nebo vlevo, a nesymetrická stavba obrazu hned snímku dodá výrazně více napětí. Také tady použijte zoom: dlouhá ohnisková vzdálenost zhustí objekty obrazu a zdůrazní úběžný bod perspektivy. Lépe se tak vyjímají dlouhé bloky domů a úzké uličky.
Nicméně funguje i opačný postup s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností mezi 10 a 20 mm. Postavte se k budově hodně blízko a zvolte neobvyklou perspektivu -třeba záběr podél hrany domu vzhůru do nebe. Přehnaně zvýrazněné diagonály pak snímku dodají napětí a učiní jej zajímavějším. Pro tyto účely se výborně hodí extrémně širokoúhlý objektiv. Ještě působivějšího dojmu lze dosáhnout „rybím okem", které dokonale přímé linie mrakodrapů zprohýbá na bizarně pokřivené útvary.
29 Apple iPod nano 3G
Jak se zbavit pádu systému při přehrávání hudby
Nově uvedené iPody nano třetí generace mají problém: první zařízení, která byla vyrobena a prodána uživatelům, nejsou tak úplně funkční. Jejich majitelé jsou sice nadšeni pěkným designem a možnostmi přehrávání videa, zároveň však tyto první vzorky často „padají", zvuk se vytrácí a displej se vzpouzí.
TIP: Pokud vám přehrávač zkolabuje, můžete jeho funkci obnovit stisknutím kombinace tlačítek: po dobu asi pěti sekund držte zároveň stisknuté tlačítko menu a tlačítko pro potvrzení (uprostřed). To zajistí reset interního softwaru a iPod se znovu vrátí do normálního stavu.
Abyste však svoje 3G nano vyléčili natrvalo (3G označuje třetí generaci přehrávače), měli byste si sehnat poslední verzi firmwaru (verze 1.01). Získání nové verze je naštěstí velmi jednoduché. Pokud iPod nano připojíte k počítači, který má nainstalován program iTunes a který je připojen k internetu, služba iTunes vám sama oznámí, že je nová verze firmwaru k dispozici a že si ji můžete nainstalovat.
30 Notebook
Snížení citlivosti touchpadu
Vypadá to jako nějaká magie: při psaní textu na vašem notebooku si kurzor radostně poskakuje po celém dokumentu, takže text se najednou objeví na úplně jiném místě, než potřebujete.
TIP: Možnost, že ve vašem notebooku řádí nějaký IT šotek, je samozřejmě mimo diskusi. Nejčastěji souvisí tento problém s tím, jak máte nastaven touchpad pod klávesnicí. Pokud je jeho citlivost nastavena jako příliš vysoká, stačí jen nepatrně zavadit o touchpad a kurzor se dostane na úplně jiné místo. Mnoho notebooků se však dodává se speciálními ovladači (například Synaptics Touchpad). Pomocí těchto ovladačů se dá citlivost snížit, čímž se problém vyřeší.
Nejsou-li ve vašem notebooku tyto ovladače nainstalovány, je touchpad většinou v systému zařazen jako normální PS/2 myš. Klikněte pravým tlačítkem na Tento počítač a vyberte Vlastnosti. Objeví se okno Vlastnosti systému. Přejděte na záložku Hardware a vyberte Správce zařízení. Objeví se okno Správce zařízení, kde jsou jednotlivé hardwarové komponenty včetně položky Myši a jiná polohovací zařízení. Zde najdete i své polohovací zařízení a dvojitým kliknutím na něj se dostanete i na jeho vlastnosti. V záložce Upřesnit nastavení pak máte možnost ovlivnit stupeň citlivosti touchpadu. Nastavte jinak Vzorkovací frekvenci a vyzkoušejte touchpad při psaní. Někdy je také možné touchpad pomocí kombinace kláves vypnout.
31 Paměti DDR2
Stabilnější přetaktovaný systém s paměťmi DDR2-1066 RAM
Motivováni tím, co jste slyšeli o možnostech přetaktování intelovských procesorů Core 2 Duo, jste si sestavili vlastní výkonné PC. Kromě rychlého procesoru si můžete dopřát rychlé paměti DDR2 s frekvencí 1066 MHz. „Tunění" systému v BIOS změnou frekvence FSB však vede k destabilizaci systému.
TIP: Procesor Core 2 Duo normálně využívá sběrnici FSB, která pracuje na frekvenci 1066 MHz. Pokud chcete z procesoru dostat více, musíte v BIOS zvýšit frekvenci FSB, čímž se zrychlí (přetaktuje) i procesor, protože pak pracuje na vyšší frekvenci. Někteří „tunaři" chtějí ze systému dostat skutečně co nejvíc, a tak si pořídí i velmi rychlé, ale také velmi drahé paměťové moduly, které spolehlivě pracují i na frekvenci 1066 MHz (neplést s frekvencí FSB).
Obvykle paměť s frekvencí 667 nebo 800 MHz komunikuje s čipovou sadou právě touto rychlostí. Čipová sada většinou akceptuje i vyšší frekvenci paměti, která může být až 1066 MHz - a to bez nějakých komplikací. Nesmíte však zároveň zvyšovat i frekvenci FSB (pro zvýšení frekvence procesoru). Pokud je totiž čipová sada „namáhána" z více stran, chová se podobně jako přetížený člověk: začne dělat chyby - a to vede k nestabilitám a pádu systému.
Řešení je jednoduché. I když máte drahé paměti s pracovní frekvencí 1066 MHz, nastavte je na 800 MHz (nebo si rovnou kupte pomalejší). To redukuje zátěž vyvíjenou na čipovou sadu, která je už vyčerpaná tím, že komunikuje se zrychlenou sběrnicí FSB. To je pak cesta, jak se dá vyladit procesor Core 2 Duo E6320 na platformě nVidia 680: procesor s původní frekvencí 1866 MHz pak může klidně stabilně běžet i na frekvenci 3360 MHz. Této frekvence dosáhnete tak, že zvýšíte frekvenci FSB ze specifikovaných 1066 MHz na 1920 MHz.
Ztráta výkonu způsobená nižší pracovní frekvencí paměti je přitom zanedbatelná, protože paměť pracující na frekvenci 1066 MHz přinese jen asi 3% nárůst výpočetního výkonu oproti paměti s frekvencí 800 MHz. Přetaktováním procesoru na 3360 MHz se přitom získá asi 30% nárůst výpočetního výkonu.
32 Externí SATA
Vybavte si počítač rychlým rozhraním eSATA pro externí disky
Externí pevné disky nejsou při zálohování a archivaci multimédií nikdy dost rychlé. USB 2.0 nestačí a rozhraní FireWire 800 je málo rozšířené a dost drahé řešení, navíc se z něj nedá bootovat. Ideálním řešením různých situací se tak pro externí pevné disky stává eSATA. Externí SATA porty však nabízí jen některé základní desky.
TIP: Abyste si užili rychlé rozhraní eSATA, nemusíte kupovat novou základní desku. Dokonce i základní desky staré tři čtyři roky mají SATA porty - jsou to však pouze interní porty. K tomu, abyste z těchto interních portů udělali porty externí, potřebujete pouze adaptér (bracket) na zadní stranu počítače. V internetových prodejnách najdete tuto redukci pod označením „SATA to eSATA Bracket" nebo „Bractet 10"; cena je asi 150 Kč. Tato „záslepka - redukce" na zadní stranu PC převede dva SATA porty na dva eSATA porty.
Pravděpodobnost nějakých komplikací je u posledních čipových sad pro Intel i AMD dost nízká. Pouze v některých případech se může stát, že připojený disk nebude správně pracovat. Jde o disky s rychlostí 3 Mb/s (SATA 300), které jsou paradoxně moc rychlé. Pomocí jumperu je můžete přepnout do pomalejšího režimu 1,5 Gb/s. Problém může navíc při vyšších rychlostech dělat i příliš dlouhý kabel. Při snížení rychlosti se nemusíte bát zhoršení parametrů disku - i 1,5 GB/s je pro současné pevné disky předimenzovaná hodnota.
33 Notebooky
Update grafických ovladačů bez podpory výrobce
Společnost nVidia, výrobce grafických procesorů, se příkladně snaží zajistit uživatelům desktopových GPU vyšší 3D výkon nabídkou nových ovladačů. Updaty jsou dostupné každou chvíli. Uživatelům notebooků to však žádnou výhodu nepřináší. Ti jsou závislí na ovladačích (ve formě INF souborů), které pro ně připravují výrobci notebooků. To ale trvá nejméně několik dní (v závislosti na výrobci). Můžete si však pomoci sami...
TIP: Nebojte se, nebudete muset editovat systémové soubory, i když to kupodivu jeden z členů fóra na www.forum3dcenter.org udělal. Stačí, když si na této stránce najdete část nazvanou „HardwareHilfe Foren" a v ní „mobile Geräte" (stránka je bohužel v němčině). Ve fóru je pak odkaz na „Wichtig: Detonatoren für GeForce-Go-Chips" (Důležité: Detonátory pro čipy GeForce-Go). Zde už najdete modifikovaný INF soubor podle toho, jakou verzi ovladačů Forceware a který operační systém (Windows 2000/ XP nebo Vista) používáte.
Ještě pár slov k celé proceduře. Jako první musíte stáhnout poslední verzi „desktopových" ovladačů (pozor, ne „mobilní" ovladače!) ze stránky výrobce www.nvidia.com a potom modifikované INF soubory z námi popsané stránky.
Než však začnete instalovat nové ovladače, musíte odinstalovat ty staré. Nejrychlejší cesta k odinstalaci vede přes Ovládací panely/Přidat nebo odebrat programy. Zde kompletně odstraňte grafické ovladače. Po této akci můžete začít s instalací nových oficiálních ovladačů. Soubory ovladačů jsou většinou rozzipovány do adresáře C:\Nvidia\ Win2KXP\čísloverze. Po rozzipování souborů instalaci přerušte. Potom modifikované INF soubory nazvané „nv4_disp.inf " nebo „nvaml.inf " zkopírujte do adresáře s ovladači a přepište původní soubory stejného jména. Poté opět spusťte instalaci ovladačů (pomocí souboru setup.exe), která již poběží s modifikovanými INF soubory. Aktualizované ovladače své grafické karty tak už máte v notebooku.
Rychlé tipy
Excel:
Pomocí klávesové zkratky [Alt] + [Shift] + [#] otevřete přímo dialogové okno k úpravě šablon.
Word:
Kliknutím na Soubor / Tisk, Přiřazení kláves v roletové nabídce Vytisknout a OK vytisknete seznam funkčních kláves přiřazených danému dokumentu.
Outlook 2007:
Pomocí Zobrazit / Uspořádat podle / Od se doručené zprávy setřídí podle odesílatelů a rozdělí do skupin podle abecedy.
Paint Shop Pro:
Pomocí klávesové zkratky [Ctrl] + [Alt] + [N] vracíte zobrazení obrázku do původní velikosti, klávesovou zkratkou [Ctrl] + [Shift] + [A] přepnete do zobrazení na celou obrazovku.
Excel:
Podržte stisknutou klávesu [Shift], pokud chcete vyznačenou oblast uložit přes Úpravy / Kopírovat obrázek jako obrázek do schránky.
Office:
Chcete-li spustit program v nouzovém režimu, podržte stisknutou klávesu [Ctrl] a klikněte na zástupce programu v nabídce Start.
PROFESIONÁLNÍ TIP: PRO FLICKR
Propojení místa snímku s Google Earth
Při turistických výpravách se před objektivem vašeho fotoaparátu objevila spousta zajímavých motivů. Po uveřejnění snímků na Flickru byste teď chtěli každému snímku přiřadit místo jeho pořízení a to propojit s Google Earth.
Ve Flickru lze vystavené obrázky doprovodit geografickými referencemi. Znamená to, že snímkům jsou přiřazeny zeměpisné souřadnice míst, na nichž byla stisknuta spoušť fotoaparátu. Po kliknutí na některé z těchto míst se zobrazí příslušný obrázek - to je vhodné například při sledování průběhu cesty. Fotografie je navíc možné propojit s Google Earth.
Vložení zeměpisných souřadnic do Flickru
Otevřete www.flickr.com a pošlete tam své fotografie. Předpokladem je účet u Flickru, který si můžete zdarma založit takto: Klikněte na Create Your Account a na další stránce pak na Sign Up. V následném formuláři zadejte požadované údaje, určete heslo a zvolte Create My Account.
Po přenesení obrázků klikněte ve Flickru na Organize a přejděte na záložku Map. Vaše fotografie jsou nyní seřazeny dole. Na mapě navigujte na místo pořízení snímků. Jako způsob zobrazení mapy můžete zvolit Map, Hybrid nebo Satellite - vyzkoušejte, jaká forma je ve vašem případě nejpřehlednější. Pak obrázek přetáhněte myší z lišty na příslušnou pozici na mapě. Tímtéž způsobem lze také odstranit nesprávně pozicovaný snímek.
Upozornění: Aby byly vaše fotografie veřejně dostupné a daly se najít hledací funkcí, musíte jich do „webové galerie" umístit nejméně pět. Kromě toho musí být váš účet ve Flickru posouzen a uvolněn. To se děje automaticky, často to ale dlouho trvá. Aby to proběhlo rychleji, můžete ze svého účtu požádat o Review.
Ruční zadání souřadnic
Pokud mapové údaje Flickru nemají pro danou oblast dostatečně vysoké rozlišení, k určení souřadnic použijte Google Earth (http://earth.google.com): V programu ukažte na příslušné místo a poznamenejte si dole zobrazené souřadnice. Ty pak přepočítejte na stupně s desetinnými místy.
Nyní se vraťte do Flickru a snímek na mapě pozicujte na přibližně správné místo. Pak snímek označte, klikněte na Edit photo a zvolte Location. Do vstupních polí Latitude a Longitude zadejte souřadnice z Google Earth pro zeměpisnou šířku a délku a klikněte na Save.
Také v případech, kdy - například po dlouhé jízdě člunem - nedokážete v mapách určit přesné místo, jste odkázáni právě na tento postup. Souřadnice míst indikované během cesty navigačním přístrojem lze rovněž zadat ručně.
Obrázky z Flickru na glóbusu
Prostřednictvím rozšíření Flickr KML Feed můžete své snímky nechat zobrazovat navíc v Google Earth. Tento XM
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Tipy & triky (1.38 MB) - Staženo 0x