Průvodce Chipu po CPU a GPU
Cenový boj: Za 5000 Kč jsou nyní k dostání grafické karty, které jsou tak výkonné jako dosavadní výrobky za 10 000 Kč. V případě CPU se naproti tomu děje pramálo nového, neboť Phenom od firmy AMD, se na trhu objeví až v roce 2008.
Daniel Wolf
Skutečná záplava zajímavých 3D her se v těchto dnech postarala o to, že v mnoha hernách, kancelářích a dětských pokojích něco takového jako předvánoční klid vůbec nenastane. Celá armáda her má v čele střílečku Crysis, která je technicky natolik na výši, že srazí na kolena i výkonné herní PC. Ve hře Crysis je navíc poprvé s velkým úspěchem nasazeno doposud téměř nevyužívané rozhraní DirectX 10 a tato hra vytěžuje maximum i z procesorů se dvěma nebo čtyřmi jádry. Vylepšený 3D výkon je tak v kurzu i v těchto dnech - firmy NVidia a AMD totiž se svými novými modely rozpoutaly nebývalou cenovou válku.
NVidia Geforce 8800GT: Jedinečný nákupní tip
Základem pro nové modely je opět nová výrobní technologie: NVidia nyní vyrábí svůj grafický čip Geforce 8800 65nanometrovou technologií (doposud to byla technologie 90nm), což umožňuje rychlejší taktování při snížené spotřebě proudu a menším hluku chladicího ventilátoru; kromě toho NVidia zároveň integrovala do čipu HD-zrychlení, které u série 8800 doposud chybělo. První karty s 65nm čipy slyší na jméno Geforce 8800 GT a s 512MB video RAM to i přes cenu patřící spíše k průměrné třídě grafických karet (cca 6500 Kč) dotáhly ihned na skvělé 4. místo v našem přehledu GPU (str. 71) - jde o vzorový tip pro nákup. Nejrůznější výrobci, jako například MSI nebo XFX, nabízejí za malou přirážku verze Geforce 8800 GT přetaktované rovnou z výroby, které běží ještě o 10 % rychleji - a to jim zajistilo dokonce 3. místo.
Na konec roku jsou ohlášeny varianty s 256MB video RAM, které by měly stát výrazně pod 6000 Kč, pokud NVidia bude schopna dodat dostatek čipů -první šarže Geforce 8800 GT totiž šly jak na dračku.
ATI Radeon HD 3850 & 3870: AMD se srovnává v cenovém boji
AMD se přizpůsobuje a zmenšuje strukturu svých grafických čipů Radeon dokonce na 55 nanometrů (doposud 80 nm). Nové modely Radeon HD 3850 a 3870 jsou proto mnohem tišší a spotřebovávají i přes vyšší 3D výkon méně než polovinu proudu ve srovnání s dosavadním top modelem HD 2900 XT - tím je dokonale překonaný.
Karta s čipem HD 3870 se nám ale do tohoto srovnání už nevešla (najdete ji v samostatném testu); slabší varianta HD 3850 (s 256MB video RAM) však v našem výkonovém srovnání obsadila 8. místo -vzhledem k ceně kolem cca 4000 Kč je to absolutní cenová bomba.
AMD Phenom 9500 a 9600: Následovník Athlonu v porodních bolestech
Mezi procesory se naproti tomu děje poměrně málo. Intel drží s rodinou Core 2 Duo neochvějně všechny čelné pozice a může v klidu připravovat celoplošné uvedení svých nových 45nanometových procesorů. Mezitím firma AMD představila svého dlouho ohlašovaného následovníka Athlonu -Phenom (se čtyřmi jádry): start by měly zajistit modely Phenom 9500 a Phenom 9600 se skromnými 2,2 GHz, případně 2,3 GHz - nicméně systémy založené na Phenomu, které firma AMD demonstrovala zástupcům evropského odborného tisku ve Varšavě, běžely nestabilně, takže firma AMD do testovací laboratoře Chipu doposud žádné procesory Phenom raději neposlala. Nicméně i v tomto případě chce AMD chybějící špičkový výkon nahradit dumpingovými cenami pod 6000 Kč - další vánoční dárek uživatelům.
Přehled desktopových CPU
Nároční uživatelé a hráči: V této kategorii si hledají svůj procesor multimediální specialisté, grafici renderující 3D a vášniví hráči.
Zpracování obrazů a videa: Retuše fotek, střih videa, překódování filmů, vyčištění zvuku - to vše jde s těmito procesory rychle od ruky. A dá se s nimi i obstojně hrát.
Multimédia a všestranné použití: Záznam na DVD nebo přehrávání HD-DVD do rozlišení 1080i vyžaduje výkon - ale nemusí být zase příliš vysoký. Dbejte však na malý ztrátový výkon (kvůli tichému chlazení).
Office a internet: Excel, Word, surfování, hudbu a filmový materiál ve vysokém rozlišení - to vše zvládne každý zde zastoupený procesor.
INDEXY CHIPU: STOLNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled mobilních CPU
Nároční uživatelé a hráči: Notebooky s těmito CPU nahrazují „opravdové" PC, plně umožňují běh her a těžko si od nich přát více - snad jen delší výdrž akumulátorů.
Všestranné použití, multimédia a video: Procesory pro typické „mainstreamové" přístroje. Ty už zvládnou prakticky všechno, dokonce i 3D hry, byť s jistými nedostatky.
Office a zpracování obrazů: Ideální procesory pro levné notebooky na kancelářské práce a zpracování fotografií.
Ultramobilní přístroje, Office a internet: Ultranízkonapěťové CPU nebo Celerony hlad po výkonu neutiší. Na surfování a jednoduché kancelářské práce to však stačí. ULV CPU šetří akumulátor, nikoli však peněženku.
INDEXY CHIPU: MOBILNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů. Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled GPU
Hry do rozlišení 2560 x 1600: S monitory 24/30" se při hrách dostavuje pocit „jako v kině". Na udržení takové pixelové nádhery „při životě" však nemůže být grafika dostatečně rychlá.
Hry do rozlišení 1280 x 1024: Profesionální hráči s displejem do 19" zkrotí s touto kategorií i nejmodernější 3D hry se všemi nastavitelnými šikanami.
Všestranné použití: Kdo by si na svém multimediálním PC chtěl kromě HD videí občas pustit i novější 3D hru, je právě zde na správné adrese. Office a multimédia: Na internet a Office stačí grafika v čipové sadě nebo karta za 1500 Kč. Pro multimediální PC, který má přehrávat HD filmy v rozlišení 1080i, je 3000 Kč za kartu dobrou investicí.
INDEXY CHIPU: GRAFICKÉ PROCESORY
Index výkonu: Výsledky různých herních benchmarků s odlišnými 3D metodami (OpenGL a DirectX) jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: U grafických karet je poměr výkonu a ceny vyváženější než v případě CPU. Za dvojnásobnou částku tak lze dostat také skoro dvojnásobný výkon. Čím delší je oranžový proužek, tím lepší je poměr výkonu a ceny.
Nové grafické karty, které musíte mít
Co vše umožnily zmenšené grafické čipy: grafické karty se špičkovým 3D výkonem včetně DirectX 10, a přesto velmi tiché, zaberou pouze jednu pozici a ovládají perfektní přehrávání HD filmů - a to vše za cenu okolo 5000 Kč.
Pokud jde o trh s procesory a grafickými čipy, přinášíme vám KOMPLETNÍ PŘEHLED. Vynakládáme velké prostředky na to, abychom mohli otestovat veškeré novinky; ceny přitom vždy zjišťujeme do aktuálního čísla znovu.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Průvodce Chipu po CPU a GPU (806.51 kB) - Staženo 0x