Data vždy a všude
Vážení čtenáři,
co si budeme nalhávat, témata jako datové nosiče nebo ukládání a zálohování dat většinou nepatří k těm zvlášť atraktivním. Data chceme mít k dispozici rychle a spolehlivě a bereme to jako samozřejmost - ale jen do té doby, než se něco stane a my přijdeme o hodiny práce nebo nenahraditelné digitální výtvory.
Poprvé jsem si nad ztrátou dat způsobenou nedostatkem paměťového místa zanadával už dávno: při nahrávání programu, který jsem předtím pracně vyťukal a odladil na počítači IQ 151, mi doběhla magnetofonová kazeta (ano, ta tehdy v počítačovém pravěku sloužila jako běžný datový nosič), počítač nenávratně „ztuhl", a hodinové bušení do klávesnice při zadávání 500řádkového programu jsem si musel zopakovat. Z dnešního pohledu nic tak strašného.
Dnes už data na magnetofonové kazety nezaznamenáváme, nicméně se spolehlivostí datových nosičů a s nedostatkem místa na nich čas od času zápasíme všichni. Aby také ne, když existuje čím dál tím více důležitých, nebo alespoň lákavých dat, která potřebujeme uložit a mít pokud možno rychle po ruce. Jejich případná ztráta by už asi měla horší důsledky.
Navíc si všechna ta data rádi a často vyměňujeme. Devadesát procent světového internetového provozu se využívá k přenosu dat v sítích peer-to-peer, tedy k výměně souborů nejrůznějšího druhu. Za tímto faktem se skrývají miliony stažených filmů, hudebních souborů, her, programů, fotografií a dalšího digitálního bohatství, z něhož část určitě našla místo i ve vašem počítači.
V tomto čísle vám přinášíme rozsáhlý materiál zaměřený právě na ukládání dat. Rozhodně by však pro vás neměl být nudný: provedeme vás novými trendy, ukážeme vám varianty pro ukládání dat na cestách i doma a v přehledech z našich testů si možná vyberete nejvhodnější externí i interní disk nebo USB paměť. Navíc v tématu čísla najdete i návody pro nejlepší zálohování, dále testování spolehlivosti disků a nástroje na záchranu dat.
Berte to prostě jako úvod do nového roku. Ten by totiž podle odborníků měl kromě jiného spustit lavinu zájmu o domácí úložiště dat. Diskové systémy se prý budou prodávat stejně běžně jako třeba notebooky a jejich zapojení do domácích sítí zajistí vyšší spolehlivost a také sdílený přístup k vašim audiotékám, videotékám a fotoalbům pro všechny členy domácnosti odkudkoliv.
Vážení čtenáři, děkuji vám jménem redakce a všech kolegů, kteří se na výrobě a distribuci Chipu podíleli, za důvěru. Chip si i letos vedl více než dobře, díky vám se mu dařilo jak v prodejích, tak v průzkumech čtenosti. I příští rok budeme dělat vše pro to, abyste měli vždy dobrý důvod si náš časopis kupovat.
Přeji vám hezké Vánoce a úspěšný nový rok a samozřejmě doufám, že vám lednový Chip přinese hodně zábavy a užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu
prosinec
Postřehy redakce
+ Se zlepšujícím se kurzem koruny vůči euru a dolaru začínají být stále zajímavější on-line nákupy v zahraničních shopech. Spousta sortimentu vychází až o desítky procent levněji než v tuzemských obchodech. Cena ale není vše, je třeba dát pozor i na lokalizaci, záruku, způsob platby a dopravy. Příště se na výhodné zahraniční on-line nákupy podíváme blíž.
- Firma AMD má zatím problémy s nástupcem Athlonu, tedy s procesorem Phenom. Kdyby se uvedení opozdilo, byla by to škoda nejen pro AMD, ale i pro uživatele. Intel stejně jako ostatní velcí výrobci potřebuje silnou konkurenci.
+ Co se týká procesorů, společnost AMD v poslední době za Intelem zaostává, naopak v oblasti grafických čipů se jí daří. Nové modely nVidii konkurují nejen výkonnostně, ale především cenově. To je pro zájemce o rychlou grafiku dobrá zpráva (viz články na straně 54 a 68).
+ Během posledních dvou měsíců se na trhu objevilo víc než deset nových softwarových bezpečnostních souprav. To dává uživatelům poměrně široké možnosti při výběru zabezpečení nejen pro domácí PC. My vám s tímto výběrem pomůžeme i pomocí testu, který najdete na straně 48.
+ Českou verzi iPhonu máme již téměř měsíc v redakci. Jedná se o skutečně vydařený mobil, který je oproti své konkurenci o generaci napřed. Především unikátní ovládání za sebou nechává Symbian i Windows Mobile.
+ Hewlett-Packard uvedl na trh zatím nejlevnější notebook s operačním systémem Windows. V aktuální vánoční nabídce je model HP 530 s procesorem Celeron M 420, 512 MB RAM, 80GB diskem a 15,4" displejem za cenu 9990 Kč bez DPH, tedy 11 900 včetně daně. V ceně je operační systém Windows Vista Home Basic.
- Editorial - Data vždy a všude (126.9 kB) - Staženo 1230x