Digitální fotorámečky
Papírové fotografie jsou nudné. Moderní digitální fotorámečky umí měnit obrázky, a některé z nich dokonce zvládnou i přehrát film. Chip jich několik otestoval a poradí vám, na co se při koupi soustředit.
Michal Bareš, Thomas Littschwager
Je to pohled téměř jako z Harryho Pottera. V kouzelnickém světě čarodějnického učně se lidé na fotografiích pohybují, a na obrazech dokonce mluví. Skoro stejná kouzla nabízejí díky moderním technologiím i digitální fotorámečky, na nichž si lze prohlížet po sobě jdoucí obrázky z minulé dovolené, a na rozdíl od potterovských fotografií dokonce v barvě.
Hlavní výhodou digitálních fotorámečků je to, že na rozdíl od několika papírových fotografií si můžete umístit na pracovní stůl nebo na zeď sbírku několika set snímků. Stačí je uložit do vestavěné paměti rámečku nebo na paměťovou kartu, kterou zasunete do rámečku. Sedmipalcový LCD displej odpovídá tištěným fotografiím o rozměru 10 x 15 centimetrů. Donedávna byly rámečky s touto úhlopříčkou ještě moc drahé, v současné době však jejich ceny klesají a test ukázal, že vynikající rámeček lze koupit i za 3 000 Kč.
Kvalita obrazu něco stojí
Kromě designu, který využívá jak levné plastové materiály, tak třeba leštěný hliník, je důležitým kupním faktorem kvalita displeje. Nejlepší displeje se 480 řádky najdeme u dražších modelů Samsung a Philips, z levnější kategorie s nimi však drží krok displej rámečku Kodak EasyShare SV-710, který i přes pouhých 234 linek nabízí velmi přirozenou reprodukci jasu.
Celá řada funkcí
Snímky jsou většinou uloženy na paměťové kartě (hlavně SD a Compact Flash) nebo na USB disku. Existují ale i rámečky disponující pouze omezenou vestavěnou pamětí. Pokud snímky upravíte do rozlišení displeje, vejde se v rozlišení 480 řádků na 64 MB cca 500 snímků. Pokud uložíte snímky v kvalitě 234 řádků na 2GB paměťovou kartu, vměstnáte na ni až 15 000 snímků, což stačí snad na všechny snímky, které jste kdy nafotili. Existují dokonce rámečky, které lze připojit pomocí ethernetové přípojky k místní síti (příkladem je Samsung SPF07N) a zařízení připojitelná pomocí bezdrátové technologie Bluetooth k mobilnímu telefonu (u nás bohužel neprodávaný Parrot Photo Viewer 7").
Shrnutí: Lepší je připlatit si
Výrobci neradi sdělují podrobné parametry fotorámečků, takže doporučujeme spoléhat na to, že nejlevnější rámečky mají displej s pouze 234 řádky a nízkou hodnotou jasu a kontrastu. Očekáváme, že v nejbližší době se objeví více produktů, které v době našeho testu nebyly na českém trhu dostupné, takže radíme přesvědčit se při nákupu o kvalitě displeje a hlavně úrovni jasu osobně a pokud možno v provozních podmínkách, tedy za jasného osvětlení. Nejméně kvalitní rámečky totiž mohou mít maximální kontrast pouze okolo 100 : 1, v podmínkách osvětlené kanceláře pak pouze 20 : 1, což téměř vylučuje jejich použití. Jinými slovy - nemáte-li věrohodné informace o kvalitě určitého fotorámečku, nekupujte jej přes internet, ale někde, kde vás jej nechají pořádně prohlédnout. Technologicky nejpokročilejším rámečkem se skvělým obrazem se ukázal Samsung SPF-07N, ale jeho cena je velmi vysoká. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabízí rámeček Kodak EasyShare SV-710.
Úprava snímků pro digitální fotorámečky
Digitální fotoaparáty ukládají nastavení snímků do tzv. EXIF informací, které však digitální rámečky většinou neumí zpracovat. Pomocí freewarového nástroje IrfanView 4.00 to však lze napravit. Zkopírujte všechny fotografie, které si chcete prohlížet v digitálním fotorámečku, do jednoho adresáře. V programu IrfanView se stiskem tlačítka „T" přepněte do režimu „IrfanView Thumbnails", označte všechny fotografie v daném adresáři a otevřete stiskem kombinace tlačítek Shift + J okno nazvané „Lossless Transformations". Zde vyberte možnost „Auto rotate" (viz obrázek). Po startu pak budou všechny snímky převedeny do orientace dané informacemi EXIF a digitální fotorámeček je bude v této podobě i zobrazovat.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Digitální fotorámečky (251.16 kB) - Staženo 3888x