Přejít k hlavnímu obsahu

Vypalování zadarmo

Vypalování zadarmo

Nero 8 je sice skvělé, stojí však nemalé peníze. Místo něj můžete použít plnou verzi programu Ashampoo Burning Studio, kterou naleznete na Chip DVD.
Markus Mandau, Vratislav Klega

V tomto článku najdete:

Rychlé a jednoduché vypalování
Zálohování souborů
Testování kvality média
Z fotografií DVD Video

Co se to stalo s Nerem? Vypalovací císař sedí nehybně na svém trůnu. Není divu: se svými několika stovkami MB a obrovským množstvím funkcí by se sotva mohl pohnout. Mladí šlechticové jsou na tom o něco lépe: nástroje se většinou úzce soustřeďují na jednu činnost, kterou mají již dobře odladěnou, a na chybové hlášky, na rozdíl od Nera, u nich nenarazíte. Jednoho z nejlepších šlechticů vám v plné verzi přinášíme na Chip DVD. Jedná se o známý produkt Asampoo Burning Studio 6.50. Vypalování pomocí tohoto nástroje je obzvláště jednoduché - stačí tři kliknutí a disk je hotový, ať už se jedná o DVD Video, nebo jen o zálohu CD.
Pro funkce, které ještě programu chybí, jsme navíc nachystali výběr bezplatných programů. Jejich pomocí získá vypalovací software veškeré funkce, jaké požadujete. V případě, že si nainstalujete všechny programy, už Nero vůbec nebudete potřebovat.
Kdo se ale nechce vypalovacího císaře zbavit, pro toho máme skvělé řešení: Nero Micro a Nero Lite obsahují všechny důležité funkce jako kompletní Nero, zabírají však jen desetinu místa. Jak Nero mini pracuje, to se dočtete na straně 72.

Optimální vypalování

Nástroj: Burning Studio

Pomocí programu Burning Studio rychle a jednoduše vypálíte CD, DVD, a dokonce i Blu-ray disky. Jen pro některé vypalovačky je třeba provést rozšířené nastavení. Program spusťte dvojitým kliknutím na ikonu Ashampoo Burning Studio, která se na ploše Windows objeví po dokončení instalace. Nejprve si program přepněte do češtiny. Zvolte Settings / Languages, zatrhněte Česky a klikněte na OK. Pro přepnutí jazyka je třeba program ukončit a znovu spustit.
Po znovuspuštění programu zvolte Vypálit soubory a složky / Vytvořit nové CD/DVD/Blu-ray Disk. Nyní klikněte na Přidat a vyberte soubory nebo složky, které chcete vypálit. Jakmile budete mít soubory vybrané, klikněte na Další. V zobrazeném okně klikněte na nabídku Změna voleb. Otevře se nové okno. Zde je třeba zatrhnout položku Uzavřít CD. Pokud byste disk nezavřeli, na některých jednotkách by nemusel být čitelný. Dále je vhodné zatrhnout položku Vypálit CD v DiscAt Once módu.
Pokud vypalujete na disky vám neznámé značky, doporučujeme rovněž aktivovat položku Po dokončení zápisu ověřit zapsané soubory a složky. Jakmile budete mít vše nastavené, stačí kliknout na tlačítko Zapsat CD.
Nová verze programu (7.1) obsahuje již mnohem pokročilejší funkce než verze 6.5, na druhou stranu je asi jen málokdo využije. Například u disků DVD lze zvolit, jaký systém souborů si přejete použít. Staré ISO už nepoužívá ani verze 6, ale je možné zvolit třeba UDF verze 1.02.

Zálohování souborů

Nástroj: Burning Studio

I pro zálohování souborů je Burning Studio zcela vyhovující. S dobrým nastavením funguje nástroj dokonce velmi dobře. Spusťte Burning Studio a v hlavním okně programu zvolte Zálohovat nebo obnovit soubory a složky / Zálohovat soubory a složky. Zobrazí se stromová struktura disků. Označte ty soubory nebo adresáře, které budete chtít zálohovat. Ještě než budete pokračovat, klikněte na nabídku Upravit pravidla vylučování. Standardně je zde několik pravidel, která zajistí, že se nebudou zálohovat zbytečné soubory. Této funkce je však možné dobře využít. Třeba když vypalujete MP3 soubory, je zbytečné, abyste vypalovali i playlisty M3U nebo JPEG obrázky s náhledem alba. Stačí proto kliknout na položku Nový a zadat přípony souborů, které se mají vyřadit.
Jakmile budete mít vše nastaveno, můžete kliknout na tlačítko Další. V následujícím okně vybíráte, kam se má výsledná záloha uložit. První volbou je vypálení na disk - v nabídce je CD, DVD i Blu-ray. Další volbou je uložení na disk - může se jednat o externí disk, USB flash disk nebo třeba síťovou jednotku. Místo nastavíte kliknutím na Změnit umístění archivu. Ve spodní části okna jsou další dvě položky - první chrání výslednou zálohu heslem, aby ji nikdo nemohl zneužít, druhá položka aktivuje kompresi dat. Ta samozřejmě nemá význam při zálohování již komprimovaných souborů, jako jsou obrázky JPEG nebo hudba MP3. Kompresi se vyplatí zapnout u běžných kancelářských souborů, jako jsou třeba dokumenty Wordu nebo sešity Excelu. Kliknutím na položku Záloha se proces rozběhne. O jeho průběhu vás informuje okno, které vidíte na obrázku.

Test disku

Nástroj: DVDInfoPro

Jak dobře vypaluje vaše vypalovačka nebo jak kvalitní jsou nakoupená média, to Burning Studio tak podrobně jako Nero prozradit nedokáže. Naštěstí je zde program DVDInfoPro. Máte-li třeba potíže s vypalováním na disky určité značky, DVDInfoPro vám pomůže najít problém.
Nainstalujte program a spusťte jej. Po spuštění se zobrazí velmi podrobné informace o vaší vypalovačce. Vložte vypálený disk do jednotky a klikněte na tlačítko Media. Program zobrazí informace o vloženém médiu. Užitečný je řádek „Manufacturer Name". Zde se zobrazuje, kdo je skutečným výrobcem konkrétního média - ten může být totiž zcela jiný, než pod jakou značkou jste médium koupili. Někdy můžete mít štěstí - levná média z hypermarketu pod značkou Tesco obsahují kvalitní Verbatimy, jindy naopak můžete za drahé peníze dostat neznačkové kusy. Ty jsou pro archivaci dat zcela nevhodné, protože již za pár měsíců mohou být zcela nečitelné.
Pro posouzení kvality vypáleného DVD stiskněte tlačítko Pi Po. Zobrazí se nové okno PIPO Scanning. Test spustíte kliknutím na tlačítko Start, které se nachází vpravo dole. Test DVD5 trvá přibližně 15 minut. Po dokončení se zobrazí graf, který ukáže výsledky. Důležitá je hodnota „POF Total", která znamená Parity Outer Failure (POF), což je ztráta dat. Pokud disk obsahuje POF, selhala již druhá úroveň korekce chyb a data na disku jsou nečitelná. Jak účinná je korekce chyb, to zobrazuje hodnota „PIF total".
Pokud je hodnota Parity Inner Failures (PIF) příliš vysoká (přes 1000), rovněž to znamená, že disk není v dobrém stavu a hrozí ztráta dat. Pokud máte na disku důležité soubory, doporučujeme jejich neodkladné zálohování.

Prezentace fotografií

Nástroj: DVDslideshowGUI

Burning Studio 6 sice vypaluje DVD Video, musíte mu ovšem přichystat data ve správném formátu. K tomu velmi dobře poslouží program DVDslideshowGUI. Program konkuruje komerčnímu Neru Vision: nenabízí sice tak vstřícné ovládání, na druhou stranu je velmi výkonný.
Spusťte DVDslideshowGUI a zvolte Options / Presets. V řádcích „Safe X:" a „Safe Y:" zadejte, jak má být obraz velký. Pokud zadáte hodnotu 0, bude obraz automaticky roztažen na celou obrazovku - poměr stran fotografií ale zůstane zachován.
Po kliknutí na tlačítko Music vás program požádá o výběr hudebního podkladu.
Podporovány jsou jen soubory MP3 a WAV.
Ve spodní části okna jsou pak volby Import Settings. Zde si nastavíte, jaké přechody chcete mezi jednotlivými k k fotografiemi použít. Nejlepší je, pokud zvolíte poslední položku - Random. Díky tomu budou přechody stále jiné a prezentace nebude nudná. Obáváte-li se, že máte příliš mnoho fotografií, které se na výsledné DVD nevejdou, stačí, když snížíte bitrate. Ten je standardně nastaven na hodnotu 8500 kb/s. Pro diashow postačí bitrate s hodnotou 4000 a stále nebude viditelná ztráta kvality. Do volného pole pod tlačítkem HcEncoder zadejte příkaz -b 4000. Vše potvrďte stisknutím tlačítka Apply.
Pro přidání obrázků zvolte File / Import a klikněte na Change Dir. Zobrazí se stromová struktura disku. Vyberte složku, ve které máte fotografie určené k prezentaci. Kliknutím na Thumbnails se zobrazí miniaturní náhledy fotografií. Vyberte ty (pomocí klávesy Ctrl), které chcete přidat do prezentace, a klikněte na Okay. Chcete-li vidět, jak vypadá váš výtvor, zvolte Options / Preview. Pokud se vám výsledná prezentace líbí, zvolte File / Export. Aplikace vytvoří soubor MPEG, který můžete vypálit ve stylu DVD Video - tedy s veškerým komfortem. K tomu budete potřebovat buď Burning Studio 7, nebo DVD Styler.

Výroba Video DVD

Nástroj: DVDStyler

DVD authoring funguje skvěle až v Burning Studiu 7. Naštěstí je zde DVDStyler, freewarová alternativa, která nabízí velmi podrobná nastavení pro výsledné DVD Video.
Při prvním spuštění programu budete dotázáni na jazyk - zvolte češtinu. Poté se dostanete do prostředí programu, standardně je vybrána záložka Pozadí. Zde se nachází 14 přednastavených pozadí. Pokud se vám žádné nehodí, ve spodní části klikněte pravým tlačítkem myši na položku Nabídka 1 a zvolte Vlastnosti. V části Pozadí si pak můžete vybrat libovolný obrázek.
Kliknete-li úplně vlevo na položku Tlačítka, zobrazí se obrazový seznam dostupných tlačítek určených pro navigaci v DVD menu. Jejich instalace do menu je velice jednoduchá. Stačí příslušné tlačítko chytnout a přenést do obrazu. Po vložení lze s tlačítkem libovolně pohybovat a také měnit jeho velikost. Dvojitým kliknutím na tlačítko nastavíte, jaká akce se provede, pokud jej v přehrávači zvolíte. Je možné skočit buď na konkrétní soubor, nebo na příslušnou kapitolu, nebo na její část. Pokud máte více částí menu, lze tlačítky mezi nimi také přecházet. Pak už zbývá jen přidat MPEG soubory s videem. Jejich přidání je obzvláště jednoduché - stačí přenést pomocí drag & drop video z Průzkumníka do programu.
Nakonec je třeba zvolit Soubor / Vypálit DVD a práce je hotová. Pak už se jen můžete pohodlně usadit a vložit disk do přehrávače.

Dieta pro Nero

Mediální centrum, vyhledávání, SIP klient pro telefonování - sotva někdy využijete všechny tyto funkce.
Plná instalace Nera obsahuje více než 20 modulů a na pevném disku zabere přes 500 MB. To je příliš mnoho, řekl si Nizozemec Klaas Nekeman. Analyzoval setup a jednotlivé moduly a cracknul balík tak, aby z něj dostal jen ty moduly, které skutečně potřebuje. Tak vznikly dvě nové varianty Nera - Nero Lite a Nero Micro. Větší z nich, Nero Lite (cca 30 MB), obsahuje vypalovací program, Cover-Designer, Wave-Editor a analyzující programy z Toolkitu. Nero Micro (cca 20 MB) pak obsahuje jen vypalovací modul Burning ROM, včetně populární verze Express.
Ke zprovoznění budete samozřejmě potřebovat platné sériové číslo. Stažení produktu je však zdarma.
Nevýhoda: Nero pravidelně přináší nové aktualizace svých produktů. Ty však není možné aplikovat na verze Lite a Micro, vždy je třeba počkat, až Klaas vydá nové verze.
Info: http://updatepack.nl

Dokumenty ke stažení