Už nikdy prázdný akumulátor!
Nové akumulátory slibují až o 35 % vyšší výkon - a nejen pro růžové zajíčky z televizní reklamy, ale i pro fotoaparáty, videokamery a přehrávače „empétrojek".
Torsten Neumann
V tomto článku najdete:
50 akumulátorů v testu (AA i AAA)
Jak fungují současné akumulátory
Souhrnný přehled: Rady pro nákup
Každý, kdo někdy viděl televizní reklamu, má jasno: bubnujícím zajíčkům brzy dojde dech, pokud v břiše nemají ten správný zdroj proudu. Ať jsou však růžovoučtí zajíčci na obrazovce seberoztomilejší, nezapomeňte: který dobíjecí zdroj energie v digitálních fotoaparátech a MP3 přehrávačích skutečně vydrží déle než všechny ostatní, to vám neřekne reklama, nýbrž Chip - v megatestu 50 současných akumulátorů ve formátech AA i AAA.
A proč jsme se do testování pustili právě teď? Ještě v loňském roce nepřesahovala jmenovitá kapacita niklmetalhydridových akumulátorů (NiMH) ve velikosti AA 2000 mAh - a této horní hranice dosahovaly jen některé z nich. Dnes už všichni renomovaní výrobci nabízejí typy se jmenovitými hodnotami až 2700 mAh - což je o dobrých 35 % více! Rozhodli jsme se proto v naší testovací laboratoři zjistit, zda jsou tyto sliby dodržovány a jakými dalšími vymoženostmi se kandidáti mohou pochlubit. Zajímalo nás také, jestli ještě mají své oprávnění akumulátory s nižšími kapacitami a jak si vedou modely v různých cenových kategoriích. Ale jedno můžeme říci už předem: nadešel čas pro koupi nových akumulátorů!
PŘÍNOS PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Jedovaté niklkadmiové akumulátory dosloužily
Niklkadmiové akumulátory (NiCd) jsme do testování nezahrnuli, neboť ačkoli byly levné NiCd typy donedávna považovány za nepostradatelné, kontinuální dlouhodobý odběr vysokých proudů (jaké potřebují například akumulátorové vrtačky nebo motory modelů letadel) dnes už dokáže zajistit i konkurenční typ NiMH.
Pro používání mimořádně neekologických NiCd typů s jejich vysokým obsahem těžkých kovů už proto není žádný důvod, a to ani co se týká ceny: typický NiCd akumulátor s kapacitou 1000 miliampérhodin (mAh) stojí asi 30 Kč, 2400 mAh v provedení NiMH přijde zhruba na 100 Kč. Náklady vztažené na jednotku kapacity zůstávají tedy srovnatelné.
KAPACITA
Málokteré dodrží, co slibují
Vyšší kapacity a zlepšení maximálních hodnot trvalého proudového odběru dosahují výrobci u svých aktuálních produktů bez zásadních změn technologie (viz rámeček vpravo nahoře). Daří se to proto, že díky nasazení vylepšených materiálů stoupla v „zásobnících energie" efektivita chemických procesů.
Rozdíl mezi očekáváním a skutečností, který se v laboratoři projevil, je bohužel nezanedbatelný: téměř žádný akumulátor ve skutečnosti nedosáhl kapacity proklamované výrobcem. V průměru jsou naměřené výsledky zhruba o 6 % nižší než jmenovitá hodnota udaná v technických parametrech. Smutný „rekord" zde drží AA akumulátor H+H 2600. Namísto 2600 mAh jsme u něj naměřili jen 1920 mAh - tedy o 26 % méně. To například u digitálního fotoaparátu znamená na jednu akumulátorovou náplň deficit 90 snímků! Častým důvodem odchylek jsou ovšem měřicí postupy výrobců, mnohdy dosti vzdálené realitě (viz „Jak Chip testuje akumulátory", S77). V našem praxi blízkém testovacím scénáři vykázal nejsilnější 2700mAh akumulátor reálných 2640 mAh, model Conrad 2700 dokonce zvládl jen 2240 mAh. AAA akumulátory skýtají stejný obraz: Hama Digital, inzerovaný jako 1000mAh model, dodá pouhých 790 mAh. Čestnou výjimkou je Sanyo eneloop (jmenovitá kapacita 750 mAh), který při naměřených 820 mAh vytyčenou metu dokonce překonal.
SAMOVYBÍJENÍ
Výkonnostní potenciál mizí bez užitku
Další tématem, které musí uživatel vést v patrnosti, je samovybíjení. Elektrochemické procesy v akumulátoru neustále „užírají" jeho kapacitu, i když vůbec není používán - až do úplného vybití. Tento proces probíhá u všech akumulátorů nezávisle na typu, avšak rozdílným tempem. Zaznamenali jsme dva extrémy: vítěz testu Varta 2700 ztratí za deset dní ze své kapacity šest procent, a je pak tedy schopen téměř plného nasazení. Naproti tomu u Sony 2500 na 27. místě se za stejnou dobu rozplyne více než 41 % náboje.
Ostatní AA modely se umístily široce roztroušeny mezi těmito hodnotami. Podobně to vypadá v kategorii AAA: zde „šíře pásma" sahá od vysoké hodnoty 24 % u modelu od GP až po mizivé jedno procento samovybití za deset dní u prvotřídního modelu Varta Power. Podobně dobře jsou na tom Tecxus 1000 a X4 energy 950. Podstatně menší samovybíjení je ostatně důvodem, proč je mnohdy rozumnější místo akumulátorů používat obyčejné („nedobíjecí") baterie. S jednou sadou primárních článků vydrží například dálkové ovládání třeba několik let. Akumulátory by za takovou dobu „odešly" i vícekrát.
Mnozí výrobci se snaží problém samovybíjení zmírnit vyvíjením nových materiálů, které mají samovolnou ztrátu náboje snížit. To je samozřejmě výborný marketingový argument - již existující akumulátory s nízkým samovybíjením jsou provázeny slogany jako „Ready to use" a podobně. Například Sanyo: akumulátory „eneloop" mají podle vyjádření firmy ještě po roce držet 85 % náboje. Úplná pravda to však nejspíš nebude: se svým sedmiprocentním samovybíjením během deseti dnů sice Sanyo leží zřetelně pod průměrem, jeden rok skladovatelnosti je ale údaj očividně příliš optimistický.
Panasonic, Compit a další nabízejí podobné typy - se srovnatelnými výsledky. U akumulátorů formátu AAA to však dopadá celkem dobře, jak přesvědčivě dokazují zmíněné modely firem Varta, Tecxus a X4.
Závěry z testu
Nejlepší akumulátory pocházejí v obou testovaných kategoriích od firmy Varta - pochvalme tradičního a renomovaného německého výrobce. S plně nabitými AA akumulátory typu „Varta 2700" nebo AAA modely „Varta PowerAkku" poběží vaše mobilní přístroje nejdéle. Za nimi se v testu umístily další produkty s takovým rozptylem, že se před koupí bezesporu vyplatí nahlédnout do naší tabulky (str.76).
Jak fungují současné akumulátory
Každý NiMH akumulátor obsahuje v principu galvanický článek, který transformuje chemickou energii na elektrickou. Jeho stavbu ukazuje obrázek: uvnitř pouzdra je svinuta fólie tvořená třemi vrstvami, z nichž vnější funguje jako katoda, vnitřní jako anoda. Mezi nimi umístěný separátor obě elektrody odděluje a obsahuje rozpuštěný elektrolyt. Je-li k článku připojen spotřebič, chemickými procesy v soustavě elektrod a elektrolytu vzniká elektrický proud, který je vyveden na vnější kontakty akumulátoru.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Akumulátory AA a AAA
Rady pro nákup
*Dostatečná kapacita
Nejste-li si při koupi akumulátoru jisti, sáhněte po nejvyšší kapacitě. To znamená v současnosti 2700 mAh u formátu AA a 1000 mAh v případě mikroakumulátorů AAA. Pokud je však kladen důraz na co nejnižší cenu, měli byste zvolit náš cenový tip.
*Správná nabíječka
Většinu akumulátorů lze dobíjet přímo v přístroji, přesto má dobrá externí nabíječka smysl. Vhodné jsou inteligentní rychlonabíječky s automatickým vypnutím. Naše doporučení: Conrad UFC s LCD (cca 1200 Kč).
Vítěz testu ve formátu AA
Varta 2700
Vavřín vítězství přinesla výrobku firmy Varta vysoká kapacita a nejmenší samovybíjení.
Cena vč. DPH: 110 Kč
Vítěz testu ve formátu AAA
Varta Power Accu 1000
Varta vyhrála i v kategorii mikroakumulátorů. Zde je však cena poměrně vysoká.
Cena vč. DPH: 110 Kč
Cenový tip ve formátu AA
ComP4 2000 mAh
Náš cenový tip přijde na pouhých 55 Kč. To už se leckdo smíří i s nižší kapacitou.
Cena vč. DPH: 55 Kč
Cenový tip ve formátu AAA
X4Energy 950
Téměř nejlevnější energii na cestách dodá X4. Jmenovitá kapacita je ovšem o něco nižší než u Varty.
Cena vč. DPH: 70 Kč
JAK CHIP TESTUJE AKUMULÁTORY
Testovaným akumulátorům se „díváme na zoubek" pomocí profesionálního diagnostického přístroje Cadex C7200. Před zahájením měření každý akumulátor vždy pětkrát vybijeme a znovu nabijeme, abychom jeho výkon optimalizovali.
Měření kapacity blízké praxi: Počty mAh uvedené na akumulátorech sugerují jejich srovnatelnost, která ale selhává. Výrobci totiž měří své produkty při proměnných vybíjecích proudech. Rozhodující však je, kolik energie akumulátor dodá při vybíjení konstantním proudem - vždyť třeba váš „digiťák" také spotřebovává stále stejně. Proto při měření kapacity jdeme jinou cestou než výrobci: vybíjecí proud volíme nezávisle na kapacitě konkrétního akumulátoru, a to tak, aby odpovídal praktickým podmínkám. U typů AA používáme 400 mA, u malých formátů AAA 200 mA. Tak můžeme jednotlivé produkty porovnat objektivněji.
Samovybíjení: Tento jev, vyvolávaný chemickými procesy, prokazujeme pomocí dvou srovnávacích měření: ihned po změření kapacity každý akumulátor znovu nabijeme. Pak jej při pokojové teplotě (22 °C) v klidu uložíme na 10 dnů. Po uplynutí této doby změříme, kolik procent kapacity ubylo. Hodnoty pod 10 % jsou u námi testovaných NiMH akumulátorů velmi dobré, více než 20 % je však už ztráta příliš velká. Od takových výrobků proto ruce pryč!
- Testy a recenze - Už nikdy prázdný akumulátor! (735.01 kB) - Staženo 1316x