TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows 2000, XP, Vista
Bezpečné odebrání USB paměti
Ačkoliv Windows většinou správně rozpoznají externí média připojená přes rozhraní USB nebo Firewire, ne vždy pak v oznamovací oblasti hlavního panelu zobrazí také ikonu pro bezpečné odebrání hardwaru. Abyste zabránili ztrátě dat, chcete mít možnost externí jednotku před jejím odebráním odhlásit v každém případě.
TIP: V nabídce Start zvolte Spustit a pak zadejte příkaz
- rundll32.exe•shell32.dll,Control_ RunDLL•hotplug.dll
Tím otevřete potřebný dialog. V něm příslušný výměnný datový nosič označte, klikněte na Ukončit a v dalším okně potvrďte OK. Teď můžete médium bezpečně odebrat. Pro rychlý přístup k dialogu si příkaz můžete uložit na plochu ve formě dávkového souboru. Otevřete proto Poznámkový blok a příkaz zkopírujte do prvního řádku. Tento textový soubor pak uložte například pod názvem „odebrat hw.bat". Ke spuštění popsaného dialogu poté postačí dvojité kliknutí na tento soubor.
Upozornění: U některých konfigurací výměnného média není odhlašování nutné - například v případech, kdy pro něj Windows nepoužívají zápisovou cache a všechny zápisové požadavky jsou ukončeny. Zjistit tento stav by však trvalo déle než odhlásit výměnný nosič obvyklým způsobem.
2 Windows 2000, XP, Vista
Jednodušší hledání příčin chyb na internetu
Typické chování mnohých uživatelů v případě chybových hlášení je velmi prosté: zadat text zprávy do vyhledávače - často totiž problém už dříve vyřešili jiní uživatelé. Bohužel však není možné text zprávy jednoduše označit a zkopírovat.
TIP: Přesto si pracné přepisování zprávy můžete ušetřit: kliknutím na chybovou zprávu aktivujte její okno a pak jednoduše stiskněte Ctrl+C. Windows pak i bez předběžného označování text zprávy včetně nadpisu okna a popisků tlačítek zkopírují do schránky. Pak stačí vložit její obsah do textového editoru, označit relevantní text a překopírovat jej do vyhledávacího pole.
3 Windows 2000, XP, Vista
Zmírnění nebezpečí pharmingových útoků
Ještě neutichly vlny phishingu, a už na uživatele on-line bankovnictví útočí další gek nerace kriminálních machinací: pharming. Jde o nový způsob, jak nalákat internetové surfaře na podvržené bankovní stránky.
TIP: Pojmem „pharming" se označuje přesměrování požadavků na URL v prohlížeči na jinou webovou stránku, při němž podvodníci zmanipulují převod IP adresy doménovým serverem (DNS). Cíl je obvyklý: uživatele nepozorovaně odvést od bankovních nabídek na falešnou webovou stránku a na ní od něj získávat citlivé informace. Za tím účelem se často do počítače uživatele nasazují viry a trojské koně, které tam lokálně změní soubor „hosts". Fatální je přitom skutečnost, že volaná adresa se v prohlížeči nezmění, takže uživatel prakticky nemá šanci takový útok poznat. I když nepoužíváte žádnou bezpečnostní soupravu anebo jí nevěříte stoprocentně, můžete tento druh napadení přesto odhalit kontrolou souboru „hosts".
Čas od času překontrolujte obsah tohoto souboru následujícím způsobem: v Průzkumníku přejděte do složky C:\Windows\ system32\drivers\etc a uvedený soubor otevřete v textovém editoru.
Standardně obsahuje kromě úvodních komentářů jenom řádek
- 127.0.0.1•localhost
Pokud by v něm byly další řádky, které jste tam vy sami ani správce systému nevložili kvůli konfiguraci sítě LAN, odstraňte je a změněný soubor uložte.
Ochrana „hosts" proti přepsání: Pak v Průzkumníku na „hosts" klikněte pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Vlastnosti. Na záložce Obecné zaškrtněte atribut Jen pro čtení a změnu potvrďte prostřednictvím Použít a OK. Tímto opatřením ztížíte záškodnickému programu jeho úlohu. Aby teď totiž trojský kůň tuto překážku překonal, musí si nejdříve zjednat oprávnění správce.
Sledování velikosti „hosts": Svou ochranu můžete dále zdokonalit použitím skriptu, který sleduje velikost souboru „hosts" a v případě změny vydá varování. Do Poznámkového bloku proto zapište následující příkazy:
- Set•objFSO=CreateObject („Scripting. FileSystemObject")
- Set•objFile=objFso. GetFile („C:\Windows\system32\drivers\ etc\hosts")
- If•objFile. Size<>851then
- WScript.Echo „Velikostsouboru ‚hosts‡sezmenila: „&objFile. Size&"bajtu."
- end•if
Cestu k souboru „hosts" v druhém příkazu případně upravte podle konkrétního operačního systému. V Průzkumníku nebo při prvním vyvolání skriptu zjistěte aktuální velikost souboru „hosts" a touto hodnotou nahraďte ve skriptu vzorový údaj 851. Nakonec skript uložte do složky Windows, například pod názvem „velikost_hosts.vbs".
Nyní ještě můžete zástupce skriptu vložit do složky „Po spuštění" nebo spouštění skriptu zautomatizovat pomocí plánovače úloh. Jestliže v souboru „hosts" nedojde k žádné změně, existenci skriptu vůbec nezpozorujete. Pokud se však změní velikost souboru, obdržíte varovnou zprávu - pak je čas na důkladnou kontrolu antivirovým programem.
4 Windows Vista
Vlastní nastavení automatického přehrávání
Po vložení CD či DVD nebo připojení digitálního fotoaparátu nabízí operační systém různé akce. Například obsah DVD tak můžete zobrazit v Průzkumníku nebo můžete přehrát film prostřednictvím aplikace Windows Media Center či v Media Playeru. Vy byste chtěli, aby Vista na různé typy médií reagovala pokaždé stejně.
TIP: Typu média můžete požadovanou akci natrvalo přiřadit takto: aktivujte Start / Ovládací panely, klikněte na Hardware a zvuk a potom na Přehrát automaticky. V klasickém zobrazení Ovládacích panelů se k témuž oknu dostanete přímo dvojitým kliknutím na Přehrát automaticky. V následném dialogu si pak můžete chování funkce „Automatické přehrávání" nakonfigurovat podle vlastních potřeb.
Operační systém vám zde vypíše, jak při rozpoznání různých typů souborů nebo přístrojů reaguje. V oddílu Média najdete řadu položek, například Zvukový disk CD, Rozšířený zvukový disk CD, Film na disku DVD, Software a hry, Obrázky, Videosoubory, Zvukové soubory, Prázdné disky DVD, Smíšený obsah, Film na disku Blu-Ray . V oddílu Zařízení uvádějí Windows navíc například digitální fotoaparát.
Vedle jednotlivých položek je vždy zobrazeno „rozevírací" pole, které ukazuje, jak Windows momentálně na příslušný typ média či přístroje reagují. Aby byla pro určitý typ média vyvolána vždy stejná akce, vyberte v rozevíracím poli odpovídající položku. Chcete-li například, aby při založení zvukového CD Windows přehrála skladby v Media Playeru, zvolte Přehrát zvukový disk CD pomocí Windows Media Player. V případě, že některému typu nechcete přiřadit žádnou jednoznačnou akci, zvolte Vždy zobrazit dotaz - pak se při rozpoznání tohoto média vždy otevře známý výběrový dialog. Provedené změny nakonec potvrďte kliknutím na Uložit.
5 Windows 2000, XP
Nastavení standardních hodnot parametrů
Správce úloh Správce úloh disponuje mnoha volbami - některé jsou však už změněny. Teď byste potřebovali co nejsnadněji uvést nástroj do standardního stavu.
TIP: Speciální volbu na to program nenabízí - pomůže však malý trik. Aktivujte Start / Spustit, zadejte „taskmgr", ale před stiskem klávesy Enter ještě podržte stisknuté klávesy Ctrl+Alt+Shift. Windows pak všechna nastavení pro volby, zobrazení a sloupce dat uvedou na standardní hodnoty.
6 Office 2000, XP, 2003, 2007
Správa dokumentů Office 2007 ve starších verzích
Soubory v nových formátech sady Office se ve starších verzích nedají jen tak otevírat. Těžko však někoho přimějete k tomu, aby si pořídil novou sadu Office jenom proto, aby byl „kompatibilní směrem dopředu".
TIP: Ve skutečnosti si nic kupovat nemusíte. Microsoft totiž speciálně pro tyto účely vydal tzv. Compatibility Pack, který si můžete stáhnout z jeho „Centra stažení softwaru". Hledejte soubor s názvem „FileFormatConverters.exe". Před instalací nástroje nejprve zkontrolujte, zda je sada Office XP nebo 2003, pro kterou je nástroj určen, aktuální a zda jsou nainstalovány všechny důležité aktualizace. Spusťte Windows Update, v Internet Exploreru přejděte na stránku http://update.microsoft.com/windowsupdate/v6/default.aspx?ln=cs a nainstalujte dostupné aktualizace. Poté spusťte soubor „FileFormatConverters. exe" a dokončete instalaci.
Balíček nepřidá do nabídky Start žádnou novou položku, o jeho nainstalování se však můžete přesvědčit v Ovládacích panelech v nabídce „Přidat nebo odebrat programy". Po restartu se v programech sady Office v dialogových oknech k souborům objeví nové formáty. Navíc teď můžete ukládat dokumenty v nových formátech i ve starší verzi Office. Například ve Wordu zvolte příkaz Soubor / Uložit jako a z roletové nabídky „Typ souboru" vyberte Dokument Word 2007 s podporou maker.
Vysvětlení: Office 2007 používá k ukládání dokumentů nový formát XML, který starší verze nepodporují. V případě Wordu 2007 to poznáte například podle rozšířené koncovky souborů DOCX nebo DOCM.
7 iTunes
Správa a poslouchání hudby bez ochrany proti kopírován
S iTunes Plus je už pár týdnů možné nakupovat hudbu od umělců, kteří mají smlouvu s vydavatelstvím EMI, ve vyšší kvalitě i bez DRM. Zajímá vás, jak tuto nabídku využít a aktualizovat vaši sbírku?
TIP: Podmínkou je iTunes ve verzi alespoň 7.2. Tu si můžete stáhnout ze stránek www.apple.com/itunes/download a nainstalovat přes předchozí verzi iTunes.
Abyste mohli začít novou funkci iTunes Plus používat, musíte ji ještě aktivovat na svém účtu. Přejděte na Store, klikněte na Your account a přihlaste se. Poté klikněte na tlačítko Manage iTune Plus. V následujícím dialogovém okně musí být zaškrtnuta položka „Always show me iTunes Plus music and music videos when available". Nastavení potvrďte kliknutím na Save changes a zavřete dialogové okno kliknutím na Done.
Všechny skladby nabízené v iTunes Plus si můžete koupit za vyšší cenu 1,29 eura. Důležité upozornění: I tyto soubory jsou chráněny licencí a navíc ještě obsahují informaci o datu zakoupení a vašem účtu iTunes.
Pokud byste si chtěli nějakou skladbu nabízenou v iTunes Plus stáhnout v levnější verzi chráněné DRM, musíte nejprve zrušit možnost iTunes Plus na svém účtu. Toto nastavení můžete libovolně střídat.
Aktualizace stažené hudby: Stažené skladby s ochranou DRM můžete pohodlně aktualizovat na verzi Plus (pokud existuje). Otevřete úvodní stránku Stores a vpravo v části „With just one click" klikněte na iTunes Plus. V následujícím dialogovém okně klikněte u „My Library update" na More Details. Zobrazí se seznam všech skladeb, které je možné aktualizovat, a celková cena. Pokud chcete skutečně aktualizovat všechny skladby, klikněte na Buy. Momentálně neexistuje možnost aktualizovat skladby po jedné. Podle informací Applu zatím nebylo rozhodnuto, kdy a zda vůbec bude taková aktualizace možná.
8 Office 2007
Rychlejší přístup k často používaným funkcím
Po instalaci začne hledání. Na „pruhu ikon" tohoto nového kancelářského balíku totiž nejsou dobře známé a pravidelně používané funkce, jako třeba „Počet slov", tam, kde bývaly dříve..
TIP: Rozšiřte si panel nástrojů pro rychlý přístup o příkazy, které používáte nejčastěji. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a otevřete položku Přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup... Objeví se dialogové okno „Možnosti aplikace Word". V levé části se automaticky vybere položka „Přizpůsobit".
V pravém okně jsou dva seznamy. Ten levý obsahuje všechny možné příkazy, v tom pravém jsou příkazy, které se momentálně zobrazují na panelu nástrojů. Pomocí roletové nabídky nad levou částí můžete výběr příkazů omezit. Word nabízí v okně standardně ty nejčastěji používané příkazy. Místo toho zvolte Všechny příkazy. V seznamu pak vyhledejte příkaz, který chcete přidat do panelu nástrojů pro rychlý přístup. Označte ho a kliknutím myší na tlačítko Přidat ho přesuňte do pravého seznamu.
Tímto způsobem vyberte všechny potřebné příkazy. Výběr nakonec potvrďte kliknutím na OK. Pokud budete někdy chtít některý z příkazů zase odebrat, označte ho v pravém seznamu a klikněte na tlačítko Odebrat. Stejně se dá panel nástrojů pro rychlý přístup upravit v Excelu, Accessu a PowerPointu.
9 Photoshop
Jednoduchá záchrana bledých snímků
Polední slunce je nemilosrdné a způsobuje, že barevné motivy jsou vybledlé, k snímky působí matně a mají často velmi tvrdý kontrast.
TIP: Posuňte ručičky hodin pomocí Photoshopu o pár hodin dopředu a dodatečně zvýrazněte barvy. Potřebný nástroj najdete v nabídce Obraz / Přizpůsobení / Odstín a sytost. Místo celkového zvýšení sytosti však vybírejte v dialogovém okně jednotlivé barevné rozsahy, které mají na snímku dominovat. V našem příkladě jsou to odstíny zelené a modré. Z roletové nabídky „Upravit" vyberte např. Zelené a pipetou klikněte do odpovídající části obrázku. Přidáním „sytosti" pak zesílíte cíleně jenom tuto barvu.
10 Windows 2000, XP
Ukládání formátu stránek v Poznámkovém bloku
Pro tištění krátkých textů nebo seznamů používáte Poznámkový blok. Proto nastavíte vhodný formát, změníte okraje, záhlaví a zápatí. Při každém spuštění editoru však musíte tato nastavení opět měnit do požadovaného formátu. Optimální by tedy byla „trvalá konfigurace".
TIP: Dva dodatečné zápisy v registru způsobí, že si Poznámkový blok již jednou zvolené nastavení pamatuje. Pro úpravu registru otevřete v menu Start položku „Spustit", zadejte příkaz „regedit" a potvrďte kliknutím na tlačítko OK. V nyní otevřeném editoru registrů se posuňte ke klíči „HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad".
V pravé části okna vyzkoušejte, zda již existuje hodnota „fSavePageSettings". Pokud ne, vytvořte ji pomocí příkazu Úpravy / Nový / Hodnota DWORD. Poté ještě nastavte hodnotu záznamu na „1" a potvrďte kliknutím na OK. Stejné kroky opakujte pro DWORD hodnotu „fSaveWindowPositions". Poté zavřete registry a počítač znovu spusťte.
Odteď již budou v Poznámkovém bloku trvale platit vámi nastavené okraje, záhlaví a zápatí. Windows nyní ukládají tuto konfiguraci do dodatečných hodnot v témže klíči registru. Pouze odlišné nastavení velikosti papíru a orientaci stránky budete nadále muset nastavovat ručně.
11 Word 2000, XP, 2003
Nastavení dělení slov pro jednotlivé odstavce
V rozsáhlém dokumentu používáte funkci pro automatické dělení slov. Ve shrnutí na konci textu chcete dělení slov zrušit. Ruční oprava rozdělených slov vám však připadá moc náročná, a navíc hrozí nebezpečí chyby.
TIP: Pomocí příslušného nastavení provádí Word dělení slov automaticky. Z tohoto nastavení můžete ale jednotlivé odstavce vyjmout. Nejprve je třeba funkci aktivovat. Zkontrolujte nastavení v nabídce Nástroje / Jazyk / Dělení slov. V dialogovém okně musí být zaškrtnuta možnost „Automatické dělení slov". Teď tuto funkci u vybraných odstavců zrušte. Umístěte kurzor do příslušného odstavce nebo označte všechny odstavce, u nichž chcete dělení slov zrušit. V nabídce Formát klikněte na Odstavec a přejděte na záložku „Tok textu". Zaškrtněte možnost „Bez dělení slov" a nastavení potvrďte kliknutím na OK.
12 Outlook XP, 20
Zrušení automatické změny řádkování
Outlook odstraňuje při zobrazování e-mailových zpráv zbytečné zalomení řádků. U přeposílaných zpráv a odpovědí to však může zhoršit čitelnost textu. Proto chcete, aby se zprávy zobrazovaly tak, jak je odesílatel napsal.
TIP: PV nabídce Nástroje vyberte položku Možnosti. Na záložce Předvolby klikněte na tlačítko Možnosti el. pošty... a v následujícím dialogovém okně zrušte zaškrtnutí u položky Odebrat nadbytečné konce řádků u zpráv ve formátu prostého textu. Zavřete dialogová okna kliknutím na OK. Odteď bude Outlook znovu zachovávat listovní tajemství.
13 Windows 2000, XP, Vista
Jak ochránit oblíbenou stránku před zvědavými zraky
Jste pravidelnými návštěvníky určité internetové stránky a chcete si její adresu uložit tak, aby sice byla chráněna před zraky nepovolaných, ale přesto se dala rychle zadat. Složka Oblíbené pro tento účel není zrovna nejvhodnější.
TIP: Vytvořte v registru zkratku, přes kterou budete adresu zadávat. Nejprve spusťte Editor registru. Ve Vistě musíte být přihlášeni jako uživatelé s administrátorskými oprávněními, jinak vám operační systém neumožní vytvořit novou hodnotu. Řízení uživatelských účtů (UAC) navíc ještě vyžaduje potvrzení postupu kliknutím na „Pokračovat".
Nyní přejděte ve stromové struktuře na levé straně okna na klíč „HKEY_LOCAL_ MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\AboutURLs". Pravým tlačítkem myši klikněte kamkoli do volného místa v pravém okně a z kontextové nabídky zvolte Nový / Řetězcová hodnota. Místo názvu přiděleného Windows zadejte libovolný název, který se hodí k adrese vaší internetové stránky a který si hlavně budete pamatovat. Tento název totiž budete později zadávat také v Internet Exploreru. Teď dvojitě klikněte na novou hodnotu a v dialogovém okně „Upravit řetězec" zadejte do pole „Údaj hodnoty" požadovanou adresu internetové stránky. Nastavení potvrďte kliknutím na OK. Například pokud chcete rychle přistupovat na web Chipu, zadejte jako název například „chip" a jako „údaj hodnoty" http://www.chip.cz/.
Přes nabídku Soubor / Konec zavřete Editor registru a spusťte Internet Explorer. K otevření vaší oblíbené internetové stránky teď budete do řádku s adresou zadávat parametr „about:" následovaný názvem příslušného klíče a stisknutím klávesy [Enter]. V našem příkladu by to tedy bylo „about: chip". Po stisknutí klávesy (Enter) by prohlížeč načetl stránku http://www.chip.cz.
Upozornění: Tímto způsobem můžete do klíče „HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\AboutURLs" uložit libovolný počet internetových adres. Zvědaví uživatelé se k nim dostanou, jedině když použijí Editor registru a budou po nich cíleně pátrat. Jakmile prohlížeč stránku načte, zobrazí se v řádku s adresou její normální adresa.
Praktické na tom je, že u adres zadávaných jako „about:" mlčí i automatické dokončování, které vám jinak při zadávání internetové adresy nabízí možné cíle z dosud navštívených stránek.
14 Internet Explorer 7
Bezpečné odebrání USB paměti
Dokonce i v nejnovější verzi umožňuje tento prohlížeč jenom dva současné přenosy dat. Pokud tedy stahujete z internetu víc souborů, vadí vám, že musíte čekat, než se některý stáhne, abyste mohli spustit stahování dalšího.
TIP: Brzdu stahování uvolníte změnou dvou hodnot v registru. Nejprve spusťte Editor registru a přejděte na klíč „HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Internet Settings". V pravé části okna vyhledejte hodnotu DWORD s názvem „MaxConnectionsPer1_0Server". Pokud tam není, vytvořte ji přes nabídku Úpravy / Nový / Hodnota DWORD. Pak na ni dvojitě klikněte a jako údaj hodnoty zadejte požadovaný maximální počet souběžně stahovaných souborů, např. „8". Změnu potvrďte kliknutím na OK. Stejným způsobem zkontrolujte v tomto klíči ještě nastavení hodnoty DWORD s názvem „MaxConnectionsPerServer" a v případě potřeby zadejte požadovanou vyšší hodnotu. Nakonec zavřete Editor registru a restartujte prohlížeč.
Upozornění: Je potřeba upravit obě hodnoty, protože počet současných připojení je omezen pro protokoly HTTP1.0 a HTTP1.1 zvlášť. Rychlost stahování se tím sice nezvýší, ale zato budete moci spouštět víc úloh najednou.
15 Google Maps
Měření délky tras na internetu
Než vyrazíte na túru, projížďku na kole nebo si zaběhat, chtěli byste pokud možno přesně vědět, jaká vzdálenost vás čeká. Hledáte proto nějaké řešení, při kterém byste si nemuseli kupovat žádné přesné mapy a provádět nějaká složitá měření.
TIP: Využijte Google Maps, které nabízí potřebné mapy a satelitní snímky. Vzdálenosti se dají určovat vzdušnou čarou. Protože budete muset sčítat délku jednotlivých dílčích úseků trasy, doporučujeme použít on-line nástroj „Gmaps Pedometer", který vám s tím pomůže. Najdete ho na internetové stránce www.gmap-pedometer.com.
Nejprve se přeneste na mapě do cílové oblasti. K tomu stačí zadat název nejbližšího většího města. Pozor, používejte anglické názvy, takže třeba místo „Praha" zadejte „Prague". Pak klikněte na Go a nastavte požadovaný stupeň přiblížení. Podržte stisknuté levé tlačítko myši a posuňte viditelný výřez mapy podle potřeby. Případně můžete kliknout na Hybrid, aby se data zobrazovala společně se satelitními snímky. V levé části dialogového okna označte možnost „metric", pokud chcete údaje v kilometrech místo v mílích.
Nyní zadejte na mapě trasu. Nejprve klikněte na Start recording a poté dvojitě klikněte na výchozí bod. Postupně definujte dvojitým kliknutím všechny další body trasy. Čím víc bodů nastavíte, tím přesnější bude vypočítaná vzdálenost. Nezapomeňte proto dělat značky na každé odbočce a v zatáčkách raději použijte víc bodů. Nástroj pak vypočítá vzdálenost vzdušnou čarou mezi dvěma dílčími body a sečte všechny úseky. Pomocí tlačítka „Undo last point" můžete vymazat špatně zadané body.
Jakmile zadáte správně celou trasu, uložte si ji kliknutím na tlačítko Save. Poznamenejte si zobrazený odkaz na tuto trasu nebo ho jednoduše přetáhněte na plochu. Budete ho pak moci kdykoli znovu otevřít nebo třeba poslat kamarádům.
Domácí verze: Podobné měření lze provést i na většině domácích mapových serverů (mapy.seznam.cz, mapy.atlas.cz...). Výhodou jsou zde lepší mapové podklady, nevýhodou pouze základní měření bez možnosti ukládání nebo další manipulace s měřenou trasou...
16 Opera 9
Vlastní nastavení funkce Rychlý přístup
Po otevření nového prázdného listu nabídne funkce Rychlý přístup devět velkých tlačítek pro přístup na devět internetových stránek vyhledávačů, např. Yahoo. Vy ale dáváte přednost Googlu a navíc byste chtěli ještě upravit zobrazovaný náhled jednotlivých stránek.
TIP: Funkci Rychlý přístup sice můžete rychle obsadit často navštěvovanými internetovými stránkami, ale nastavení této jinak praktické funkce je poněkud těžkopádné a navíc ukryté hluboko v útrobách prohlížeče. Ke změně vyhledávače vyberte z nabídky Nástroje položku Nastavení a přejděte na záložku Vyhledávání. Ve Správci webových vyhledávačů vyhledejte požadovaný vyhledávač, v našem případě tedy „Google", klikněte na tlačítko Editovat a v následném dialogovém okně na Podrobnosti. Zaškrtněte možnost „Použít jako vyhledávač pro Rychlý přístup" a otevřená dialogová okna ještě potvrďte kliknutím na OK.
Do volných polí pro rychlou volbu můžete odkazy na oblíbené internetové stránky ukládat například přetáhnutím - metodou uchop a pusť. Příkazem „Načítat v intervalu" v kontextové nabídce a nastavením intervalu zajistíte, že se bude v náhledu zobrazovat vždy aktuální obsah. Některé stránky neumožňují kvůli použití metody AJAX žádný rozumný náhled. To platí například pro Google Reader. V takových případech umí prohlížeč nahradit náhled zvoleným logem.
Nejprve je třeba zakázat prohlížeči, aby náhled později automaticky aktualizoval. Pravým tlačítkem myši proto klikněte na příslušné pole a v nabídce „Načítat v intervalu" zkontrolujte, zda není označena možnost „Zapnout". Pak zavřete prohlížeč a spusťte Průzkumníka Windows. Do řádku pro adresu zadejte „%AppData%" a stiskněte klávesu [Enter]. Dostanete se přímo do složky s daty aplikací ve vašem profilu. Přejděte do složky „Opera\Opera9\profile\thumbnails", kde najdete soubory ve formátu PNG s automaticky přidělenými krkolomnými názvy pro zobrazení ve funkci Rychlý přístup. Zobrazte si náhledy v Průzkumníku nebo postupně otvírejte jednotlivé obrázky, abyste našli obrázek, který chcete vyměnit. Pak vyhledejte vhodný náhradní obrázek, který obsahuje například větší logo dané internetové stránky. Použité obrázky mají velikost 256 × 192 pixelů, ale můžete klidně použít i obrázky s jinými rozměry. Opera jejich zobrazení automaticky přizpůsobí.
Převeďte obrázek do formátu PNG a uložte ho pod odpovídajícím krkolomným názvem. Převod umožňují všechny běžné grafické programy a tento formát podporuje i Microsoft Photo Editor. Nové obrázky použije Opera po dalším restartu.
17 Mobilní telefony
Zálohování kontaktů z telefonů Nokia
Kontakty jsou často to nejcennější, co ve svém telefonu uchováváme. Jejich případná ztráta, například v důsledku závažné poruchy zařízení či jeho zcizení, může mít v některých případech nedozírné následky. Pojďme si tedy ukázat, jak celý adresář jednoduše zálohovat.
TIP: Přenos a zálohu kontaktů lze provést hned několika způsoby. Nejelegantnějším řešením je použití programu Nokia PC Suite, který si můžete zdarma stáhnout na adrese www.nokia.cz/support/pcsuite.
Po dokončení instalace sady Nokia PC Suite systém otevře průvodce připojením, který vás provede konfigurací typů spojení, které chcete používat. Telefon můžete k počítači připojit pomocí Bluetooth, infračerveného portu, USB nebo sériového kabelu.
Po spárování telefonu s počítačem klikněte v hlavní nabídce programu Nokia PC Suite na ikonu Kontakty. V nově otevřeném průzkumníku můžete požadované kontakty z paměti telefonu i SIM karty snadno exportovat, a to jejich označením, zkopírováním a následným vložením do libovolné složky.
Tímto způsobem dojde k exportu jednotlivých kontaktů do souborů s příponou VCF, což je univerzální standard, kterému rozumí každý správce kontaktů. Exportovaný soubor obsahuje všechny položky kontaktu a u novějších modelů také fotografii.
Další možností zálohování kontaktů je synchronizace telefonního adresáře s aplikací Microsoft Outlook. V nastavení synchronizace Nokia PC Suite povolte synchronizaci položek kontaktů, v pokročilém nastavení můžete upřesnit, kterým směrem synchronizace proběhne. Pro účel zálohy kontaktů z telefonu postačí nastavení jednosměrné synchronizace, tedy volba data z mobilního telefonu do aplikace Microsoft Outlook. Předejdete tak nechtěným zásahům do kontaktů ve svém telefonu.
Toto řešení zálohy kontaktů však trpí jedním nedostatkem. Vzhledem k odlišnému uspořádání dat v mobilní telefonu Nokia a v aplikaci Microsoft Outlook dojde většinou k obrácení jména a příjmení a k vypuštění některých údajů kontaktu.
Pro možnost obnovení vždy co možná nejaktuálnějších údajů je dobré nezapomínat na pravidelné zálohování vašeho adresáře.
18 Instant Messaging
Obrana před spamem pro Windows Live Messenger
Používáte Windows Live Messenger, ale obtěžují vás nevyžádané zprávy zasílané neznámými uživateli?
TIP: Uživatelé, kteří znají vaši adresu, vám standardně mohou odesílat zprávy i v případě, že nejsou uvedeni ve vašem seznamu kontaktů ani v seznamu povolených kontaktů. Této situaci můžete zabránit změnou nastavení ochrany osobních údajů.
Chcete-li zablokovat zprávy od všech uživatelů, kteří nejsou uvedeni ve vašem seznamu kontaktů ani v seznamu povolených kontaktů, postupujte následujícím způsobem.
V hlavním okně klienta klikněte v nabídce Nástroje na příkaz Možnosti. V následujícím okně klikněte na kartu Ochrana osobních údajů. Zde v části Seznam povolených označte položku Všichni ostatní a klikněte na tlačítko Blokovat.
Položka Všichni ostatní se přesune do seznamu blokovaných kontaktů. Následkem toho si vás každý uživatel, který vám bude chtít odeslat zprávy, bude muset nejdříve přidat do seznamu kontaktů.
19 Sítě
Obnovení Hamachi účtu
Chystáte se přeinstalovat operační systém, ale rádi byste si předem zálohovali svůj Hamachi účet?
TIP: Pro kompletní zálohu svého účtu zahrnující seznam sítí i veškerá nastavení spusťte aplikaci Hamachi. V nabídce Nastavit Hamachi vyberte položku Nastavení. V následujícím okně klikněte na ikonu Systém a v části Správa programu klikněte na tlačítko Otevřít složku s konfigurací.
V nově otevřeném průzkumníku označte a zkopírujte celý obsah složky. Tyto zálohované soubory stačí po opětovném nainstalování programu nakopírovat zpět do systémové složky Hamachi (standardně C:\Documents and Settings\"Váš účet"\ Data aplikací\Hamachi).
20 Internetová telefonie
Jak na konferenční hovory ve Skypu
Mezi funkce oblíbeného klienta Skype patří také efektivní nástroj pro uskutečňování konferenčních hovorů, díky kterému můžete mluvit s více lidmi současně.
TIP: Klient Skype umožňuje sestavit vzájemné volání ve skupině až devíti účastníků. I zde samozřejmě platí, že volání uvnitř sítě Skype (z počítače na počítač) je zcela zdarma. V případě, že používáte placenou službu SkypeOut, můžete konferenční hovor navíc uskutečnit s lidmi používajícími mobilní telefony nebo pevnou linku.
Pro založení konferenčního hovoru klikněte v hlavním okně klienta na nabídku Hovor a vyberte položku Zahájit konferenční hovor. V nově otevřeném okně zvolte pomocí tlačítka Přidat požadované účastníky konferenčního hovoru. Pro zahájení hovoru klikněte na tlačítko Start.
Pro přidání dalších účastníků během hovoru stačí v záložce Konference kliknout na tlačítko Přidat a následně vybrat kontakty pro přizvání do stávající konference.
21 Sítě
Zesílení Wi-Fi signálu pomocí aktivní retranslace
Na střeše máte umístěnu panelovou Wi-Fi anténu, kterou jste si k počítači připojili pomocí PCI karty s možností připojení externí antény přes RSMA konektor. Nový notebook ovšem konektor pro externí anténu nemá a integrovaná anténa nemá dostatečný zisk, takže spojení vypadává.
TIP: Pokud chcete provozovat internet na obou zařízeních zároveň, bude nejelegantnějším řešením tzv. aktivní retranslace (opětovný přenos) signálu. Jak už název napovídá, jedná se o řešení, které využívá na retranslačním bodě další aktivní prvek. Konkrétně jde o access point (AP) s funkcí Repeater. Tento AP disponuje konektory na dvě antény - jednu přijímací a druhou vysílací. Místo malé dodávané přijímací antény zapojte vývod z panelové antény a v nastavení aktivujte režim Repeater. Toto řešení je velmi efektivní, nicméně AP zabírá místo a vyžaduje vlastní napájení přes adaptér.
22 Internetová telefonie
Minimum pro VoIP
Zajímáte se o VoIP telefonii jako o levnou alternativu ke klasickému volání. Nejste si však jisti, zda bude VoIP na vašem typu připojení fungovat. Pro přístup k internetu používáte mobilní telefon s GPRS, což vám ale plně dostačuje.
TIP: Připojení pomocí GPRS patří jak z hlediska rychlosti, tak i z hlediska propustnosti spíše do minulosti. A pokud existuje služba, pro kterou se GPRS opravdu nehodí, pak je to internetová telefonie. Poslední výhodou GPRS tak zůstává vysoké procento pokrytí populace, a tudíž možnost realizovat datové přenosy téměř kdekoliv.
Pokud tedy z výše uvedených důvodů budete na použití GPRS dále trvat, nebudete moci na tuto službu ani pomyslet. Internetová telefonie je totiž realizovatelná až na rychlejším připojení. Nejčastěji udávané minimum je linka o rychlosti 128 kb/s v obou směrech, navíc se musí jednat o kvalitní připojení, které netrpí vysokým zpožděním a výpadky, což mobilní připojení většinou nesplňují. Při nedodržení doporučených hodnot může telefonování vykazovat sníženou kvalitu hovoru, výpadky v komunikaci apod.
23 Sítě
Trasování cesty pomocí příkazu tracert
Zajímá vás, pomocí které aplikace je možné vysledovat servery, jimiž putuje vaše žádost na zobrazení webové stránky, jejíž adresu zadáváte do adresního řádku v internetovém prohlížeči.
TIP: Pro zjištění vámi požadovaných informací nebude potřeba žádná speciální aplikace, ale pouze příkazový řádek. Ten spusťte otevřením nabídky Start / Spustit, do pole Otevřít: napište cmd a potvrďte klávesou (Enter).
Nyní napište do příkazového řádku příkaz ve tvaru tracert
24 Sítě
Wi-Fi server na cesty
Uvítali byste mobilní souborový server, který nebude téměř vidět ani slyšet a navíc do něj nebude muset vést ani jeden kabel počítačové sítě?
TIP: Pokud zní vaše odpověď Ano, pak vás jistě zaujme některý z boxů na 2,5" pevné disky, které můžete připojit ke klasické nebo bezdrátové počítačové síti. Největší výhodou takovéhoto řešení souborového serveru jsou malé rozměry a možnost zvolit si kapacitu disku přesně podle svých potřeb.
Jedním z takovýchto zařízení je i Ovislink WMU-6000FS, který zároveň funguje jako Wi-Fi access point (AP) s podporou standardů 802.11b/g. AP lze připojit jako další síťovou jednotku a bezdrátově tak pracovat s daty na něm uloženými. Nechybí ani podpora FTP přístupu.
Zařízení dále disponuje režimem WDS, díky kterému lze řetězit více zařízení a vytvořit tak bezdrátovou síť o řádově větším dosahu než při použití jediného AP. Podpora režimu klient je samozřejmostí.
Bezdrátové datové přenosy jsou pro vyšší bezpečnost šifrovány pomocí WPA. Zůstává také podpora pro nepříliš bezpečné šifrování 64- nebo 128bitovým WEP kódem.
Kromě RJ-45 portu pro připojení do sítě LAN disponuje Ovislink také dvěma USB 2.0 porty, které lze využít buďto pro zálohování obsahu USB flash disků, nebo pro připojení tiskárny - zařízení se pak chová jako printserver. Podporovány jsou operační systémy Windows 98 a vyšší, Mac OS a Linux.
25 Sítě
Zapojení stínění síťového kabelu
Pro stavbu domácí sítě jste nakoupili stíněné kabely. Narazili jste však na problém, kam zapojit přebývající drátek od stínění.
TIP: Pro plné využití stíněného kabelu (STP) je nutné mít i stíněné konektory. Příslušný drátek potom stačí připojit ke stínícímu plechu konektoru. Pokud ovšem máte běžnější celoplastové konektory, zůstane stínění nevyužito. I tak však bude kabel bez problémů fungovat.
26 PROFESIONÁLNÍ TIP :
Vyčistěte si CD/DVD vypalovačku
CD/DVD mechanika v počítači začne časem dělat potíže: po jisté době začne být například vybíravá, co se týká nových prázdných médií. Zpočátku to můžete pokládat za důsledek zastaralého firmwaru, ale ani instalace nejnovější verze nepřinese žádný výsledek. A navíc přestane mechanika DVD média i číst.
Nejčastějším důvodem takovéhoto chování mechaniky jsou zašpiněné čočky. Záleží na modelu mechaniky a na prostředí, jak rychle se přes otevřený šuplík dostane prach na skleněnou čočku. Mechanice vadí například kouř z cigaret.
Optickou mechaniku nemusíte vyhodit. Stačí, když ji vyčistíte. Při čištění však musíte být opatrní. Malé kartáčky čisticího CD často čočky poškrábou a pak se čtecím/zápisovým chybám nevyhnete. Pomocí naší šetrné metody ale můžete čočky vyčistit jemně, a přesto efektivně.
Poznámka: Záruka výrobce bohužel otevřením mechaniky skončí. Pusťte se tedy samostatně do čištění jen těch mechanik, kterým už záruční doba vypršela.
27 USB flash disk
Výměnný flash disk je rozpoznán, ale nezobrazí se
Po vložení vašeho flash disku do USB portu počítače se zdá všechno v pořádku a Windows se ozvou typickým zvukovým znamením, že je disk rozpoznán. Později ho však v Průzkumníku nemůžete najít a neobjeví se ani normální dialogové okno. Všechny ostatní disky a síťové jednotky ovšem pracují bez problému, tak jako obvykle.
TIP: S tímto problémem se nejčastěji setkávají uživatelé, kteří pracují v síťovém prostředí, které má svého správce. IT pracovníci často přidávají síťová nastavení a povolení přes noc a uživatel se o tom ani nemusí dozvědět. Když se USB flash disk použije v počítači poprvé, obdrží od systému první volné písmeno, jako například „E:\", a systém Windows ho zachovává i při dalším použití. IT divize a síťový administrátor se však najednou rozhodnou nastavit síťový disk také pod písmenem „E:\" a konflikt s USB flash diskem je na světě. Windows dále připojují flash disk pod písmenem „E:\", ale zobrazují pouze síťové disky.
Pro vyřešení tohoto problému musíte změnit přiřazené písmeno pro USB flash disk. Stiskněte postupně Start / Ovládací panely / Nástroje pro správu / Správa počítače. Otevře se nové okno, kde vyberte Úložiště / Správa disků. V seznamu disků najdete (pokud je připojen) i svůj flash disk, který snadno poznáte podle kapacity. Pomocí pravého tlačítka myši otevřete kontextovou nabídku. V nabídce najdete i volbu Změnit písmeno jednotky a cestu a poté i tlačítko Změnit. Pro flash disk teď můžete vybrat nějaké nepoužívané písmeno. Vyberte si některé z písmen na konci abecedy, u kterého nehrozí, že by někdy bylo použito a hrozil opět konflikt.
Použít můžete i nástroj „Drive Manager" od Alexe Nolana, který najdete na stránce www.alexnolan.net. Ten mimo jiné zobrazuje všechny disky a jim přiřazená písmena a umožňuje jejich správu. Písmena můžete dokonce přiřadit i jednotlivým diskovým adresářům.
28 Infračervené dálkové ovládání
Zjistěte, zda vaše dálkové ovládání ještě pracuje
Právě v té nejméně vhodné době vám přestane zařízení reagovat na infračervené dálkové ovládání. Pomůže výměna dálkového ovládání? Je dálkový ovladač vadný? Jak se to dá zjistit?
TIP: Lidské oko není schopné zachytit infračervené světlo, takže nemůžete zjistit, zda dálkový ovladač po stisku tlačítka vysílá nějaký signál. Na to, abyste vyzkoušeli, zda dálkový ovladač ještě funguje, nepotřebujete žádné hitech vybavení. Senzor každého digitálního fotoaparátu je totiž schopen infračervené světlo (které má vlnovou délku 940 až 960 nanometrů) zachytit. Pro test ovladače můžete klidně použít i mobilní telefon s fotoaparátem. Stačí, když stisknete tlačítko ovladače a podržíte fotoaparát před ním - stisknete spoušť a je to! Pak už jen stačí zkontrolovat zhotovený snímek na displeji. Alternativně můžete použít i náhled z fotoaparátu nebo digitální videokamery. Fotografie z „dobrého" digitálního fotoaparátu v tomto případě není dobrý nápad - často je totiž spoušť tak rychlá, že se infračervený signál nemusí na snímku projevit.
29 Terratec Noxon 2
Zpřístupnění USB disku
Terratec Noxon 2 je šikovné zařízení - jednoduše řečeno jde o Wi-Fi audiopřehrávač s internetovým rádiem. Má i USB port, ke kterému můžete připojit externí USB disk. Připojený USB disk s kolekcí MP3 souborů však nebyl zařízením rozpoznán a nepřehrává se.
TIP: Problém je způsoben jednoduchou věcí - kompatibilitou. Formát pevného disku je pro Terratec nečitelný. Modely od Noxonu totiž nerozpoznají pevné disky, které jsou naformátovány souborovým systémem NTFS. Poznají pouze disky se systémem FAT32. Soubory z pevného desku tedy překopírujte jinam, disk znovu zformátujte a soubory na něj opět uložte. A je to - disk je pak bez problémů rozpoznán. Problémy nastanou jen u disků s kapacitou větší než 32 GB. Ty totiž nejsou nástroje Windows schopny naformátovat na větší kapacitu. Budete tedy muset použít buď jiné nástroje, nebo jiný operační systém, například Linux.
30 Asrock 4CoreDual
Optická myš stále svítí, i když je počítač vypnutý
Základní desky Asrock jsou celkem oblíbené při upgradu počítačů - jsou levné. Pro procesory Intel Core 2 Duo se nyní dodává deska Asrock 4CoreDual. Je tu ale menší problém - připojená optická myš totiž neustále svítí, i když je počítač vypnutý.
TIP: Tímto problémem trpí i jiné základní desky Asrock. Náš čtenář zaznamenal tuto chybu například i u desky Asrock K7S41GX. Může za to nastavení jumperu, který má na starosti systém napájení USB sběrnice - připojená zařízení jsou totiž v tomto případě permanentně napájena ze základní desky. Pokud změníte pozici jumperu z původního nastavení 2/3 do pozice 1/2, vše funguje bez problémů a stabilně.
Rychlé tipy
Excel: Standardní graf na novém listu vytvoříte nejrychleji tak, že vyberete oblast dat a stisknete (Alt)+(F1).
Internet Explorer: Pokud nechcete, aby se ukládala historie procházení, otevřete Nástroje / Možnosti Internetu / Obecné / Historie procházení / Nastavení a v části „Historie" změňte hodnotu na „0".
Excel: Funkce ODMOCNINA počítá pouze druhou odmocninu. N-tou odmocninu z čísla x vypočítáte pomocí „=POWER(x;1/n)" nebo „=x^(1/n)".
Internet Explorer: Klávesou (F11) přepínáte mezi režimem zobrazení na celou obrazovku a normálním zobrazením. Adresu v režimu zobrazení na celou obrazovku zadáte pomocí (Ctrl)+(O).
Outlook: V nabídce Nástroje / Možnosti / Jiné / Podokno náhledu můžete zakázat, aby Outlook zobrazoval jednotlivé položky při procházení jako přečtené.
Word: Formátování hypertextového odkazu odstraníte nejrychleji tak, že na odkaz kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete „Odebrat hypertextový odkaz".
Excel: Pomocí nabídky Úpravy / Vložit obsah / Šířka sloupce přenesete přesnou šířku vybraného sloupce na jiný sloupec.
Outlook: V nabídce Nástroje / Možnosti / Jiné / Upřesnit nastavení / Možnosti připomenutí můžete nastavit zvukový soubor pro připomenutí termínu.
Access: Pomocí příkazu „rueckgabewert = Shell("c:\access\msaccess.exe c:\access\ andere.mdb",1)" spustíte z databáze program.
Excel: Chcete-li rychle sečíst hodnoty v několika vybraných sloupcích, klikněte vpravo na pásu karet Domů na řecký symbol pro součet.
Firefox: Otevřené záložky můžete metodou „chyť a pusť" přetáhnout na nové místo, které označuje malá modrá šipka.
Paintshop Pro: Víc místa pro zobrazení získáte tak, že stisknutím klávesy (T) zavřete standardní panel nástrojů. Později ho stejným způsobem zase zobrazíte.
Chyba měsíce: Blu-ray mechanika není rozpoznána
PROBLÉM: Náš čtenář udělal v podstatě vše správně, když se snažil sestavit si nenákladný a tichý multimediální počítač do obýváku. Pořídil si výkonný procesor Athlon 64 X2 4200+ EE a základní desku M2AVM/HDMI od firmy Asus, která má integrovanou HDMI grafiku a rozhraní. Protože si chtěl užívat filmů ve vysokém rozlišení (HD), pořídil si a instaloval Blu-ray mechaniku BDC 202 firmy Pioneer. Tato optická mechanika ale bohužel nefungovala. Během hardwarového rozpoznávání ve Windows Vista se instalace přerušila. Náš čtenář tedy u svého prodejce mechaniku vyměnil, později vyměnil i základní desku - ale instalace se opět nezdařila. V této situaci si počínal tak, že systém Windows Vista nainstaloval z jiné mechaniky (DVD-ROM) a později se snažil mechaniku Blu-ray připojit. Ani to se však nezdařilo, takže se obrátil na náš testlab.
DIAGNÓZA: V naší testovací laboratoři jsme sestavili počítač ze stejných komponent - a se stejným výsledkem. Blu-ray mechanika firmy Pioneer byla základní deskou Asus rozpoznána jen sporadicky, a pod operačním systémem Windows XP nepracovala dokonce vůbec. Mechaniku jsme tedy vyzkoušeli i s jinými základními deskami, abychom zjistili, zda bude pracovat.
Zjistili jsme, že s jinou základní deskou pracuje bez jakýchkoli problémů. Výsledek je tedy jasný - mechanika nefunguje jen s čipovou sadou AMD-690G, která je použita na základní desce Asus. Zeptali jsme se tedy výrobců Pioneer a Asus a zjistili jsme, že o tomto problému vědí. Na jeho vyřešení se už několik týdnů horečně pracuje. Problém nejspíše leží ve firmwaru mechaniky Pioneer.
ŘEŠENÍ: Protože zatím není vhodná náhrada za základní desku ani optickou mechaniku, poradili jsme našemu čtenáři, aby si pořídil rozšiřující kartu do PCI slotu, která má SATA konektory a řadič Promise SATA300 TX2plus. Ke kartě se připojí mechanika Pioneer a obejde se tak čipová sada základní desky. Blu-ray mechanika pak pracuje bez problémů a díky programu PowerDVD přehrává i HD filmy.
- Praxe - Tipy & triky (838.13 kB) - Staženo 0x