Nová „Flash" z dílny Microsoftu
Lepší grafika, více funkcí a pro programátory i grafiky snadnější tvorba. S novým přehrávačem Silverlight bude Web 2.0 ještě lepší. Tak věští Microsoft.
Fabian von Keudell
Kdo od internetu očekává více než jen statické stránky pro surfování, neobejde se bez rozšíření, jako je například Flash. Programátoři používají Flash nejen při tvorbě různých animací, ale také v případě interaktivních stránek. Adobe Flash je nainstalována na více než 98 % počítačů připojených k internetu, takže prakticky neexistuje prostor pro konkurenci. Microsoft si však myslí něco jiného, a tak z Redmondu přichází jeho vlastní platforma s názvem Silverlight. Produkt od Microsoftu toho umí dokonce mnohem více než jeho protějšek od Adobe.
Microsoft svůj nový plug-in do prohlížečů šíří jako samostatný program (naleznete ho na Chip DVD). Po jeho nainstalování bude platforma Silverlight dostupná ve všech prohlížečích ve Windows. Silverlight je základem pro šíření budoucích RIA (Rich Interactive Applications), jako je třeba Flicker.
Vývoj: Dva nástroje vedou k úspěchu
Nové technologie využívající Web 2.0, jako například Google Maps, sází na programovací jazyk AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Díky tomuto jazyku toho mohou uživatelé provádět na webu mnohem více než jen klikat na odkazy. Pro programátory je zde však jeden klíčový problém: designéři navrhnou nějaký vzhled, ale už neřeší, jakým způsobem bude nutné naprogramovat výsledný kód. Kvůli tomu často vznikají nedorozumění mezi návrhem a výsledkem. Designéři nerozumí programování a programátoři nemají designérský cit. Proto Microsoft používá dva nástroje - jeden pro programátory a druhý pro designéry.
Pro programátory: Pro psaní kódu na platformě Silverlight vsadil Microsoft na osvědčené prostředí nástroje Visual Studio. Jako programovací jazyk může uživatel použít standardní . NET, JavaScript, Ruby, Python, C# nebo Visual Basic . NET. Nové Visual Studio, s kódovým názvem „Orcas", obsahuje všechny knihovny a třídy, které Silverlight může používat.
Pro designéry: Designéři vůbec nemusí při používání Silverlightu řešit problémy s programovým kódem. Pracují v jednoduchém prostředí programu Microsoft Expression Blend, který je součástí Expression Studia. Tento nástroj nabízí dostatečně tvůrčí prostředí a nechybí ani bitmapové či vektorové prvky. Díky tomu nemusí programátor požadovat od grafika více stejných prvků pro různá rozlišení obrazovky. Grafiku je možné bez ztráty kvality škálovat. To je ovšem možné také u Flashe. Tvorba animací pomocí časové osy je velmi jednoduchá, prostřednictvím několika kliknutí myší ji zvládne každý uživatel. Nejlepší na tom je to, že Expression dokáže vytvořenou grafiku zcela bezchybně svázat s kódem ve Visual Studiu, díky čemuž vznikne přesně takový projekt, jaký potřebujete.
V případě Adobe Flashe je celý problém trochu složitější, neboť designér musí být často i programátorem. Vše se tvoří v jediném programu, ve kterém se programuje flashovým jazykem. Pracují-li grafik a programátor zvlášť, vzniká následující problém: oba pracují ve stejném programu na stejném projektu, takže se často střídají a nemohou pracovat zároveň. Dokonce se velmi často stává, že designér navrhne velmi povedenou grafiku, ale programátor ji nedokáže správně napasovat na webové stránky.
Kompatibilita: Velký záběr Silverlightu
Jádro Silverlightu je založeno na XAML (eXtensible Application Markup Language) a na technologii . NET Framework. Projektant tedy může zužitkovat existující znalosti a schopnosti, nemusí se učit žádné nové technologie a programovací jazyky. Novinkou je pouze Microsoft Expression Media Encoder, který připravuje digitální video do formy, která je spustitelná na webu. Vstupním formátem může být jak AVI, tak QuickTime video. Expression Media Encoder pak tyto soubory přetváří do formátu WMV (Windows Media Video). Encoder by měl být dostupný ještě letos, a to zadarmo. Je jasné, že Microsoft nemohl vsadit na jiný videoformát než na ten svůj. Jaké má však tato volba další důvody? Nebude problém videa Silverlightu dovybavit ochranou DRM a video bude možné přehrát jak ve Windows, tak na Mac OS.
Výhoda: Více výkonu pro koncové uživatele
Kdo někdy zkoušel vytvářet animace ve Flashi, ten bude Silverlightem nadšen, neboť rozdíl mezi oběma technologiemi je obrovský. Velkou výhodu řešení od Microsoftu, tedy rychlost, však pozná i koncový uživatel. Ačkoliv současná verze je pouze beta, je mnohem rychlejší než Flash. Je to způsobeno především programovací technologií. V případě Flashe totiž musí výslednou animaci renderovat webový prohlížeč. Naproti tomu Silverlight provádí velkou část práce sám. Především díky použití jazyků Java a AJAX je vidět značná úspora prostředků počítače. I při distribuci samotného přehrávače se Microsoft krotil a vše se s rezervou vešlo do 5 MB. Současná verze z Chip DVD je kompatibilní s Internet Explorerem 6 a 7 a s Firefoxem 1.5.0.8 a 2.0.x. Kdo chce provozovat Silverlight i na Macintoshi, musí si ze stránek www.silverlight.net stáhnout jinou verzi.
Závěr: Silverlight je Flash zítřka
Ačkoliv je dnes Flash rozšířena prakticky na všech počítačích, její budoucnost nevypadá příliš růžově. Koncovému uživateli bude vlastně jedno, zda používá produkt od společnosti Adobe, nebo produkt od společnosti Microsoft, ten druhý mu však zajistí vyšší výkon a buď stejnou, nebo ještě lepší funkčnost. Jiný přístup bude ze strany vývojářů: kompletní oddělení grafické a výkonné části přináší obrovské množství výhod. Grafici a programátoři budou moci pracovat zároveň, nebudou si však navzájem zasahovat do práce a každý bude řešit jen ty své problémy. Kód bude psán ve Visual Studiu, pro grafický návrh bude použit Microsoft Expresssion.
Naproti tomu v případě Flashe musí grafici i programátoři používat stejný program a učit se nové prostředí.
Výhody nové platformy již začínají poznávat první firmy. Universal Music Group patří k prvním velkým společnostem, které, jak sdělil produktový manažer Forest Key z Microsoftu, vsadily na tuto novou platformu. Konečný úspěch však bude záležet na licenční politice Microsoftu. Pokud bude nová platforma automaticky součástí Windows a uživatelé nebudou muset nic instalovat, má Silverlight šanci na brzké vítězství. Pokud si majitelé počítačů budou muset rozšíření pro prohlížeče stahovat ručně, rozšíření bude mnohem pomalejší.
Ještě jednu velkou překážku však bude muset Microsoft překročit: Evropskou unii. Pokud bude Silverlight automaticky součástí Windows, může Microsoft narazit úplně stejně jako v případě známé kauzy s Windows Media Playerem. A Adobe určitě nebude chtít dát svou kůži lacino. Poslední bitva bude ještě velmi napínavá. „Flash je tak rozšířená, že ještě není jasné, jak to všechno dopadne," míní Chris Howard, analytik Buton Group.
Info: www.silverlight.net
Nejlepší webové stránky postavené na technologii Silverlight
Chce-li být Microsoft se svým produktem úspěšný, bude muset ukázat mnohem lepší webové stránky, než jsou ty postavené na Flashi. Podle našeho názoru to tak zatím nevypadá, ale raději se přesvědčte sami. Ukázkové weby naleznete na www.silverlight.net.
Srovnání: Flash a Silverlight
Zatímco Flash nabízí pro programátory i designéry jediný nástroj, Silverlight nabízí dva: programování striktně odděluje od grafiky.
Sony BDP-S300
Přehrávač BD za dobrou cenu
Ještě do nedávné doby jsme byli zvyklí vídat přehrávače Blu-ray za cenu kolem dvaceti tisíc korun a více. Sony ale uvedlo na trh přehrávač Blu-ray BDP-S300 za velmi zajímavou cenu 15 000 Kč. Je takový přístroj za takovou cenu konkurenceschopný?
Určitě je! Přístroj BDP-S300 odráží situaci na trhu, na kterém se objevuje stále větší nabídka Blu-ray disků a Sony naznačuje, že už nastal čas pro to, abychom začali přijímat nový formát jako standard a ne jako něco neobvyklého. Nový model má v sobě řadu zajímavých možností, díky kterým se vyplatí uvažovat o jeho koupi.
Prvním plusem nového přístroje je zcela jistě jeho cena, 15 000 Kč. Je velmi dobře vybaven přípojnými místy: konektory HDMI, video, S-video, komponentním výstupem (YUV), koaxiálním i optickým výstupem, audio výstupem stereo i 5.1. Díky montáži pozlacených konektorů cinch se minimalizují ztráty při přenosu obrazu i zvuku do televize a reprodukčního řetězce. Dálkové ovládání je přehledné a lze ho využít i pro televizi. V případě, že tato je standardu Full HD nebo HD Ready, snadno ji připojíte přes digitální rozhraní HDMI.
Pokud vás zajímá, jaké možnosti nastavení rozlišení máte v případě Blu-ray disku a DVD, podívejte se na následujících několik řádek: 1. Signál na výstupech pro Blu-ray disk (BD) při připojení konektory YUV a HDMI: YUV: 480i/480p (50 Hz), 480i/480p/720p/1080i (60 Hz); HDMI: 576i/576p/720p/1080i/1080p (50 Hz), 576i/576p/720p/1080i/1080p (60 Hz).
2. Signál na výstupech pro DVD (YUV/HDMI): YUV: 576i/576p (50 Hz), 480i/480p/720p/ 1080i/1080p (60 Hz); HDMI: 576i/576p/720p/1080i/1080p (50 Hz), 480i/480p/720p/1080i/1080p (60 Hz).
S existencí digitálního konektoru HDMI a propojení s televizí Full HD nebo HD Ready, souvisí i možnost převést signál DVD na vyšší rozlišení 720p/1080i/1080p pomocí funkce upscaling. Konektor HDMI hraje svou roli i v možnosti ovládat většinu základních operací přehrávače BDPS300 přímo z připojeného televizoru Sony.
Nový přehrávač vyniká velmi povedeným designem a přehledným displejem s možností regulace jasu zobrazovacího displeje ve čtyřech krocích - od vypnutého přes decentní až pro režim s vysokým jasem.
Výbava
Přehrávač disponuje vestavěnými dekodéry zvuku Dolby Digital Plus, Dolby Digital a DTS, má tři přednastavené a tři uživatelem přednastavitelné režimy zobrazení. I tento model obsahuje zajímavou funkci 24p True Cinema pro přehrávání filmů na Blu-ray správnou rychlostí 24 obrázků za sekundu. Pro vysvětlení, uvádíme, že v kině se film přehrává rychlostí 24 obrázků/s, v přehrávačích DVD a Blu-ray bez funkce True Cinema a jí podobné pak rychlostí 25 snímků (50 půlsnímků)/s. Díky tomu film trvá o 4 % kratší dobu a všechny zvukové frekvence jsou „posazeny" o 4 % výš. Funkce 24p True Cinema přehraje filmy na BD správnou rychlostí, tedy se správnou délkou filmu a rovněž tak ani zvukové frekvence nejsou posunuty směrem vzhůru.
Během přehrávání je možné zpomalení prohlížení scén v krocích 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 normální rychlosti nebo zrychlené vyhledávání podle času, kapitoly, části kapitoly, možnost opakování kapitoly nebo celého filmu.
Kompatibilita, rozměry a hmotnost:
Přehrávač dovoluje přehrávání disků Blu-ray BD-ROM (SL i DL), DVD (Video, CR/RW, DL, 8cm), hudebních CD (CD a CD-R/RW), MP3 a JPEG pouze na DVD-R/RW, DL. Hmotnost přístroje je 4,5 kg, jeho rozměry jsou 430 x 79 x 375 mm.
Pokud se podíváte ještě jednou na uvedené možnosti a funkce přehrávače Sony BDP-S300, zjistíte, že v ničem nejste ošizeni a že v tomto přístroji dostáváte plnohodnotný přehrávač plně na parametrech doby.
Přehrávač Blu-ray disků Sony BDP-S300 se objevil v nabídce v září. Je to přístroj, který má díky vhodně zvolené ceně, vybavení a možnostem šanci změnit pohled a přístup lidí k technologii Blu-ray a vzbudit jejich zájem o toto médium.
Technologie Blu-ray v bodech: (Co od ní lze očekávat)
Blu-ray je technologie, která viditelně posunuje kvalitu videa na daleko vyšší úroveň, ve srovnání s formátem DVD.
Kódování obrazu je díky vysoké kapacitě nosiče - disku Blu-ray - možné ve vysokém rozlišení - formátu HD (High Definition) a tak změnu kvality pozná každý divák na obrazovce každého televizoru HD Ready a ještě lépe Full HD.
Blu-ray přehrávače zatím mají náskok oproti konkurenčnímu systému HD DVD, protože na trhu pro ně existuje širší nabídka disků.
To platí i u nás, kde se objevily už i první filmy s českým dabingem ve formátu 5.1 - například Casino Royale s Danem Craigem v roli Jamese Bonda, agenta 007.
V březnovém žebříčku „stříbrných disků" TOP20 byly všechny ve formátu DVD a Blu-ray a jen čtyři filmy z nich byly na HD DVD.
V roce 2007 jen společnost Sony uvede na trh minimálně 250 nových titulů na Blu-ray discích.
Přehrávače Blu-ray jsou 100% zpětně kompatibilní se systémem DVD, není tedy nutné vyhodit najednou celou videotéku na DVD a ihned se ji snažit nahradit videotékou Blu-ray. Blu-ray přehrávač umí přehrát oboje.
Problémy BD přehrávačů mohou nastat se staršími formáty CD disků, na kterých je nahrán program ve formátu S-Video CD nebo Video CD. Dále některé typy přehrávačů nemohou přehrát disky CD nebo CD-R/RW s hudebními soubory ve formátu MP3 a s obrazovými soubory JPEG; to dokážou tehdy, pokud jsou tyto soubory uloženy na discích DVD-R/RW nebo na discích BD.
- Aktuality - Nová „Flash“ z dílny Microsoftu (237.82 kB) - Staženo 1225x