Přejít k hlavnímu obsahu

Megatest: 178 pevných disků

Megatest: 178 pevných disků

Chip otestoval téměř 200 pevných disků všech typů, včetně prvního terabajtového modelu, aby pro vás připravil nejlepší tipy pro nákup. Najdete zde to nejlepší pro svůj počítač, notebook nebo kancelářský stůl - bez ohledu na to, kolik paměti potřebujete.
Tomáš Littschwager

V tomto článku najdete:

178 pevných disků v testu
Tabulka všech 3,5" a 2,5" disků
Tabulka externích disků
Hybridní pevné disky: Připraveny pro Vistu?

Člověk je lovec a sběrač - má to prostě v sobě. Místo bizonů však dnes loví snímky svým digitálním fotoaparátem nebo záběry kamerou, místo bobulek a kořínků sbírá „empétrojky" do svého přehrávače a velmi rád také loví nové videoklipy a filmy na internetu. Na to všechno potřebuje hodně místa, to znamená hodně diskové kapacity. Ta však v barevném multimediálním světě nemůže být nikdy dostatečně velká.
Paměťové giganty pro desktopové počítače proto oprávněně přicházejí s kapacitou až jeden terabajt. Na takovýhle disk se už vejde 300 000 písniček. Moderní sběratel kromě toho shromažďuje svoje oblíbená data v bezpečí (zálohuje je) a je mobilní - má je tedy k dispozici také na cestách. Chip tak kromě 3,5" disků testoval i disky externí a disky pro přenosné počítače.

Jak najít ten správný disk

Pokud chcete nový pevný disk použít v osobním počítači jako náhradu starého disku nebo jako přídavný disk k tomu současnému, najdete ten nejlepší 3,5" model na S58. Teď se jen musíte rozhodnout mezi rozhraním SATA a PATA (IDE). V současnosti už je lepší volbou disk s rozhraním SATA. Moderní nástupci zastaralého SATA rozhraní nejsou vhodní pouze pro počítače se starou základní deskou (většinou více než čtyři roky), která SATA rozhraní nemá. SATA je rychlejší a navíc má mnohem jednodušší systém připojení a praktičtější kabely.
Pokud má být hlavním trumfem vašeho disku rychlost (například pro editaci videa, zálohování, hraní her...), věnujte v naší srovnávací tabulce zvýšenou pozornost naměřeným přenosovým rychlostem.
Krátké přístupové doby budete zase potřebovat, chcete-li na disku provozovat databázi nebo bude-li na něm uloženo hodně krátkých souborů. Pokud má ale disk běžet v „obývákovém počítači", jsou rychlost i přístupové doby vedlejší. V tomto případě je totiž důležitější, aby byl váš disk jednoduše tichý.
Chcete-li upgradovat svůj notebook, podívejte se na naši tabulku 2,5" disků, která je na S66. U notebooků je těžší zjistit, zda budete potřebovat disk s rozhraním SATA, nebo s rozhraním PATA. To, který model je ten správný, zjistíte tak, že disk z notebooku vymontujete nebo že si ve správci zařízení zjistíte přesný model disku a informace o něm najdete na internetu. Na rozdíl od 3,5" desktopových disků má zjištění spotřeby u 2,5" disků význam. Čím méně totiž pevný disk spotřebuje, tím déle vydrží notebook pracovat na baterie. Pokud byste výměnu nezvládli nebo pokud se vám do ní nechce, případně potřebujete-li častěji mít svoje data u sebe, pak si vyberte nějaký externí disk (S68).
Hlavní rozdíl mezi 3,5" a 2,5" externími disky spočívá, tedy kromě velikosti, ve způsobu napájení. Pokud s diskem nebudete nikam cestovat a budete ho potřebovat většinou jen na jednom místě k jednomu počítači (například pro vytváření zálohy), vyberte si 3,5" model pro kancelářský stůl. Tato kategorie disků totiž nabízí kapacitu až jeden terabajt a stojí asi čtvrtinu toho co 2,5" disky, které mají navíc nižší kapacitu. A nezbytný napájecí zdroj vám v tomto případě vůbec nemusí vadit.
Pokud je ovšem rozhodujícím faktorem mobilita, musíte si vybrat některý z externích 2,5" disků. Ty si totiž vystačí s napájením, které poskytuje port USB, ke kterému se připojují. Dokonce i v případě, kdy vyžadujete vysoké přenosové rychlosti, si můžete vybrat externí disky. Porty USB a FireWire mají samozřejmě v tomto ohledu svoje limity, můžete však zvolit i rychlejší rozhraní FireWire 800 nebo External Serial ATA (eSATA). Tato rozhraní ale najdete jen u 3,5" externích pevných disků.

3,5": Kolmý záznam začíná převládat

Teprve před dvěma lety uvedla firma Seagate na trh první pevný disk (konkrétně model Momentus 5400.3) s tzv. svislým (kolmým) záznamem dat. Zmagnetizované části nejsou v tomto případě orientovány horizontálně (na ploše disku), ale kolmo - jde o tzv. Perpendicular Recording Procedure.
Výhodou tohoto řešení je to, že jednotlivé zmagnetizované části mohou ležet blíže k sobě (neovlivňují se tolik) a hustota uložených dat tak může být mnohem vyšší - na stejné místo se tedy vejde více dat. Ačkoli mnoho společností naskočilo do stejného vlaku, až do nyk nějška přinášela tato technologie spíše zklamání. Výrobci sice snadno dosáhli rekordních kapacit pevných disků, ale očekávané zvýšení přenosových rychlostí se nekonalo. Seagate je teď první firmou, která na to jde dobře. Nejlepší výkon v kategorii „pevných disků SATA - 3,5" má její disk Seagate Barracuda 7200.10 (ST3250410AS), který ostatní soupeře v podstatě deklasoval, a to vše díky opět zvýšené hustotě uložených dat - 250 GB/na plotnu místo doposud maximálních 200 GB. Průměrná přenosová rychlost je pak úžasných 88,4 MB/s!
Dokonce i disk, který má zatím nejrychlejší otáčky (tedy Raptor od firmy Western Digital, s 10 000 ot./s) za disky 7200.10 zaostává. Raptor má průměrnou přenosovou rychlost pouze 70,5 MB/s. Vyšší hodnocení získává jen v případě přístupové doby, která je velmi krátká. Důvod je celkem jasný - při stejné rychlosti otáčení zvládnou čtecí/záznamové hlavy disků s vyšší hustotou uložených dat přečíst/zapsat při jednom otočení více informací. Proto přenosové rychlosti vystřelily tak nahoru. Navíc pak klesla cena, takže si disky Seagate odnášejí i ocenění za nejlevnější gigabajt. Testovací model disku Seagate má zatím pouze průměrnou kapacitu 250 GB, což může být pro někoho málo. Další modely z této série by měly brzy následovat - budou mít čtyři plotny, a jejich kapacita tedy bude 1 TB.
V případě disků se starým rozhraním PATA jsou na předních místech produkty Hitachi, na prvním pak model Deskstar T7K500 (HDT725050VLAT80) s kapacitou 500 GB. A stejně jako v případě disků SATA má rychlý disk zároveň i velmi dobrou cenu.
Pokud nemáte na disky SATA nebo PATA žádné další speciální požadavky, vybírejte si podle nejlepšího výkonu, nebo můžete zvolit i jiný disk ze stejné série s jinou kapacitou. k 

2,5": Rychlost a ekonomičnost nejdou ruku v ruce

Výrobcům se bohužel zatím nepodařilo vybalancovat dva důležité požadavky na 2,5" pevné disky: nízkou spotřebu energie pro zajištění dlouhého provozu notebooku na akumulátory a vysoké přenosové rychlosti pro rychlou práci.
Nejlepší výkon ve třídě 2,5" disků SATA má SpinPoint M5S HM250JI firmy Samsung. Přes vysoké přenosové rychlosti zůstává tichý a má i rozumné hodnoty přístupových dob. Spotřeba energie by však mohla být nižší... Chcete-li získat pár minut provozu notebooku na akumulátory navíc, velmi dobře vám poslouží disk Toshiba MK1032GSX. Disk s nejnižší spotřebou je ale bohužel i nejdražší v testu (při ceně za GB) a také nejpomalejší. I v případě disků PATA, které se v noteboocích stále hojně využívají, vede naši tabulku zástupce firmy Hitachi. Disk 5K160 dostal nejlepší celkové hodnocení. Nezklamal v žádné testovací kategorii, podává nejlepší výkon a má také velmi příznivou cenu za GB.

Externí disky: Datové zásobárny nebo mobilní paměť

Jak 3,5", tak 2,5" externí disky toho dokáží mnohem víc než jen ukládat velké množství dat v krátkém čase. V případě 3,5" disků budeme jistě předpokládat i takové vlastnosti a funkce, jako je tlačítko pro zálohování, vypínací tlačítko a především rozhraní jako FireWire nebo eSATA. Velmi důležitý je navíc i tichý provoz - disk budete mít na pracovním stole, téměř v úrovni uší. Všechna tato očekávání splňuje námi nejlépe hodnocený disk s velkým výkonem - Hard Drive Pro 3.5 od firmy Freecom. Disk má i slušnou kapacitu (půl terabajtu) a nejlepší přenosovou rychlostí - 62 MB/s při použití rozhraní eSATA. Jedinou výtku (a málo bodů) si odnáší za svoji hladovost (má prostě vysokou spotřebu) a za rozměry. Co se týká ceny, s částkou cca 9 Kč za GB dopadl dobže externí disk Seagate FreeAgent Pro, který má kapacitu 750 GB. Stojí jen o málo víc než interní verze se stejnou kapacitou. Výhodnou cenu má i disk Teac HD35PUK-B-500.
Externí 2,5" disky jsou malé a lehké a díky trvale pasivnímu chlazení je jejich hlučnost na přijatelné úrovni. Bohužel nejmobilnější z testovaných disků (nejmenší a nejlehčí), LaCie Skwarim (kapacita 60 GB), je příliš pomalý, a tak se v tabulce zařadil až na třetí místo. Disk WD Passport II podává nejlepší výkon v této kategorii. Nejlepší celkové hodnocení si odnesl disk TrekStor DS Pocket x.u, který se může pochlubit i nejlevnější cenou za GB. Je sice o něco těžší než většina jeho konkurentů, nabízí ale velkou kapacitu za velmi pěknou cenu.
Tomáš Littschwager, autor@chip.cz
Shrnutí testu
Zřídkakdy některý z testovaných produktů tak dominuje výkonnostnímu poli, jako je tomu v případě disku Seagate 7200.10 u 3,5" modelů. Tento disk je navíc k dostání za velmi dobrou cenu. Pokud vám vyhovuje i jeho kapacita, nemáte důvod kupovat jiný disk. Jestliže vám však 250 GB nestačí, můžete si chvíli počkat na disk ze stejné série s vyšší kapacitou. Co se týká externích disků, je potřeba sledovat naši tabulku detailněji. Mobilita a výkon jsou občas v protikladu - zvláště v případě 2,5" externích disků.

Pevné disky budoucnosti: Solid-State-Disks (SSD)

Mechanické opotřebení je nejčastějším důvodem havárie pevného disku. Proto také někteří výrobci nedávno představili pevné disky, ve kterých se používá pouze paměť typu flash (stejná jako u USB flash disků nebo paměťových karet). Tyto disky se označují jako SSD - Solid State Disk.
Protože flash paměť nemá mechanické součásti, disky jsou extrémně robustní a velmi zřídka se mechanicky poškodí. Navíc jsou tyto disky tiché a mají nízkou spotřebu energie. SSD mají ale zatím relativně malou kapacitu a jsou drahé. V současnosti jsou dostupné (a to navíc ne ve všech zemích) jen modely s kapacitou 32 GB, čeká se na 64GB modely. Nejrychlejší a nejlevnější SSD disk zatím nabízí firma SanDisk - jde o model UATA 5000. Díky adaptéru je možné používat 1,8" SSD disky i v noteboocích, které jsou standardně připraveny na 2,5" disky.

Flash paměť zatím nepomáhá

Hybridní pevné disky začala dodávat i firma Segate - řada Momentus 5400 PSD určená pro notebooky. Disky s rozhraním SATA se dodávají v kapacitách 80, 120 a 160 GB a flash paměť má velikost 256 MB. Rychlost otáčení plotny je 5400 ot./min.
První měření ovšem ukazují, že přidání flash paměti má žádný, nebo téměř žádný efekt. Doba bootování se totiž v našem testu v porovnání s běžným diskem zkrátí jen o sekundu a výdrž na baterie o dvě minuty.

Hybridní disky: Ready pro Windows Vista?

Technologie ReadyDrive systému Windows Vista oficiálně podporuje datové nosiče s klasickým mechanismem a malou pamětí typu flash (kapacita od 256 MB do 1 GB), která je na trhu dostupná za cenu okolo 20 eur. Výhoda: Kombinace krátkých přístupových dob paměťových čipů flash a vysoké přenosové rychlosti pevných disků mohou zvýšit celkový výkon disku a (!) ušetřit energii, protože mechanická část zůstane tak dlouho vypnutá, dokud pro práci stačí data z flash paměti. Testy provedené s jediným dostupným hybridním diskem (Samsung HM16HJI) však ukazují, že systém Vista zatím na hybridní disky připraven není: nárůst výkonu je marginální a úspora energie je sotva znatelná. Diskový mechanismus řízený Vistou se totiž vypíná velmi zřídka. Navíc tento bug vede k nervydrásajícímu brzdění Vista Průzkumníka. Microsoft však slibuje s novým Service Packem 1 pro Vistu pomoc.

SPECIALISTA NA PEVNÉ DISKY

Partition Manager 8.0

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Partition Manager 8.0, který umožňuje snadné a spolehlivé rozdělení pevného disku, a to i v případě, že jsou na disku data. Program dokáže vytvářet, kopírovat či přesunovat části pevného disku nebo měnit jejich velikost a hravě zvládne i konverze mezi souborovými formáty FAT, NTFS a Ext. Partition Manager samozřejmě umí klonovat jednotlivé partition i celé pevné disky, pomůže s obnovou ztracených partition a dokáže obnovit a opravit pořadí bootování operačních systémů. Pro případ havárie program nabízí vytvoření záchranného CD, pomocí kterého lze hravě obnovit systémovou partition.

Dokumenty ke stažení