Chip top 10
Z nových testů najdete v přehledu srovnání vypalovaček DVD, tentokrát však s rozhraním SATA. To, jak se zdá, konečně definitivně nahrazuje přes dvacet let staré rozhraní PATA. Znát je to i u pevných disků, které tentokrát nenajdete v našem přehledu, ale společně s externími pevnými disky v samostatném testu. Nejrychlejší modely se už vyrábějí jen v provedení Serial ATA.
S notebooky je to v současné době těžké. Nový systém Windows Vista je totiž často zpomaluje, což je citelně znát u méně výkonných modelů s menší pamětí (512 MB paměti je pro Vistu opravu málo, pro Windows XP je to ještě snesitelná hodnota), ale na škodu je to i u výkonnějších modelů, které najdete ve srovnávací tabulce. Jde o notebooky s procesorem Core 2 Duo.
Pro příští vydání připravujeme opravdu hodně testů. Témata jsme vybírali i s ohledem na blížící se Vánoce. Tomu, kdo přemýšlí o nákupu MP3 přehrávače, pomůžeme vybrat ten se správnou kapacitou a možnostmi. Poradíme i zájemcům o LCD televize, které jsou v současné době velice populární. Neposkytneme vám sice tip na konkrétní přístroj, ale připravíme pro vás praktické rady pro výběr nejvhodnějšího modelu.
Doufáme, že vás zaujme i test 24" monitorů, opět v trendu „Úhlopříčka roste, ceny klesají". 24" monitor už ale nemůžete provozovat na každém počítači. Na to je třeba dát si pozor - ne každá grafická karta ho „utáhne". Do příštího čísla tedy plánujeme i zařazení přehledu procesorů a grafických čipů.
Pavel Trousil
DVD vypalovačky typu SATA
Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky") používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Je proto čas pořídit si SATA vypalovačku.
DVD vypalovačky typu IDE
Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.
Digitální fotoaparáty
Začátečnické přístroje
Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky - kvůli těmto požadavkům příležitostní fotografové neradi sahají příliš hluboko do kapsy. A také nemusí. Už za méně než 6000 Kč jsou k dostání modely fotoaparátů, které produkují dobré fotky.
Digitální fotoaparáty
Univerzální přístroje
Požadavky kladené na všestranný fotoaparát se příliš neliší od parametrů přístrojů v začátečnické kategorii. Oba druhy aparátů mají při každé příležitosti a v jakémkoli prostředí pořizovat hezké fotografie. Kdo po svém „digiťáku" sahá častěji - třeba aby zvěčnil pokroky své nedávno narozené ratolesti, je zpravidla ochoten investovat o pár set víc než za přístroj pro začátečníky.
Digitální fotoaparáty
Stylové přístroje
Název vystihuje určení. Modely této kategorie jsou malé, ušlechtilé a elegantní, vždy připravené reprezentovat po vytažení z kapsy svého majitele. Standardem je u nich kovové tělo, zpravidla stříbřité, výjimečně i černé nebo červené. Dalším společným znakem je zde kompaktní provedení o šířce nepřesahující 10 cm a nejvýše dva centimetry hluboké; žádá se i nízká hmotnost.
Digitální fotoaparáty
Megazoomové přístroje
Všechny modely v této kategorii mají minimálně desetinásobný optický zoom. Vypadají skoro stejně jako přístroje typu DSLR, nemají však bajonet pro výměnné objektivy. Jinak za nimi ale téměř v ničem nezaostávají. Také obrazová kvalita, vybavení a obsluha „megazoomů" většinou silně připomínají parametry digitálních zrcadlovek.
Digitální fotoaparáty
Zrcadlovky
Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
Základní desky pro Intel Core 2
Desky s čipsetem Intel P35 jsou rychlé a nabízejí výborné možnosti přetaktování, stejně jako podporu do budoucna. Kupovat desku pouze s podporou paměťových modulů DDR3 je zatím zbytečné, naopak líbí se nám kombinovaná řešení s oběma typy slotů. Výsledky našich měření jsou tentokrát těsné a žádná z desek se neprojevila jako jasný vítěz.
Homeplugy
Postavit síť LAN je velmi jednoduché. Někdy však narazíte na fyzický problém - není možné položit kabely a Wi-Fi signál má potíže s průchodem. Řešením jsou tzv. homeplugy, které využívají pro propojení počítačů stávající rozvody elektrické energie. Devět z nich jsme pro vás otestovali.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Barevné laserové tiskárny
Barevné dokumenty vypadají lépe než černobílé a mají většinou i vyšší vypovídací hodnotu. Laserové tiskárny jsou sice dražší než inkoustové tiskárny, jejich provozní náklady jsou však mnohem nižší, takže pokud plánujete větší objem tisku, „laserovka" se vyplatí. V našem přehledu najdete modely s cenou už od 7000 Kč.
DVD rekordéry s pevným diskem
Kdo by si dnes pořizoval Blu-ray, nebo HD-DVD? DVD rekordéry s pevným diskem již nabízejí všechny funkce, které milovníci filmů požadují. Chip otestoval 19 modelů s cenou od 6000 Kč vč. DPH.
Centrino notebooky
Otestovali jsme nové notebooky postavené na platformě Centrino „Santa Rosa" s čipovou sadou Intel Mobile Express 965. Kdo často pracuje při jasném osvětlení (tedy na cestách a venku), měl by zvolit přístroj s matovým displejem, všem ostatním doporučujeme displeje typu Glare s větším kontrastem.
WLAN routery
Nové routery, navržené podle návrhu standardu 802.11n, mohou dosáhnout rychlosti až 300 Mb/s, což je pětkrát více než v případě stávajícího standardu 802.11g. A co více, mnohdy pokoří i rychlost 100Mb/s Ethernetu.
PC sestavy
Nabídka „značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.
GPS navigace do auta
Počet prodaných navigačních přístrojů stále roste a prodejci si mnou ruce. „Džípíesky" je možné vidět za sklem stále většího množství automobilů - na komfort v podobě navigace si každý rád zvykne. Jenže jak takovou navigaci vybrat? Ať už se rozhlížíte přímo v prodejně s elektronikou, nebo brouzdáte po e-shopech, výběr vůbec není jednoduchý. Proto jsme se rozhodli, že pro vás 15 přenosných navigací do automobilů otestujeme.
Monitory LCD 19"
Devatenáctipalcové modely LCD monitorů už lze pořídit za ceny od 6000 Kč. Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17" TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 x 1024 pixelů), ale „devatenáctka" oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak.
Monitory LCD 20"
Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16 : 10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1680 x 1050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 8000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.
Monitory LCD 22"
Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22" monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1680 x 1050 bodů; to je nejen praktické pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.
Monitory LCD 24"
24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Chip top 10 (383.63 kB) - Staženo 0x