Výměna dat
Tisíc megabajtů jedné osobě nebo jeden megabajt tisíci příjemců - je to úplně jedno! Ukážeme vám ty nejlepší metody, jak si můžete vyměňovat soubory prostřednictvím internetu.
Pavel Trousil, Dominik Hoferer
V tomto článku najdete:
Zálohování na webový pevný disk
Přístup k souborům po virtuální síti
Šíření vlastních filmů na webu
Poslech hudby kdekoliv pomocí browseru
Teta Klára tančící na stole, strýček Václav s dortem v obličeji: video, které jste po rodinné oslavě nyní pracně sestříhali, by na festivalech filmových veseloher určitě sbíralo hlavní ceny. To přece svět - a hlavně příbuzní a známí - rozhodně musí vidět! A co nejdříve! Je tu však jeden problém: čtyři gigabajty se do e-mailu nevejdou - a posílat poštou dévédéčko je pracné a zdlouhavé.
Ale nevěšte hlavu. Pro všechny soubory, ať jakkoli veliké, existují příhodné a komfortní cesty umožňující jejich šíření. Ty nejlepší metody jsme zde pro vás vybrali - a rozdělili podle toho, zda mají být vaše data určena jen hrstce lidí, nebo skutečně „celému světu".
Pevný disk na internetu
Vhodné pro: dokumenty, fotky, videa
Výhody: umožňuje výměnu i zálohování
Info: www.divshare.com
Ať jde o ztřeštěné video z vaší rodinné oslavy, nebo chcete fotografie ze své poslední dovolené poskytnout příbuzným a známým v plném rozlišení - tady je tím správným řešením DivShare.
Tato služba vám totiž dá k dispozici „nekonečně" velký paměťový prostor online. Na rozdíl od nabídky mnoha jiných poskytovatelů zde data registrovaného uživatele zůstanou na webu ležet tak dlouho, dokud je sám nevymaže. Jediným omezením je velikost souboru: maximálně 200 MB. Na obrázky to jistě stačí. Soubor pak najdete podle webového odkazu.
Na DivShare tak můžete uložit fotky nebo jiné dokumenty odkudkoliv a bez jakéhokoliv přídavného softwaru. K použití služby si ani nemusíte u DivShare zřizovat účet -data neregistrovaných uživatelů budou ovšem po sedmi dnech vymazána. Bezplatná registrace se ale vyplatí i z jiného důvodu: namísto funkce Upload, která odešle na web nejvýše pět souborů současně, pak můžete používat komfortní „Drag&Drop Uploader", javovský applet, jímž lze vybrat všechny dokumenty. Z bezpečnostních důvodů musíte appletu dovolit, aby váš počítač prohledal. Pak už zbývá jen zvolit soubory, prostřednictvím Add je připojit k výběru a kliknutím na Upload odstartovat přenos.
Správa souborů: Abyste o svých souborech neztratili přehled, nabízí vám DivShare nástroj „Dashboard". Jeho prostřednictvím můžete spravovat přenesené soubory i složky. Má i jednu skvělou vymoženost: pokud prostřednictvím Organize these files in a folder přenesete do složky jenom fotografie, služba z nich automaticky vytvoří obrazovou galerii.
Přístupová práva: DivShare umožňuje různě omezit, kdo smí vaše soubory stahovat. Pokud obrázek na DivShare prostě jen přenesete, nikdo jiný k němu nemá přístup. Můžete si jej prohlížet pouze vy sami ve svém „Dashboardu". Teprve prostřednictvím Share rozešlete odkaz na soubor svým známým nebo jej vložíte do svého „blogu". Praktické je, že multimediální soubory můžete prostřednictvím elegantního přehrávače také zveřejnit.
Vaše data jsou velmi přísně střežena: po aktivaci Modify files/make files private lze k datům přistupovat jen z vašeho účtu. I kdyby tedy někdo měl odpovídající odkaz, bude mu přístup odepřen.
A ještě malý tip: DivShare vždy hledá jen soubory patřící k vašemu účtu, hledat cizí dokumenty nelze. S tím vám však pomůže Google: hledáte-li například fotky, zadejte do vyhledávacího pole site:www.divshare.com jpg - a hned uvidíte mnoho nalezených obrázků ve formátu JPG.
Poznámka: Pokud dáváte přednost českému prostředí, pro sdílení dat můžete využít stránek www.edisk.cz a www.uschovna.cz. Fotky pak můžete zveřejnit například na www.rajce.net.
Virtuální síť
Vhodné pro: videa, dokumenty, fotky
Výhoda: rychlý přístup ke všem souborům
Info: www.hamachi.cc
Včera večer jste se v teplu domova připravovali na dnešní práci. Jak už to bývá, až v kanceláři jste zjistili, že potřebný soubor zůstal ve vašem počítači doma. Pokud jste si na něm nainstalovali Hamachi, můžete si cestu do svého bydliště ušetřit. Tento nástroj vám totiž umožní přístup do domácího PC prostřednictvím „virtuální privátní sítě" (VPN) - rychle, snadno a bezpečně.
Bezpečnost: Spojení mezi počítači se sestavuje přes server poskytovatele. Tam se zaznamenává jenom IP adresa a datum spojení. Naproti tomu vlastní přenos dat probíhá ve stylu „peer to peer" přímo mezi oběma PC - bez okliky přes server. Pomocí Hamachi můžete po internetu bez obav posílat i citlivé dokumenty, neboť spojení je šifrováno různými protokoly jako IPsec/ IKE a SSL/TLS.
Zřízení sítě: V programu, který si stáhnete na hlavní stránce www.hamachi.cc a který snadno nainstalujete (k dispozici je i česká verze), klikněte vlevo dole na tlačítko „Vytvořit". Tím se zaregistrujete u serveru Hamachi. Poté sestavíte vlastní síť takto: nejprve otevřete klienta Hamachi a pak klikněte na Vytvořit nebo připojit k síti - to je první z obou tlačítek vpravo dole. Nyní zvolte Vytvořit novou síť a zřizované síti přiřaďte jméno a heslo. Těmito přístupovými daty se později budou moci přihlásit do sítě jiní uživatelé. Ještě je třeba v Průzkumníku Windows určit složku pro sdílení souborů, přes kterou se budou data vyměňovat. To zařídíte v místní nabídce složky prostřednictvím Sdílení a zabezpečení.
Uživatelé: Nástroj zobrazí existující síťová spojení a vypíše seznam ostatních uživatelů. Kliknete-li na uživatele pravým tlačítkem myši a zvolíte Prohlížet, získáte přístup do jeho sdílené složky - ta se otevře v Průzkumníku Windows. Samozřejmě za předpokladu, že příslušný počítač je on-line. Nejedná-li se o váš vlastní počítač, bylo by slušné prostřednictvím pravého tlačítka myši zaslat jeho majiteli krátkou zprávu.
Další nastavení: Prostřednictvím Nastavit Hamachi / Nastavení / Okno / Vzhled můžete ze seznamu vyloučit účastníky, kteří jsou off-line. Kromě toho můžete pod položkou Přednastavená jmenovka určit danému uživateli přezdívku, kterou bude Hamachi vypisovat. Zvolte ještě Provést dvojklikem / Prohlížet sdílení soubory Windows, jinak po dvojitém kliknutí obdrží uživatel jenom „ping" - teprve po tomto nastavení se „dvojklikem" dostanete přímo do jeho sdílené složky.
Vlastní kino na internetu
Vhodné pro: velká videa
Výhoda: neomezená velikost souborů
Info: www.veoh.com
U známých videoportálů, jako je YouTube nebo Clipfish, se rychle dostaví vystřízlivění, jakmile na nich chce uživatel prezentovat vlastní snímky: filmy jsou komprimovány tak silně, že se v nich málem dají spočítat jednotlivé pixely.
Naproti tomu služba Veoh zobrazuje videa ve vynikající kvalitě. Pokud při přenosu videa ze svého počítače disponujete rychlým internetovým připojením, nehraje roli ani jeho délka ani rozlišení. Tento přenos zařídí bezplatný „Veoh Player", který získáte na www.veoh.com, případně i na jiných serverech, jako www.stahuj.cz. Instalace a nastavení: Nejprve se na webové stránce Veoh zaregistrujte. Teprve pak si můžete přehrávač nainstalovat. Tlačítkem menu vlevo nahoře se dostanete k Upload Videos. Pak stačí vybrat soubor a přenést jej. Na webové stránce ještě musíte doplnit informace a „tagy", aby každý mohl vaše video ohodnotit.
Software Veoh toho však umí ještě více. Nástroj umožňuje správu všech videí, která jste stáhli z internetu, ať už z „veoh.com" či z jiných portálů. Přehrávač můžete dokonce využívat jako „torrentový" klient nebo jeho prostřednictvím přijímat „videocasty". Prostřednictvím Menu / File / Add to Library vyhledejte soubor na svém pevném disku nebo zadejte URL. Aplikace přidá multimediální soubor do knihovny a po dvojitém kliknutí na jeho náhled jej přehraje.
Ústřední knihovna MP3 na webu
Vhodné pro: MP3 soubory
Výhoda: streamování hudby do všech PC
Info: www.mp3tunes.com
Na večírku jste chtěli přátelům pustit svou oblíbenou píseň, ale hostitel ji bohužel nemá. Naštěstí jste svůj hit uložili na www.mp3tunes.com. Tato služba poskytuje pro vaši sbírku „empétrojek" zdarma celý gigabajt paměti. Stačí se zaregistrovat, a hned můžete začít s ukládáním skladeb - nástrojem MP3tunes Sync, známým rovněž jako „Oboe Sync" (pro Mac OS). Mimochodem, po několika týdnech používání bude váš účet dokonce neomezený.
Nahrávání skladeb: Software spusťte a zadejte svá přístupová data. Přihlaste se pomocí Get Statistics. Směr synchronizace určete prostřednictvím Sync Settings /Type. Potom klikněte na Sync Details / Sync Up / Add Folder a určete složku, do níž budou data přenášena. Na záložce Sync Down vidíte skladby uložené v paměťovém prostoru na webu. Zde označte skladby, které si chcete stáhnout, a proces spusťte kliknutím na Sync.
Vyvolání skladeb: Po nahrání na web jsou všechny vaše songy uloženy pod účtem, k němuž se můžete přihlásit jen vy sami. Všechny písně si můžete poslechnout v integrovaném přehrávači. Žádný jiný software nepotřebujete, dokonce i stahování jednotlivých skladeb funguje bez přídavného programu.
Azureus Vuze: Filmy, hudba a fotky pro celý svět
Vytvořili jste báječný software nebo natočili zajímavý krátký film, který byste rádi předvedli přátelům, nebo nejraději celému světu? Distribuovat velké soubory jednoduše metodou „peer to peer" vám pomůže protokol BitTorrentu. Ukážeme vám, jak na to.
Instalace softwaru
Abyste zmíněnou techniku mohli využívat, doporučujeme vám klienta BitTorrentu Azureus Vuze (dostupný například na www.stahuj.cz). Má tu přednost, že v něm získáte přístup ke stejnojmennému portálu, který nabízí volně použitelná média. Tam také můžete bez problémů zveřejnit svá vlastní díla. Právě tak snadno nainstalujete Azureus na svém počítači. Po spuštění vám nástroj nabídne nelicenční multimediální soubory k bezplatnému stažení.
Zveřejnění vlastních souborů
Prostřednictvím tohoto portálu můžete své filmy a zvukové soubory zpřístupnit každému. Klikněte v něm na Publish a založte si bezplatný účet. Pod toutéž položkou menu pak na portál přenesete svá data. Potom si je už každý uživatel bude moci rychle stáhnout do svého počítače.
Posílání souborů přátelům
Pokud chcete své soubory zpřístupnit jenom určitým osobám, musíte přes záložku Advanced soubor rozeslat jen svým přátelům, kteří ovšem rovněž musí mít nainstalovaný Azureus. Tento soubor sděluje klientovi BitTorrentu, kde se vaše data nacházejí a jakého jsou typu. Soubor je velký jen několik kilobajtů a aktivuje se dvojitým kliknutím.
Metoda má však jednu nevýhodu: poněvadž si vaši přátelé budou data stahovat přímo z vašeho počítače, ten musí trvale běžet a také Azureus v něm musí být otevřen. Při přenesení souborů na portál samozřejmě nic takového neplatí.
Distribuce velkých souborů pomocí Firefoxu
Video z vydařené party je konečně hotovo. „Tak už nám to předveď!" žadoní v chatu účastníci večírku. A právě k tomuto účelu slouží doplněk Firefoxu nazvaný AllPeers (podrobnosti naleznete na http://allpeers.cz). Oproti přenosu dat prostřednictvím messengerů jako Skype nebo ICQ má jednu nezanedbatelnou výhodu: data distribuujete více osobám najednou - ve stylu „peer to peer" technikou BitTorrentu.
Instalace AllPeers
Bez Firefoxu to bohužel nejde, zato však celé rozšíření bez problémů nainstalujete jediným „dvojklikem" na XPI soubor. Po restartu prohlížeče si musíte zřídit účet.
Uživatelské jméno, heslo a e-mail postačí, abyste se mohli přihlásit jako u obvyklých messengerů. Po prvním přihlášení se spustí video, které vám vysvětlí základní funkce. V levém sloupci Firefoxu se zobrazuje přehled vašich kontaktů, k nimž můžete přidávat nové.
Rozesílání dat
Prostřednictvím Share můžete vybírat soubory nebo celé složky a myší je přetahovat do odpovídajícího pole. Pak stačí jen zvolit adresáta a stisknout dole Share. Jakmile se příjemce připojí, obdrží zprávu, že si smí příslušné soubory stáhnout. K tomu ovšem musí být oba počítače on-line. Kdo je zdvořilý, může přátelům za nové soubory díky vestavěné komunikační funkci rovnou poděkovat.
- Praxe - Výměna dat (559.9 kB) - Staženo 1346x