TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Outlook Express
Bezpečnější pošta s přílohami
Přijde-li vám elektronickou poštou zpráva obsahující v příloze dokument vytvořený v některé z aplikací MS Office, Outlook Express považuje tyto přílohy za bezpečné. Proto také nezobrazí standardní dialog Upozornění před otevřením přílohy... a dokument rovnou otevře v aplikaci přiřazené tomuto typu souborů.
TIP: To je mimořádně nepříjemné, především pokud nemáte rezidentní antivirový program, který by vás chránil před viry v těchto dokumentech. Řešení je složitější, ale pro odstranění tohoto problému nepotřebujete žádné další programy. Toho, aby se Outlook Express choval k dokumentům Microsoft Office stejně jako k ostatním souborům, dosáhnete následujícím způsobem: Nejprve spusťte Průzkumníka a v nabídce Zobrazit klikněte na položku Možnosti složky. Ve stejnojmenném okně pak přejděte na kartu Typy souborů.
Zde vyhledejte všechny typy dokumentu, u kterých chcete nastavení změnit (např. Dokument Microsoft Word, formát RTF, ...). Poté klikněte na Upravit, v okně „Upravit typ souboru" aktivujte zatržítko u volby Potvrzovat otevření po stažení a potvrďte kliknutím na OK.
2 Windows 98, ME, 2000, XP
Hledání u neplatných odkazů
Pokud vymažete cílový soubor nějakého odkazu, spustí se po kliknutí na něj hledání, které však nepřinese žádný výsledek. Takové zbytečné hledání byste rádi zakázali.
TIP: Řešení Je snadné. Nejprve spusťte Editor registru a přejděte na klíč HKEY CURRENTUSER\Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Zde klikněte do pravé části okna a z nabídky Úpravy otevřete položku Nový / Hodnota DWORD. Novou hodnotu pojmenujte „NoResolveSearch" a stiskněte klávesu Enter. Nyní přes nabídku Úpravy / Změnit nastavte hodnotu na „1" a potvrďte kliknutím na OK. Změna nastavení se projeví po restartování počítače. Jakmile pak kliknete na neplatný odkaz, zobrazí se upozornění, že soubor nebyl nalezen. Pak můžete rovnou odkaz vymazat.
3 Windows 98, ME, 2000, XP
Barevné složky v Průzkumníkovi
Dokumenty, videa, MP3... Váš pevný disk přetéká. Je načase trochu si ho zpřehlednit. Jednotná žlutá u všech složek v Průzkumníkovi vám ale moc nepomůže. Proto byste chtěli určité složky zobrazovat jinou barvou, případně použít i vlastní symboly.
TIP: Nové symboly sice můžete složkám přiřazovat alespoň ve Windows XP, nicméně Windows nenabízejí žádnou jednoduchou možnost, jak složkám opatřit barevný nátěr podle libosti. Toto a spoustu dalších nastavení však můžete jednoduše a pohodlně provádět pomocí freewarového nástroje „Rainbow Folders". Najdete ho na internetu na adrese www.snapfiles.com/screenshots/rainbowfolders.htm odkud si ho můžete stáhnout. Po rozbalení archivu je program připraven bez další instalace. Klikněte na soubor „Rainbow Folders.exe" a ve stromové struktuře přejděte na složku, kterou chcete změnit. Potom pomocí posuvníku nastavte „Hue" (barevný tón) a „Saturation" (sytost) a klikněte na Confirm (potvrdit). Do pole „Hint" (poznámka) můžete zadat text, který budou Windows zobrazovat jako tip ke složce. Můžete si také aktivovat možnost „Warn when deleting" (varovat při mazání), aby se před vymazáním složky zobrazilo rozšířené upozornění. Nakonec klikněte v části „Confirmation" (potvrzení) na tlačítko Colorize (obarvit). Tím se nastavení použije na zvolenou složku.
Program pak ve zvolené složce vytvoří dva skryté soubory: soubor ICO s upraveným symbolem složky a soubor „DESKTOP. INI", který řídí přiřazení symbolu ke složce. Nastavený efekt se projeví až po aktualizaci okna nebo novém spuštění Průzkumníka.
Pokud chcete určité adresáře opatřit místo různých barevných ikon rovnou vlastními symboly, postupujte takto: Nejprve pomocí programu Rainbow Folders nastavte barvu. Tento krok označuje adresář jako systémovou složku a vytváří vhodný soubor DESKTOP. INI, který tvoří základ pro vložení nové ikony.
Pak v Průzkumníkovi klikněte na Nástroje a vyberte Možnosti složky. Přejděte na záložku Zobrazení. V části „Upřesnit nastavení" zaškrtněte pod „Skryté soubory a složky" položku Zobrazovat skryté soubory a složky. Změnu nastavení potvrďte kliknuk tím na Použít a OK. Teď vyhledejte v daném adresáři soubor „desktop.ini" a otevřete ho v editoru pro úpravy. Najděte řádek „IconFile=". Za znak „rovná se" doplňte kompletní cestu ke zvolenému souboru s ikonou (soubor musí mít koncovku . ICO). Soubor „desktop.ini" uložte a spusťte Průzkumníka znovu. Totéž nastavení pak můžete provést u dalších složek.
4 Windows XP
Protokolování ve Windows lze odstranit
Operační systém zapisuje zvláštní události do adresáře „\system32\wbem\Logs", který najdete ve složce Windows. Do těchto souborů jste se ale nikdy nedívali a ani se do nich nikdy dívat nebudete, proto byste se klidně obešli bez protokolování.
TIP: Spusťte Editor registru a přejděte na klíč „HKEYLOCALMACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WBEM\CIMOM". V pravé části vyhledejte záznam „EnableEvents"a klikněte na něj. Otevře se dialogové okno pro nastavení hodnoty. Nastavte ji na „0" a potvrďte kliknutím na OK. Poté stejným způsobem změňte na „0" i hodnotu „Logging". Nakonec zavřete Editor registru přes nabídku Soubor / Konec. Soubory s protokolem teď můžete v Průzkumníkovi smazat.
5 Windows XP SP2
Multimediální kodeky v PC
K přehrávání zvukových a obrazových souborů potřebuje počítač vhodné multimediální rutiny. Jak ale zjistit, které kodeky už v počítači máte?
TIP: Při instalaci Service Packu 2 pro Windows XP získáte i mnohostranný program služeb „WMIC. EXE". Mimo jiné se dá použít k zobrazení seznamu nainstalovaných kodeků. WMIC. EXE se spouští a ovládá přes příkazový řádek. Pokud ho však spustíte přímo v Průzkumníkovi, zavře se okno programu ihned po zobrazení kodeků, což je příliš krátká doba na to, abyste si mohli výsledek prohlédnout. Doporučujeme tedy použít nabídku Start / Spustit a zde zadat wmic. Otevře se dosovské okno a v něm zadejte:
path Win32CodecFile get name, filename, description
Po stisknutí klávesy Enter zobrazí Windows seznam nainstalovaných souborů kodeků. U některých je v části „Description" uvedeno i podrobné označení.
Mimochodem, zobrazit si můžete i další vlastnosti souborů. Seznam všech použitelných parametrů získáte zadáním příkazu
path Win32CodecFile get /?
6 Windows 2000, XP Pro
Zadávání složitých hesel pro bezpečnější PC
Na počítači s důležitými daty by všichni uživatelé měli používat dostatečně bezpečná hesla. Jinými slovy chcete zakázat používání snadno uhodnutelných hesel, jako je „123" nebo jméno uživatele.
TIP: Takové požadavky na hesla můžete definovat cíleně jako zásady. Z nabídky Start vyberte Spustit, zadejte „gpedit.msc" a klikněte na OK. Otevře se Editor objektů Zásady skupiny.
V levé části pod nabídkou „Konfigurace počítače" klikněte na znaménko plus u „Nastavení systému Windows". Poté podobným způsobem rozbalte položky „Nastavení zabezpečení" a „Zásady účtu" a klikněte na položku Zásady hesla. Pravým tlačítkem myši klikněte na zásadu Heslo musí splňovat požadavky na složitost a otevřete Vlastnosti. Označte možnost Povolit a potvrďte změnu kliknutím na Použít a OK. Po tomto nastavení musí být každé heslo alespoň šestimístné, nesmí být shodné se jménem uživatele a musí obsahovat znaky alespoň ze tří kategorií, jako jsou velká písmena, malá písmena, číslice a nealfanumerické znaky.
Pomocí pravidla „Minimální délka hesla" nastavíte navíc i potřebnou délku hesla. Doporučujeme osm znaků. Pomocí pravidla „Maximální stáří hesla" zase nastavíte, po kolika dnech si uživatel musí svoje heslo změnit. Pokud v pravidlu „Vynutit použití historie hesel" navíc zadáte určitý počet hesel, nebude uživatel moci používat hesla opakovaně.
Nyní klikněte v levé části na Zásady uzamčení účtu a poté pravým tlačítkem myši na Prahová hodnota pro uzamknutí účtu. Otevřete Vlastnosti, změňte hodnotu například na „3" a potvrďte kliknutím na OK. Windows vám nabídnou ještě časový limit 30 minut pro pravidla „Doba uzamčení účtu" a „Vynulovat čítač pro zamknutí účtu po". Tím sice znemožníte uživateli po určitou dobu přístup, pokud opakovaně zadá nesprávné heslo, na druhou stranu tak ale účinně zabráníte útokům, které se snaží získat přístup k účtu opakovanými pokusy o prolomení ochrany. Nakonec potvrďte provedené změny dvakrát po sobě kliknutím na OK a zavřete Editor objektů Zásady skupiny.
7 Excel 2000, XP, 2003
Větší počet kroků zpět
Při výpočtech pomocí složitých matematických vzorců se po neúspěšných pokusech často vracíte o několik kroků zpátky. Občas vám ale počet kroků, které si Excel pamatuje, nestačí.
TIP: Ve standardním nastavení si Excel pamatuje posledních 16 příkazů, které můžete jeden po druhém vrátit zpět stisknutím klávesové zkratky (Ctrl( + (Z(. Velikost této paměti se dá zvětšit zásahem do registru až na 100 kroků.
Klikněte na Start / Spustit a do příkazové řádky zadejte „regedit". Otevře se Editor registru. Přejděte na klíč „HKEYCURRENTUSER\Software\Microsoft\Office\9.0\Excel\Options" - v případě Excelu 2000. U Excelu XP je číslo verze „10.0", u Excelu 2003 „11.0". V pravé části okna vyhledejte hodnotu DWORD „UndoHistory". Pokud tam není, musíte ji nejprve vytvořit pomocí nabídky Úpravy Nový Hodnota DWORD. Kliknutím na položku ji otevřete, v dialogovém okně změňte číselnou soustavu na desítkovou a zadejte hodnotu jako celé číslo od 1 do 100. Potvrďte kliknutím na tlačítko OK a zavřete Editor registru. Od příštího spuštění si bude Excel pamatovat víc kroků, bude však také zabírat víc paměti.
8 Word 97, 2000, XP, 2003
Četnost slov
Chcete zjistit, jak často se ve vašem dokumentu vyskytuje určité slovo. Tuto funkci však používáte jenom občas, a tak si nechcete vytvářet speciální makro nebo instalovat nějaké doplňky a externí nástroje.
TIP: Řešení je snadné, stačí jen využít prostředky, které už ve Wordu jsou. Otevřete daný dokument a v nabídce Úpravy klikněte na Nahradit. V dialogovém okně zadejte do obou polí („Nahradit" a „Nahradit za") hledané slovo, například „jako". Pak klikněte na tlačítko Více a zaškrtněte možnost „Pouze celá slova". Word pak bude hledat jenom slovo „jako", a všechna ostatní (například „jakoby"), která také obsahují řetězec „jako", bude ignorovat. Podle potřeby můžete ještě zaškrtnout možnost „Rozlišovat velká a malá písmena".
Hledat můžete i speciální znaky nebo části slov. Po provedeném nastavení klikněte na tlačítko Nahradit vše. Za okamžik se objeví nové dialogové okno s údajem, kolikrát bylo hledané slovo nahrazeno. A přesně tolikrát se dané slovo ve vašem dokumentu vyskytuje.
9 Word 2003
Mezinárodní znaky ve Wordu
Při psaní cizojazyčných textů často potřebujete vložit zvláštní znaky jednotlivých abeced, například ve francouzštině é, nebo e. Vyhledávání v mapě znaků ve Windows je pracné.
TIP: Microsoft nabízí jako doplněk pro Word 2003 panel nástrojů se symboly s mezinárodními znaky. Na stránce www.microsoft.com/downloads/search.aspx?displaylang=cs zadejte do pole „Hledat" heslo „Character Toolbar" a zaškrtněte políčko „Zobrazit také produkty ke stažení v angličtině", přejděte na stránku „Office 2003 Add-In: International Character Toolbar" a stáhněte soubor „ictusEN.exe".
Před instalací přídavného modulu ukončete všechny aplikace sady Office a poté spusťte soubor EXE. Po dalším spuštění Wordu je k dispozici nový panel nástrojů se symboly „International Characters". Podobně jako jiné moduly jej můžete aktivovat a deaktivovat v nabídce Zobrazit / Panely nástrojů / International Characters.
Pro volbu jazyka klikněte na panelu nástrojů na Character Sets a poté na Select. V dalším dialogovém okně zaškrtněte políčko příslušného jazyka a klikněte na OK. Jazyky, které jste již dříve použili, jsou zobrazeny v nabídce „Character Sets". Kliknutím na požadovaný znak na panelu nástrojů jej vložíte do textu.
10 Excel 97, 2000, XP, 2003
Data do více tabulek současně
Váš pracovní sešit obsahuje dvanáct identicky navržených tabulek. Zkopírovali jste je do nového pracovního sešitu a chcete změnit jen některé hodnoty vyskytující se ve všech listech, například základní cenu nebo sazbu daně.
TIP: Využijte souběžné vložení v Excelu. Tato možnost je vhodná zejména v případě, kdy chcete změnit pouze některé hodnoty nebo vzorce, které se vyskytují ve všech listech.
Nejdříve označte všechny příslušné listy. Klikněte na záložku prvního listu, podržte stisknutou klávesu Shift a vyberte záložku posledního listu, který chcete označit. Excel vybral všechny listy ležící mezi těmito dvěma listy. Poznáte to podle bílého pozadí jednotlivých záložek. Jestliže chcete vybrat listy, které spolu nesousedí, podržte místo klávesy Shift stisknutou klávesu Ctrl a klikněte na záložky jednotlivých listů, které chcete vybrat.
Nyní zadejte do aktuálního listu požadované nové hodnoty. Excel tyto údaje automaticky přenese na stejné místo ve všech označených listech.
Musíte však počítat s tím, že Excel přepíše bez dotazu hodnoty v listech, které nejsou zobrazeny. Proto tento způsob používejte pouze v listech se stejným uspořádáním, abyste neúmyslně nepřepsali důležité údaje. Nejlépe je pořídit před tímto pracovním krokem zálohu souboru.
11 Excel 97, 2000, XP, 2003
Hledat a nahradit text
Chcete v sešitu automaticky vyhledat určité výrazy a nahradit je. Tato operace by se však měla provést jenom u textu, nikoli u funkcí.
TIP: Před nahrazením nejprve z nabídky Úpravy vyberte Přejít na. Pak klikněte na Jinak a v dalším dialogovém okně zaškrtněte Konstanty. Tím označíte všechny buňky, které neobsahují vzorce. V případě potřeby můžete zrušit zaškrtnutí u dalších položek a tím výběr ještě zúžit. Na výběr máte například „Čísla", „Text", „Logické hodnoty" nebo „Chyby". Teď můžete s klidem nahradit obsah tak, jak potřebujete.
Pokud toto omezení nenastavíte, může se stát, že omylem nahradíte i klíčová slova ve vzorcích. Výsledkem pak mohou být chybová hlášení, v horším případě nesprávné výpočty, kterých si na první pohled nemusíte všimnout. Například jestliže chcete slovo „číslo" nahradit slovem „čísla", bude mít nahrazení vliv i na funkci „ČÍSLO", kterou jste možná použili v některém ze vzorců. Místo výsledné hodnoty se v buňce zobrazí chyba. Horší je to s nahrazováním slov „a" a „nebo", kdy se změní i logická funkce „A", resp. „NEBO" ve vzorcích. Nesprávných výsledků si pak ani nemusíte všimnout.
12 Excel 97, 2000, XP, 2003
Zarovnání víceřádkových buněk
Obsah buňky s několika řádky zarovnává Excel automaticky dolů. To se vám nelíbí, a tak byste chtěli svislé zarovnání buněk nastavit standardně na „Nahoru" nebo „Na střed". Tato změna by měla platit pro všechny nové sešity a listy.
TIP: VBěžné formátovací příkazy platí pouze pro otevřený sešit. Jedině u změny standardního písma umožňuje program použití změn na všechny sešity. Všechna další standardní nastavení tak musíte ukládat do zvláštních šablon. Na rozdíl od Wordu však Excel nepoužívá žádnou globální šablonu, kterou byste mohli upravit, proto si šablonu musíte nejprve sami vytvořit.
Otevřete nový sešit a klikněte do levého horního rohu, aby se vybral celý „List1". Z nabídky Formát vyberte Buňky. Na záložce Zarovnání vyberte v části „Svisle" z roletové nabídky položku Nahoru. Proveďte případné další změny nastavení a zavřete dialogové okno kliknutím na OK. Stejné změny proveďte i na zbývajících listech sešitu.
Poté vyberte z nabídky Soubor položku Uložit jako. Jako Typ souboru vyberte Šablona (*.xlt). Otevře se složka s osobními šablonami. Aby se tato nová šablona načítala vždycky, musíte ji uložit do spouštěcí složky Excelu. Ve struktuře složek přejděte o jednu úroveň výš a pak do dílčí složky „Excel/XLStart". Jako název souboru zadejte „SEŠIT. XLT" a klikněte na Uložit.
Upozornění: Pozor, nestačí jen uložit soubor s koncovkou „. XLT". Nejprve musíte jako typ souboru zvolit Šablona (*.xlt). Do této obecné šablony můžete přidávat i panely nástrojů a makra, která se mají spouštět ve všech sešitech. Teď vymažte všechny listy kromě „List1". Klikněte pravým tlačítkem myši na záložku sešitu a vyberte Odstranit. Soubor s jedním listem pak uložte pod názvem „LIST. XLT" do spouštěcí složky Excelu. Použijte přesně tyto názvy souborů, jinak je Excel při vytváření nových sešitů nebo listů nenačte. Zavřete Excel a znovu ho spusťte, aby mohl načíst nové šablony.
13 Firefox
Více informací o přenosech
Firefox během přenosu internetových stránek neukazuje ve stavové liště žádné informace. Vy byste však chtěli mít možnost sledovat, kolik kilobajtů už bylo přeneseno nebo jakou rychlostí přenos probíhá.
TIP: Vaše přání splní šikovné rozšíření s názvem Extended Statusbar, které je vám k dispozici na stránce https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1433. Chceteli si toto rozšíření nainstalovat, klikněte na tlačítko „Nainstalovat doplněk". Firefox bude nejprve instalaci blokovat a vyžádá si vaše explicitní povolení. Po potvrzení dialogu klikněte na webové stránce na zvolený odkaz znovu - teď už se rozšíření nainstaluje. Aby mohlo být aktivováno, Firefox ukončete a znovu nastartujte.
Po nainstalování se vám budou v levé části stavové lišty zobrazovat podrobné informace o načtené stránce, včetně rychlosti, jakou byla nahrána.
14 Internet Explorer
Omezení kontextové nabídky
Na některých stránkách je používání pravého tlačítka myši zakázáno. Uživatelům to má ztížit kopírování obsahu stránky. Přesto byste chtěli kontextovou nabídku používat, abyste mohli například využívat funkci „Zpět".
TIP: Zakázanou kontextovou nabídku opět povolíte pomocí krátkého Java skriptu. Tuto užitečnou funkci si uložte do složky Oblíbené. Nejprve vytvořte novou záložku a otevřete její vlastnosti, abyste mohli zadat URL. Nazvěte ji třeba „Povolit kontextovou nabídku". Pak klikněte do pole „Adresa" a napište do něj tento příkaz Java skriptu:
javascript:void(document.oncontextmenu=null).
Novou záložku potvrďte kliknutím na OK. Až na některé internetové stránce nebude kontextová nabídka fungovat, dvojitě klikněte na záložku, aby se spustil vytvořený Java skript. Kontextová nabídka pak bude přístupná. Skript funguje nezávisle na prohlížeči. Jediné, co musíte udělat, je stejně jako při blokování internetových stránek povolit v možnostech používání Java skriptů.
15 Firefox
Doplňování adres stránek
Pokud do pole pro URL zadáte adresu stránek s chybějící doménovou příponou (cz, com a podobně) a Firefox zjistí, že daná stránka neexistuje, nezobrazí hned chybová hlášení.
TIP: Po menší úpravě tento prohlížeč jednoduše k adrese doménovou příponu doplní, případně přidá i „www." na začátek adresy a pošle požadavek na zobrazení stránky s takto doplněnou URL adresou.
Která doménová přípona je standardně doplňována, závisí na tom, jakou lokalizovanou verzi Firefoxu používáte. Tvůrci prohlížečů však při tvorbě jejich konfiguračního dialogu zapomněli na možnost, že přednastavená doménová přípona nemusí vždy vyhovovat. Příponu lze však naštěstí změnit manuálně - pomocí vestavěného editoru about:config. Zde stačí najít textovou hodnotu (řetězec) s názvem browser.fixup.alternate. suffix a její údaj změnit na požadovanou příponu (včetně tečky před ní).
16 ICQ
Kompletní záloha
ICQ patří k poměrně rozšířeným komunikačním programům. Přesto však neexistuje program, který by dokázal snadno a rychle provést zálohu a obnovení dat. Záloha se hodí jak při reinstalaci počítače, tak i při přechodu na novou verzi...
TIP: Nejjednodušší zálohou je uložení celé složky s ICQ (obvykle C:\Program Files\ Icq), kde jsou uložena kompletní data. Záloha této složky je sice nejrychlejší, ale záloha je nepřehledná, protože zálohujete i nepotřebný „odpad". Mnohem jednodušší je zálohování pouze určitých složek. Pravděpodobně nejdůležitější složkou je ta, která ob sahuje databázi kontaktů a historii zpráv. Bohužel názvy jednotlivých složek se v každé verzi liší. U novějších je to název verze (2000b, 2002a), u těch starších ještě najdete zkratku DB (99a - newDB, 99b -DB99b). Záloha složky obsahující data v souborech .dat a .idx je prioritní. Zajímavá data však můžete najít i v dalších složkách.
Contact List: Automatická záloha kontaktů.
Received Files: Zde najdete všechny soubory obdržené přes ICQ.
UIN: Obsahuje podrobnější informace o „majiteli" ICQ.
Plugins/Info: Zde najdete tzv. zálohu „Non ICQ Users" (uživatelé bez ICQ), např. informace o odesílání SMS zpráv.
17 Thunderbird
Omezení velikosti zobrazovací oblasti příloh
Thunderbird zobrazuje přílohy emailů v separátní oblasti okna. Pokud obdržíte zprávu s větším počtem příloh, program tuto oblast automaticky zvětšuje, aby v ní zobrazil všechny přílohy. Tím se však zároveň zmenšuje oblast pro text zprávy, takže ten je někdy až nečitelný. Velikost zobrazovací oblasti okna byste proto rádi omezili.
TIP: Takové omezení vám zajistí několik řádků v uživatelském Style souboru. Nejprve ukončete Thunderbird a zjistěte si umístění příslušného souboru „userchrome. css" na disku. Nachází se v podsložce vaší profilové složky Thunderbirdu. V Průzkumníku navigujte na svá aplikační data v C:\Dokuments and settings\[jméno uživatele]\Data aplikací. Tam přejděte do podsložky Thunderbird\Profiles\[XXXX. XXX]. Default\Chrome. Pokud zde soubor „userchrome. css" už existuje, otevřete jej v textovém editoru; pokud ne, založte v editoru nový soubor přesně téhož názvu. Na konec tohoto souboru vložte následující programové řádky:
#attachmentView { -moz-appearance: none !important; height: 40px !important; overflow: auto !important; }
Hodnota „40px" přitom určuje výšku oblasti okna a můžete ji přizpůsobit vlastním potřebám. Soubor uložte a uzavřete.
Od příštího spuštění Thunderbirdu už bude vaše přizpůsobení uživatelského rozhraní účinné. Pokud pak dostanete zprávu s početnými přílohami, velikost oblasti pro jejich zobrazení zůstane omezená. Přístup ke všem přílohám vám ovšem umožní přídavný posuvník. Současně můžete bez překážek číst text zprávy.
18 Firefox
Výrazné optické zdůraznění aktivního panelu
Při surfování po více webech je občas těžké rozeznat, který panel je právě aktivní. Proto byste záložku aktivního panelu rádi zvýraznili nejen obvyklým tučným písmem, ale i barevně.
TIP: Vzhled Firefoxu si můžete přizpůsobit pomocí konfiguračního souboru „userchrome.css". Soubor najdete ve složce svého profilu pod osobními uživatelskými údaji. Pro lehčí vyhledání v Exploreru napište do adresního řádku „%AppData%" a stiskněte Enter. Tak bleskově otevřete adresář „Data aplikací" ve složce svého uživatelského profilu.
Přejděte do složky „Mozilla\Firefox\ Profiles\[XXXXXXXX. XX].default". Řada X představuje libovolnou řadu číslic, vytvořenou při instalaci Firefoxu. V podsložce „Chrome" najdete soubor „userchrome.css". Pokud tento soubor neexistuje (například jestliže jste zatím nezměnili standardní instalaci), jednoduše patřičně přejmenujte stávající ukázkový soubor „userchrome-example.css". Soubor potom otevřete v textovém editoru a na jeho konec připojte následující řádky:
tab { -moz-appearance: none !important; } tab[selected="true"]
{ background-color: rgb(255, 106, 106) !important; color: black !important; }
tab:not([selected="true"])
{ background-color: rgb( 70, 130, 180) !important; color: white !important; }
Těmito odstavci definujete vzhled aktivních a neaktivních panelů. Řádek „backgroundcolor" určuje barvu pozadí v hodnotách RGB, „color" definuje barvu písma a „fontsize" velikost písma. Ve Windows si můžete v programu Malování namíchat z červené, zelené a modré vlastní barvy a rovnou odečíst příslušné hodnoty RGB. Uvedený příklad vytvoří růžové pozadí, takže aktivní panel hned poznáte. Na závěr změny uložte. Aktivují se při dalším spuštění prohlížeče.
19 IP telefonie
PayPal platby přes Skype
V červencovém čísle jsme si představili zajímavou funkci oblíbeného VoIP klienta Skype, který nově dokáže vyřizovat vaše PayPal platby. Pokud chcete tuto službu využívat, máme pro vás několik tipů.
TIP: Posílání peněz prostřednictvím Skypu je díky přehlednému prostředí velice snadné, a přestože tato funkce zatím nebyla plně počeštěna, dokáže s ní pracovat opravdu každý.
Pro odeslání platby klikněte v okně klienta pravým tlačítkem myši na příslušný kontakt a vyberte možnost Send Money (od verze 3.5 Odeslat peníze). V nově otevřeném okně, které názorně zobrazuje celý průběh transakce, klikněte na Get Started.
Přihlášení: Nyní zadejte svou e-mailovou adresu a heslo ke svému PayPal účtu. Svou volbu potvrďte kliknutím na Log In.
Nastavení: V následujícím okně zvolte příjemce, částku (Amount), měnu, případně i vzkaz. Pokračujte kliknutím na Next. Pro případ, že příjemce nemá nainstalovaný Skype s podporou plateb PayPal (verze 3.2 a vyšší), je v dalším kroku nutné vyplnit příjemcův e-mail, prostřednictvím kterého bude o platbě i o nové funkci informován. Po zadání e-mailu klikněte na Next.
Odeslání: V nově otevřeném okně vše pro jistotu ještě jednou překontrolujte. Pokud je vše v pořádku, dokončete transakci kliknutím na Send Money Now.
Příjemci nyní přijde prostřednictvím Skypu upozornění o příchozí platbě. Pro připsání částky na účet stačí příjemci pouze přihlásit se ke svému PayPal účtu. Pokud však toto do 30 dní neučiní, částka bude vrácena na váš PayPal účet. V případě, že platba byla hrazena z kreditní karty, bude částka vrácena na účet, pod kterým je karta vedena.
Pokud chcete službu PayPal využívat, ale ještě nemáte svůj účet, můžete si jej zdarma založit na www.paypal.com. Aktuální verzi Skypu v češtině si můžete zdarma stáhnout na adrese www.skype.com/intl/cs/download.
20 Instant Messaging
Konečně správná diakritika pro Trillian
Pro Používáte-li některou z verzí klienta Trillian, možná už jste narazili na problém se zobrazováním českých diakritických znaků ve zprávách, které vám přišly od uživatelů klienta Miranda IM.
TIP: Za tímto nepříjemným problémem stojí Trillian a jeho chybná podpora Unicode. V některých případech totiž Trillian nedokáže zprávy od Mirandy korektně přebrat, a tak se místo háčků a čárek zobrazují jen nesmyslné dvojznaky.
Tento problém lze snadno vyřešit nastavením shody slov, tzn. automatického nahrazování nesmyslných dvojznaků správnými českými znaky. Tuto funkci však podporuje pouze placený Trillian Pro; volně dostupná verze Basic nahrazování bohužel neumí.
Vlastníte-li verzi „Pro", pak pro správné zobrazování českých diakritických znaků stačí zdarma si stáhnout soubor „wordmatch.xml", který je připraven na adrese www.edisk.cz/stahni/f2a21130de34bef69fee5a0f6d21e30f6a81b230.
V případě typické jednouživatelské instalace zkopírujte tento soubor při vypnutém klientu do adresáře C:\Program Files\Trillian\users\default. Pokud na jednom počítači využívá Trillian více uživatelů, je vhodné umístit tento soubor do C:\Document and Settings\"váš profil"\Data aplikací\Trillian\"váš profil". Předejdete tak případnému přepsání již vytvořené shody slov některým z dalších uživatelů.
21 Mobilní telefony
Jabber i pro mobilní telefony
Používáte na svém telefonu IM klienta Jimm, ale chybí vám podpora více protokolů? Pak vás jistě zaujme univerzální Jabber klient Bombus, určený pro všechny mobilní telefony s podporu Javy.
TIP: Hlavní výhodou komunikačního protokolu Jabber je jeho otevřenost a nezávislost na rozmarech jedné konkrétní firmy. Díky podpoře tzv. transportů můžete z jednoho klienta komunikovat i s uživateli jiných protokolů (například ICQ, AIM, MSN, Yahoo! a podobně).
Jabber je však víc než jen prostředí pro rychlé zasílání jednoduchých zpráv; v závislosti na zvoleném Jabber serveru nabízí mnoho dalších zajímavých funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří možnost zasílání SMS zpráv (v ČR na O2 a Vodafone), RSS čtečka, předpovědi počasí, televizní program atd. Další a další funkce navíc neustále přibývají. Nevýhodou protokolu Jabber je snad jenom menší rozšířenost oproti ICQ u nás nebo MSN ve světě.
K dostání je spousta Jabber klientů pro nejrůznější operační systémy, a dokonce i pro mobilní zařízení. K nejpoužívanějším mobilním verzím patří i propracovaný javový klient Bombus. Tento klient je původem z Ruska, nicméně byl lokalizován do celé řady dalších jazyků včetně češtiny.
Kromě standardního posílání zpráv obsahuje Bombus i spoustu dalších funkcí. Jmenujme například možnost přidávání kontaktů, připojení se ke konferencím, ozvučení zpráv, přenosy souborů a nastavení velikosti písma ve zprávách a v kontakt listu (tzv. rosteru).
Klient Bombus je díky aktivní programátorské komunitě neustále vylaďován a doplňován o nové funkce. Pro jeho bezproblémové používání je vyžadován jakýkoliv telefon s podporou Java MIDP2.0. Nejnovější verzi klienta si můžete zdarma stáhnout na adrese www.jabber.cz/wiki/Bombus.
22 Sítě
Připojení k Wi-Fi i se starým notebookem
Svůj starší notebook potřebujete doplnit o Wi-Fi kartu, kterou byste však také občas využili i ve svém stolním PC.
TIP: Hledáte-li univerzální řešení pro připojení svého notebooku a zároveň stolního PC k Wi-Fi, máte v zásadě dvě možnosti. První z možností je koupě klasického přístupového bodu (tzv. access pointu), například zařízení Ovislink WLA 5200AP. Toto multifunkční zařízení s podporou standardů 802.11a/b/g umožňuje práci v pásmu 2,4 i 5 GHz. Podle potřeby lze pro bezdrátovou síť použít některý z šesti režimů: přístupový bod, most (tzv. bridge), klient, opakovač (tzv. repeater), WDS opakovač a WISP. Dostatečný signál obstarává 2dBi odnímatelná anténa s RSMA konektorem. Bezdrátová komunikace může být šifrována na úrovni WEP o síle 64 či 128 bitů a nechybí ani bezpečnější WPA a WPA2.
Pro přímé připojení více stanic pomocí UTP kabelů je k dispozici dvojice 100Mb ethernetových portů. Funkce „Watchdog" monitoruje aktivitu přístupového bodu a v případě detekce problému aktivuje restart systému. Konfiguraci lze snadno provádět přes webové rozhraní umožňující změnu rozsahu vnitřní sítě i přidělování IP adres prostřednictvím DHCP serveru. Podporovány jsou operační systémy Windows 98 SE a vyšší.
Problém s použitím přístupového bodu však nastává, pokud je již v počítači síťové připojení využíváno a není možné přidat další síťovou kartu. Přístupový bod navíc zabírá další místo na stole a vyžaduje vlastní napájení přes adaptér.
V tomto případě je řešením použití Wi-Fi karty do USB, jako je například Asus WL-167g USB. Konkrétně jde o plug & play USB zařízení pro snadné připojení (v režimu klient) do bezdrátové sítě standardu 802.11b/g. Po nainstalování ovladačů může Asus WL-167g rovněž pracovat jako softwarový přístupový bod.
Datové přenosy jsou pro vyšší bezpečnost šifrovány pomocí WPA. Zůstává také podpora pro nepříliš bezpečné šifrování 64bitovým nebo 128bitovým WEP kódem.
Adaptér se dále vyznačuje nízkým zatížením CPU a systémových prostředků. Udávaný zisk integrované antény je 14-17 dBm. Asus WL-167g podporuje rychlé rozhraní USB 2.0, lze jej však samozřejmě připojit i k pomalejšímu USB 1.1. Asus WL-167g podporuje operační systémy Windows 9x, XP a Linux Red Hat verze 7.1 a vyšší.
23 Instant Messaging
Originální ICQ smajlíci pro Trillian
Přešli jste z oficiálního ICQ klienta na Trillian, ale chybí vám ICQ smajlíci, na které jste si už zvykli?
TIP: K oficiálnímu ICQ klientovi existuje celá řada kvalitních alternativ, mezi které patří i nenápadný Trillian. Tento klient umožňuje používat najednou několik komunikačních protokolů, například ICQ, IRC, AIM, Jabber, MSN Messenger nebo Yahoo!. Podporuje i většinu základních funkcí těchto protokolů včetně šifrování zpráv. Trillian je navíc bez reklam, nenáročný na výkon počítače a velice snadno rozšiřitelný.
Ke každému z podporovaných protokolů je k dispozici celá řada zajímavých smajlíků, mezi kterými však chybí často používaný *THUMS UP* apod. Tento nedostatek lze snadno odstranit pomocí plug-inu ICQ5 smilie-set for Trillian, který si můžete zdarma stáhnout na adrese http://bri-anna.deviantart.com/art/ICQ5-smilie-set-fortrillian16391783. Stažený archiv rozbalte při vypnutém programu do adresáře C:\Program Files\Trillian\stixe\ plugins. Nyní spusťte Trillian, přejděte do nastavení výchozího skinu (Trillian / Trillian Preferences Skins Advanced) a v rozbalovacím poli Emoticons vyberte Emoticons from ICQ5. Po vypnutí a opětovném zapnutí klienta budete mít k dispozici kompletní sadu ICQ smajlíků.
24 PROFESIONÁLNÍ TIP :
Dovybavení starších notebooků pro WLAN
Že váš notebook nemá WLAN? Možná přece! V mnoha noteboocích čeká mini PCI slot jen na vhodnou WLAN kartu.
Dnes už je to těžko uvěřitelné, ale ještě před několika lety nebyla WLAN standardní komponentou a musela se objednávat jako zvláštní příslušenství. Týká se to notebooků z „předcentrinové" éry (2003) s mobilní CPU Pentium 4 stejně jako mnoha modelů z téže doby s mobilním procesorem od AMD. Možným východiskem z této mizérie je USB adaptér pro WLAN. Ten je však nutno mít stále s sebou, a navíc obsazuje jeden vzácný USB port. Dalším řešením je zakoupení Wi-Fi karty formátu PC Card. Máme pro vás ale i jiný tip: zabudujte si do notebooku WLAN kartu pro slot mini PCI!
Zda máte v přístroji pro rádiový modul dostatek místa, to se dozvíte v příručce: slot mini PCI by tam měl být uveden ve specifikacích. Jako příklad zde pro bezdrátovou síť dovybavíme notebook Samsung P10 s mobilním procesorem Pentium 4, a to pomocí adaptéru Intel PROWireless 2100 LAN 3B, který pracuje podle standardu 802.11b. Poněvadž námi zakoupená karta není vybavena anténou, vydražili jsme na internetu ještě standardní WLAN anténu, kterou pak přilepíme ke kartě. Po vestavbě těchto zařízení pak Windows nový hardware automaticky rozpoznají. Ovladače pro kartu jsou k dispozici na webové stránce Intelu (www.intel.com). Poznamenejme k tomu, že jelikož u takovýchto notebooků záruční doba už nepochybně vypršela, můžete přístroj bez obav otevřít.
Co budete potřebovat:
Sadu šroubováků (ploché a křížové)
Lepicí pásku („izolepu")
WLAN modul - například Intel PRO-Wireless 2100 LAN 3B Mini-PCI Adapter, nebo Asus WL-170g (cca 700 Kč)
Standardní WLAN anténu, pokud není součástí dodávky (asi 15 Kč)
1 Otevření notebooku
Než se pustíte do „rozborky" notebooku, odpojte jej od elektrické sítě a vyjměte akumulátor. Pak na spodní stěně přístroje vyšroubujte šroub A , který fixuje klávesnici. Často bývá označen odpovídajícím symbolem nebo zkratkou KBD (keyboard).
2 Uvolnění klávesnice
Notebook otočte a odklopte displej. Abyste uvolnili klávesnici, po stranách pod ni opatrně zasunujte plochý šroubovák a s citem ji mírně nadzvedávejte. Případně se vyskytující výčnělky lze uvolnit lehkým tlakem.
3 Vyjmutí klávesnice
Klávesnici ještě není možné prostě odebrat, poněvadž je kabelem B propojena se základní deskou. Nejprve proto klávesnici vyklopte nahoru a opatrně rozpojte konektor kabelu.
4 Prohlídka „vnitřností"
Nyní je přístupný celý vnitřní prostor notebooku. Zásuvná pozice mini PCI slotu C pro WLAN kartu se v našem případě, tedy u modelu Samsung P10, nachází mezi procesorem a mechanikou.
5 Nasazení WLAN karty
Rádiovou kartu D uchopte tak, aby vybrání na spodní straně modulu směřovalo doleva - tam se na protilehlé straně nachází „nos". Nyní modul opatrně zatlačte do slotu mini PCI
6 Vložení antény
Nyní je třeba dovnitř uložit WLAN anténu E . Nejvhodnější místo je nad WLAN kartou: tam anténa dobře zapadne mezi rádiový modul a operační paměť. Kabel uložte pod ni.
7 Upevnění antény
Aby anténa nemohla opustit vyhrazené místo - a podle okolností třeba i poškodit okolní součástky -, zafixujte ji proužkem obyčejné lepicí pásky.
8 Zpětné sestavení
Nyní už můžete přístroj zase sestavit. Zasuňte kabel klávesnice do konektoru a klávesnici vložte na příslušné místo. Podle modelu pak může být zapotřebí klávesnici zatlačit do fixačních výstupků. Teď už jen zaklapnout víko, otočit spodní stěnou nahoru, sešroubovat, a máte hotovo.
25 FritzBox WLAN 7050
Tisk v síti pomocí FritzBoxu
Od známého jste dostali starší černobílou laserovou tiskárnu. Přístroj je vybaven paralelním rozhraním, které už dnes většina počítačů nepoužívá, a přípojkou pro LAN. Ta si ale výborně rozumí s portem LAN B na FritzBoxu. Až na to, že se touto cestou tisknout nedá - Windows hledají přístroj marně.
TIP: K nalezení tiskárny je třeba znát její přiřazenou IP adresu. Ta bývá uvedena na stavové stránce tiskárny pod nápisem „Network" nebo „TCP/IP". Některé tiskárny vytisknou informační stránku samočinně po stisknutí některého ovládacího tlačítka a jejím zapnutí. Pokud tomu tak není, postup vytištění této stránky najdete v příručce. Stavová stránka obsahuje také informace o podsíti a bráně a také o tom, zda IP adresa byla zadána manuálně, či přes DHCP.
S největší pravděpodobností zadával IP adresu tiskárny její předcházející majitel. Tato adresa však leží mimo adresní oblast FritzBoxu, takže tiskárna zůstane i po explicitním zadání IP adresy „neviditelná". Standardní adresní oblast FritzBoxu je vyjádřena výrazem 192.168.178.x, kde x odpovídá číslu mezi 1 a 100. Pokud jste tuto oblast změnili, dále uvedené kroky transformujte pro vámi zvolený rozsah.
Poněvadž FritzBox sám pro sebe obsazuje číslo 1 a pro určení IP adresy cestou DHCP rezervuje vše od 20 výše, pro zadávání jsou k dispozici ještě čísla od 2 do 19. Podle návodu k obsluze přiřaďte tiskárně nějakou adresu, například 192.168.178.2. Jako podsíť používá FritzBox standardně 255.255.255.0. Ta musí být zanesena v tiskárně stejně jako brána, která odpovídá IP adrese FritzBoxu, tedy 192.168.178.1. S takto přiřazenou IP adresou by operační systém Windows měl laserovou tiskárnu rozpoznat a nainstalovat.
Tiskárnu můžete nastavit také tak, aby jí IP adresu automaticky přiřazoval FritzBox prostřednictvím DHCP. Toto řešení však nedoporučujeme z následujícího důvodu: budete-li používat více WLAN přístrojů, bude se IP adresa příležitostně měnit. Pak ovšem Windows tiskárnu opět nenajdou.
26 Výměna procesoru
Správná instalace procesoru Intel Quad Core pod Windows Vista
Čtyři místo dvou: na svém počítači s procesorem Core 2 Duo jste si nainstalovali Windows Vista a chtěli byste ještě zvýšit jeho výkon. Proto jste v něm procesor Core 2 Duo nahradili modelem Core 2 Quad Q6600. Od té doby běží počítač pod Vistou nestabilně a permanentně havaruje.
TIP: V případě procesoru neovládá Vista pravý „plug and play". Rozpozná prostě jen dvě jádra CPU. Ve Správci zařízení jsou proto u procesorů uvedeny vždy dvě položky: Core 2 Duo E6x00 a Core 2 Quad Q6600. Vista zřejmě předpokládá, že může narazit na jádra CPU s různými pracovními frekvencemi, což dříve či později může vést k problémům.
V našem případě pomůže odstranění položky pro E6x00 prostřednictvím místní nabídky a příkazu Odinstalovat. Po restartu už Vista správně rozpozná všechna čtyři jádra procesoru Q6600 a poběží stabilně.
27 Smartphony pod Windows
Urychlení smartphonu pomocí Windows Mobile 6
Ještě se na trhu ani neohřály, a už jsou překonané: smartphony XDA od O2, respektive MDA od T-Mobilu byly ještě nedávno dodávány s Windows Mobile 5. Nyní jsou tyto přístroje vybaveny verzí 6 - a jsou rychlejší.
TIP: Windows Mobile 6 zrychlí „starý" telefon až o 20 %. Kromě toho lze například zobrazovat maily ve formátu HTML a paměť přístroje zašifrovat. Doporučujeme vám tedy se u svého providera zeptat na možnost upgradu. Například němečtí zákazníci O2 mají update na novou verzi ideálně snadný: ve stahovací sekci webové stránky operátora (www.o2online.de) je připraven ke stažení firmware včetně operačního systému.
Obtížnější je aktualizace u starších přístrojů, např. XDA neo. Pomůže vám však stránka www.xda-zone.de: v nabídce fór najdete také odkaz na ZIP soubor WM6 v0.4b, který požadovaný Mobile 6 obsahuje.
Chyba měsíce: Napětí na nesprávném místě
PROBLÉM: Náš čtenář se na nás obrátil se záhadným problémem: po různých potížích, které mu přichystal vlastnoručně sestavený PC s Athlonem, si u prodejce vyměnil základní desku i síťový zdroj, ale počítač ani pak nepracoval bezchybně. Po restartu pravidelně zůstával „viset" už na první obrazovce BIOS, často se ani nedal zapnout a náš čtenář pak musel odpojením rozdvojky kompletně přerušit přívod proudu i k periferním zařízením, než počítač znovu naběhl. Po otevření krytu bylo zřejmé, že větrák procesoru běží i v případě, že je počítač vypnut - a dokonce i tehdy, je-li kolébkový vypínač síťového zdroje v poloze „vypnuto". Poněvadž čtenář bydlí nedaleko naší redakce, šli jsme se na podivný počítač podívat přímo na místě.
DIAGNÓZA: A opravdu: dokonce i když byl přívodní kabel vytažen ze síťového zdroje počítače, větrák procesoru se točil - pomalu, ale vytrvale. Počítač i se všemi periferiemi byl napájen ze společné rozdvojky - a teprve po jejím odpojení od sítě se definitivně vypnul. Napětí, které pohánělo větrák, tedy muselo pocházet z některého periferního zařízení. Po tomto poznatku jsme pak už rychle zjistili, že zdrojem napětí je Sharkoon DriveLink připojený přes USB. Toto zařízení je vlastně adaptér pro externí připojení přístrojů se sběrnicí SATA nebo IDE s vlastním napájením.
ŘEŠENÍ: Tento adaptér může být pro notebookové disky napájen z USB přípojky, pro větší spotřebiče používá síťový zdroj. Pětivoltový výstup síťového zdroje byl ovšem jednoduše propojen s pětivoltovým vedením USB kabelu. Je-li počítač vypnut, ale adaptér je dále napájen, na základní desku pak přichází 5V zvenčí. Regulátory, které tak dostávají proud z nesprávné strany, rozvádějí napětí na celou základní desku, a v důsledku toho se roztočí i větrák CPU. Trvalé napětí také počítači znemožňuje skutečný studený start, což má za následek zmíněné problémy s bootováním. Zbývá tedy jediná cesta: při vypínání počítače oddělit adaptér od sítě. Počítačoví „bastlíři" ovšem mohou do adaptéru připájet diodu a problém tak elegantně vyřešit.
- Praxe - Tipy & triky (1.46 MB) - Staženo 0x