SATA DVD vypalovačky
Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky") používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Chip otestoval deset z nich a má pro vás zajímavé výsledky.
Thomas Littschwager
Je to od Intelu celkem jasný signál: nové základní desky od největšího výrobce čipových sad už dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Pokud tedy chcete mít ve svém novém intelovském počítači DVD vypalovačku, musíte si pořídit přídavný IDE řadič (některé základní desky ho mohou obsahovat, nebo ho musíte dokoupit v podobě přídavné karty), nebo si musíte pořídit DVD vypalovačku s novějším rozhraním Serial ATA. SATA kabel je praktický: na rozdíl od IDE kabelu je mnohem tenčí, nebrání proudění vzduchu v počítačové skříni a lépe se s ním manipuluje.
To je také důvod pro oživení tohoto segmentu trhu. V blízké době budou všichni významní výrobci DVD vypalovaček nabízet i mechaniky se SATA rozhraním, a to za stejnou cenu jako v případě IDE modelů, navíc identické z hlediska designu a vlastností.
Abychom vám ukázali, v čem je nová řada mechanik dobrá, otestovali jsme v podstatě kompletní nabídku SATA DVD vypalovaček dostupných na našem trhu.
Velmi dobré testovací pole
Jedna poznámka na úvod: DVD vypalovačky zatím nemohou profitovat z teoreticky rychlejšího datového rozhraní standardu SATA, což je 300 MB/s. Ani při čtení, ani v průběhu zápisu ani zhruba nedosahují této teoretické hodnoty. Mnohé mechaniky s totožnou konstrukcí jsou ale o malinko lepší než stejná IDE verze (podívejte se na Top 10 IDE DVD mechanik). Přes malé rozdíly ve výkonu dosáhly SATA vypalovačky v našem testu velmi přesvědčivých výsledků: devět z deseti testovaných modelů totiž dosáhlo více než 90 bodů v celkovém hodnocení, a patří tedy mezi špičkovou třídu. Mechanika SH-S183L od firmy Samsung se dostala v našem testu do vedení. Bodů má sice jen o nějakou desetinku více než druhá v pořadí - mechanika LH-20A1S značky Lite-on -, zároveň je však i dost levná, takže si navíc odnesla i naše ocenění za příznivou cenu. Tentokrát jsme nevybírali mechaniku s nejnižší spotřebou, protože v této kategorii produktů jsou rozdíly ve spotřebě mezi všemi testovanými modely skutečně marginální.
Rychlost zápisu a kvalita vypálených médií jsou také velmi dobré. Nesmíte ovšem úplně věřit nápisům jako „20rychlostní vypalování" - to jsou v podstatě jen marketingové výkřiky (podívejte se na seznam vpravo). Také kompatibilita vypálených médií byla při našem testování v pořádku. Všechny vypalovačky dostaly v této disciplíně plný počet bodů.
Pouze dva problémy: Cena a hlučnost
Jen dvě mechaniky vybočovaly z jinak dobré řady testovaných produktů: PX-760SA od Plextoru a AD-7173S firmy Sony NEC Optiarc. Proč Plextor stále požaduje téměř dvojnásobnou cenu oproti ostatním, to zůstává záhadou - přestože k mechanikám poskytuje nástroje (Plextor Tools), nenabízí kromě toho žádnou jinou přidanou hodnotu. Optiarc, joint venture firem Sony a NEC, pak dodává (přestože jsme použili nejnovější firmware) mechaniku s technickým nedostatkem: provozní hlučnost 6,9 sonu je u DVD mechaniky naprosto neakceptovatelná. Mechanika značky Optiarc tak v hodnocení hlučnosti nezískala žádné body, a především kvůli tomu se tedy model AD-7173S dostal na poslední místo v celkovém hodnocení.
Výsledek: Osm z deseti
Neuděláte špatně, pořídíte-li si některou ze SATA DVD mechanik, které se v našem testu umístily na prvních osmi příčkách. Tyto modely jsou v podstatě tak identické, že se při koupi můžete rozhodovat spíše podle odstínu předního panelu než podle jiných kritérií. Cenově se také příliš neliší.
Rady pro nákup:
* Rozhraní: SATA, nebo IDE?
Výkonnostní a cenové rozdíly mezi vypalovačkami SATA a IDE jsou nyní velmi malé. Z hlediska výhledu do budoucna jsou však lepší volbou mechaniky s novějším rozhraním SATA.
* Podporované formáty
DVD vypalovačka musí být minimálně kompatibilní s prázdnými médii typu plus i typu minus. Současně však za podporu formátu DVD-RAM nezaplatíte nic navíc a je to jistě výhoda.
* Rychlost zápisu
20násobná rychlost vypalování je použitelná jen v případě velmi dobrých médií, označených jako 16x. Doba vypálení média je ale jen o pár sekund kratší, takže 16rychlostní mechaniky jsou naprosto adekvátní.
* LightScribe/Labelflash
Dříve než si koupíte médium, podívejte se, který z těchto způsobů popisu podporuje vaše mechanika. Peníze, které za popisovatelné médium vydáte, se vyplatí pouze tehdy, pokud je zaručena i dostatečná kvalita zápisu. Tu si vyzkoušejte.
Nové kombomechaniky
Označení „kombo", tedy kombinovaná mechanika v minulosti znamenalo, že mechanika byla schopna číst disky CD a DVD a zároveň uměla zapisovat na disky CD. Nyní se očekává nová generace kombomechanik. DVD přepalovačky jsou navíc schopné číst (ale nikoli zapisovat) novou generaci HD médií formátu Blu-ray (obrázek filmového titulu je napravo) nebo formátu HD-DVD. V současnosti je dostupná kombomechanika SD-H802A (čte disky HD-DVD a její orienrační cena je 5700 Kč) od firmy Toshiba a také Blu-ray kombomechanika od firmy Pioneer s označením BDC-202 (orientační cena 6000 Kč). Další mechaniky budou následovat.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - SATA DVD vypalovačky (314.32 kB) - Staženo 2113x