Nové notebooky s Centrinem: Vista v hlemýždím tempu
Nové notebooky na platformě Centrino mají být rychlejší a vytrvalejší. Test Chipu však ukázal, že nedozrálé ovladače ve Vistě je drasticky zpomalují.
Gunnar Troitsch
V tomto článku najdete:
8 notebooků na platformě Centrino za cenu do 60 000 Kč
Know-how: Technika Centrino
Tabulka: Přehled výsledků testu
Rady pro nákup: Nejlepší tipy
Také stále čekáte na nějaké výrazné výkonnostní skoky v počítačovém světě? Poslední roky přinesly v tomto ohledu spíše zklamání: doby vypalování DVD médií se zkracují po drobných krůčcích vždy jen o pár sekund a fototiskárny vytisknou formát A4 za 2 minuty a 15 sekund - namísto dvou a půl minuty jako ještě před rokem. Tyto výkonnostní přírůstky pociťuje uživatel při každodenním používání mnohem méně než u pultu obchodníka, neboť ona poslední procenta výkonu jsou pokaždé také ta nejdražší. Naproti tomu nová generace intelských notebooků s kódovým jménem „Santa Rosa" se měla stát opravdovým velkým skokem: už téměř rok je nová platforma Centrino žhavým tématem k na veletrzích, kongresech i v internetových fórech. Nové notebooky měly být podstatně rychlejší, úspornější a lépe vybavené - při takřka stejné ceně.
Jenomže vývojáři Intelu dělali tak trochu účet bez hostinského: krátce před uvedením nové platformy Centrino na trh stihl softwarový gigant Microsoft obšťastnit svět operačním systémem Windows Vista. Ačkoliv se to dalo očekávat, některé ovladače bylo možno vyvinout a hlavně na stovkách testovacích přístrojů ověřit a certifikovat až poté, co byla k dispozici finální verze Visty. Jak dobře - či spíše špatně! - pak Intel a výrobci notebooků tento jistě nikoli snadný úkol zvládli, ukázal náš test osmi „centrinových" notebooků, které jsou všechny prodávány s Windows Vista. Cenové rozpětí sahá od 23 000 do 60 000 Kč.
VÝKON
Nový hardware zpomalují špatné ovladače
Takto rozháraný obraz výkonnosti se ve srovnávacích testech vyskytuje opravdu zřídka: nejlepší dosažené hodnoty jsou - stejně jako ty nejhorší - roztroušeny po celé výsledkové tabulce, jako bychom je tam nalili kropicí konví (viz tabulka na S 62, 63).
Jen na několika málo místech naměřené hodnoty a výsledky benchmarků skutečně poukazují na výkonnostní třídu notebookových komponent. Tak například žádný z kandidátů s integrovanou grafikou nedosáhl ani na 50 bodů -a všechny přístroje s dedikovaným grafickým řešením shodně tuto hranici překonávají. Výkon ve 3D je důležitý nejen pro hráče, ale značný význam má také pod Vistou: Aero Glass, efektní ovládací prostředí Visty, běží v závislosti na výkonu grafického čipu více či méně plynule. A právě měření 3D výkonu celý závodní peloton zvláště silně roztrhalo. Nemohou za to ani tak CPU - ve všech přístrojích běží procesory Core 2 Duo na frekvencích mezi 1,8 a 2,4 GHz -, nýbrž kvalitativně zcela odlišná podpora ze strany ovladačů grafických čipů. Nejsilnějším grafickým procesorem (nVidia GeForce 8600 M) jsou osazeny například Acer Aspire 5920G (1. místo) a Asus G1S (2. místo).
Přitom se vývojáři ovladačů u Aceru evidentně dobře vyznají v problematice OpenGL: benchmark Q3A, který toto grafické rozhraní využívá, to totiž u Aceru Aspire dotáhne na slušných 407 snímků za sekundu - Asus s 288 snímky/s tady zřetelně zaostává. Naproti tomu k silným stránkám inženýrů Aceru zřejmě nepatří Direct3D, zde se lépe daří technikům jiných firem. Jedno je ovšem jisté: všichni výrobci rozdávají výkon velmi štědře - vděčit za to v tomto případě ovšem mohou grafické firmě nVidia.
Podobný obraz se ukazuje také u datových propustností WLAN - a tentokrát drží černého Petra samotný Intel: pouze ty přístroje, které vsadily na etablovaný standard 802.11g, využívají s přenosovými rychlostmi 23 a 26 Mb/s svůj potenciál. Datová propustnost u přístrojů s novým WLAN modulem 4965AGN od Intelu (802.11n-Draft) je sice při 80 Mb/s v průměru zřetelně vyšší - přesto je zklamáním (viz rámeček vpravo).
Jedině v oblasti kancelářských aplikací je výkon dostatečný v každé situaci, ani při práci s novým Microsoft Office 2007 se neprojevují žádné rozdíly oproti starším verzím. I tak je ale zřejmé, že dosti nehomogenní rozložení výkonu na různé komponenty je pro nové notebooky s Vistou symptomatické - zdá se, že aktuální ovladače (nejen pro grafiku) odpovídají v nejlepším případě vývojovému stadiu „beta". Chtěli jsme to prověřit důkladněji a na testovaných noteboocích jsme pokusně nainstalovali Windows XP, k čemuž jsme ovšem museli všechny ovladače pracně posbírat na internetu. A výsledek? Naše měření prokázala výkonnostní posuny od 20 do 200 % (!) - podle aplikace.
V tomto smyslu lze tedy litovat, že skoro všechny notebooky v testu jsou nabízeny „jen" s Windows Vista - pouze HP Compaq 6910p je k dostání volitelně také s XP. Ostatně platí, že pokud spolu s notebookem získáte Windows Vista ve verzi Ultimate nebo Business (v testu to byly přístroje Asus, Toshiba, HP, Lenovo a Acer), licence Microsoftu vám dovoluje bezplatně přejít na XP Professional -a do „vlaku Vista" naskočit až někdy později. Kdo se vydá touto cestou, měl by však být předem co nejlépe seznámen s problematikou vyhledávání ovladačů na internetu.
MOBILITA
Menší a lehčí: HP vítězí v hodnocení mobility
Podle Intelu mají nové mechanismy úspory proudu, obdařené tak zvučnými názvy jako „Dynamic Display Power Optimization", „Display Power Saving" a „Enhanced Deeper Sleep", u nových notebooků s Centrinem výrazně prodloužit výdrž akumulátorů. V naší testovací laboratoři jsme to však nepozorovali: aktuální ovladače pro čipovou sadu, procesor a displej ještě ukrývají velký optimalizační potenciál. Z toho důvodu je také nutno například nejhorší výsledky hodnocení mobility (pod 50 bodů) u modelů Acer Aspire 5920G a Asus G1S považovat spíše za předběžné. Už jeden nový ovladač by u nich mohl výdrž akumulátoru zřetelně prodloužit - platí ovšem pouze výsledky v okamžiku testování.
Zatímco ostatní výrobci vyslali do soutěže notebooky s 15,4" displejem, společnosti HP a Sony předaly k testu přístroj se 14" TFT. Menší displej umožňuje použít menší plochu základny notebooku - a znamená tedy i lehčí přístroj. A poněvadž konstruktéři HP dokázali nakonfigurovat úsporné mechanismy tak, že u 6910p vzdor menšímu akumulátoru dosáhli druhé nejlepší výdrže (5:06 hodin při provozu s Office), odnáší si notebook od HP nejlepší známku v hodnocení mobility.
VYBAVENÍ
Acer a Asus ukazují, co znamená úplné vybavení
Za 30 000 Kč a více už lze očekávat i slušné vybavení. Zatímco čtečka paměťových karet, LAN, analogový modem a porty USB 2.0 jsou již obecným standardem, ve výbavě pro WLAN se přístroje zřetelně odlišují. Bezdrátově se k síti sice připojí všechny testované notebooky, čtyři z nich však nabízejí WLAN jen podle „starého" standardu 802.11g. Ten plně stačí pro síťové aplikace, kdo chce ovšem přes WLAN streamovat multimediální obsahy, nebo snad dokonce i HD filmy, měl by sáhnout po přístroji s modulem 802.11n (Draft) - jakkoli zde datové propustnosti dosud nepřesvědčují (viz rámeček na předchozí straně). Největší nabídku přípojek poskytují Acer 5920G, Asus G1S a HP Compaq 6910p: ty mají od Bluetooth přes Firewire a DVI portů až po HDMI výstupy všechno, po čem srdce zatouží.
ERGONOMIE
Materiál a zpracování přesvědčují na celé čáře
Co do zpracování nás výrazně nezklamal žádný notebook; tento dojem také odrážejí dobrá hodnocení v kategorii ergonomie (77 až 100 bodů). Vytknout lze tu a tam jen maličkosti - několik bodů jsme museli strhnout modelu Lenovo 3000 N200 za slyšitelně horší kvalitu signálu analogového audio výstupu.
DISPLEJ
Typ Glare od Toshiby přímo září
Zatímco většina 15,4" displejů poskytuje rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů, u Lenova 3000 N200 je to celých 1680 x 1050 pixelů. Výhodné je to ale jen u mála aplikací - například v oblasti CAD. Bohužel však při tomto rozlišení webové stránky „ujíždějí" doleva a písmo se na displeji zobrazuje příliš malé.
Většina displejů dosahuje jasu mezi 148 a 244 cd/m2, což pro kancelář postačuje. Tyto hodnoty výrazně překonává displej typu Glare u přístroje Toshiba Tecra A9: při jasu 453 cd/m2 a kontrastu 857 : 1 je to vůbec nejlepší notebookový displej, jaký byl kdy v Chipu testován.
Závěr
Ačkoliv má Intel dosud velké potíže s ovladači, výrobci už své notebooky generace „Santa Rosa" bez skrupulí dodávají do obchodů. Tak ovšem zůstávají téměř všechny sliby Intelu nesplněny: novou „Turbo-Memory" dosud výrobci nenabízejí vůbec; 300Mb WLAN modul vysílá jen z poloviny tak rychle jako odpovídající 802.11n router - a výkon ve 3D zůstává daleko za svými možnostmi. Rovněž výdrž akumulátorů utrpěla kvůli špatně naprogramovaným ovladačům. Za těchto okolností jsme upustili od určování vítěze testu i udělování cenového tipu. Koneckonců notebooky by měly dosahovat tržní zralosti u výrobců -nikoli u zákazníků.
Know-how: Stará a nová technika Centrino
Pokud s nákupem notebooku už nechcete čekat, měli byste vzít v úvahu tyto skutečnosti: ačkoliv nová „centrina" (kódové jméno „Santa Rosa") zatím ještě nedosahují všeho, co je v jejich schopnostech, technicky jsou přece jen pokročilejší než jejich předchůdci („Napa") - a vzdor všem slabinám představují lepší volbu. Obě notebookové generace se vzájemně liší takto:
Logo: Logo je samozřejmě to první, co se pro identifikaci notebooku s Centrinem nabízí. Nové logo platformy „Santa Rosa" se mírně liší od dosavadní podoby pro Centrino Duo: nápis „Centrino" je nyní vyveden v něžně růžové barvě - u starších notebooků byl černý.
Procesor: Ačkoliv je nomenklatura Intelu všechno jiné než srozumitelná, existuje jakýsi „oslí můstek" umožňující nové procesory jednoznačně rozpoznat: všechny CPU kategorie Santa Rosa nesou název „Core 2 Duo T7X00", kde X zastupuje lichou číslici. Procesory označené jinak jsou staré.
Čipová sada: Čipové sady pro techniku Santa Rosa se oficiálně jmenují „Intel Mobile Express 965". Rozlišují se dva modely: GM965 pro systémy s integrovanou grafikou a PM965 pro dedikované grafické řešení. „Stará" čipová sada se jmenuje GM/ PM945.
WLAN: Santa Rosa předpokládá nasazení nejnovějšího standardu WLAN (802.11n, 300 Mb/s), přestože dosud není definitivně dokončen - stále ještě má status „Draft". Intelský 802.11n modul 4965AGN však není jednoznačně povinný: logo „Centrino Duo" mohou nést i počítače s WLAN modulem 4965AG (802.11g, 54 Mb/s).
Turbo paměť: „Turbo-Memory" je modul flash paměti, který má podporovat RAM a pevný disk a celý systém tak zrychlit. Jeho efekt je však zatím tak nepatrný, že Turbo Memory dosud nenasadil žádný výrobce -a někteří jej dokonce otevřeně odmítají.
Rychlá WLAN od Intelu pokulhává
Nová platforma Centrino předpokládá nasazení rychlého standardu WLAN 802.11n (Draft) jen jako volitelnou možnost, nicméně skoro všechny notebooky v testu používají rychlý WLAN modul 4965AGN od Intelu. Testy v laboratoři Chipu však přinesly zklamání: notebooky dosahovaly při cca 80 Mb/s jen lehce přes polovinu datové propustnosti, jaké jsme docílili při kombinacích routerů pro 802.11n (Draft) s protější stanicí vždy od stejného výrobce (140 Mb/s) - pro Intel tedy žádná sláva. Přesto však nové notebooky vysílají o něco rychleji než proprietární „turbo" řešení pro 802.11g -a třikrát rychleji než poslední generace Centrina.
DATOVÁ PROPUSTNOST
Na více jak 500 měření v našem test centru můžeme odhadnout průměrnou přenosovou rychlost jednotlivých kombinací WLAN routerů a WLAN karet (PC Card, Mini-PCI v noteboocích).
Rady pro nákup
Notebooky s Centrinem
* Ovladače
V tabulce vlevo chybějí loga vítěze testu a cenového tipu - intelské ovladače pro novou generaci „centrin" zkrátka ještě nedozrály. Náš tip: Pokud si chcete pořídit „centrinový" notebook s Vistou, počkejte s tím ještě tři měsíce - anebo si jej kupte s Windows XP.
* Výkon ve 3D
Nehrajete-li žádné 3D hry, můžete ušetřit nějakých 5000 Kč, vzdáte-li se samostatné GPU. Všechny přístroje na platformě Centrino Duo s grafikou v čipové sadě zvládají prostředí Aero Glass.
* Kapacita operační paměti
Aby se pod Vistou dalo plynule pracovat (a hrát hry), doporučujeme pro notebooky s integrovanou grafikou 2 GB RAM, pro notebooky se samostatným grafickým čipem alespoň 1 GB.
* Turbo-Memory
Zkrátka a dobře, na tohle zapomeňte! Intel sice chtěl výkonnost RAM a pevného disku u své nové platformy Centrino „drasticky" vylepšit modulem flash paměti, ale nic z toho nebylo. Na prototypech se žádný výkonnostní nárůst nepodařilo prokázat - není proto divu, že výrobci své přístroje modulem „TurboMemory" většinou vůbec nevybavují.
* Displej
Kdo často pracuje při jasném osvětlení (tedy na cestách a venku), měl by zvolit přístroj s matovým displejem - všem ostatním doporučujeme displeje typu Glare s větším kontrastem.
- Testy a recenze - Nové notebooky s Centrinem - Vista v hlemýždím tempu (571.24 kB) - Staženo 1122x