Přejít k hlavnímu obsahu

Eurotarif

Eurotarif

Evropská komise vydala nařízení, operátoři ho splnili. Je eurotarif opravdu tak výhodný? Podrobně jsme se na něj podívali.
Vratislav Klega

Jak se dělá regulace

Ceny roamingových volání byly po řadu předchozích let velmi vysoké. Zatímco ceny za ostatní služby mobilních operátorů rychle klesaly, telefonování i posílání zpráv ze zahraničí bylo vždy drahou záležitostí. Platilo se za vytvoření hovoru i za příchozí volání. Navíc vše bylo velmi komplikované. Méně důvěryhodní zákazníci (s předplacenými službami) nemohli příchozí hovor vůbec vytvořit, používal se tzv. callback - zákazník zadal jen kód a operátor mu zavolal zpět a sestavil hovor. Kdo to někdy zkoušel, ten ví, jak je takové volání nepohodlné.
Aby problémů s roamingem nebylo málo, ještě se prováděla složitá aktivace. Bylo třeba přijít na pobočku operátora a složit zálohu v řádu několika tisíců. Teprve pak jste si mohli užívat roamingu - tedy jen někdy. Pak zde byly některé země světa, které operátor označil za exotické, takže bylo třeba provést aktivaci ještě dalšího rozšířeného roamingu. To jste většinou zjistili až na letišti, když se telefon odmítl registrovat.
Tato situace ani zdaleka nepřipomínala tržní konkurenční prostředí. Evropská komise se proto rozhodla zasáhnout a udělat přítrž drahému volání. Do jaké míry se to povedlo?

V Unii za méně

Nařízení Evropské unie, které vstoupilo v platnost na konci června, stanovuje průměrnou velkoobchodní cenu mezi dvěma operátory - ta je maximálně 0,30 eura za minutu, tedy asi 8,30 Kč. Maloobchodní cena pro zákazníky pak nesmí za odchozí minutu překročit 0,49 eura za minutu, tedy přibližně 13,55 Kč. Příchozí volání může koncového zákazníka stát maximálně 0,24 eura, tedy asi 6,63 Kč za minutu. Ceny jsou bez DPH, protože každý stát má jinou sazbu daně z přidané hodnoty.
Dalším příkazem pro operátory je to, že při přihlášení do roamingové sítě musí zákazníkovi bezplatně a neprodleně zaslat SMS zprávu, která mu oznámí konkrétní ceny za služby. To je velmi praktické: zákazník okamžitě ví, kolik bude za služby platit.
Tyto ceny však platí jen pro země, které jsou součástí Evropské unie. Kdo se tedy těšil na levnější volání z Chorvatska, Švýcarska, Norska nebo Turecka, ten bude zklamán. Jak se s tarifem poprali čeští operátoři?

T-Mobile

Růžový operátor přišel s tarifem podle parametrů Unie jako první a se značným předstihem. Již 1. srpna si mohli zákazníci aktivovat nový tarif s názvem „Zvýhodnění EU". Odchozí minuta vás s tímto tarifem přijde na 16,54 Kč vč. DPH, za každou příchozí minutu zaplatíte 8,09 Kč vč. DPH. To je výrazně méně než v případě předchozího tarifu - tzv. Happy roamingu. T-Mobile však nabízí velmi zajímavý tarif Cestovatel, který je možné použít ve všech zemích, kde T-Mobile provozuje svoji síť, tedy včetně států, jako je Chorvatsko nebo USA. Pochopitelně musíte být v zahraničí přihlášeni právě do sítě T-Mobilu. U tarifu Cestovatel se neplatí žádná aktivace ani měsíční paušál. Ceny za odchozí hovory jsou nižší než u eurotarifu, platí se však sestavovací poplatek - 34,51 Kč. Ten se platí i za sestavení příchozího hovoru, ale pak se již nic neplatí za minuty, což je velmi výhodné.
Tarif Cestovatel je v mnoha ohledech výhodnější než eurotarif. Především v případě, že provádíte hovory delší než tři minuty - a to jak příchozí, tak odchozí. Rovněž SMS jsou výrazně levnější. Mnohem výhodnější je tarif Cestovatel pro země mimo EU. Zvýhodnění bohužel nemohou použít zákazníci s předplacenými kartami Twist. Pro ty je určen jen eurotarif.

Vodafone

Pár dní po zveřejnění ceníků T-Mobilu vydal nové ceníky podle EU i Vodafone. Se spuštěním však čekal až na konec srpna. Eurotarif Vodafonu se nazývá World Roaming a jde vlastně o obyčejný roamingový tarif, který si zákazník nemusí nijak aktivovat. Ceny za volání jsou mírně vyšší než u T-Mobilu, levnější jsou však zprávy SMS i MMS.
Velmi zajímavým doplňkem je Vodafone Passport. S tímto roamingovým zvýhodněním voláte z vybraných sítí v zahraničí za stejné ceny jako doma. Zaplatíte jen sestavovací poplatek, akceptovatelných 22 Kč, a do ČR voláte za ceny podle svého tarifu. Příchozí hovory jsou oficiálně zadarmo - jen za sestavovací poplatek, zde ovšem Vodafone používá svoji oblíbenou „reklamštinu": spojovací poplatek 22 Kč se totiž platí za každých 20 minut hovoru! U T-Mobilu a tarifu Cestovatel můžete za sestavovací poplatek hovořit až 65 minut. Rovněž je škoda, že za stejné ceny jako u „nabitých" tarifů nejsou zprávy SMS a MMS. Passport je určen jen pro tarifní zákazníky.
Passport se vyplatí stejně jako Cestovatel při delších hovorech, zhruba od tří minut. I když je spojovací poplatek nižší než u T-Mobilu, platí jen na 20 minut, za 21. minutu již zaplatíte více než u T-Mobilu. Výhodou je, že platí i v zemích mimo EU, tedy například i v typickém Chorvatsku.

O2

Na konec nám zůstal bývalý Eurotel, tedy O2. Tento operátor rovněž spustil svůj eurotarif až na konci srpna, stejně jako Vodafone. Ceny eurotarifu se trefují přesně mezi levnější T-Mobile a dražší Vodafone. Rozdíly se ovšem pohybují jen v haléřích. Mnohem dražší jsou zprávy SMS, paradoxně levnější jsou MMS. Jak toho využít, to se dočtete v rámečku.
Alternativou k eurotarifu je O2 Smart. O2 jde jinou cestou než Vodafone a T-Mobile, a ta vůbec není špatná. Jak vidíte v tabulce, minutové ceny za odchozí hovory jsou vyšší než u konkurence, neplatí se však žádný spojovací poplatek, a to ani pro příchozí, ani pro odchozí hovory. Je sice pravda, že zaplatíte 6 Kč za každou přijatou minutu hovoru, na druhou stranu O2 poskytuje každý měsíc zadarmo 30 minut příchozích hovorů, což je velmi výhodné. Pohled do tabulky ukazuje, že O2 Smart je v každém směru výhodnější než eurotarif. Proč jej tedy O2 vůbec zaváděl? Nevýhodou tarifu Smart je to, že funguje jen v některých zemích. Konkrétně se jedná o Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálii, Španělsko, Francii, Řecko, Kypr, Maltu, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko a Malajsii. Chybí tedy množství států EU, mezi nimi třeba i naši sousedé -Německo, Polsko a Rakousko.
Ve zmíněných státech se rozhodně vyplatí tarif Smart. Pokud však cestujete hlavně po státech EU, které nejsou zahrnuty ve Smart tarifu, vyplatí se zvolit eurotarif.
Evropská komise slibuje, že ceny bude dále snižovat. Jako zákazník nižší ceny rozhodně vítám. Zda se jedná o zásah do volného podnikání, to je otázka spíše pro ekonomy.

Jak ušetřit na zprávách?

Zprávy SMS ze zahraničí jsou velmi drahé - cena je kolem 10 Kč za 160 znaků. Mnohem více se vyplatí posílat MMS. Zpráva MMS může být velmi dlouhá - záleží na typu telefonu, ale bez problémů do ní napíšete i přes 1000 znaků, a navíc můžete přiložit i obrázek. Přitom MMS je jen o pár korun dražší, v případě O2 je MMS dokonce levnější! Chcete-li tedy poslat delší text, vyplatí se poslat jej pomocí MMS.

Dokumenty ke stažení