Přejít k hlavnímu obsahu

Slouží i baví…

Slouží i baví…

Sdílení i prohlížení videa na internetu je čím dál tím populárnější, a tak není divu, že vznikají stále nové a nové služby. Které z nich vás zaručeně pobaví a kam si můžete uložit své video z dovolené, to vám prozradíme v našem letním testu.
Jiří Macich ml.

Všechno to v roce 2005 odstartoval server YouTube, který byl nakonec v roce 2006 zakoupen Googlem za 1,65 miliardy dolarů. V poslední době se s podobnými servery roztrhl pytel, a objevují se dokonce i pokusy o české YouTube.

MSN SoapBox: Tápající Microsoft

Videu na internetu se předpovídá velká budoucnost, a tak není divu, že se do této „zábavy“ chce zapojit i Microsoft. Jeho internetové aktivity sdružující se pod značkami Windows Live či MSN jsou ale těžkopádným kolosem, kterému se ve srovnání s konkurencí příliš nedaří. Tato neutěšená situace se odráží i v serveru MSN SoapBox, což je název videoslužby Microsoftu.
Microsoft na stále jen testovací (ale již veřejné) verzi své služby v posledních měsících dost zapracoval, což je znát i na její použitelnosti. K ideálu má ale SoapBox pořád daleko. Stále vypadá dost neučesaně a o příjemném ovládání bohužel nemůže být ani řeči. Zde se má Microsoft od Googlu stále co učit. Krajně nešikovné je samotné přehrávání videa. Požadovaný filmeček se přehrává v malém okně nalepeném u okraje okna prohlížeče a zbytek okna vyplňují hlavně náhledy na další snímky. Je to rušivé a velmi nepohodlné. Existuje možnost přepnout video do přehrávání přes celou obrazovku (resp. okno prohlížeče), ovšem stále jen v nízkém rozlišení.
Po funkční stránce na tom ale SoapBox tak špatně není. Nechybí hodnocení filmečků a přehledné diskuse k nim. Zajímavou funkcí je propojení s Windows Live Messengerem, takže videa lze prohlížet přímo v okně s konverzací. Nechybí ani spolupráce s blogy na Windows Live Spaces. Pokud si tam vedete svůj deníček, můžete přímo vkládat videa ze SoapBoxu a naopak.
Menším překvapením je, že Microsoft vedle svého formátu WMV podporuje i širokou paletu konkurenčních formátů včetně 3GP, takže problémem není ani upload videa pořízeného mobilním telefonem. Samotné nahrávání je hodně svižné a subjektivně podstatně rychlejší než u konkurence. Nepotřebujete ani žádnou ActiveX, takže upload už funguje bez problémů i ve Firefoxu.
Škoda že Microsoft nevyužil možnosti propojit SoapBox i s dalšími programy, jako je třeba Windows Movie Maker. Spekulovalo se o propojení SoapBoxu s Windows Media Center, ale na to je potřeba extra plug-in. Můžete si však stáhnout různé gadgety pro sidebar ve Windows Vista.
Za zmínku stojí mobilní verze dostupná na adrese http://soapbox.msn.com/mobile, kde si podobně jako u YouTube můžete prohlížet videa z mobilu. Potřebujete však komunikátor s Windows Mobile, protože videa se přehrávají přímo ve vestavěném Windows Media Playeru. Možnost uploadu z mobilu zatím chybí, ale připravuje se.
Kdyby měl SoapBox o něco přítulnější uživatelské rozhraní, šlo by o velmi zajímavou službu. Takto jej lze brát jen jako takové „staveniště“.

MySpace TV: Vážná konkurence pro YouTube

S videem na komunitním serveru MySpace se můžete setkat už dlouho, ale teprve v polovině roku byla spuštěna služba MySpace TV, která má přímo konkurovat YouTube a spol. Databáze videí se již slušně plní, takže i po divácké stránce stojí MySpace TV za pozornost. Pikantní je, že prohledávání databáze obstarává Google, kterému však patří dvě konkurenční služby.
Přestože omšelý design MySpace TV nevypadá zrovna moderně, kvalitní funkce tomuto serveru rozhodně nechybí. Specialitkou je uploadování videí. Vedle běžného pomalého uploadu přes jednoduchý formulář můžete sáhnout po nahrávání přes Java applet spouštěný v okně prohlížeče, který komfort uploadu podstatně zvyšuje. Dlužno dodat, že běžný upload byl během našeho testování ze všech služeb zdaleka nejpomalejší…
Z hlediska podporovaných formátů je na tom MySpace TV více než dobře a podporuje i všelijaké exotičtější formáty včetně Real Media či řady mobilních formátů. Zaujmou i možnosti nastavení práv a přístupu k videu. MySpace TV se totiž neomezuje jen na pouhé nastavení „veřejné/ neveřejné video“, ale umožňuje i vypínání a zapínání hodnocení, umísťování na cizí stránky či diskuse k videu.
Výhodou také je, že s účtem na MySpace TV získáte i konto na klasickém MySpace. Pokud si potrpíte na dnes tolik populární komunitní služby, nemusíte pendlovat mezi více servery. MySpace je králem komunitních služeb. Škoda jen, že česky si v tamních diskusích moc nepopovídáte.

YouTube: Prověřená klasika

YouTube je dnes největším a zřejmě i nejznámějším serverem pro sdílení videa a platí za jakýsi vzor i standard v této oblasti internetových služeb. Bez jakýchkoliv poplatků můžete nahrát neomezené množství videí. Zdrojové video ovšem nesmí být delší než deset minut a větší než 100 MB.
Při nahrávání nového videa si vedle popisku a zařazení do kategorie můžete nastavit také jeho dostupnost. Video může být buď veřejně přístupné, nebo soukromé, s možností ukázat jej maximálně 25 dalším uživatelům, které si vyberete ze svého adresáře. Můžete také povolit či zakázat přidávání komentářů k videu, jeho hodnocení anebo umístění na cizí stránky prostřednictvím flashového přehrávače. K videu lze poznamenat i datum jeho pořízení a vyznačit na mapě místo pořízení. Mapy jsou „založené“ na Google Maps, takže bez větších problémů je možné označit jakoukoliv lokalitu takřka po celém světě, včetně České republiky.
A teď k samotnému uploadu videa. Můžete buď přímo nahrát video ze své webové kamery, nebo uložit již existující záznam z pevného disku. Počet podporovaných formátů není nejširší, ale YouTube si s obvyklými formáty WMV, MOV, MPEG či AVI poradí.
YouTube si při uploadu přímo neporadí s videem pořízeným mobilním telefonem (např. v 3GP), ale lze využít služby pro zveřejňování videa přímo z mobilního telefonu prostřednictvím MMS zpráv. Videa na YouTube lze z mobilu i prohlížet, a to díky jeho mobilní verzi dostupné na adrese http://m.youtube.com.
YouTube zkrátka nabízí pestrou paletu funkcí a možností. Svou popularitu si tento server získal i díky svému komunitnímu zaměření, takže zde nechybí uživatelské skupiny, diskuse nebo uživatelské profily. Perličkou je, že na YouTube vystavuje svá propagační videa i Evropská komise, a nedávno dokonce proběhla prostřednictvím YouTube debata s kandidáty na amerického prezidenta. YouTube sice zatím není dostupné v češtině, ale podle zákulisních informací by se i čeští uživatelé brzy měli dočkat své mateřštiny.

Google Video: Schizofrenie Googlu?

Než Google na podzim roku 2006 koupil YouTube, provozoval již vlastní podobnou službu, známou jako Google Video. Nezávisle na YouTube tato služba stále běží, takže Google provozuje dva servery nabízející podobné služby. Rozdíly by se ovšem našly.
Design Google Videa je podobně jako u všech původních služeb Googlu přehledný, ovládání je intuitivní a téměř vše je na první pohled jasné. Pokud používáte Gmail, nemusíte se ani znovu registrovat.
Možnosti nahrávání videa prostřednictvím počítače jsou překvapivě lepší než na YouTube. Nahrát sice opět můžete jen video do velikosti 100 MB, ale prostřednictvím „speciálního nahrávacího prográmku“ lze nahrát i delší video. Využít tento program není od věci ani při nahrávání kratších videí, protože tento způsob uploadu je podstatně rychlejší než s využitím webového prohlížeče. K dispozici je verze pro Windows, Linux i Mac. YouTube bohužel oficiálně nic takového nenabízí, existuje však program YouTube Uploader od společnosti DVD Video Soft.
Ale zpět ke Google Videu. Na rozdíl od YouTube narazíte na seznamu podporovaných formátů i na Real Media a na několik dalších, ještě exotičtějších. Podrobněji jsou rozepsány další technické nároky na video, o čemž si uživatelé YouTube mohou nechat jenom zdát. To je výhoda především tehdy, když se video nahraje bez zvuku nebo ve špatné kvalitě - ihned zde víte proč a nemusíte hledat jiné důvody.
Možnosti „popsání“ videa či jeho tematického zařazení už ale nejsou tak široké jako na YouTube. Alespoň že nově Google Video umožňuje nahrávat neveřejné filmečky. Služba je koncipována především jako skladiště filmů s možností jejich prohledávání. Ostatně ve výsledcích hledání se zobrazují videa i z jiných serverů, včetně YouTube. Google Video nemá tak silný komunitní charakter a třeba diskuse k videím jsou dost nepřehledné. Možnost umístit video na jakékoliv vlastní stránky či blog ale nechybí. Propojení s Blogger.com se však teprve připravuje.
Trochu na škodu je, že videa přehrávaná na Google Videu se automaticky přizpůsobují oknu prohlížeče, čímž trpí jejich už tak nevalná kvalita. Naštěstí lze přehrávání přepnout do původní velikosti nebo je dostupný speciální přehrávač Google Video Player, který je pro častější přehrávání videí z Google Videa komfortnější.

A co česká želízka v ohni?

Na vlně videománie se samozřejmě chtějí svézt i Češi, a tak vznikly servery N-Joy nebo Stream.cz. Jejich záběr má být ale širší než pouhé úložiště videa od uživatelů. Například N-Joy má sekce s herními a filmovými trailery, s přenosy z webkamer, s živým televizním i rozhlasovým vysíláním a podobně.
Stream.cz se zase snaží zaujmout blogy, diskusemi či vlastními pořady. Jenže blogovací systém je i na české poměry spíš průměrný a zaběhlým diskusním serverům může Stream. cz konkurovat jen těžko. A pořady vlastní produkce? Raději taktně pomlčet. Čest Stream.cz nezachraňuje ani vlastní seriál s Petrem Čtvrtníčkem, který je často slabodušší než všechny ty „růžové ordinace“, které má parodovat.
Pokud ovládáte alespoň základy angličtiny, můžete zatím klidně na pokusy o české YouTube zapomenout a raději se jít podívat na zahraniční originál. Nabídka videí je samozřejmě mnohonásobně širší a počet potenciálních diváků podstatně větší.
Jestliže však dáte raději přednost česky komunikující službě, nenarazíte s vystavováním videa na žádné problémy. Podpora formátů i poskytovaný prostor se prakticky neliší od zahraniční konkurence. Upload probíhá přes webový prohlížeč. Stream.cz omezení velikosti videa neuvádí. N-Joy umožňuje nahrát video o maximální velikosti 100 MB na soubor a pro neveřejná videa poskytuje prostor maximálně 200 MB na uživatele.
Jiří Macich ml.

Závěr

Bude to znít jako klišé, ale největší dojem na nás udělal server YouTube. Je sice pravda, že za poslední rok získal vážnější konkurenci, ale stále si drží svou vysokou úroveň a i jeho vývoj neustále pokračuje. Z diváckého hlediska jeho databáze „filmečků“ nemá konkurenci. Plusem je také nahrávání videí přes MMS či přímé pořizování záznamů z webkamery. K naprosté dokonalosti mu dnes chybí snad jen česká lokalizace a oficiální program pro upload videa.

Česká bída

Na českém internetu existují vedle serverů N-Joy a Stream.cz i menší videoservery. Zatímco Stream.cz může z technického hlediska konkurovat zahraničním rivalům, ostatní české videoservery na tom tak dobře ani zdaleka nejsou. Například Klub.cz, který pro své diváky provozuje televize Nova, zeje prázdnotou, a to i přesto, že vedle videa je zde možné vystavit i fotky nebo si založit blog. Nova navíc slibuje, že ty nejlepší videa se mohou dostat i do televizního vysílání. Podle našich informací lze uložit videa do 60 MB ve většině podporovaných formátů, ale neměli jsme možnost si to ověřit, protože během našich testů nefungovala registrace. Naproti tomu Čeknito.cz fungovalo hladce a neuvádí žádný limit pro nahrávaná videa. Plusem je i přehledný a příjemný design, ale zase podporuje jen tři formáty videa (AVI, WMV a MPEG) a neumožňuje nahrávat neveřejná videa. Uploadovaná videa také nemůžete umístit na vlastní stránky, jak je to samozřejmé u zahraniční konkurence nebo i u českého Stream.cz. Příjemným designem se může pochlubit i server MojeVideo.cz. Na první pohled překvapí velmi malé množství videa v databázi (autoři si dokonce pomáhají přebíráním videa z YouTube). Po bližším prozkoumání však zjistíte, že můžete nahrát video jen o velikosti 20 MB, což je žalostně málo, navíc jen ve formátu WMV a opět chybí možnost nahrát neveřejné filmečky. Neslavně je na tom i Zkouknito.cz, jehož provozovatelé se neobtěžovali uvést cokoliv o podporovaných formátech či maximální velikosti. O technické kvalitě těchto stránek svědčí i to, že bez protestů jako video přijme nahrávanou tabulku Excelu a oznámí, že upload byl úspěšně dokončen. Pokud tedy hledáte české stránky pro vystavení svého videa, jednoznačně lze doporučit Stream.cz, který nabízenými službami může konkurovat zahraniční konkurenci. Divácká obec sice není ani zdaleka tak široká, ale to je daň ovládání v češtině.

Co možná nevíte

* I Česko má své videocelebritky. Říkají si Noisebrothers a na svém kontě mají již několik povedených kousků. Na jednom ze svých videí například předváděli, jak si lze pomocí jednoho kuponu dvakrát dobít kredit na mobilu. Byl to samozřejmě podvod, ale jejich návodem se zcela vážně zabývaly české odborné webziny. Naposledy Noisebrothers polepili pražskou prodejnu s výrobky společnosti Apple nápisy „Why?“ a „Proč?“ na protest proti vysokým cenám počítačů Apple.
* Podle jarního průzkumu jeden z pěti amerických uživatelů internetu sleduje on-line video. U mladších ročníků vedou různé vtipné filmečky, ti starší dávají přednost hlavně zpravodajství. Jiný průzkum z Velké Británie zase ukázal, že videoservery odebírají diváky klasickým televizím.
* Popularity YouTube si všimli už i politici, kteří tento videoserver neváhají využít při svých kampaních. Například kandidáti na amerického prezidenta před zraky televizních kamer v přímém přenosu odpovídali na dotazy, které jim voliči pokládali přes videa předem nahraná na YouTube. S prezidentskými kandidáty nezamávalo ani to, když jim otázku týkající se ekologie položil sněhulák.
* Evropská komise si na YouTube spustila svůj vlastní kanál. Jedno video, které mělo sloužit k propagaci evropského filmu, však vzbudilo nečekaný rozruch. Šlo o sestřih milostných scén z několika filmů. Pohoršeni byli především politici z Polska, kterým se nezamlouval zejména homosexuální pár.
* Velkým problémem videoserverů je porušování autorských práv ze strany uživatelů. Po Googlu chce třeba mediální kolos Viacom náhradu škody ve výši jedné miliardy dolarů. Google hodlá nasadit takové protipirátské ochrany, jejichž propracovanost přirovnává k databázi otisků prstů FBI. Ne všichni se ale poučili a třeba provozovatelé českého Zkouknito. cz sami nahrávají na své stránky celé filmy, jako je třeba slavný Borat.
* S novými trendy přicházejí i nové nešvary. Jedním z nich jsou i organizované bitky dětí, které si aktéři nahrávají jako video, jež následně vystavují na internetu. Nejde přitom o nějaký „americký výmysl“, takové případy už byly i v České republice. Jev je to však mezinárodní a třeba londýnská policie jej považuje za velmi vážný a tlačí na YouTube, aby s tím jeho správci něco udělali.
* Google není žádný troškař a videa lze nově nahrávat i do fotoalba Picasa Web Albums. Google tak má vedle YouTube a Google Videa již tři samostatné služby pro vystavování videa. Za YouTube přitom zaplatil 1,65 miliardy dolarů. Někteří analytici možná ještě dnes zůstávají zírat s otevřenými ústy a Google najednou neví, co s vlastním Google Videem.

Dokumenty ke stažení