Expresní test: 22" TFT monitory
Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Můžete si vybrat z široké nabídky 22palcových TFT monitorů za cenu již od 8500 Kč. Chip vám nabízí přehledný test tuctu nových modelů.
Neuvěřitelné! 22" LCD monitor za méně než 9000 Kč? Ano, skutečně tomu tak je. A nejde jen o dočasné atraktivní speciální nabídky velkých řetězců s elektronikou. Nyní má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22" monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1680 x 1050 bodů; to je nejen praktické pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.
Jak monitor vybírat
Monitor by měl mít určité vlastnosti - podle toho, jaké aplikace na něm budete provozovat. Na to byste měli při koupi monitoru myslet a podle toho vybírat.
V každém případě byste měli před koupí jakéhokoli monitoru zkontrolovat kontrast, maximální jas a samozřejmě také úhly pohledu, které mají vliv na kontrast i na barvy. Kancelářské programy vyžadují především prostor, tedy velkou zobrazovací plochu. Nejlepší je, pokud monitor dokáže zobrazit stránku A4 ve skutečné velikosti, a to včetně nástrojových lišt, které jsou zrovna potřeba. Zrovna tohle pro monitory s úhlopříčkou 22 palců není žádný problém.
Ale život, to není jen práce. Ten, kdo hraje akční hry, jako jsou například automobilové závody nebo arkády, kde jsou velmi dynamické scény, potřebuje monitor s rychlou dobou obnovy obrazu. Jinak ho budou iritovat neostrosti a čmouhy na obraze.
22" monitory s vysokým rozlišením vám zajistí výbornou zábavu při sledování filmů. O to lepší, pořídíte-li si vybavení pro přehrávání HD filmů. Nativní poměr stran 22" monitorů, tedy 16 : 10, je velmi blízko formátu 16 : 9, který se u filmových titulů velmi často používá.
Silná a slabá místa
To, že se nové 22" TFT monitory prodávají za tak nízké ceny, má samozřejmě svůj důvod. Ve všech modelech, které jsme v Chipu testovali, byl totiž použit levný panel typu TN+Film (podívejte se na podtisk na pravé straně). Tyto panely nejsou tak drahé jako panely typu MVA nebo PVA a to umožňuje výrobcům dodávat na trh monitory za tak nízké částky. Bohužel panely typu TN+Film nemají tak dobré úhly pohledu jako panely typu MVA a PVA. Kromě modelu LG L226WT jsme u všech testovaných monitorů při kompletně bílém obrazu pozorovali v rozích panelu světlé barevné linky. Pokud se na monitoru zobrazoval běžný vícebarevný obsah, zůstávaly barevné linky téměř neviditelné. U všech modelů, které prošly testem, byl jas a kontrast sice dobrý, ale ne vynikající. Ten, kdo sleduje na monitoru filmy jen občas, nebude hodnotami jasu a kontrastu zklamán. Pro tuto třídu monitorů jsou to prostě běžné hodnoty.
Ačkoli je formát TFT displejů 16 : 10, což je velmi blízko formátu filmů 16 : 9, žádný z monitorů v testu nedokázal obraz přesně ve formátu 16 : 9 korektně zobrazit. Místo toho, aby se velikosti vyrovnaly přidáním černého pruhu nahoře a dole, je obraz na TFT displejích zdeformován do obrazu v poměru 16 : 10. Zvláště viditelné je to například při zobrazení hlavy, navíc top modelky se zdají ještě hubenější, než jsou ve skutečnosti.
První místo v našem testu nakonec obsadil monitor od firmy Acer, a to přesto, že neposkytuje nejlepší obraz ze všech testovaných modelů. Co se týká kvality obrazu, vítězem je značka LG. Její monitor (konkrétně model LG L226WT) je navíc cenově velmi zajímavý. V nabídkách internetových prodejců ho najdete i za cenu pod 8600 Kč. Monitor Dell E228WFP zase získal naše ocenění Chip tip - úsporný produkt. Je to totiž dobrý monitor, navíc s nízkou spotřebou energie. Pro hráče je zase zajímavý TFT monitor Asus MW221U. S dobou odezvy 4,2 ms je nejsvižnější ze všech testovaných modelů, takže pokud se s ním pustíte do hraní akčních her, nečekají vás nepříjemná zpoždění obrazu.
Verdikt
Neuděláte velkou chybu, koupíte-li si jakýkoli 22" TFT monitor, který prošel naším testem. Monitor s takovouto plochou vám otevře nový počítačový svět. Pouze grafičtí designéři, pro které je více důležitá barevná přesnost, by si v této kategorii měli raději počkat na dražší modely s jiným typem panelu.
Know-how: TN+Film
Ze srovnání s dražšími panely typu PVA nebo MVA vychází panely TN+Film poněkud hůře - mají horší úhly pohledu. U takto velké úhlopříčky už je to trochu problém, protože nenajdete místo, ze kterého byste celý displej viděli s homogenními barvami a stejným kontrastem. Na obrázku vidíte lichoběžník kontrastu TN panelu monitoru ScaleoView H22-1W: od 40° (zleva, zprava a nahoru) a 30° dole, kontrast je nižší než 50 : 1 (modrá).
Nejdůležitější tipy pro 22palcové monitory
Doba odezvy
I když se panely stále zrychlují, můžete na nich při rychlejších pohybech vidět čmouhy. Pokud jste náročný hráč počítačových her nebo velký filmový fanoušek, než si koupíte jeden z těchto monitorů, podívejte se na něj „na živo“. Zjistíte tak, zda s tímto nedostatkem můžete žít.
Funkce Pivot (portrét)
Upozornění: V podstatě pouze monitory s panely typu MVA, PVA nebo IPS jsou použitelné i po otočení (režim „portrét“, tedy na výšku). Většina testovaných monitorů má však panel typu TB+Film. Ten ale poskytuje nejlepší obraz, pokud se na něj díváte ve formátu na šířku (landscape). Pokud jej otočíte na výšku, velmi rychle uvidíte oblasti plochy, kde se viditelně změní kontrast i barvy. A pracovat delší dobu v tomto zobrazení není žádná legrace.
Videovstupy
Standardem jsou dnes konektory VGA a DVI a ty mají všechny testované monitory. Kdo chce však sledovat HD filmy z disků Blu-ray nebo HD-DVD, měl by si být jistý, že zvolený monitor přinejmenším zvládá HDCP kódování před DVI. Port HDMI je ale samozřejmě lepší.
Vadné pixely
Než si monitor zakoupíte, zkontrolujte si (pokud je to možné), zda nemá vadné pixely (špatně fungující nebo zcela nefungující body displeje). Vytvořte pomocí připojeného počítače velké jednobarevné plochy (červenou, zelenou, modrou), čímž objevíte i vadné subpixely. Pokud to jde, použijte na to některý z testovacích programů.
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - 22“ TFT monitory (236.66 kB) - Staženo 1372x