Přejít k hlavnímu obsahu

Virtualizujte!

Virtualizujte!

Druhý počítač za 0 Kč: otestovali jsme tři bezplatné nástroje pro tvorbu virtuálních strojů. Snadno si vytvoříte počítač pro bezpečné surfování i pro experimenty.
Fabian von Keudell, Vratislav Klega

Surfování rychlé a bezpečné jako nikdy dříve. Nový operační systém Windows Vista vyzkoušíte bez změny bootmanageru, bez systémových problémů a bez hrozby poškození stabilních XP; neznámý software vyzkoušíte zcela bez rizika - tedy za předpokladu, že pracujete na virtuálním počítači. Na jednom fyzickém PC zprovozníte další operační systém - a to pouze v okně ve vašich XP. Okno virtualizačního nástroje se chová jako skutečný hardwarový počítač, navíc s jednou zásadní výhodou: pokud si nainstalujete škodlivý software, „chytíte" vir, spyware nebo rootkit, okno nástroje zůstane neprůchodnou zdí - do vašeho skutečného počítače se nic nedostane. Z virtuálního počítače se stane skvělé místo pro pokusy, které by na skutečném počítači mohly vést k nefunkčnosti systému, nebo dokonce k poškození hardwaru.
V našem krátkém testu se sešly tři programy, které jsou určeny pro domácí účely a které vás nebudou stát ani korunu. Jedná se o Virtual PC 2007, VMware Server a VirtualBox. Jejich výhodou je to, že jsou kompatibilní i s novým systémem Windows Vista. Instalace samozřejmě naleznete na Chip DVD.

Pro koho?

Virtuální počítače ocení zejména dvě následující cílové skupiny:
Internetoví surfaři: Pro každého, kdo se pohybuje po internetu, je virtuální počítač skvělým nástrojem. I když během surfování chytíte vir a hackeři propašují do systému trojské koně, nikdy nebude ohrožen reálný systém, neboť oba systémy jsou od sebe odděleny. Před jakýmkoliv nebezpečím je skutečný operační systém chráněn; pokud je nějaký počítač v ohrožení, tak jen ten virtuální. I když vy máte možnost mezi oběma systémy vyměňovat data, škůdce takovou možnost nemá, protože o ní ani neví - nemá možnost zjistit, že neběží na skutečném, ale na virtuálním počítači.
Důležité soubory tedy nechejte uložené na skutečném počítači, pro surfování používejte virtuální počítač. V případě, že bude virtuální počítač napaden, není nic jednoduššího než jej vrátit do výchozího stavu. Nejedná se o žádný složitý proces, vše zabere jen pár desítek sekund.
Sběratelé softwaru: Virtuální počítač je skvělým pomocníkem pro všechny uživatele, kteří rádi zkouší nové programy. Můžete jej zahrnout tunami programů, nemusíte se bát instalovat neznámé aplikace, které pozměňují registry, ani experimentovat s nastavením aplikací, které běžně používáte. Pokud se něco přihodí, stačí pár kliknutí myší, v nejhorším případě pak potíže vyřeší nová instalace systému.
NÁŠ TIP: Soubor s virtuálním harddiskem (např. VHD) si můžete zazálohovat a v případě problému znovu obnovit.

S čím přichází?

Náš test se skládal ze tří základních kategorií:
Výkon: Ještě před několika lety doplácely virtualizační nástroje na málo výkonný hardware a jejich použití tak bylo problematické. Nové výkonné procesory však překypují výkonem a na jednom procesoru je možné provozovat i více systémů. Správný virtualizační nástroj však musí umět výkon silného procesoru pořádně využít.
Rozhodujícím se při našem testování stal čas potřebný ke startu počítače. Je jedno, zda šlo o studený start, nebo o probuzení z režimu standby. Čím rychleji dokáže virtuální počítač spustit systém, tím samozřejmě lépe. Pro otestování reálného výkonu procesoru jsme použili freewarový benchmark CineBench.
Ergonomie: Kromě dobrého výkonu je rovněž důležité jednoduché ovládání nástroje. Při testování jsme hodnotili především úroveň průvodců, které pomáhají se správným nastavením virtuálního stroje. Tyto nástroje musí být nejen „přívětivé", ale musí také správně doporučit třeba velikost RAM a pevného disku, což jsou hodnoty závislé na instalovaném operačním systému.
Rovněž výměna dat mezi oběma systémy musí být maximálně jednoduchá a intuitivní. Nejlepší samozřejmě je, můžete-li data přenášet metodou drag & drop.
Funkčnost: Důležité pro nás byly i funkce, které nástroj nabízí. Kolik operačních systémů podporuje? A lze jednoduše připojit do virtuálního systému běžné hardwarové komponenty, jako třeba USB flash disky?

Závěr testu

Rychlý, se snadným ovládáním, s hromadou funkcí a simulující výkonnou grafickou kartu - takový by měl být ideální virtualizační nástroj. Bohužel se musíme smířit s kompromisy: buď rychlý a přehledný, nebo pomalý, ale se spoustou funkcí.
Vítěz testu: VirtualBox je vhodný pro uživatele, kteří chtějí bezstarostně zkoušet nový software nebo bezpečně surfovat na internetu. Poskytuje dostatek potřebných funkcí, v porovnání s konkurencí je nejrychlejší a má přehledné ovládání.
Druhé místo: VMware Server je vhodný především pro síťové „bastlíře", neboť nabízí mnoho funkcí, které uplatníte při používání LAN.
Třetí místo: Poslední místo zbylo na Virtual PC od Microsoftu, a to především kvůli malé podpoře hardwaru. Podporu USB zařízení budete hledat marně.

Windows Vista na Virtual PC

Chcete si vyzkoušet nový systém bez rizika? Použijte Virtual PC. Na Chip DVD naleznete trial verzi Visty, která se nemusí instalovat, stačí ji otevřít v programu Virtual PC. Více informací naleznete na 41. Pokud jste chtěli vyzkoušet Vistu, ale báli jste se o stabilitu svých XP, máte nyní jedinečnou příležitost. Samotná instalace programu Virtual PC vaše XP nijak neovlivní.

Větší rychlost díky novým CPU

Starší typy procesorů nebyly na virtualizaci stavěné, a proto také jejich výkon v těchto případech pokulhával. Důvodem bylo to, že jeden procesor musel obstarávat dva operační systémy, což jej značně zatěžovalo. Nyní však máme k dispozici technologie, které jsou přímo stavěné na běh více systémů paralelně tak, aby se jednotlivé operační systémy vůbec neovlivňovaly. Intel tuto funkci označuje jako Vanderpool, firma AMD zvolila jméno Pacifica. V budoucnu se očekává, že virtualizaci bude podporovat více hardwarových komponent.
Intel od Pentia D, tedy všechny nové Dual-Core procesory, u AMD od nejnovějších dvoujádrových procesorů.

Nejlepší tipy pro virtuální PC

Nastavení RAM

Pracujete-li převážně na virtuálním počítači, dejte mu k dispozici 90 % dostupné RAM. Pokud jej máte jen na surfování, postačí 20 %. Vista potřebuje alespoň 512 MB.

VMware - obraz aktuálního PC

Za normálních okolností musíte na virtuální počítač od základu instalovat nový operační systém. Výjimkou je použití freewarového Live View. Nástroj uloží vaši současnou relaci Windows jako image a tu můžete naroubovat do VMware Serveru. Program naleznete na Chip DVD, pro ostatní virtualizační nástroje je tato funkce nedostupná.

Vyšší výkon hardwaru

Současné procesory Intel a AMD nabízejí pro virtualizaci speciální funkce (viz rámeček vlevo). Pokud chcete jejich výkon naplno využít i v programu Virtual PC 2007, je třeba ji aktivovat. Ve Virtual PC Console zvolte File / Options / Hardware Virtualization a zaškrtněte položku Enable hardware-assisted virtualization. Ostatní nástroje mají tuto funkci aktivovánu automaticky.

Dokumenty ke stažení