Tucet umělců
MP3 přehrávače toho dnes umí mnohem víc než jen přehrávat hudbu v jediném formátu, takže bychom je asi měli začít nazývat jinak. MP3 je však jejich společným jmenovatelem, takže z úcty k tradici řekněme, že jsme testovali dvanáct nejzajímavějších MP3 přehrávačů dostupných na našem trhu.
Michal Bareš
V tomto článku najdete:
Test dvanácti MP3 přehrávačů
Výsledky měření kvality zvuku a výdrže
Souhrnný přehled
Většina „MP3 přehrávačů" dnes dokáže kromě hudby přehrávat i filmy či videoklipy, přijímat a komprimovaně zaznamenávat FM rádio, coby diktafon ukládat mluvený hlas, pobavit při dlouhé chvíli jednoduchými hrami, ráno probudit majitele a přenášet jeho nejdůležitější data, dokumenty a kontakty.
Z „pouhého" MP3 přehrávače se stal velmi univerzální přenosný digitální společník, a třeba v případě slavného iPodu i marketingově vytvořený úspěšný životní styl.
Na trhu lze nalézt nespočetnou řadu přehrávačů. Jejich velký přehled jsme přinesli v prosinci minulého roku, a proto jsme se tento měsíc podívali jen na novinky a na nejzajímavější zástupce všech kategorií.
Stejně jako u počítačového vybavení doporučujeme zájemcům o koupi MP3 přehrávače dobře si nejprve rozmyslet, k čemu a proč si jej pořizují. Není od věci uvažovat i o koupi dvou přehrávačů - jednoho malého a levného pro sportovní využití a obyčejné procházky a druhého s větší kapacitou pro uložení kompletní diskografie. Budete-li s přehrávačem sportovat, oceníte minimum ovládacích (ale snadno dosažitelných) prvků, minimální velikost a flashovou paměť bez pohyblivých částí. Tato zařízení navíc nebývají tak drahá, takže možné poškození či ztráta nebudou tak bolestivé. Pokud požadujete přehrávač pro běžné každodenní používání (například pro poslech při cestě do práce), ale nechcete se moc často otravovat s mazáním a nahráváním nových alb, ideální je pro vás kategorie přehrávačů s flashovou pamětí o kapacitě až 12 GB nabízejících i další funkce. Jejich rozměry a hmotnost však stále umožní přenášet je v kapsičce u košile. Nebudete-li s přehrávačem běhat, chcete mít neustále připraveny desítky hudebních alb, kladete důraz na kvalitu reprodukce a nevadí vám nosit u sebe zařízení velikosti krabičky od cigaret, poohlédněte se po harddiskových přehrávačích, nabízejících maximální funkční výbavu, ovládací komfort a nejlepší poměr mezi cenou a kapacitou.
PROBLÉMY S PŘEHRÁVÁNÍM
Jak co nahrát
Vše záleží na protokolu, jakým je přehrávač připojen k počítači. Všechny testované produkty se k PC připojují prostřednictvím USB kabelu, důležité však je, zda přehrávač funguje v tzv. MTP, či v MSC modu. Některé přehrávače mohou pracovat v obou režimech a záleží na uživateli, který z nich bude používat raději.
MASS STORAGE CLASS
Jako na běžný disk
MSC je zkratka známého Mass Storage Class. Při tomto způsobu připojení se přehrávač nahlásí jako klasický disk a uživatel na něj může kopírovat data v podobě adresářů. Stejným způsobem s nimi pak pracuje i při přehrávání. Výhodou je snadné připojení k počítači bez potřeby ovladačů či programu pro správu a konverzi multimediálního obsahu. Takovéto soubory pak snadno kdekoliv překopírujete i z přehrávače do jiného počítače. Pokud přesouváte zvukové skladby ve formátu, který přehrávač podporuje (všechna zařízení nabízející tento způsob připojení bezpečně přehrají MP3 a WMA skladby), nebudete mít problém. Tímto způsobem můžete do přehrávače dostat i videosoubory, jejich přehrání však už bezproblémové rozhodně nebude. Video totiž bude muset být ve správném rozlišení, formátu a datovém toku. Pokud tedy video předem nepřevedete do potřebného formátu, pravděpodobně se při pokusu o spuštění potkáte s chybovým hlášením. Na internetu najdete řadu k k bezplatných aplikací pro převod videa, pokud je však přehrávač vybaven možností video přehrávat, vždy k němu výrobce přikládá aplikaci s připraveným bezpečným nastavením pro daný přehrávač.
MEDIATRANSFER PROTOCOL
Všechno musí být v pořádku
MTP je zkratka protokolu Media Transfer Protocol, který je úzce spojen s Windows Media Playerem. Přehrávač připojený tímto způsobem počítač „nevidí" jako další jednotku, takže data je nutné přenášet pomocí nějakého programu. Používáte-li tento způsob transferu hudebních a video dat, je nutné udělat si pořádek v tzv. ID3 tazích hudebních skladeb, jelikož těmi se pak v přehrávači neprobíráme v podobě adresářů, ale podle názvu alba, interpreta a skladby. Pokud tedy nebude písnička opatřena správným tagem, budete ji v přehrávači hledat v položce „Unknown" a budete ji hledat dlouho.
Naopak výhodou je přenos videa, při kterém vám program okamžitě nahlásí, že je třeba provést převod do formátu srozumitelného přehrávači, nebo vám rovnou řekne, že daný typ videosouboru není možné na přehrávači spustit.
Kvalita a intuitivnost ovládání jednotlivých programů se liší. S každým programem se nakonec naučíte pracovat, ale některé vyžadují delší seznámení. Například známé iTunes, které používá Apple pro iPody, se snaží „applovským způsobem" zjednodušit ovládání na úkor podrobnějších možností nastavení a všeobecné přehlednosti. Náš dojem z tohoto programu je obojaký - pokud nechcete nic nastavovat, vystačíte si po seznámení s ovládáním pouze s metodou přenosu souborů „drag and drop"; ten nám zde však spíš připomíná „drag and pray".
Na druhou stranu dříve dost neobratný mastodont Creative Media Explorer doznal inovované podoby a podle nás nabízí uživatelsky nejpříjemnější prostředí. Nemusíte volit, zda budete přenášet hudbu, video, nebo obrázky - program to sám pozná a v pohodě roztřídí i adresáře obsahující kombinaci hudby, videa a snímků. Pokud narazí na video, které potřebuje konverzi, ohlásí to a nabídne možnost snadného převodu.
iRiver sice funguje jak v MSC, tak MTP modu, ale pro bezpečný přenos videa obsahuje balení snadno ovladatelný konverzní prográmek.
Přehrávače Samsung, Philips a LG nebyly tak vybíravé, rovněž však doporučujeme použít přiložený software. Není tak mohutný jako u Applu či Creativu, ale pro omezené možnosti flashových přehrávačů s kapacitou několika GB stačí.
NE VŠE, CO SE TŘPYTÍ...
Intuitivnost a vychytávky
Kromě funkcí je u MP3 přehrávačů důležitý vzhled a způsob ovládání. Velmi dobře to ilustruje právě úspěch iPodů, které nepřišly s ničím novým ani nenabízí nejlepší zvuk, ale pracovali na nich designéři, kteří pochopili, že vhled a kombinace atraktivního a intuitivního ovládání dokážou zázraky.
Ovládání a kruhový ovládací prvek si bere za vzor většina výrobců. Dokonce i Creative, který přišel s harddiskovými přehrávači dávno před Applem a od kterého Apple převzal dnes nejpoužívanější způsob navigace prostřednictvím alb, umělců a playlistů, předělal před časem ovládání harddiskových modelů tak, aby používaly „touchpadový" způsob ovládání. Nový LG Touch Me FM37 přišel s ovládáním pomocí dotykového displeje, což je určitě zajímavá, ale zatím ne příliš praktická inovace (i když bude zábavné sledovat lavinu přehrávačů s dotykovým displejem, jakmile se trochu více rozšíří iPhone).
Co se týče ovládání, jeho hodnocení je vždy subjektivní a záleží na zvyku. U některých přístrojů je však zbytečně extravagantní na úkor srozumitelnosti a rychlosti. Každopádně nejvíce se nám líbilo ovládání harddiskového přístroje Creative Zen Vision M: a flashového přehrávače iRiver X20. Zajímavě se rovněž pracuje s Trekstorem Vibez, jehož téměř všechny funkce se ovládají velkým otočným kolečkem. Tento přehrávač sice neumí přehrávat video, potěšil nás ale výborným poměrem mezi cenou a kapacitou.
Naopak nepraktické nám připadá ovládání Samsungu YP-K3J, který se celý řídí pomocí dotykového ovladače bez výstupků a který je navíc dost pomalý.
Co se specialit týče, líbí se nám, když je MP3 přehrávač vybaven Line-in vstupem, který maximálně zjednoduší nahrávání MP3 skladeb ze starších analogových zdrojů. Najdeme jej u Zenu V Plus a iRiveru X20. Jinou vychytávkou je například využití Bluetoothu u Samsungu T9. Pomocí něj a bluetoothových sluchátek (ta ale nejsou součástí dodávky) lze bezdrátově poslouchat hudbu nebo synchronizovat soubory s notebookem či desktopem. Praktický je dále slot na microSD karty, který najdeme na iRiveru X20. Pomocí něj můžeme zvýšit kapacitu o pár GB.
Ani jeden z testovaných přehrávačů nás nezklamal do té míry, že bychom jej museli odsoudit. Máme však své favority, mezi něž díky kapacitě a snadnému ovládání patří Creative Zen Vision M:. Z uživatelského hlediska je však naším vítězem jednoznačně iRiver X20, a to díky bohatým funkcím, možnosti nahrávání jak pomocí MSC, tak MTP a celkové ovládací přívětivosti. Klaníme se designérům iPodu Video, kteří do jeho tenkých vnitřností dokázali dostat elektroniku, velký displej, pevný disk a pohodlné ovládání. Výborný poměr mezi cenou a výkonem najdeme u Trekstoru Vibez, skvělou mobilitu u Creativu Zen V Plus a iPodu nano.
Naším ideálem by byl přehrávač s kabátkem iPodu Video, se systémem a výbavou iRiveru X20 a s kapacitou a ovládáním Creativu Zen Vision M:.
Shrnutí testu:
První dvě příčky obsadily přehrávače značky iRiver. Hlavní pozornost si zaslouží vítězný model iRiver X20, který exceluje funkcemi a výbavou, podporou formátů, snadnou ovladatelností a kvalitou reprodukce. Naším favoritem byl i během praktických testů a jeho vlastnosti mu vynesly nejvyšší ocenění. Pro milovníky větších kapacit je vhodný Creative Zen Vison M:, který nás potěšil kvalitní reprodukcí, snadnou ovladatelností, funkční výbavou a příznivou cenou.
Přehrávač jako přenosný disk
Při připojení pomocí MSC je každý přehrávač zároveň i externím paměťovým médiem. Můžete na něj nahrávat jakákoliv data stejně jako na běžný flash disk nebo na externí pevný disk. Harddiskové přehrávače iPod i Creative Zen Vision M nabízejí možnost alokovat část disku pro přenos dat MSC způsobem, i když jinak používají pro přenos „hratelných" multimediálních dat pouze protokol MTP. Pokud v rámci MSC přenosu nahrajete do přehrávače hudební soubory či videosoubory, pomocí přehrávače je nespustíte, budete je moci pouze přenést na jiné PC.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: MP3 přehrávače
VÍTĚZ TESTU
1 iRiver X20 8 GB 08/2007
Ideální společník s výborným zvukem, dlouhou výdrží, širokou podporou formátů a bohatstvím funkcí. Obsahuje slot pro přídavnou kartu, Line-in a uživatelsky vyměnitelnou baterii.
Cena vč. DPH: 6 390 Kč
2 iRiver Clix 4 GB
Zajímavě ovládaný přehrávač s kompaktními rozměry, skvělým zvukem, dlouhou výdrží na baterie a neotřelým designem. Největším konkurentem je mu paradoxně iRiver X20. Horší poměr mezi cenou a kapacitou.
Cena vč. DPH: 5 790 Kč
TIP REDACE
3 Creative Zen Vision M: 60 GB
Vysoká kapacita, výborné ovládání, velký displej, velmi dobrá kvalita zvuku. Škoda nadměrné bachratosti, ale prý už existuje štíhlejší verze se stejnou kapacitou.
Cena vč. DPH: 8 500 Kč
4 LG Touch Me FM37 4 GB
Módní krasavec z ušlechtilých materiálů a se střízlivým, ale elegantním designem. Paradoxně mu v našich očích nejvíce škodí ovládání prostřednictvím dotykového displeje, to je však zároveň jeho největší chloubou.
Cena vč. DPH: 5 999 Kč
5 Samsung T9 4 GB
Sympatický přehrávač, který vypadá jako miniaturní mobil. Špičková kvalita zvuku, bohaté funkce, bezdrátová konektivita, snadné ovládání, rovněž však nižší rozlišení videa a vyšší cena.
Cena vč. DPH: 5 990 Kč
6 Creative Zen V Plus 4 GB
Tento model Creativu charakterizují miniaturní rozměry, snadné ovládání, velmi odolný povrch. Kvalita zvuku - lepší průměr. Pozor, celovečerní film transkódovaný do rozlišení 128 ? 128 pixelů má téměř 2 GB!
Cena vč. DPH: 4 100 Kč
7 Trekstor Vibez 12 GB
O něco větší, ale prostorný přehrávač se snadným ovládáním a širokou podporou audioformátů. Video na něm nepřehrajete.
Cena vč. DPH: 4 890 Kč
8 Apple iPod Video 30 GB
Elegantní přehrávač s výborným designem a snadným ovládáním. ITunes nám však do oka nepadly a výsledky ukazují podprůměrnou kvalitu zvuku.
Cena vč. DPH: 8 500 Kč
9 Apple iPod nano 4 GB
Miniaturní verze iPodu. Platí pochvala ovládání, ale bohužel i všechny výhrady k iTunes i k nadměrné ceně. Má omezené funkce a nepřehrává video.
Cena vč. DPH: 6 100 Kč
10 Samsung K3 2 GB
Výsledky ukazují výbornou kvalitu zvuku, design je nápaditý, ale ne moc praktický. Ovládání je pomalé a nepřesné, funkce jsou omezené.
Cena vč. DPH: 3 490 Kč
11 Philips GoGear SA6045 4 GB
Vynikající podpora videoformátů, střední výdrž na baterie, standardní kvalita zvuku. Nabízí poměrně dobré funkce a logické ovládání s dostatkem tlačítek.
Cena vč. DPH: 5 490 Kč
12 Creative Zen Stone
Nejjednodušší a nejmenší přehrávač, určený pouze pro poslech hudby. Nemá žádné funkce navíc a podporuje pouze MP3 a WMA.
Cena vč. DPH: 990 Kč
JAK JSME TESTOVALI
MP3 přehrávače jsme hodnotili hlavně podle funkcí, výdrže, zvuku, ergonomie a mobility. Pro řadu uživatelů možná důležitější estetické hledisko jsme nezkoumali, stejně jako kvalitu dodávaného softwaru. Zvláštní důraz jsme kladli na zvuk a mobilitu. K měření kvality zvuku jsme použili vybavení v hodnotě 20 000 eur. Kritérium mobility se počítá z doby výdrže baterií a velikosti a hmotnosti přehrávače. Dále jsme hodnotili výbavu a funkce, tedy podporu formátů a možnost přehrávání videa.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Tucet umělců (1.27 MB) - Staženo 1113x