Přejít k hlavnímu obsahu

Juniorská jedenáctka

Juniorská jedenáctka

Dozrál čas vyměnit stolní počítač za notebook. Technické parametry notebooků se stále zlepšují a jejich ceny klesají, a proto si myslíme, že za vysvědčení se místo stolního počítače vyplatí koupit právě notebook. Za necelých 18 000 Kč dostanete ideální přenosný počítač pro práci.
Michal Bareš

V tomto článku najdete:

Test 11 notebooků s OS a s cenou do 18 000 Kč včetně DPH
Tabulku s technickými parametry a výkonnostními testy
Popis jednotlivých modelů

Při pohledu na loňský test PC za vysvědčení a předvánoční test nejlevnějších notebooků na trhu je těžké uvěřit, jak se parametry notebooků rychle zlepšují. I když jsme se zaměřili na ty úplně nejlevnější notebooky na trhu, setkali jsme se se stejným výkonem jako loni u stolních počítačů. Jinými slovy, nejlevnější mobilní počítače nabízejí (kromě her) stejný výkon jako loňské průměrně vybavené stolní PC.
Nárůst výkonu i mnohem lepší modelová nabídka jsou však znát i při porovnání s testem, který jsme dělali před Vánocemi. Tehdy jsme nejlevnější kategorii omezili částkou 19 000 Kč vč. DPH a našli jsme pouze pětici notebooků, které se do této kategorie vešly. Letos jsme cenovou laťku ještě snížili, ale modelů se nám k otestování shromáždilo více než dvojnásobek, přičemž výkon se zvýšil téměř o polovinu. Notebooky nejlevnější kategorie dokonce nabízejí výkon srovnatelný s přenosnými počítači, které před Vánocemi stály o 5 až 10 000 korun více.

ŠIRŠÍ VÝBĚR PROCESORŮ

Nejen Celerony M

Levné notebooky v předvánočním testu byly postaveny výhradně na procesorech Intel Celeron M, ale dnes už si můžeme vybrat nejen z této levné klasiky, ale i z dvoujádrových procesorů AMD Turion 64 X2, a dokonce lze za tu cenu sehnat i stroj poháněný Intelem Core Duo T2050. Výkonnostní převaha dvoujádrových procesorů je zcela jasná a projeví se ještě výrazněji v případě, že zvolíte operační systém Windows Vista, který si s dvoujádrovými a 64bitovými procesory rozumí lépe než klasická XP.

VELKÉ DISPLEJE, WI-FI A DVD

Vysoký standard

Do nejlevnějších notebooků se dnes téměř výhradně zasazují 15,4“ širokoúhlé displeje s rozlišením 1280 × 800 bodů, které jsou ideální pro práci s textovými dokumenty i tabulkami a které přitom umožňují i pohodlné sledování videa. Úplně by stačily i na hry, ale s výkonnou grafickou kartou, umožňující použitelný provoz moderních her, se v tomto cenovém segmentu ještě nesetkáme. Všechny modely v testu byly vybaveny celkem slabou grafikou, která stačí na přehrávání multimédií, ale ne na pořádné hraní. Téměř všechny stroje pak byly vybaveny displejem s lesklým povrchem, který někomu nemusí vyhovovat.
Velmi potěšitelnou zprávou je, že Wi-Fi je již součástí všech notebooků v testu. Ještě v předvánočním srovnání byly možností bezdrátové komunikace vybaveny pouze vybrané modely, dnes to jsou už všechny.
DVD vypalovačky s podporou tvorby dvouvrstvých médií jsou rovněž standardem, bez kterého nedorazil žádný notebook. Všechny modely byly vybaveny interní vypalovací mechanikou, která sice zvyšuje hmotnost notebooku, ale která je pro cílovou skupinu studentů a mladých lidí nepostradatelná.
Potěšilo nás i navýšení operační paměti, které se rovněž pozitivně podepsalo pod zvýšení celkového výkonu strojů. Zatímco před Vánocemi jsme u nejlevnějších notebooků narazili i na modely s 256 a 384 MB RAM, nyní je standardem 512 MB, a některé přístroje se dokonce mohou pochlubit gigabajtem operační paměti. To je samozřejmě dáno i vyššími hardwarovými požadavky nového operačního systému Vista.

HMOTNOST A ROZMĚRY

Kompromis mezi hmotností, přenositelností a výdrží

V této cenové kategorii ještě nemůžeme očekávat ultrapřenosné notebooky s hmotností do dvou kilogramů, i když na tuto kategorii se v budoucích letech budou výrobci silně zaměřovat. I tak nás ale co do rozměrů a hmotnosti testované modely překvapily spíše příjemně. Hmotnost od 2,5 do 3 kilogramů představuje s ohledem na velký displej rozumný a ještě přenositelný kompromis. Musíme však vzít v úvahu, že nezanedbatelnou část hmotnosti přenosného počítače tvoří baterie, které patřily mezi testovanými modely k horšímu průměru. Notebooky s pracovní dobou na baterie pod dvě hodiny jsou pro celodenní provoz téměř nepoužitelné, takže s sebou budete muset přenášet i napájecí adaptér.

VÝROBCI „TLAČÍ“ NOVÁ WINDOWS

Vista, nebo XP?

Windows Vista jsou na trhu pouhých pár měsíců, což s sebou přináší řadu problémů. Většina zkušených uživatelů přechází na nový operační systém až po vychytání prvotních mušek, které se v tak složitém softwaru, jakým operační systém je, prostě musí objevit. S přechodem na nový OS navíc bývají spojeny problémy s kompatibilitou staršího softwaru i hardwaru.
Námi používané testovací programy jsou optimalizovány pro Windows XP a na Vistě zatím neběží, a proto jsme výrobce požádali, aby notebooky byly pokud možno vybaveny Windows XP. Ukázalo se však, že někteří výrobci již stroje s Windows XP nemají v nabídce s vysvětlením, že naprostá většina uživatelů chce dnes Vistu. Ať je to jak chce, my jsme stroje, které dorazily s Vistou, přeinstalovali na XP, abychom mohli porovnat jejich hardwarový výkon. Přeinstalování OS vyžadovalo ovladače pro XP, které jsme nakonec sehnali pro všechny modely, i když například v případě vítězného notebooku HP jsme se museli uchýlit k instalaci driverů, které nepocházely ze stránek výrobce. HP sice na svých stránkách ovladače pro tento model a Windows XP nabízí, ale nejsou kompletní, navíc některé z nich nefungují. Dell má v tomto ohledu lepší politiku a dává zájemcům o nové modely vybrat mezi XP a Vistou, přičemž plně podporuje oba systémy. Acer uvedl těsně před uzávěrkou testu novou generaci notebooků, které se výrazně odlišují designem (recenzi přineseme v příštím čísle), ale podle svého vyjádření již u této generace nebude nabízet ovladače pro XP. V testu jsme měli model, který bude brzy nahrazen novou generací, a ten XP plně podporuje. Toshiba, Asus, Lenovo a Fujitsu Siemens Computers nabízejí ovladače pro Windows XP pomocí přehledného webového rozhraní. Notebooky lokálních výrobců jsou většinou založeny na šasi VBI (šasi schválené Intelem) a ovladače pro Windows XP nabízejí na stránkách své technické podpory, popřípadě je lze sehnat na stránkách výrobce samotného šasi.

Závěry testu:

Kategorie notebooků s cenou do 18 000 Kč (s DPH) včetně operačního systému nás velmi příjemně překvapila. Ani jeden z testovaných notebooků nebyl tak špatný, abychom jej nemohli doporučit pro běžné kancelářské aplikace. Za poslední rok jsme v této kategorii svědky ohromného nárůstu výkonu a výbavy. Startovní pole bylo vyrovnané, úplně nejlepší volbou tohoto testu se však stal notebook HewlettPackard 530, který za nízkou cenu splňuje standardy pro Centrino Duo a obsahuje dvoujádrový procesor Intel Core Duo 2050. Příjemně nás překvapil notebook Lenovo 3000 C200, který jako jediný přišel s matným displejem o poměru 4 : 3 a který nabízí v této kategorii výbornou výdrž na baterie a dobrou výbavu. Velmi dobře obstál i notebook Fujitsu Siemens Computers, založený na konkurenčním procesoru AMD Turion X2. Nabízí porovnatelný výkon, ale o něco horší teplotní management.

SOUHRNNÝ PŘEHLED:Notebooky s cenou do 18 000 Kč (s DPH) včetně Windows

Rady pro nákup:

Podívejte se na displej
Lesklé displeje jsou vhodné pro sledování filmů, ale odrážejí se v nich okna a zářivky. Pro kancelářskou práci je vhodnější displej matný.
Pozor na baterie
Akumulátorům s kapacitou okolo 2000 mAh se raději vyhněte. Zpočátku udrží notebook v provozu dvě hodiny, ale po roce jsou pro práci na baterie téměř nepoužitelné.
Málo portů?
Nejlevnější notebooky mívají omezenou nabídku portů. Nejpoužívanější USB konektory nahradí dokoupitelný rozbočovač, ale například S-Video výstup pro promítání videosignálu na obyčejné televizi nedokoupíte. Pokud jsou notebooky vybaveny slotem Express Card, můžete se v blízké budoucnosti těšit na řadu dokovacích stanic, které nabídnou plnohodnotnou škálu portů včetně DVI videovýstupu.

JAK JSME TESTOVALI

Kategorii levných notebooků jsme hodnotili stejnými měřítky jako během posledního předvánočního testu. Máteli jej k dispozici, uvidíte zajímavý nárůst výkonu i výbavy. Používali jsme stejné aplikace a bodové hodnocení jsme nastavili stejným způsobem. Výpočetní výkon a grafika činily 35 % hodnocení (z toho 50 % SYSmark 2004 SE, 15 % 3DMark 2001, 15 % 3DMark 2003, 10 % rychlost převodu DivX, 5 % rychlost převodu MP3 a 5 % renderovací výkon v Cinemě 4D), výdrž na baterie 20 %, rozměry a hmotnost 20 % (z toho hmotnost notebooku 50%, hmotnost adaptéru 10 % a rozměry v mm2 40 %) a výbava 25 %. U hodnocení výbavy jsme udělovali body za velikost displeje, velikost pevného disku, přítomnost Wi-Fi, čteček karet, množství USB portů a dalších prvků.

1 Hewlett-Packard 530

Jediný notebook v testu s procesorem Intel Core Duo, splňující standard Centrino Duo. Je až k podivu, že se do takto omezené ceny tento procesor dostal. Notebook nabízí nejvyšší výkon mezi testovanými stroji, velmi zdařilý design v elegantní kombinaci černé a šedé, netradiční, ale snadno ovladatelný touch pad, kompaktní rozměry a v této kategorii dobrou výdrž na baterie. Mezi negativa patří omezená výbava – pouhé dva USB porty, ExpressCard a analogový výstup na monitor patří k nejslabší portové výbavě v testu. Potěšily nás rovněž „vychytávky“ v BIOS, mezi které patří například možnost bezpečně smazat obsah pevného disku tak, aby jej nikdo nemohl při prodeji notebooku obnovit. Velice zajímavý notebook za výbornou cenu, náš jasný tip.
Cena vč. DPH: 17 827 Kč

2 Lenovo 3000 C200

Konstrukčně velice dobře postavený notebook s klasickým matným displejem, nadstandardní kapacitou akumulátoru a výbornou konektivitou. Výkonnostně jde sice o slabší stroj, avšak výdrž baterií a bohaté portové vybavení jej vyneslo na druhé až třetí místo. Oceňujeme rovněž vybavení utilitami pro správu notebooku, které jsou shodné s třídou Lenovo IBM.
Cena vč. DPH: 15 900 Kč

3 Fujitsu Siemens Amilo PA1510

Velmi rychlý notebook s procesorem AMD Turion 64 X2. Vyvážený poměr mezi vysokým výkonem, prostorným pevným diskem, výbornou portovou výbavou a spolehlivou konstrukcí. Při práci se lehce zahřívá a trochu hlučí. Gigabajt operační paměti zajistí i svižný chod Windows Vista, zde navíc v ceně s verzí Premium.
Cena vč. DPH: 17 990 Kč

4 Libra Inspire H6700i

Zajímavý notebook typu „VBI“ , který nabízí vyrovnaný poměr mezi slušnou výbavou, výdrží na akumulátory a konektivitou. Výkon odpovídá Celeronu M440 a je o něco nižší než v případě dvoujádrových procesorů.
Cena vč. DPH: 17 990 Kč

5 Umax Visionbook 2600Sims

Tento Umax je zajímavý rozměry a hmotností, velkým pevným diskem, výbavou včetně čtečky paměťových karet a webkamerky a možnostmi připojení. Jako jediný z testovaných strojů nabízí sériový port.
Cena vč. DPH: 17 837 Kč

6 HAL3000 Silver

Vyvážená kombinace průměrného výkonu, dobré výbavy a konektivity. Jinak klasická variace na téma Celeron M s průměrnou pamětí, pevným diskem i displejem. Baterie má v této cenové třídě velmi dobrou kapacitu.
Cena vč.DPH: 17 969 Kč

7 Dell Inspiron 1501

Výhodou Dellu je hlavně špičkový prodejní a záruční servis. Tento notebook má navíc slušnou rychlost, avšak je o něco těžší a v bodovém hodnocení se negativně projevil pouze 60GB pevný disk. Existuje ve verzi pro XP i Vistu.
Cena vč. DPH: 16 898 Kč

8 Asus X51R

Průměrný notebook s dobrým výkonem a rozměry. Nabízí hezký a pevný design a lehce nadprůměrnou výbavu, avšak výdrž na baterie není nejdelší.
Cena vč. DPH: 16 788 Kč

9 Acer Aspire 3693WLMi

Velmi dobře postavený notebook s robustní konstrukcí a relativně dobrými rozměry. Z hlediska výkonu a výbavy se jedná o průměrný notebook. Lze jej sehnat s Windows XP, ale bude brzy nahrazen modely s novým designem.
Cena vč. DPH: 17 600 Kč

10 Toshiba Satellite L30-10X

Notebook střízlivé a velmi dobré konstrukce s lehce podprůměrným výkonem (rovněž se jedná o výběhový model). Bohužel nabízí slabší konektivitu a slabou baterii, která jej vydrží pohánět pouze hodinu a půl.
Cena vč. DPH: 17 990 Kč

11 Packard Bell EasyNote MZ35

Obyčejný notebook s oválným touchpadem, průměrným výkonem, slabší konektivitou (nemá ani modem), ale hlavně s malou baterií. Oceňujeme velkou kapacitu operační paměti, příjemnou cenu a kvalitní podporu na stránkách výrobce.
Cena vč. DPH: 16 990 Kč

Dokumenty ke stažení