Virtual PC 2007: Zkoušejte cokoliv, bez rizika
Pomocí zcela nového Virtual PC si vytvoříte bezpečný počítač: programy si budete moci vyzkoušet bez špinění Windows, bez jakéhokoliv rizika.
Vratislav Klega
Virtuální počítač je skvělá věc. Je jedno, který operační systém si vyberete a jaké programy budete zkoušet: vaše Windows zůstanou v perfektní kondici a registry budou zcela nedotčené. Virtual PC 2007 od Microsoftu přináší všechny nástroje, které budete při práci na virtuálním počítači potřebovat. Ve spojení s výkonným hardwarem a s podporou Visty se také jedná o skvělý nástroj pro vyzkoušení nových operačních systémů.
Bez složitého bootmanageru postavíte na jednom běžícím systému vedle sebe Vistu, XP, a dokonce i Linux. Jelikož Virtual PC jednotlivé operační systémy od sebe odděluje, je možné provozovat více systémů paralelně - za předpokladu, že máte dostatek operační paměti. Na virtuálním počítači si vylámou zuby hackeři, malware i trojské koně. Pokud budete pracovat on-line na virtuálním PC, který je vlastně oddělen od vaší běžné session Windows, nemají viry, trojské koně ani spyware žádnou šanci infikovat váš systém. Chcete-li surfovat skutečně bezpečně, můžete Virtual PC 2007 nastavit tak, aby po skončení práce bylo obnoveno původní nastavení celého virtuálního systému.
1 Požadavky: XP, Vista a hromada RAM
Virtual PC 2007 je možné instalovat na systémech Windows XP a Vista. „Home“ verze sice nejsou oficiálně podporovány, instalace však probíhá bez problémů. Na Virtual PC můžete hostovat prakticky libovolný operační systém. To platí nejen pro produkty Microsoftu, ale i pro různé distribuce Linuxu a DOS. Tato podpora nebyla ve verzi 2004 explicitně nabídnuta. Malá nepříjemnost vás může potkat ve Vistě: protože Virtual PC emuluje jen standardní grafickou kartu, budete se muset obejít bez efektního rozhraní Aero Glass.
Pro běžnou práci s Virtual PC je potřeba počítač s 2GHz procesorem a 1 GB RAM. Více paměti výrazně urychlí práci systému.
2 Poskládání virtuálního PC: Bleskový průvodce
Nastavení virtuálního počítače je celkem jednoduché. Při prvním spuštění nástroje se automaticky zobrazí průvodce, který vám s „poskládáním“ virtuálního počítače pomůže. V prvním okně průvodce klikněte na Next. V dalším okně zvolte Create a virtual machine. Nyní zadejte jméno svého virtuálního stroje a pokračujte v průvodci. V následujícím okně si vyberte operační systém, který budete na počítač instalovat. Bude-li to Linux, ve výběru zvolte položku Other. V dalším okně průvodce zvolte, kolik RAM má mít virtuální počítač k dispozici. Pokud se rozhodnete pro Using the recommended RAM, zvolí nástroj pro Vistu 512 MB a pro XP jen 128 MB. V obou případech je to málo. Je tedy vhodnější zadat Adjusting the RAM a vybrat velikost ručně. Záleží však také na tom, kolik fyzické paměti máte k dispozici, protože právě tu bude virtuální počítač používat. Máte-li 2 GB RAM, nebojte se polovinu, tedy 1 GB, přidělit virtuálnímu počítači. Systém pak bude dostatečně rychlý.
Jako další krok volíte, jak velký harddisk do počítače „vložíte“. V průvodci zvolte A new virtual hard disk. Harddisk virtuálního počítače je ve skutečnosti soubor uložený na vašem pevném disku. V dalším okně tedy vyberte, kde bude tento soubor uložen a jeho velikost. Virtual PC nabízí velikost harddisku 65 GB, což s rezervou stačí pro provozování náročného k operačního systému. Pokud budete počítač používat jen pro surfování a testování aplikací, měl by vám stačit i disk o velikosti 10 GB. Výhodou je, že později můžete velikost disku téměř libovolně měnit. Tím je průvodce dokončen.
3 Seřízení systému: Průběh instalace
Malé okno Virtual PC Console je rozhraní, přes které budete spouštět všechny operační systémy, případně je i vypínat, odstraňovat či nastavovat. Jediné, co teď vašemu virtuálnímu počítači chybí, je operační systém.
Instalace z CD/DVD: Vložte instalační bootovací disk do jednotky, v konzoli zvolte odpovídající virtuální stroj a klikněte na Start. Virtuální stroj se začne spouštět, v menu vyberte CD / Use Physical drive D:. Pokud máte instalační disk v jiné jednotce než D:, vyberte tu odpovídající. Počítač začne bootovat z disku.
NÁŠ TIP: Vistu je možné nainstalovat i bez produktového klíče. Dokonce si můžete vybrat, kterou verzi chcete instalovat. Systém běží po dobu 30 dní jako každá jiná trial verze. Tím se stává skvělým nástrojem pro experimenty.
Instalace z ISO image: Pokud máte instalaci operačního systému uloženu jako image v souboru ISO, zvolte menu CD / Capture ISO Image a otevřete požadovaný obraz ISO. Počítač uvidí připojený obraz stejně jako disk ve fyzické jednotce. Virtual PC 2007 konečně podporuje i ISO Image o velikosti disku DVD.
Používání live systémů: Některé linuxové distribuce jsou koncipovány jako tzv. live, není je tedy třeba instalovat na pevný disk počítače. I tyto systémy fungují na Virtual PC, a to jak z disku CD/DVD, tak z Image ISO.
4 Optimální nastavení: Additions a síť
Pokud kliknete myší do okna s virtuálním počítačem, zůstane kurzor myši zablokovaný na tomto systému a zpět do fyzického systému jej dostanete jen stisknutím pravého tlačítka [Alt]. Pokud však doinstalujete Virtual Machine Additions, nebudete tuto klávesu potřebovat. Instalace rozšíření je jednoduchá: v okně virtuálního počítače stačí zvolit Action / Install or Update Virtual Machine Additions. Ve Windows se pak spustí průvodce, který vám rozšíření nainstaluje. Toto rozšíření je však pouze pro Windows, v Linuxu neuspějete.
Dále je možné nastavit libovolné rozlišení monitoru virtuálního počítače - vlastně tedy velikost okna aplikace Virtual PC 2007. Rozlišení je možné nastavit obvyklým způsobem ve Windows nebo přímo změnou velikosti okna aplikace. Díky tomu si můžete vymyslet prakticky libovolné rozlišení svého „virtuálního monitoru“.
NÁŠ TIP: Stisknutím pravé klávesy [Alt] + [Enter] přepnete okno do full screenu. Pak už ani nepoznáte, že pracujete na virtuálním počítači. Opětovnou kombinací kláves se vrátíte do běžného okna.
K tomu, aby byl virtuální počítač nepřekonatelnou zbraní ve vašem počítači, je třeba provést další dílčí nastavení.
Ukončete virtuální operační systém a v konzolovém okně klikněte na tlačítko Settings. V levé části okna vyberte položku Networking a v pravé části v řádku Adapter 1 zvolte Shared networking (NAT). Tím zajistíte virtuálnímu systému bezpečné připojení k síti.
Dále zvolte v levé části položku Undo Disks a zatrhněte Enable undo disks. Při každém ukončování virtuálního počítače budete dotázáni, zda změny uložit, či nikoliv. Vysvětlení: Během surfování můžete „chytit“ řadu virů, nestabilní aplikace může zaneřádit systém nefunkčními knihovnami, experimenty ve Windows si můžete poškodit registry. S funkcí Undo Disks je to však úplně jedno. Po vypnutí počítače bude vše při starém. Spyware systém nikdy neinfikoval, žádné chybné knihovny nepřibyly, Windows jsou ve stejné kondici jako první den po instalaci. Vše se vrátí do původního stavu. Upozornění: Pokud si vytvoříte v systému nějaké soubory, např. dokumenty, budou samozřejmě po příštím spuštění odstraněny!
5 Výměna souborů: Pohodlně přes schránku
Virtuální systém a fyzický počítač používají tu samou schránku ve Windows. Díky tomu můžete soubory přenášet zcela jednoduše. Stačí obligátní kombinace kláves [Ctrl] + [C] ke zkopírování a [Ctrl] + [V] k vložení. To funguje za předpokladu, že máte nainstalovánu poslední verzi Virtual Machine Additions. Bez tohoto rozšíření musíte k práci se schránkou místo [Ctrl] používat pravý [Alt]. S tímto rozšířením můžete navíc použít oblíbený Drag&Drop v obou směrech.
Dalším pohodlným způsobem výměny souborů je sdílení složek. Při spuštěném operačním systému se vraťte k oknu Virtual PC Console a klikněte na Settings. V levé části okna vyberte položku Shared Folders a v pravé části klikněte na tlačítko Share Folder…. Poté vyberte ve svém fyzickém počítači složku (nebo i celý disk), kterou bude mít virtuální počítač k dispozici. Ať už virtuální počítač provede se složkou jakoukoliv operaci, ta se projeví i ve fyzickém počítači.
INFO www.microsoft.com
Co všechno umí Virtual PC
Je jedno, zda používáte Windows Vista, XP, ME, NT, 98, 2000, 2003, Linux, nebo OS/2. Kdo potřebuje více operačních systémů, pro toho je Virtual PC 2007 tou správnou volbou. Nástroj vytvoří nezávislý virtuální stroj, jenž emuluje kompletní PC, na kterém je možné provozovat libovolný operační systém. Vše je navíc velice jednoduché: průvodce vám pomůže s nastavením. Jen pár kliknutí stačí k bezpečnému surfování a libovolnému testování.
Dokumenty ke stažení- Aktuality - Virtual PC 2007: Zkoušejte cokoliv, bez rizika (379.64 kB) - Staženo 1015x