PROCESORY INTEL
Penryn v testu
Ještě se ani neprodává, a už jsme ho testovali - nový procesor firmy Intel, vyráběný 45nanometrovou technologií (kódové jméno Penryn), pokořuje nejvýkonnější současný model.
Procesory Core 2 Duo dělají Intelu radost. Mají výborný výkon, nízkou spotřebu a dobře se prodávají. Jejich vývoj ještě zdaleka není u konce, a už v druhém pololetí by se měla začít prodávat nová verze vyráběná 45nanometrovou technologií (Intel ji nedávno představil jako největší změnu za 40 let, protože se využívají nové materiály).
Výrobní postup však není jedinou změnou. Změněná výrobní technologie, která ovšem už sama o sobě přináší zvýšení výkonu a snížení spotřeby energie, také umožnila zvětšení vyrovnávací paměti na 6 MB (u dvoujádrových procesorů) a na 12 MB (u čtyřjádrových verzí). Procesory Penryn mají navíc i novou sadu instrukcí SSE4, vhodných především pro kódování videa, grafické operace a podobně. Nová výrobní technologie dále umožní zvyšovat frekvenci a rychlejší je i systémová sběrnice.
Na IDF (Intel Developer Forum) měli novináři možnost první vzorky (jeden dvou- a jeden čtyřjádrový, frekvence 3,33 GHz, FSB 1333 MHz a L2 cache 6 a 12 MB) vyzkoušet a porovnat s doposud nejvýkonnějším procesorem Core 2 Duo QX6800 (8 MB L2 cache, 2,93 GHz, 1066 MHz FSB). Až na procesor se sestavy nelišily. Bylo možné použít tradiční testy jako 3Dmark 2006 nebo Cinebench i speciální test kódování videa (program podporující instrukce SSE4 je zatím pouze v beta verzi).
Výsledky některých testů vidíte v grafu. Nejlépe si podle předpokladů vedl nový čtyřjádrový Penryn s větší vyrovnávací pamětí i vyšší frekvencí. V některých testech porazil „starý“ Core 2 Duo až o 40 %, v jiných jen o 15 - 20 %. Dvoujádrový Penryn se držel v závislosti na aplikaci. V herním testu (Half-Life 2 Lost Coast) a převodu do DivX při využití SSE4 dokonce předběhl čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Extreme Processor QX6800, v ostatních testech (které využívají více jader procesoru) zaostal. Nové 45nanometrové procesory Penryn chce Intel nejen v desktopech, ale i v přenosných počítačích a serverech.
ROZHLAS PO INTERNETU
Radio City spustilo nové internetové stanice
Pražské Radio City spustilo dvě nové internetové stanice. Jmenují se Radio City - Osmdesátka a Radio City - Devadesátka. Obě stanice jsou zaměřeny na známé písně z období osmdesátých a devadesátých let a je možné je naladit přes internetovou adresu www.radiocity.cz. Ani jedno z rádií není přerušováno reklamou a vstupy moderátorů a kromě hitů z posledních dvou dekád minulého století přinášejí obě rádia informace o jednotlivých skladbách: rok vzniku, jména autorů nebo texty těchto skladeb.
CISCO TELEPRESENCE
Jednání na dálku
Vize sci-fifilmů o vzdálené komunikaci se stávají skutečností. Existují už řešení, která zprostředkují setkání na libovolnou vzdálenost, přičemž velmi věrně simulují osobní jednání u jednoho stolu. Takové setkání probíhá ve speciálně architektonicky upravených místnostech, které jsou si navzájem věrnými kopiemi. Jejich základem je velký oválný stůl, který v místě styku se třemi velkými plazmovými obrazovkami opticky plynule pokračuje do vzdáleně připojené místnosti. Každou místnost snímají kamery s rozlišením 1080p způsobem, který simuluje opravdový oční kontakt.
To je popis řešení Cisto TelePresence, jehož první implementace funguje už i v České republice. Společnost Anect s ním propojila své pobočky v Praze a v Brně. Výhodou je, že funguje na bázi IP technologie. Podle vyjádření zástupců Cisca bude do tří let k dispozici i řešení pro 3D. Zatímco ale současné TelePresence si v nejlepším rozlišení vystačí s přenosovým pásmem 15 Mb/s, 3D zobrazování už bude vyžadovat pásmo v řádu terabitů.
Info: www.cisco.com, www.anect.com
AMATÉRSKÉ VIDEO
Sony chce konkurovat YouTube
Firma Sony spustila novou službu, která uživatelům umožní sdílet přes internet amatérské videosekvence. Sony se tak zařadí po bok dalších firem, které už podobné služby nabízejí - k nejznámějším patří YouTube.
Služba, kterou Sony zavede, bude ovšem zpočátku dostupná pouze v Japonsku. Na stejný trh míří i firmy News Corp a NBC Universal, které plánují podobné služby ještě v letošním roce. Služba se jmenuje eyeVio a firma ji později zřejmě spustí i v zahraničí.
Na rozdíl od serveru YouTube, který na sebe poutá kritiku za to, že zároveň se službou mezi členy podporuje i pirátství a porušování autorského zákona, chce Sony obsah sekvencí pozorně sledovat. Společnost věří, že tento model naláká i seriózní zájemce o prezentaci, kteří chtějí mít jistotu, že umístěním na nový web neutrpí jejich image.
Info: http://eyevio.jp
MICROSOFT MIX
Lepší vyhledávání
Na vývojářské konferenci TechFest firma Microsoft tradičně představuje výsledky práce své výzkumné divize. Hlavním bodem letošní akce byla prezentace nové vyhledávací metody „Mix“. Ta má poskytnout lepší výsledky než klasické vyhledávací funkce ve Windows Vista či Windows XP. Uživatel může pokládat komplexní vyhledávací otázky, které sestávají z více pojmů. Při vyhledávání jsou zahrnuty nejenom lokální data na počítači, ale také internet. Výsledky jsou tříděny podle typů a výstupem je jediný dokument. Výsledek rešerše může být sdílen s jinými uživateli. Vývojáři z Microsoftu chtějí Mix vydat ke konci tohoto roku.
Info: http://research.microsoft.com
CO SE STAHUJE
Slunečnice.cz: Březnovým skokanem je program pro stahování FlashGet
Největší pohyb v rámci zahraniční desítky zaznamenal Ad-aware SE, nástroj odstraňující špehovací programy, který se z desátého místa vyhoupl na třetí pozici. Po delší době se navíc mezi prvních deset zapojily programy, které se v předchozích měsících pohybovaly těsně za zveřejňovanými místy - na devátém místě IrfanView, na desátém potom WinRAR. Skokanem měsíce března se stal stahovací program FlashGet. Nástroj zrychlující stahování souborů posunuli uživatelé z 28. na 14. místo, tedy o čtrnáct příček nahoru. Desítka českých programů mezi sebe nikoho nového nepustila, programy si pouze vyměnily své pozice. Za zmínku však stojí největší posun měsíce mezi českými programy. O dvanáct příček povyskočil nástroj zrychlující připojení k internetu Akcelerátor CPROXY.
STREAMIT
Nový jazyk pro vícejádrové procesory
V současnosti se rozvíjející vícejádrové procesory dávají programátorům k dispozici vysoký výkon, je však potřeba zvládnout paralelní programování. To může být pro programátora složité a časově náročné.
Profesor Saman Amarashinge spolu se svými kolegy vyvíjí řešení v podobě nového programovacího jazyka a jeho kompilátoru StreamIT, který před programátorem ukrývá problémy paralelního programování při současném využití jeho možností. V současnosti pracuje StreamIT na specializovaném vícejádrovém stroji z dílny MIT (Massachusetts Institute of Technology), už v létě tohoto roku by však mělo být k dispozici řešení pro čip Cell společnosti IBM, Toshiba a Sony, známý především z herní konzole PlayStation 3. Podrobnější informace o jazyku StreamIT je možné najít na adrese http://cag.csail.mit.edu/streamit.
Info: www.technologyreview.com
- Aktuality - Procesory Intel (130.58 kB) - Staženo 1048x