Deset problémů a deset úžasně jednoduchých řešení
Důležité dokumenty jsou v trapu, spyware v celém systému, tajné dokumenty zveřejněné na internetu, systém v rozkladu… To se vám již zaručeně nestane. Nikdy!
Markus Hermannsdorfer, Vratislav Klega
V tomto článku najdete:
Pády po instalaci softwaru
Krádeže citlivých informací
EULA: Licence pro špionáž
Defekt systémových souborů Windows
Ruku na srdce – kdo skutečně podrobně pročítá licenční podmínky při instalaci programů? Kdo zkoumá důvody, proč firewall každých pár minut zobrazuje varovná hlášení? Nebo kdo nikdy nezkoušel program, o kterém vlastně nic nevěděl? Právě v takových případech nastávají situace, při kterých klopýtnou i profesionálové – s katastrofickými následky. Chip vám ukáže, jak takové i jiné případy elegantně vyřešit. A žádný strach: nebudete se muset učit zpaměti licenci EULA (End-User License Argeement) nebo po nocích pročítat logy firewallu.
1 On-line virovým skenerem k riziku
Praktické: Všichni velcí výrobci antivirových programů nabízí na internetu bezplatné otestování on-line – jen přes webovou stránku.
Problém: Hloupé je, že většina těchto on-line testů používá ActiveX, což samo o sobě přináší bezpečnostní riziko. Symantec pro testování používá plug-in „RuFSI Registry Information Class“. Ten v registrech vyhledává podezřelé záznamy. Hackeři reagovali téměř okamžitě a s modifikovanou verzí tohoto plug-inu se dostali do počítačů nic netušících uživatelů.
Řešení: Microsoft se z minulosti poučil. ActiveX je po nainstalování nového Internet Exploreru 7 standardně deaktivovaný. Ve starších verzích jej lze deaktivovat v menu Nástroje / Možnosti internetu / Zabezpečení.
Chcete-li zkusit on-line test, doporučujeme vám funkci „Trend Micro House Call“, kterou najdete na stránce http://cz.trendmicro-europe.com/consumer/housecall/housecall_launch.php. Tento test je založen na bezpečné Javě.
2 Ztráta dat během přenášení nastavení
Stěhování na nový počítač, to je problém. Nejprve celý Outlook – PST soubor. Přenos musí být obzvláště pečlivý, vždyť se jedná o maily, kalendář i úkoly. A teď kámen úrazu: adresář, podpisy i black a white list pro spamový filtr – vše chybí.
Problém: Adresář, podpisy i nastavení filtrů jsou uloženy v jiném souboru, který Outlook automaticky neexportuje.
Řešení: Překopírujte odpovídající PST soubor. Dále spusťte Průzkumníka ve Windows a zvolte a v okně vyberte Zobrazovat skryté soubory a složky. Dále otevřete složku Documents and Settings[uživatel]Local SettingsData aplikacíMicrosoftOutlook. Zde naleznete adresář kontaktů (koncovka . PAB), nastavení (koncovka DAT), pravidla filtrů (koncovka . RWZ) a případně nastavení Microsoft Exchange (koncovka . DAT). Podpisy ukládá Outlook do složky Documents and Settings[uživatel]Data aplikacíMicrosoftSignatures.
3 Soubory v trapu – bez zálohy
Neuvěřitelné, ale pravdivé: podle průzkumu provedeného výrobcem pevných disků (Maxtor) na výstavě IFA v Berlíně ztratilo 73 % dotázaných uživatelů důležité soubory. Přesto 47 % domácích uživatelů soubory nezálohuje!
Problém: Když už je harddisk úplně mrtvý, je příliš pozdě. Ztracené soubory zrestaurujete, jen když budete mít štěstí a speciální nástroj.
Řešení: Pokud jsou poškozeny fyzické části harddisku, jako například hlavičky, je možné soubory obnovit jen speciálním a drahým nástrojem, jako je „Kroll Ontrack“. Při lehčím poškození, jako je rozbití Windows následkem virů, pomůže „PC Inspector File Recovery“ z Chip DVD.
K záloze souborů používejte nástroj z Windows „ntbackup.exe“ nebo komfortní „B-Cup Xp“, který naleznete na Chip DVD.
4 Vista šílí v standby modu
Legrace ve Vistě: Ve správci zařízení zmizí po probuzení hardwarové komponenty, které mají speciální tlačítka pro Windows Media Center. Koupili jste si novou USB klávesnici? Potom uvidíte velice zajímavou světelnou show. Diody Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock budou blikat jako šílené. Tato legrácka však nakonec skončí modrou obrazovkou s chybou SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED.
Problém: Kvůli chybě v ovladači usbhub. sys zůstává připojené USB zařízení ve standby modu, ačkoliv jej Vista registruje jako probuzené. Na základě toho se chyba projeví ihned po probuzení ze stavu standby. Řešení: Patch, který tuto chybu opravuje, Microsoft bohužel nenabízí veřejně ke stažení. Abyste jej získali, navštivte stránku http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support. Tam naleznete telefonní číslo na technickou podporu. Pracovníkovi na lince sdělte e-mailovou adresu a požádejte o patch pro Vista standby problém. To by mělo stačit. Pokud ne, sdělte pracovníkovi na lince problém ArtikelID 929734. Pak bude mít možnost prohledat i anglickou Knowledge Base a najít odpovídající patch. Alternativně můžete využít formuláře, ke kterému se dostanete ze stránek podpory – http://support.microsoft.cz.
5 eBay nabízí bezplatně vaše citlivé informace
Staré pevné disky je ještě možné prodat. Rychlý formát stačí na to, aby kupující neviděl, jaké soubory jste měli na disku uložené. Problém: S nástrojem na obnovu dat je však možné po zformátování disku veškeré soubory obnovit. To umožní kupujícímu špionáž vašeho soukromí.
Řešení: Ke skutečnému odstranění souboru použijte skartovačku souborů. Jedním z nejlepších nástrojů je Active KillDisk, který naleznete na Chip DVD. Upozornění: S nástrojem zacházejte obzvláště opatrně. Partition smazanou tímto programem již nikdy neobnovíte.
Náš tip: Nejen pevné disky, ale také USB klíčenky, digitální fotoaparáty, paměťové karty a smartphony byste měli přemazávat, než je dáte do rukou někomu cizímu.
6 EULA povoluje špionáž
„Pro pokračování v instalaci odsouhlaste licenční podmínky…“ – tak začíná nejhorší literární dílo všech dob. Jen horlivý právník může podrobně číst celou pasáž označenou EULA (End-User License Agreement). Žádný zázrak, vždyť toto dílo vypracovaly ty samé osoby.
Problém: Bez znalosti právnických výrazů a bez promarněných hodin licenci EULA nepřekonáte. Žádný běžný člověk licenci nečte, natož aby jí rozuměl. Z toho také autoři vycházejí. Snadno tak potvrdíte třeba instalaci spywaru.
Řešení: Abyste zamezili instalaci spywaru do počítače, používejte jen ověřené programy – třeba ty, které se nacházejí na Chip DVD. Pro licence psané v anglickém jazyce existuje skvělý program EULAlyzer – ten přečte celou licenci za vás během zlomku sekundy. Prozkoumává text a hledá relevantní fráze. Celou licenci stačí zkopírovat do schránky a vložit do programu. Ten pak zobrazí důležité pasáže, odkazy na webové stránky a klíčová slova. Licence je dokonce vyhodnocena a upozorní na potenciální nebezpečí.
7 Nový software způsobuje pád počítače
Skvělé! nVidia vydala nové ovladače ke grafické kartě. Je třeba je ihned vyzkoušet. Tak začínají mnohá dramata, na jejichž konci se objevují pády počítače, či dokonce ztráta dat. Výrobci softwaru a hardwaru často zneužívají své zákazníky jako beta testery.
Problém: Software v beta verzi je nestabilní a výrobce jej pořádně neotestoval. Tuto úlohu může hodit na vás a zadarmo. Pokud se beta program nebo ovladač nesnese s nějakým softwarem či hardwarem, končí příběh pádem systému.
Řešení: V redakci používáme na testování beta verzí virtuální počítač. Skvělý virtuální počítač emuluje VMWare Workstation nebo Virtual PC 2007 od Microsoftu, o kterém se dočtete na straně 14. Zde můžete testovat cokoli a bez rizika. Pokud není možné provést test na virtuálním počítači, zazálohujte si všechny důležité soubory a vytvořte bod obnovení systému.
8 Media Player potřebuje WinAmp k opravě MP3
Zní to jako vtip: pokud vám padá Windows Media Player s chybami 0xC00D0BB8 nebo 0xC00D1199, budete potřebovat konkurenční WinAmp pro nápravu. To koneckonců doporučuje i Microsoft.
Problém: Windows Media Player kvůli bezpečnostním opatřením nepřehraje žádný hudební soubor s komprimovanou nebo nesynchronizovanou hlavičkou ID3. V ID3 tagu jsou uloženy informace o interpretovi, názvu skladby a další informace.
Řešení: Doporučujeme řešení, které navrhuje samotný Microsoft. Z Chip DVD nainstalujte WinAmp a nefunkční skladby spusťte v tomto přehrávači. Klikněte pravým tlačítkem na název skladby a zvolte položku View file info… Otevře se nové okno, zde zatrhněte ID3v1 Tag a odstraňte zatržení u ID3v2 Tag. Změnu potvrďte kliknutím na Update. Tím končí role programu WinAmp, soubor budete moci otevřít i v Media Playeru.
9 Service pack zabíjí obnovení systému
Service pack zavírá bezpečnostní mezery, upgrade z XP Home na Professional přináší více zábavy! Přestupte rychle! Přestup je nutnost! Proč tedy nepřestoupit? Pokud uživatel uvěří těmto doporučením, bude nepříjemně překvapen: některé vlastnosti nebude možné vyvolat, služba Obnovení systému odmítá pracovat, Windows vrací chybová hlášení, která upozorňují na chybu v rundll32.
Problém: Rundll32.exe je pro Windows životně důležitý, nejčastěji přistupuje k Microsoft Winstation Library (winsta. dll). Pokud je tento soubor chybný nebo se během upgradu poškodil, budete dostávat chybové hlášky.
Řešení: V Průzkumníkovi otevřete složku Windowsinf, pravým tlačítkem klikněte na sr.inf a klikněte na Nainstalovat. Tím bude problém odstraněn. Pokud problém stále trvá, navštivte webovou stránku www.dll-files.com a stáhněte novou verzi souboru winsta.dll.
10 Paranoické hlášky firewallu
Softwarové firewally mohou být skutečně otravné. Neustále vyskakující okna s varovnými hláškami a navíc s nesrozumitelnými texty. Jeden hezký příklad za všechny: „Echo reply – ICMP type zero“. Přitom za touto hláškou se skrývá jen obyčejná žádost o ping. Mnoho uživatelů podobné hlášky otravují, a tak slepě klikají na cokoli.
Problém: Firewally bijí na poplach i při neškodném skenu portů a v uživateli vzbuzují zbytečnou paniku.
Řešení: Řadu užitečných tipů naleznete ve článku Perfektní firewall na stránce 112. Pokud vám přesto vyskočí varovná hláška, pátrejte po jejím původci na internetu. Někdy stačí navštívit specializovanou stránku, jako např. www.viry.cz. Jindy je lepší zadat název původce do Googlu. První odkazy většinou vedou na informace, podle kterých se můžete rozhodnout, zda se jedná o útok, nebo o nevinnou službu v síti.
Pomoc na internetu
Pokud počítač nechce nastartovat, nemusíte hned využívat drahou linku technické podpory. Na webu naleznete řadu tipů a v diskusi vám většinou někdo pomůže.
www.svethardware.cz řada informací o hardwaru.
www.pctuning.cz mimo jiné informace o bastlení, přetaktování a tuningu PC obecně.
www.technet.cz užitečné rady a návody pro řešení problémů.
www.root.cz skvělý web plný informací o operačních systémech, s primárním zaměřením na Linux a Unix.
- Praxe - Deset problémů a deset úžasně jednoduchých řešení (1.07 MB) - Staženo 1515x