Chip: Tipy & triky
Problémy s počítačem má občas každý a jejich řešení patří k běžné činnosti všech uživatelů. Chip vám pravidelně přináší rady, které zaručeně pomohou.
1 PDA s telefonem
Prodloužení výdrže smartphonu
Mnozí nadšenci si pořídili smartphone XDA Neo (od výrobce HTC) – a jsou jím okouzleni dodnes. Jejich kolegové, kteří si Neo koupili později, se však kupodivu těší z mnohem delší výdrže jeho akumulátoru.
TIP: První série XDA Neo byla osazena akumulátory, které nesprávně komunikovaly s ochranou proti hlubokému vybití ve smartphonu: nabíjecí elektronika tak Neo „uspala“ už v okamžiku, kdy v akumulátoru ještě stále zbývalo 30 % energie. Pomůže výměna akumulátoru – záruka u těchto přístrojů už musí být tak jako tak propadlá. Originální akumulátor od HTC bohužel stojí asi 1200 Kč – levněji jej však pořídíte u eBay, kde můžete nový akumulátor vydražit už za 15 eur (plus poštovné). Hledejte rovnou akumulátor s typovým označením „PM16A“. K dispozici jsou lithiumpolymerové akumulátory o kapacitě 1200 až 2400 mAh. Chcete-li delší výdrž, určitě dejte přednost vyššímu počtu mAh. Tento tip platí také pro konstrukčně stejný model MDA Compact i předchozí typ XDA Mini/Mini II.
2 Klávesnice
Aktivace a deaktivace klávesy Caps Lock v systémovém registru
Při psaní na klávesnici se to stává dnes a denně: omylem stisknete klávesu Caps Lock, a najednou je vše další napsáno velkými písmeny. Vadí vám to natolik, že byste činnost této klávesy chtěli eliminovat.
TIP: Mnohé uživatele nechtěná funkce klávesy Caps Lock natolik irituje, že ji vyřazují z činnosti pomocí několika kapek sekundového lepidla. Nebo klávesu vyndají a zbylý „pahýl“ zablokují kouskem kovu. Jde to však i jednodušeji – a elegantněji: funkci Caps Lock lze deaktivovat novou položkou v systémovém registru. Chcete-li tak učinit, klikněte na Start / Spustit, zadejte regedit a potvrďte OK, čímž nastartujete editor registru. V něm přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / Current ControlSet / Control / Keyboard Layout. Pozor přitom, abyste nepoužili těsně pod ním ležící klíč Keyboard Layouts (s „s“ na konci)!
Pak na Keyboard Layout klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Nový a Binární hodnota. Nové položce přiřaďte název Scancode Map a hodnotu 00 00 00 00 00 00 00 00 02 00 00 00 00 00 3a 00 00 00 00 00 (viz screenshot vlevo). Pozor! Mezi „Scancode“ a „Map“ musí být mezera.
Od příštího nabootování počítače bude klávesa Caps Lock neaktivní. Pokud ji budete chtít znovu aktivovat, novou položku v registru zase odstraňte.
3 Grafické karty
Obraz plný artefaktů – konflikt karet AGP GeForce6 a 7 s čipsety SIS
Před nedávnem se na nás obrátil jeden čtenář s prosbou o pomoc při řešení problému s rozpadlým obrazem ve hrách. Rozhodl se omladit svůj starší počítač s AGP slotem o grafickou kartu GeForce 7600GS. Hned po instalaci karty se po několika minutách hraní začaly objevovat obrazové artefakty a obraz se rozpadal tak, že znemožňoval hraní úplně. Čtenář se obrátil s problémem na prodejce, který doporučil reklamaci. Po několika týdnech čekání obdržel novou kartu, ale problém přetrvával. Výrobce ani prodejce nedokázali problém odstranit. Instalace nových ani alternativních ovladačů nepomohla, nepomohla výměna zdroje.
TIP: My jsme zjistili, že čtenář používá základní desku s čipsetem SIS645DX. Z nějakého důvodu mají právě čipsety SIS problém s moderními kartami AGP (a v některých případech i PCI Express). Naštěstí lze tento problém vyřešit okamžitě a zdarma, stačí ve vlastnostech zobrazení (list Nastavení) kliknout na tlačítko Upřesnit a zde na listu Poradce při potížích odkliknout zatržení u políčka Povolit kombinování zápisu. Defaultně je toto políčko bohužel zaškrtnuto, musíte zatržení vypnout.
5 Internet
Omezení spamu používáním dočasných e-mailových adres
Stahování souborů je na mnoha internetových stránkách možné až po zadání e-mailové adresy, protože odkaz na stahovaný soubor obsahuje až potvrzující e-mailová zpráva. Hrozí tak, že budete dostávat nevyžádané informační bulletiny, nebo dokonce otravný spam.
TIP: Řešení je snadné – používejte dočasnou e-mailovou adresu. Speciální služba po zvolenou dobu přesměrovává zprávy z dočasné adresy na vaši e-mailovou adresu a po uplynutí zvolené doby dočasnou adresu zase zruší. Dostanete tak bez problémů potvrzující e-mail s potřebným odkazem na soubor, ale vyhnete se přeplněné poštovní schránce. Užitečná je tato metoda i v diskusních fórech a diskusních skupinách. Vaše e-mailová adresa tak nezůstává trvale uložená v archivech, kde je snadno přístupná pro vyhledávače.
K bezplatnému zřízení dočasné e-mailové adresy otevřete internetovou stránku www.jetable.org/en/index. Do pole „Email address“ zadejte svou e-mailovou adresu, na kterou mají být zprávy přesměrovány. Z roletové nabídky „Life span“ vyberte požadovanou dobu v rozmezí od jedné hodiny do jednoho měsíce a klikněte na „Create your disposable email address“ (Vytvořit dočasnou e-mailovou adresu). V následujícím dialogovém okně s p otvrzením se zobrazí vaše nová dočasná e-mailová adresa na doméně „jetable.net“, která je okamžitě funkční. Adresu si pak zkopírujte do poštovního programu.
Uživatelé Firefoxu mohou využívat ještě jednu pohodlnou funkci. Aby si nemuseli pamatovat adresu internetové stránky, mohou si potřebný odkaz přidat pomocí doplňku do kontextové nabídky prohlížeče. Doplněk najdete na internetové stránce https://addons.mozilla.org/firefox/587/. Klikněte na odkaz „Install now“ a povolte instalaci kliknutím na „Instalovat nyní“. K dokončení instalace ještě restartujte Firefox. Až budete někdy potřebovat nějakou dočasnou e-mailovou adresu, klikněte jednoduše pravým tlačítkem myši do pole pro zadání e-mailové adresy na internetové stránce a vyberte příkaz „Get jetable mail“. V následujícím dialogovém okně pak zadejte svou skutečnou e-mailovou adresu a z roletové nabídky „Life span“ vyberte požadovanou dobu platnosti. Tímto způsobem však můžete vybírat pouze mezi „1“ a „8“ dny. K nastavení kratší nebo delší doby budete muset použít přímo internetovou stránku jetable.org francouzského svazu pro nekomerční internet.
6 Thunderbird
Automatické vymazání všech zpráv
V koši nebo ve složce pro nevyžádanou poštu se hromadí čím dál tím více zbytečných zpráv, které musíte pravidelně manuálně mazat. Rádi byste, aby to program dělal za vás.
TIP: V poštovním programu Thunderbird můžete zvlášť pro každou složku nastavit, zda a za jakých podmínek má program určité zprávy automaticky mazat. Pravým tlačítkem myši klikněte na požadovanou složku a z kontextové nabídky vyberte Vlastnosti. Přejděte na kartu Paměť. Abyste mohli změnit nastavení, musíte nejprve zrušit zaškrtnutí u položky Použít nastavení účtu. Teď se můžete rozhodnout, jestli se zprávy ve složce mají ukládat na určitou dobu, nebo jestli se od určitého počtu zpráv mají automaticky mazat ty nejstarší. Podle toho pak označte buď „Všechny kromě posledních x zpráv“, nebo „Zprávy, které jsou starší než x dnů“. Do pole vedle pak zadejte počet zpráv, resp. počet dnů a změnu nastavení potvrďte kliknutím na OK. Toto automatické mazání zpráv vás mimochodem nejenom zbaví přeplněného koše a ručního mazání, ale zároveň zvýší i bezpečnost vašich dat. Pokud totiž vymažete koš nebo složku s nevyžádanou poštou, vymažete veškerý obsah. Můžete tak přijít o důležitou zprávu klasifikovanou nesprávně jako nevyžádanou nebo omylem vymazanou. V případě automatického čištění složek o takové emaily nepřijdete hned.
7 Internet
Změření aktuální rychlosti připojení
Podle údajů na internetových stránkách poskytovatele by se data měla vaší linkou řítit rychlostí až osm megabitů za sekundu, vy však máte pocit, že občas jenom tak kapou. Je připojení opravdu tak rychlé, jak slibuje reklama?
TIP: Aktuální rychlost přenosu dat při stahování a posílání můžete zjistit na celé řadě stránek: například na internetové stránce www.dsl.cz/rychlost.php. Test se spustí automaticky po načtení stránky. Pokud chcete provést opakované měření, klikněte na odkaz „PROVÉST NOVÝ TEST RYCHLOSTI PŘIPOJENÍ“ v dolní části modrého okna. Chcete-li se se svou rychlostí „pochlubit“ a napomoci s výzkumem rychlosti internetu, vyberte typ připojení a poté svého poskytovatele. Nakonec klikněte na Odeslat informace o připojení. Aby nebyl výsledek zkreslený, nezapomeňte před testem zavřít všechny on-line aplikace.
Pokud se neobrazí žádný údaj u doby odezvy (ping), znamená to, že váš počítač blokuje odpověď na datový paket ICMP odeslaný stránkou dsl.cz. Toto nastavení je často aktivováno u modernějších firewallů nebo routerů jako obrana proti hackerům. Aby bylo možné dobu odezvy změřit, musíte nejprve ochrannému programu sdělit, aby ping povolil. V případě softwarových firewallů to funguje přímo přes ovládací okno programu, v případě routerů pak přes konfigurační okno, které se spouští v internetovém prohlížeči.
Podobný test najdete například i na serveru Lupa (http://nastroje.lupa.cz/mereni-rychlosti/), kde najdete podrobnější variantu měření rychlosti.
8 Google Earth
Snadnější vyhledávání míst pomocí souřadnic
Při hledání na Google Earth vás program při zadání celé řady měst chybně „nasměruje“. Poradíme vám, jak cíleně vyhledávat i menší města a obce.
TIP: Pokud přímé vyhledávání na Google Earth není úspěšné, potřebujete KMZ nebo KML soubor, které obsahují souřadnice hledaného místa: Ty nejsnadněji zjistíte přes encyklopedii Wikipedia pod http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_Earth. Zde klikněte v dolní části stránky „Externí odkazy“ na Soubory souřadnic z článků Wikipedie pro Google Earth. Z této stránky si stáhněte KMZ soubor ve vybraném jazyce (pro nás bude ideální CS verze). Stažený soubor otevřete v Google Earth a okamžitě máte k dispozici neuvěřitelné množství přesně zadaných míst. Místa můžete hledat podle celé řady kritérií, za zmínku stojí i třídění podle počtu obyvatel (které funguje i pro poměrně velký počet českých měst a vesnic).
9 Windows 2000, XP
Jak odstranit malware bez odeslání dat do Microsoftu
Nástroj od Microsoftu pro odstraňování škodlivého softwaru dělá s rozšířeným malwarem krátký proces. Bohužel je však také upovídaný. Po odstranění nebo nečekaném ukončení odešle Microsoftu zprávu. Protože nejste informační služba, chcete tomu nějak zabránit.
TIP: Nástroj opatříte náhubkem pomocí nové hodnoty v registru. Nejprve spusťte Editor registru. Stiskněte klávesovou zkratku [Windows] + [R], zadejte příkaz „regedit“ a potvrďte klávesou Enter. V registru pak přejděte na klíč „HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftMRT“. Klikněte do pravé části dialogového okna a pomocí příkazu Úpravy / Nový / Hodnota DWORD vytvořte novou položku „DontReportInfectionInformation“. Pak pomocí nabídky Úpravy / Změnit nastavte „hodnotu“ této nové položky na „1“.
Pokud je počítač zapojený do sítě nastaven tak, že přijímá aktualizace prostřednictvím služby Windows Update nebo Software Update, je záznam v registru zbytečný, protože nástroj v takovém případě žádné zprávy neodesílá.
Upozornění: Každé druhé úterý v měsíci zveřejňuje Microsoft aktualizovanou verzi svého programu jako bezplatnou aktualizaci Windows. Máte-li deaktivovánu automatickou aktualizaci systému, můžete si ho stáhnout na www.microsoft.com/downloads.
10 Synchronizace dat
Sdílení složky po internetu
Ve svém volném čase pracuji s několika přáteli na zajímavém projektu. Využíváme několik desítek souborů, které si po aktualizaci musíme navzájem vyměnit pomocí e-mailu nebo ICQ. Existuje možnost, jak hromadně synchronizovat soubory pro všechny uživatele?
TIP: Způsobů, jak synchronizovat soubory mezi několika lidmi, existuje celá řada. Protože však na projektu pracujete ve svém volném čase, omezíme se pouze na řešení dostupná běžnému uživateli.
První, věkem prověřenou možností je File Transfer Protokol, FTP. Soubory jsou uloženy na serveru a jednotliví uživatelé si je k sobě stahují a po editaci opět nahrávají na server, kde jsou v aktuální verzi přístupné pro další uživatele.
Výhodou je, že pokud se rozhodnete využít FTP hostingu u některé ze společností, vaše data budou přístupná 24hodin denně a budou umístěna na rychlé internetové lince. Velkým kladem je také možnost detailního nastavení přístupových práv.
Nevýhodou je ovšem cena za pronajatý prostor, i když v dnešní době najdete hosting, který nabízí 5 GB za cenu pod 100 Kč měsíčně. Druhou nevýhodou je nutnost stáhnout si vždy ze serveru aktuální verzi dat a po editaci soubor nahrát zpět.
Druhou možností je využít sdílení složek v internetu. Musíte ovšem využívat operační systém Windows XP/Vista a mít veřejnou IP adresu. To, zda máte veřejnou IP adresu, snadno zjistíte následujícím způsobem: Start / Spustit a do pole napište příkaz „cmd“. Do otevřeného okna napište příkaz „ipconfig“. Zde najděte síťové připojení, které používáte pro přístup k internetu. Důležitý je řádek Adresa IP. Poté si otevřete webový prohlížeč a zadejte do něj adresu www.cmyip.com. Pokud jsou obě IP adresy stejné, máte veřejnou IP adresu a dále popisované řešení bude možné použít.
Klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete sdílet po internetu, a vyberte možnost Vlastnosti. Zde přepněte na kartu Sdílení na webu, kde vyberte možnost Sdílet tuto složku a nastavte přístupová oprávnění. Pokud chcete, aby uživatelé přistupující do vaší složky přes internet mohli procházet i složky vnořené, zvolte možnost Procházet adresáře. Poté vše potvrďte kliknutím na OK.
Pak stačí zadat do internetového prohlížeče nebo Průzkumníku vaši IP adresu/nazev_složky, například xx.xx.xx.xx/data. Pokud jste nastavili přístupová oprávnění, budete vyzváni k zadání jména a hesla.
11 Mazání dat v síti
Smazání sdílené složky
Ve svém počítači mám několik složek sdílených po síti. Některé jsem již smazal, přesto se stále objevují v nabídce Místa v síti a nejde je z tohoto výpisu odstranit. Přitom složku se stejným názvem nemohu znova vytvořit, systém hlásí, že složka již existuje a je sdílená.
TIP: Systém pro sdílení souborů a složek v síti si bohužel automaticky nehlídá, které složky existují a které již byly smazány, a proto je stále nabízí ve výpisu sdílených složek.
Tím základním řešením je vždy před smazáním vypnout u dané složky sdílení v síti. Automaticky se tam odebere z výpisu v Místa v síti a nebude způsobovat žádné problémy při dalším vytváření/editaci/mazání.
Pokud již však máte složku smazanou a novou přesto není možné vytvořit, je nutné manuálně zrušit sdílení. Spusťte Start / Spustit /cmd a do příkazového řádku napište příkaz net share. Zobrazí se výpis všech složek, které máte momentálně sdílené. Složku poté odstraníte parametrem net share nazev_slozky /delete, tedy například net share filmy /delete.
12 Síťové routery
Obnovení firmware
Při updatu firmwaru v routeru SMC barricade 7004 VBR došlo k chybě. Starý firmware je z routeru smazán, nicméně nový tam není nahrán kompletně a router je „mrtvý“. Existuje nějaké řešení?
TIP: V tomto případě je řešení značně nezaručené. Váš router je téměř neznámý a i nám dalo pořádnou práci najít řešení, které si můžete zkusit doma.
Na stránkách výrobce www.smc.com najděte možnost Support a zde downloads. Vyberte typ svého zařízení a stáhněte si pro něj nový firmware. Nyní, pokud budete mít štěstí, nejnovější verze firmwaru pro vaše zařízení obsahuje software pro update. Zde zadejte MAC adresu routeru a doufejte, že router poslouchá na síti.
Druhým, značně náročnějším řešením je vytáhnout čip s firmwarem a přehrát jej ve speciálním zařízení. Cena tohoto zařízení je ovšem několikanásobně vyšší než cena routeru, a tak je jeho pořízení zbytečné. Nicméně v některých servisech počítačů jej mívají a po domluvě vám nový firmware nahrají.
Třetí možností je zkusit router reklamovat u prodejce.
13 Scan portů
Blokované porty
Existuje možnost, jak zjistit, které porty provider blokuje a které jsou pro připojené uživatele otevřené?
TIP: Na adrese http://nmap-online.com si zvolíte porty, které chcete otestovat. První test zahrnuje nejběžnější porty, ve druhém si můžete nastavit vlastní rozsah testovaných portů a ve třetím zvolit libovolné rozsahy podle vašich potřeb. Poté musíte odsouhlasit podmínky zaškrtnutím políčka I agree with Terms of Service a kliknout na tlačítko Scan Now!
Pro úspěšný průběh testu musíte používat webový prohlížeč s podporou JavaScriptu, nejméně verzi 1.1. Poté se vám zobrazí přehled, které porty máte otevřené a které provider blokuje.
14 Hudba z internetu
Hardware pro internetová rádia
Existuje možnost, jak poslouchat internetová rádia bez nutnosti mít zapnutý počítač? Nejlépe nějaké rádio, které připojím do sítě a vyberu si hudební stream.
TIP: Internetová rádia získávají i u nás stále více posluchačů, a to hlavně díky stále větší dostupnosti rychlého internetu. Oproti klasickým rádiím mají hlavní výhodu v počtu stanic a hlavně v žánrové pestrosti.
Pokud nechcete mít při poslouchání streamů zapnutý počítač, můžete sáhnout po některém z hardwarových přehrávačů streamů. Existuje jich spousta, mezi ty s nejlepším poměrem cena/výkon patří rádia Roku SoundBridge. Nabídku naleznete na adrese www.rokulabs.com/products_soundbridge.php. Kromě zdařilého designu vynikají kvalitou přehrávání streamů a nabídkou funkcí.
Pokud byste chtěli přímo hi-fivěž s touto funkcí, zajímavý je produkt Philips Streamium. A pokud byste rádi poslouchali internetové streamy přes sestavu domácího kina, možná vás zaujme JVC DD3.
Po připojení do sítě musíte těmto zařízením nastavit jejich IP adresu a výchozí bránu, pomocí které se budou připojovat k internetu (router).
15 Konfigurace připojení k síti
Použití více IP adres
V notebooku mám integrovanou Wi-Fi kartu, kterou používám pro přístup k internetu doma a na chalupě. Na obou místech mám ovšem přidělenu jinou IP adresu. Existuje způsob, jak IP adresy přehazovat automaticky, abych je nemusel pokaždé ručně přepisovat?
TIP: Řešení existuje několik. Tím prvním je zkusit si zjistit přítomnost DHCP serveru v síti, který by vám automaticky přiřazoval správné IP adresy, případně se zkusit domluvit s poskytovatelem, aby na routeru DHCP server zapnul.
Druhou možností je využít program, který bude IP adresy přehazovat místo vás. IP adresu tak změníte jediným kliknutím myší. Pro domácí použití plně dostačuje program NetProfiles, kterému jsme se již věnovali v dřívějším čísle. Stáhnout si jej můžete na adrese http://netprofiles.danielmilner.com/index.php.
Třetí možností je využít program NetSH, který je součástí Windows XP. Pomocí něj si můžete vyexportovat aktuální nastavení a poté jej zpětně importovat do systému. Jedná se o jednodušší řešení, než neustále přepisovat IP adresy, nicméně komfortu programu pro přepínání síťových profilů nedosahuje.
Existuje i čtvrtá možnost. Ta je sice neoficiální a nikde se o ní příliš nedočtete, nicméně funguje spolehlivě a zaručeně zbaví starostí s přehazováním IP adres. Navíc funguje ve všech operačních systémech Windows 9x – XP.
Přes Start/Spustit/regedit spusťte editor registrů a najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesClassNetTrans. Zde upravte hodnotu klíče následujícím způsobem: Do uvozovek napište IP adresy, které chcete využívat oddělené čárkou. Například „172.24.3.98,192.168.50.1“. Stejnou úpravu poté proveďte v klíčí IPmask, kde stejným způsobem zadejte masku podsítě.
Poté editor zavřete a počítač restartujte. Po načtení systému by měl jít pomocí příkazu ping najít na obou adresách. Pokud ovšem budete chtít nyní použít pro nastavení adresy standardní dialog Windows, zobrazí se vám v angličtině a veškeré změny, které uděláte, přepíší hodnoty, které jste předtím zadali do registru.
16 Windows XP versus server
Nepřístupné síťové jednotky
V práci máme síť s 15 PC vybavenými operačními systémy Windows 98 a XP Professional. Jako server slouží PC s Windows XP Professional. Občas ovšem není možné se na serveru dostat k síťovým jednotkám. Síť i internet přitom fungují, server na příkaz ping odpovídá. Problém vyřeší až restart serveru.
TIP: Zde se nejedná ani tak o chybu, jako spíše o vlastnost použitého operačního systému. Windows XP jsou velmi stabilním systémem, a tak je výhodné je použít i v případě serveru – na rozdíl od serverového operačního systému Microsoftu jsou levnější. Microsoft se tomu samozřejmě snaží bránit, a tak mají Windows XP pro pracovní stanice omezení na 10 současných TCP/IP spojení. Jakmile se tedy k síťovým jednotkám připojí deset uživatelů a následně se bude chtít připojit ještě další uživatel, Windows používaná jako server zablokují tato další spojení.
Řešením je po řídit si serverovou edici Windows. Pokud však síťové jednotky používáte pouze pro sdílení souborů, mohlo by se vyplatit použít FTP server. My doporučujeme nainstalovat jako FTP server program Filezilla server, který si můžete stáhnout na adrese www.stahuj.cz/internet_a_site/servery/ftp/filezillaserver. Jedná se o kvalitní freewarový produkt. Navíc si pomocí CHMOD můžete nastavit oprávnění pro jednotlivé uživatele podle svých potřeb.
17 Windows 98, ME, 2000, XP
Přidání komentáře ke změnám v registru
Při častých změnách v registru Windows můžete rychle ztratit přehled. Marně pak pátráte v paměti, které hodnoty jste změnili a jak. Bylo by proto praktické, kdyby se ke změnám ukládaly i komentáře.
TIP: To je docela jednoduché. V příslušném klíči pomocí nabídky Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota vytvořte hodnotu „REM“. K přidání komentáře pak dvojitě klikněte na REM a v následném dialogovém okně zapište komentář jako „hodnotu“. Ke každému klíči můžete přidat jenom jednu hodnotu s názvem „REM“, jinak se budou Windows bránit a hlásit chybu.
Vytvářet můžete i delší komentáře na několika řádcích. Při vytváření hodnoty „REM“ ve Windows XP klikněte na příkaz Úpravy / Nový / Víceřetězcová hodnota. Pak můžete vložit svůj komentář. S mezerami si však operační systém neporadí. UPOZORNĚNÍ: V ostatních verzích, např. ve Windows 2000, funguje tento tip s editorem „regedt32“. K vytvoření hodnoty přejděte na příslušný klíč a v nabídce Úpravy vyberte Přidat hodnotu. V následném dialogovém okně zvolte jako „Typ souboru“ položku „REG_MULTI_SZ“ pro víceřetězcovou hodnotu.
18 Windows XP
Jak skrýt diskové jednotky v Průzkumníkovi
Bootovací menu umožňuje spouštění souběžně nainstalovaných operačních systémů, např. Windows XP verze Home a Professional. Nežádoucím vedlejším efektem je, že bez ohledu na to, který z operačních systémů spustíte, vidíte ten druhý v Průzkumníkovi Windows. A to dokonce i v případě, že jsou oba operační systémy nainstalovány v samostatných diskových oddílech.
TIP: Diskovou jednotku s druhým operačním systémem můžete skrýt pomocí záznamu v registru spuštěných Windows. Pokud například spouštíte Windows XP Professional z diskového oddílu „D:“ a nechcete, aby byla v Průzkumníku vidět disková jednotka „C:“, na které jsou Windows XP Home, postupujte takto: Spusťte Editor registru a přejděte na klíč HKEY_ CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows CurrentVersionPolicies Explorer. Pomocí nabídky Úpravy / Nový / Hodnota DWORD vytvořte novou hodnotu „NoDrives“ a otevřete ji dvojitým kliknutím na ni. V dialogovém okně „Upravit hodnotu DWORD“ zadejte „4“ jako „hodnotu“. Zkontrolujte, zda je jako „číselná soustava“ zvolena „desítková“.
Po restartu Windows XP Professional z diskového oddílu „D:“ už v Průzkumníkovi diskovou jednotku „C:“ s Windows XP Home neuvidíte. V následující tabulce uvádíme hodnoty „NoDrives“ pro další jednotky.
UPOZORNĚNÍ: Vzestupná hodnota jednotlivých diskových jednotek se počítá jako druhá mocnina pořadového čísla písmena dané jednotky, počínaje A = 0. Pokud chcete skrýt několik diskových jednotek najednou, můžete přiřazené hodnoty jednoduše sečíst. Pomocí hodnoty 43 tak skryjete například diskové jednotky „A:“, „B:“, „D:“ a „F:“. Až budete chtít v Průzkumníkovi všechny jednotky zase zobrazit, stačí změnit hodnotu „NoDrives“ v registru na „0“ nebo ji přes nabídku Úpravy / Odstranit vymazat. I když se diskové jednotky v Průzkumníkovi nezobrazují, dostanete se na ně pomocí malého triku. V nabídce Zobrazit vyberte Panely nástrojů a označte položku Panel Adresa. Do řádku s adresou pak zadejte cestu na skrytou diskovou jednotku.
19 Paint. NET
Profesionální optimalizace fotek zadarmo
Motiv a osvětlení kompozice jsou dokonalé, jenom to pozadí nějak ruší. Bylo by tedy vhodné uchopit motiv a vložit ho do jiného pozadí. Jak to však udělat, když profesionální programy jako Photoshop nejsou zrovna levné?
TIP: Obejdete se i bez špičkového produktu firmy Adobe. Ty nejdůležitější kroky digitální úpravy fotografií totiž rychle a jednoduše provedete i s freewarovým nástrojem Paint. NET (www.getpaint.net). Tento program, který původně pochází z jednoho studentského projektu, obsahuje spoustu nástrojů a funkcí, se kterými se setkáte prakticky výhradně v komerčních produktech, za které se samozřejmě platí. Jsou to například úrovně, gradační křivky nebo odpovídající filtry. Popsaný problém vyřešíte pomocí programu Paint. NET následujícím způsobem: Vybrat: Nejprve označte pozadí – podobně jako ve Photoshopu vám s tím pomůže kouzelná hůlka. Nejlépe to funguje, jestliže se motiv výrazně liší od pokud možno jednobarevného pozadí. Další části pozadí vybíráte při stisknuté klávese [Ctrl]. Výběr můžete také obrátit (odznačí se označené a označí se neoznačené) pomocí funkce „Invert selection“.
Vyjmout: Vybrané části poté vyjměte pomocí příkazu Edit / Copy a Edit / Paste in to New Layer . Jednotlivé vrstvy pixelů se spravují pomocí malého okénka úrovně. Pomocí panelu nástrojů vytvořte nové vrstvy a ty stávající vymažte. Stejně jako ve Photoshopu můžete dokonce optimalizovat obsah každé jednotlivé úrovně zvlášť.
Kontrasty: Ke zvýraznění kontrastu označte danou vrstvu a v nabídce Adjustments zvolte příkaz Curves... Pokud pomocí myši upravíte zobrazenou úhlopříčku do tvaru mírné křivky ve tvaru S, budou tmavé části obrázku ještě tmavší, naopak světlé se ještě více zesvětlí.
20 Přehrávače videa
Analýza a správné přehrávání souborů AVI
Většina videí ve formátu AVI se ve vašem počítači přehrává správně, ale u některých přehrávač vypovídá službu. Rádi byste věděli, v čem je problém a jak film přesto spustit.
TIP: Ve většině případů je příčinou chybějící kodek pro přehrávání videa. Bez pomocníka se bohužel nedá zjistit, který z nich chybí, přitom výběr je obrovský. Dopátrat se, který kodek daný soubor ve formátu AVI vlastně potřebuje, vám pomůže freewarový nástroj AVIcodec. Můžete si ho zdarma stáhnout na webu www.stahuj.cz (jeho českou verzi), nebo přímo na http://avicodec.duby.info/.
Nejprve si program stáhněte na disk. Po krátké instalaci můžete ihned spustit analýzu. Na kartě Multimediální soubor klikněte na Soubor a načtěte problémový soubor. Analyzovat můžete i několik souborů najednou, nebo dokonce celou složku. Program pak zobrazí názvy všech souborů v podobě seznamu, včetně příslušných videoa audiokodeků. Po označení souboru se ve spodních třech polích zobrazí podrobné údaje. Zde také zjistíte, zda je potřebný videonebo audiokodek ve vašem počítači podporován. Pokud ne, klikněte hned vedle na tlačítko Web. Tento odkaz vás přesměruje na vhodnou internetovou stránku, odkud si pak můžete chybějící kodek stáhnout.
21 Word 2000, XP, 2003
Vytvoření tlačítka pro výběr druhé tiskárny
Pro barevný a černobílý tisk používáte dvě různé tiskárny. Často se vám však stává, že dokument omylem odešlete na nesprávnou tiskárnu. Hledáte proto možnost, jak takovému zbytečnému plýtvání tonerem, resp. inkoustem a papírem zabránit.
TIP: Řešení je snadné – vytvořte si ještě jedno tlačítko na výběr tiskárny.
Záznam makra: Z nabídky Nástroje vyberte položku Makro a poté Záznam nového makra... Nové makro pojmenujte „Druhatiskarna“ a spusťte záznam kliknutím na OK.
Jako akci zvolte nyní v nabídce Soubor položku Tisk, v následném dialogovém okně vyberte druhou tiskárnu, ponechte standardní nastavení a spusťte tisk. Pak znovu otevřete dialogové okno pro tisk. Teď však vyberte první tiskárnu a klikněte na Zavřít bez vytištění dokumentu. Tento krok je nutný, aby se pro právě otevřený soubor ve Wordu nezměnilo nastavení výchozí tiskárny.
Propojení makra s tlačítkem: K propojení makra s tlačítkem klikněte na nabídku Nástroje, vyberte položku Vlastní a přejděte na kartu Příkazy. V části „Kategorie“ vyberte Makra. Pokud jste nové makro uložili do šablony „Normal.dot“, jmenuje se hledaný příkaz „Normal. NewMacros. Druhatiskarna“. Uchopte ho myší a přetáhněte ho na požadované místo na panelu nástrojů. Poté na něj klikněte pravým tlačítkem myši a jako „Název“ zadejte například „Tiskárna 2“.
22 Fotografie
Detailní záběry místo panoramatických...
Tahle krajina je prostě úchvatná. Rychle vyndat fotoaparát, zaměřit na objekty v popředí a oblohu v poměru 1/3 : 2/3 – a cvak. Doma pak velké zklamání: snímek vypadá úplně stejně jako spousta dalších záběrů krajiny, které jste kdy pořídili.
TIP: Tohle potká prakticky každého fotografa. Místo rozčilování byste se však měli vydat jinou cestou a přistupovat k fotografovanému motivu odlišně. Především se vůbec nepokoušejte zachytit krajinu v celé její kráse, ale zaměřte se rovnou na detaily. Motiv krajiny totiž vždycky tvoří bezpočet obrazových prvků, z nichž každý sám o sobě může být zajímavý.
Jde tedy o to, omezit se na to podstatné. Co je pro danou krajinu typické? Například pokud máte v hledáčku vlnící se obilné pole, najděte si dobře rostlý klas a udělejte z něj hlavní motiv záběru. Pohrajte si také s protisvětlem nebo se pokuste pomocí bočně dopadajícího světla vytáhnout téměř trojrozměrné obrysy.
Detaily působí často velmi hezky, pokud se jejich okolí rozostřuje, přesto je však stále poznat, o co se jedná. Fotografujte proto s velkou clonou, tzn. s malým clonovým číslem (3,5 nebo 4,0), a s velkou ohniskovou vzdáleností. Můžete tak mimochodem zároveň šikovně zamaskovat rušivé prvky, jako třeba stožáry elektrického vedení nebo komíny.
Chyba měsíce: Stará grafická karta pohrdá levným monitorem
PROBLÉM: Náš čtenář se na nás původně obrátil se zdánlivě právním problémem: u svého místního prodejce počítačů zakoupil za 5400 Kč TFT značkový monitor, který chtěl provozovat na prastarém pécéčku své matky. Displej však s tímto počítačem nefungoval – obrazovka zůstala černá. Obchodník mu bez reptání monitor vyměnil, ale ani náhradní přístroj nefungoval. Čtenář teď chce své peníze zpět – obchodník však platit odmítá. Náš čtenář proto kontaktoval testovací centrum Chipu.
DIAGNÓZA: Poté, co jsme našemu čtenáři vysvětlili jeho skromné právní možnosti, rozhodli jsme se pro jistotu celou věc ještě prověřit po technické stránce. Nejprve jsme otestovali monitor i počítač odděleně – s tímto výsledkem: displej fungoval se všemi našimi testovacími počítači bezchybně, a také stařičký PC s Windows 98 produkoval obraz na všech testovacích monitorech. Věc se nedařila jenom v kombinaci obou těchto přístrojů. Nápadné však bylo, že na některých našich monitorech v testovacím centru se obraz dodávaný starým PC jakoby lehce chvěl – na úzkých linkách bylo patrné blikání pixelů. Kvůli přesné diagnóze jsme proto připojili osciloskop a na výstupu VGA jsme zkoumali videosignál i synchronizační signály. A rychle jsme zjistili příčinu problému: synchronizační signál obrazu, který má mít při standardním VGA 60 hertzů, vykazoval frekvenci 57,4 Hz. Ta pro tradiční katodové monitory nepředstavuje žádný problém a poradí si s ní i dobré LCD monitory. Avšak přístroj, který si zakoupil náš čtenář, s takto „pokaženou“ frekvencí zacházet nedovede, a proto jeho obrazovka zůstává tmavá.
ŘEŠENÍ: Poněvadž jsme už žádnou vhodnou AGP kartu na výměnu v laboratoři neměli, grafickou kartu jsme prostě v ovladači Windows nastavili na obrazovou frekvenci 72 Hz. S tou monitor pracuje bezchybně, a dokonce i se starou STB grafickou kartou vytváří na LCD displeji obraz ostrý jako břitva.
- Praxe - TIPY & TRIKY (446.74 kB) - Staženo 0x