Tryskový tisk
Inkoustové tiskárny mají pověst levnějších a pomalejších zařízení s drahým provozem. Uživatelé si je většinou pořizují pro domácí tisk a netisknou na nich tak často, jako tomu bývá u laserových zařízení. V tomto testu vám však představíme několik strojů, které tyto představy odkazují do říše pověr.
Michal Bareš
V tomto článku najdete:
Test sedmi inkoustových tiskáren
Měření kvality a rychlosti tisku
Srovnání nákladů na tisk
Rady pro nákup
Tento test jsme omezili cenovou hranicí 5000 Kč vč. DPH, přičemž každý výrobce dostal možnost poslat jeden dražší a jeden levnější model. Vzhledem k tomu, že se produkcí a vývojem inkoustových tiskáren vážně zabývají už jen čtyři firmy (Canon, Hewlett-Packard, Epson a Lexmark, přičemž poslední dvě jmenované se stále více zaměřují na multifunkční zařízení či specializované fototiskárny), jsme nakonec mezi čistokrevné inkoustové tiskárny pustili i několik multifunkčních zařízení. U těch však hodnotíme pouze část týkající se tisku, a ne kvalitu skenování či další funkce. Od firmy Lexmark k nám dorazilo pouze multifunkční zařízení X5470, Epson poslal fototiskárnu Stylus Photo R260 a multifunkční zařízení DX5050. V levnější kategorii dorazilo multifunkční zařízení i od firmy HP, a to v podobě modelu Photosmart C3180. Pouze Canon nám tedy poslal dvě pravověrné inkoustové tiskárny: modely Pixma iP 3300 a iP 5300. Velmi očekávanou novinku nám poskytla firma HP, a to v podobě stroje Officejet Pro K5400.
INKOUST JE NĚKDY LEVNĚJŠÍ
Inkoust, nebo laser?
Předminulý měsíc jsme testovali levné barevné laserové tiskárny, takže jsme oba typy zařízení navíc mohli porovnávat, a to z hlediska rychlosti, kvality tisku i nákladů. Došli jsme k zajímavým výsledkům. Tiskárna HP OfficeJet Pro K5400 za necelých 4500 Kč s DPH tiskne černobíle za 0,37 Kč a barevně za 1,49 Kč, což je téměř o polovinu levněji než provozně nejlevnější Samsung CLP510n z minulého testu. Pod jeho barevné tiskové náklady se dostaly i tiskárny Canon Pixma iP 5300, Canon Pixma iP 3300 a Lexmark X5470. Stejně jako při testu laserových tiskáren i nyní jsme počítali náklady ze spotřebního materiálu s nejvyšší kapacitou, který bývá logicky nejúspornější.
Co se týče rychlosti, vítěz „inkoustového testu“ je o něco málo pomalejší než vítěz „testu laserového“, přesto je však rychlejší než většina barevných laserových tiskáren nejnižší cenové kategorie. V každém případě však jak inkoustové, tak laserové tiskárny pohodlně splní rychlostní nároky domácího a malého kancelářského provozu.
Při tisku na obyčejný papír dodávají lepší výsledky tiskárny laserové. Obrysy písma jsou přesnější, vytištěné obrázky mají jakoby lesklý povrch a jsou jednolitější. Při tisku na fotografický papír však vítězí inkoustové tiskárny.
Laserové tiskárny mají robustnější konstrukci a jsou určeny pro vyšší měsíční tiskové objemy. Mají zásobníky na větší množství papíru a některé mají v základních verzích i síťové rozhraní. Jsou však větší, mají vyšší spotřebu a také jsou hlasitější.
Odpověď na otázku, zda inkoust, nebo laser, tedy rozhodně není jednoduchá a záleží na tom, jak často a co tisknete. Do větších firem se hodí spíše laserové tiskárny, do malých kanceláří a do domácností však můžete pořídit dobře zvolenou inkoustovou tiskárnu. Při výběru doporučujeme nedbat na nízkou pořizovací cenu, ale spíš na tiskové náklady, které jsou zpravidla tím nižší, čím vyšší je pořizovací cena. Platí to i v případě, že neplánujete tisknout žádné velké objemy.
NÁKLADY, CENA, VÝTĚŽNOST
Kolik za stránku – a za jakou?
Uváděné náklady na tisk jsou u inkoustových tiskáren měřeny podle nové normy ISO 24712: měření se provádí při kontinuálním tisku, tedy bez „ustřikování“ inkoustu, které probíhá při čištění tiskových hlav při delší nečinnosti tiskárny. Reálný provoz, kdy jen tisknete pár stran a tiskárna pak na několik hodin usne, je o něco málo dražší. Od letošního února přijali výrobci tiskáren standard pro měření výtěžnosti jednotlivých inkoustových kartridží, nazvaný ISO 24712. Do té doby se pro určení nákladů používalo tzv. 5% pokrytí stránky A4, které však nebylo podloženo žádným všeobecně používaným tiskovým dokumentem. Někteří výrobci dokonce používali 3,5% pokrytí, čímž nadsazovali teoretickou výtěžnost inkoustových zásobníků.
KOLIK STOJÍ FOTOGRAFIE?
Co je na papíře…
Tiskové náklady uváděné v tomto testu odpovídají standardu ISO 24712. V žádném případě tak neodrážejí náklady na tisk fotografií, které se vyznačují velkým pokrytím a speciálním papírem. Při testu tiskneme fotografie na papír formátu A4 a používáme lesklý fotopapír o gramáži vyšší než 200 g/m2. Při zkoumání kvality tisku používáme originální fotopapír výrobce. Jeden list takového papíru však stojí okolo 20 Kč (záleží na tom, kde a v jakém množství jej koupíte, při nákupu balíku o 20 listech se cena pohybuje v závislosti na výrobci cca od 17 do 25 korun). Například fototiskárna Epson disponuje klasickými CMYK náplněmi a dvojicí fotoinkoustů. Při tisku fotografií jsou pak nejvíce vytěžovány právě fotoinkousty, zatímco obyčejné inkousty se spotřebovávají méně. Vytiskli jsme 20 fotografií A4 a 80 fotografií 10 × 15 cm, než došla první z fotokartridží. Obyčejné inkousty se přitom dostaly zhruba na 60 procent svého objemu. Z toho vychází, že jedna fotografie A4 přijde na necelých 20 korun za inkoust. K tomu přičteme dalších 20 korun za papír a celková cena vyjde na 40 Kč za barevnou fotografii formátu A4.
Kvalita fotografie je při použití fotoinkoustů vyšší než při tisku s pouhými čtyřmi barvami, v každém případě je však třeba tisknout na fotopapír. Tisknemeli fotografii na obyčejný papír, vyjde mnohem horší výsledek než z laserové tiskárny. Nastavíme-li navíc nejvyšší tiskovou kvalitu spolu s obyčejným papírem, dostaneme většinou horší výsledek než při nastavené standardní kvalitě tisku. Kancelářský papír nedokáže pojmout vyšší objem inkoustu a výtisk je tak přepitý a rozmazaný.
RYCHLOST
Rychlost tisku nejvíce záleží na zvolené kvalitě.
Nejrychlejší tisk se vztahuje k režimu „draft“, který doporučujeme opravdu pouze pro náhled či rychlý informační tisk. Nejlepší kvalitu tisku dostaneme při využití kancelářského papíru v režimu standardního tisku, při němž se u nejrychlejší tiskárny dostaneme na cca 10 stránek za minutu a u nejpomalejší na necelé tři stránky za minutu. Tisk fotografií je samostatnou kategorií a záleží zde hlavně na tom, zda se jedná o fototiskárnu, či ne. Tiskárny pracující s fotokartridžemi bývají zpravidla rychlejší než cenově srovnatelné stroje se čtyřmi barvami.
Závěr testu:
Inkoustové tiskárny dokáží tisknout stejně levně, nebo dokonce i levněji než tiskárny laserové. Nejlepší volbou je v tomto případě model HP OfficeJet Pro K5400, který kombinuje nejvyšší rychlost s nejnižšími náklady, jež „strčí do kapsy“ i ty nejšetřivější barevné laserové tiskárny. Další výbornou volbou je Canon Pixma iP 5300 s nízkými tiskovými náklady a slušnou rychlostí. Budete-li tisknout fotografie, nejvyšší kvalitu fototisku vám zaručí Epson R265. Kvalita tisku je ale u všech testovaných tiskáren více či méně vynikající.
Porovnání kvality tisku na obyčejný kancelářský papír
Při tisku na obyčejný papír dodávají lepší výsledky laserové tiskárny, při tisku na fotografický papír však vítězí tiskárny inkoustové.
Nejvyšší rychlost je pouze v draftu
Nejrychlejší náhledová kvalita je vhodná pouze pro informační tisk. Rozdíl mezi draftem a standardním tiskem je nejlépe patrný z obrázků.
Jakou kvalitu můžeme čekat?
Rozdíl mezi inkoustovým tiskem na fotopapír, kancelářský papír a stejným dokumentem vytištěným barevnou laserovou tiskárnou. Ukázky pocházejí z tiskáren Canon Pixma iP 5300 a Canon LBP 5000.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Inkoustové tiskárny
Rady pro nákup
* Nakupujte ve velkém
Spotřební materiál je zboží jako každé jiné. V čím větším balení jej kupujete, tím je levnější. Rozhodně kupujte inkoustové náplně s největším objemem. Tisknete-li však fotografie, můžete využít speciálních balíčků, kde například dostanete s kompletní sadou inkoustů i balení papírů zdarma. Výhodná jsou i balení dvou sad kartridží.
* Pořizovací versus provozní náklady
Nejlevnější tiskárny jsou „dotovány“ příslibem budoucího nákupu drahých náplní. Tisícikorunový rozdíl v nákupní ceně může představovat pouhých 300 stránek barevného tisku. Nechcete-li tedy tiskárnu po vypotřebování prvních přibalených inkoustů vyhodit, spočítejte si pořádně tiskové náklady.
* K čemu ji chcete?
Před nákupem si promyslete, kolik stran budete tisknout. Plánujete-li tisknout pouze černobílé textové dokumenty, pořiďte si raději laserovou tiskárnu, protože inkousty mají tendenci po delší či kratší době zasychat, a pokud nebudete používat barevné náplně, po necelém roce vám zaschnou a můžete je vyhodit. Některé tiskárny (například Epson) pak netisknou černobíle, pokud v nich nejsou instalovány barevné náplně, i když je nehodláme používat. Tiskneteli tedy pouze černobíle, čas od času zadejte i barevný tisk – zabráníte tak zaschnutí barevných kartridží.
* Tiskněte najednou
Vzhledem k tomu, že každá inkoustová tiskárna potřebuje po delší nečinnosti pročistit hlavy, a vystříkat tak trochu drahého inkoustu vniveč, doporučujeme větší úlohy tisknout najednou. Na druhou stranu je pravda, že při větším tiskovém objemu se již vyplatí zajít do fotolabu, kde vám fotografie vytisknou levněji. Elegance fototiskáren spočívá v tom, že když si chcete vytisknout nějakou fotku okamžitě, máte možnost. Za eleganci však musíte být připraveni zaplatit.
* Plnit, či neplnit?
Tisknete-li jen černobílé eseje do školy, nemusíte na kvalitu textu zas tak moc hledět a klidně refillujte nebo používejte neoriginální náplně. Jestliže však chcete tisknout barevně a své tisky chcete předkládat obchodním partnerům, doporučujeme využívat originální inkousty. Nejvíc to platí u fotografií. Jste-li ochotni zaplatit cca 20 Kč za fotopapír velikosti A4, nevyplatí se šetřit pár drobných na horším inkoustu.
Inkoustové tiskárny v testu
1 HP OfficeJet Pro K5400
VÍTĚZ TESTU
Nejrychlejší tiskárna v testu s bezkonkurenčně nejlevnějšími náklady na tisk. Kvalita tisku je na vysoké úrovni – výborný text, nadprůměrné zpracování grafiky a velmi dobrý fototisk. Za cenu pod 4500 Kč vč. DPH ji rozhodně doporučujeme nejen pro kancelářský provoz, ale rovněž pro jednotlivce s vyššími tiskovými náklady. Nejvyšší kapacita vstupních i výstupních zásobníků, robustní provedení a velmi dobře zpracovaný ovladač. Jednoznačný vítěz testu.
Cena vč. DPH: 4 489 Kč
2 Canon Pixma iP5300
Výborná tiskárna z hlediska grafiky a fototisku i kvality tištěného textu. Na rozdíl od vítězného modelu HP nabízí rychlejší fotografický tisk a vyšší kvalitu tištěné grafiky. Má sice o poznání vyšší tiskové náklady, avšak i ty jsou druhé nejlepší v testu. Rozhodně vynikající volba.
Cena vč. DPH: 4 880 Kč
3 Canon Pixma iP3300
CENOVÝ TIP
Levnější z testované dvojice Canonů získal body za vysokou kvalitu tisku a s ohledem na nižší cenu i za výborné tiskové náklady. Daní za nižší pořizovací cenu bude pomalejší tisk, zvláště pak nejpomalejší tisk textu z celého startovacího pole.
Cena vč. DPH: 2 580 Kč
4 Epson Stylus Photo R265
Fototiskárna každým coulem. Její kvality i rychlost se projeví při tisku fotografií na fotopapír. Fotografie byly v testu nejlepší a nejrychleji vytištěné. Při tisku textu a grafiky na obyčejný papír však tato tiskárna zaostává za ostatními. Doporučujeme ji hlavně fotografům.
Cena vč. DPH: 3 190 Kč
5 Lexmark X5470
Univerzální multifunkční zařízení s průměrnou kvalitou tisku, lehce podprůměrnou rychlostí a nejvyššími náklady na černobílý tisk. Naopak náklady na barevný tisk patří mezi ty výhodnější. Jakožto multifunkční zařízení má tento přístroj i skener a čtečku paměťových karet.
Cena vč. DPH: 3 560 Kč
6 Epson Stylus DX5050
Multifunkční zařízení zajímavé hlavně díky použitým pigmentovým inkoustům, které zajišťují dobrou odolnost vůči podmínkám prostředí. Kvalita textu, grafiky i fototisku není vůbec špatná, ale stroj je pomalejší a má vysoké náklady na tisk ČB textu.
Cena vč. DPH: 2 690 Kč
7 HP Photosmart C3180
Velmi dobrá kvalita tisku, pomalejší provoz a multifunkční vybavení. Tento stroj připravily o mnoho bodů dvouaž pětinásobně vyšší náklady na barevný tisk, než mají jiné tiskárny v testu. Náklady na ČB tisk jsou druhé nejvyšší. Používání této tiskárny se rozhodně prodraží.
Cena vč. DPH: 3 090 Kč
JAK JSME TESTOVALI INKOUSTOVÉ TISKÁRNY
Inkoustové tiskárny jsou různorodé. Některé jsou určeny spíše pro tisk kancelářské grafiky a textu, jiné pro tisk fotografií. Snažili jsme se nastavit naše hodnocení tak, aby zohledňovalo všechny kategorie, takže jsme tentokrát uvedli v tabulce kvalitu i rychlosti tisku textu, grafiky i fotografií.
Graf:
6,25 % Rychlost ČB tisku
6,25 % Kvalita fototisku
12,5 % Kvalita barevné grafiky
6,25 % Kvalita textu
12,5 % Rychlost barevného tisku
6,25 % Rychlost fototisku
15 % Tiskové náklady – ČB tisk (ISO 24712)
35 % Tiskové náklady – barevný tisk (ISO24712)
- Hardware - Tryskový tisk (686.99 kB) - Staženo 1585x