Přejít k hlavnímu obsahu

TIPY & TRIKY

TIPY & TRIKY

Problémy s počítačem má občas každý a jejich řešení patří k běžné činnosti všech uživatelů. Chip vám pravidelně přináší rady, které zaručeně pomohou.

1 Základní desky

Selhání základních desek s Core 2 Duo

Nový PC máte teprve necelý měsíc, ale už vás mnohokrát potrápil nekontrolovatelnými pády. Zvláště při střídání programů, například od nezatěžujícího textového editoru k výkonnostně náročnému zpracování obrazů, je bohužel často nutný restart počítače.
TIP: Za haváriemi tohoto druhu většinou vězí problém chlazení – pravděpodobně jste poněkud přehnali nastavení úspory proudu. U moderních motherboardů s procesorem Intel Core 2 Duo nepoužívají výrobci aktivní chlazení komponent a namísto toho spoléhají na dostatečný přívod vzduchu od ventilátoru CPU. Ten je zpravidla natolik výkonný, že stačí chladicím vzduchem zásobovat i chladiče periferních součástek rozmístěných kolem procesoru, jako je například severní můstek, a především regulátory napětí. Pro úsporu energie a zmenšení hlučnosti je možno v BIOS snížit otáčky tohoto větráku. Jsou-li však příliš nízké, pak cirkulace vzduchu nestačí dostatečně zásobovat také okolní chladiče, což vede k nebezpečnému přehřátí měničů napětí. To pak má dále za následek poškozování regulačních kondenzátorů, které může časem způsobit až neopravitelné závady – a nakonec třeba nezbude jiná možnost než výměna základní desky.
Chcete-li zjistit nejnižší potřebné otáčky ventilátoru CPU ve svém počítači, nechte jej běžet při vysokém zatížení – například pod benchmarkem 3DMark ze stránky www.futuremark.com. Pokud se přitom systém zhroutí, přidejte v BIOS otáčky větráku: postupně je zkoušejte po krocích zvyšovat od „nízkých“ na vyšší stupeň, dokud počítač nepoběží stabilně.

2 Externí pevné disky

Soubory s velkou kapacitou nejdou kopírovat

Náš čtenář si přečetl srovnávací test externích 2,5“ disků, který vyšel v minulém Chipu, a jeden z nich si vybral. Často totiž nosí větší objemy dat a disk se mu zdál praktický. Na nový disk chtěl zkopírovat image (obraz) disku DVD, avšak neuspěl. Pevný disk, který se jinak zdál funkční a rychlý, ho odmítl zapsat. Kde se stala chyba?
TIP: Problém je v použitém systému souborů. Výrobci totiž často externí pevné disky formátují na souborový systém FAT32, a to kvůli kompatibilitě. Takovýto disk totiž můžete připojit i k počítači se systémem Windows 98, popřípadě i k jinému. Je tu ale jeden problém – tento už zastaralý systém souborů (původně vyvinutý pro Windows 95) podporuje soubory o maximální velikosti 4 GB. Pokud tedy máte soubor delší (což je právě případ image disku DVD nebo dvouvrstvého disku DVD), na externí disk se systémem FAT32 ho nezapíšete. Menší soubory jsou bez problémů. Pomůže zformátování externího disku na systém souborů NTFS, kde je velikost jednoho souboru v podstatě neomezena (max. velikost je 16 TB). Před formátováním si musíte samozřejmě data z disku zálohovat někam jinam, popřípadě musíte použít nějaký nástroj, který systém souborů změní při zachování dat. Musíte však počítat s tím, že už disk nepřipojíte k počítači se systémem Windows 98.

3 Notebook

Přizpůsobení čtečky karet pro všechny typy

Abyste o příští dovolené měli dostatek místa na fotky, koupili jste si SD kartu k o kapacitě 2 GB. Čtečka karet ve vašem notebooku však odmítá s novou kartou spolupracovat.
TIP: Při zavádění SD karet nepočítali jejich výrobci s kapacitami vyššími než 1 GB – a stejně tak výrobci čtecích zařízení. Mnoho starších čteček proto moderní paměťové karty s vyššími kapacitami nerozpozná. Pomůže však nový firmware pro čtečku karet v notebooku. Startovním místem je vždy webová stránka výrobce: podívejte se tam do nabídky „download“ pro váš model notebooku, zda je k dispozici firmware pro integrovanou čtečku karet. Nepořídíte-li tam, zkuste ještě zapátrat po vhodném firmwaru pro srovnatelný přístroj. Pokud u výrobce svého notebooku neuspějete vůbec, zbývá ještě návštěva webové stránky výrobce čtečky. Kdo čtečku karet ve vašem notebooku vyrobil, to se dozvíte ve Správci zařízení. Nejrychleji se k němu dostanete vyvoláním Tento počítač / Vlastnosti, kde jej najdete na záložce Hardware.

4 PROFESIONÁLNÍ TIP

Výměna pevného disku v DVD rekordéru

Máte ve svém DVD rekordéru málo místa na záznamy? Namísto kupování nového v něm prostě vyměňte pevný disk.
Pro většinu majitelů DVD rekordérů znamená zaplněný pevný disk důvod pro vestavbu nového. Některé přístroje zase ruší požitek ze sledování televize zřetelně slyšitelnými přístupy na disk – pak pomůže tišší model pevného disku. A někdy se prostě disk pokazí a je nutno jej vyměnit za nový. Jak při výměně disku postupovat, to ukazuje náš obrazový návod vpravo. Výrobci levnějších přístrojů jako Medion, Yakumo nebo Yamakawa vám výměnu pevného disku usnadnili: operační systém je v jejich přístrojích nahrán v samostatném paměťovém modulu, a pevný disk je pak rozpoznán automaticky. Jinak je tomu u značkových přístrojů jako Philips, Samsung a Toshiba – zde je firmware včetně souborového systému uložen na pevném disku. V takových případech je nutno pořídit zrcadlový obraz disku. Zda to bude zapotřebí i u vás, to poznáte zkouškou. Zabudujte proto do rekordéru nejlépe starší disk a vyzkoušejte, zda jej rekordér po zapnutí rozpozná. Pokud ne, pomocí svého počítače a nějakého nástroje pro tvorbu diskových obrazů (jako je například Paragon Hard Disk Manager 2006) přeneste data z originálního disku na nový. Může se ovšem stát, že pak rekordér nerozpozná, a tedy ani nevyužije vyšší kapacitu disku, neboť tuto hodnotu udává firmware. Zda je to případ i vašeho přístroje a zda je pro něj k dispozici modifikovaný firmware, to uvádějí příslušná fóra jako http://forum.rpc1.org, www.dvdboard.com, www.dvdboard.de nebo www.hifi-forum.de.

Co budete potřebovat

Na demontáž pevného disku vám postačí křížový šroubovák. Nejlepší disk pro svůj rekordér najdete v našem Chip top 10 na str. 84, kde uvádíme technická data, ceny a výkony všech aktuálních modelů. Bude-li nutno data disku „zrcadlit“, nejsnáze to jde pod Linuxem – v něm je potřebný nástroj přímo obsažen. Jinak doporučujeme Paragon Hard Disk Manager (Chip DVD 03/07).
1 Otevření přístroje
Sejměte kryt rekordéru. Uvnitř to vypadá podobně jako ve vašem počítači: u pevného disku se zpravidla jedná o model s přípojkou PATA. Technika SATA do této oblasti zatím nepronikla.
2 Odpojení IDE kabelů a proudu
V dalším kroku vytáhněte z konektorů pevného disku IDE kabel i přívod proudu. Dbejte přitom na to, aby směr tahu byl kolmý ke stěně disku, aby nedošlo k ohnutí pinů.
3 Demontáž rámečku s diskem
K uvolnění rámečku s HDD je třeba odšroubovat čtyři šrouby. Jejich umístění znázorňují šipky na obrázku.
4 Vyjmutí pevného disku z rámečku
Nyní uvolněte originální disk z rámečku. Zpravidla je i ten upevněn čtyřmi šrouby s křížovou hlavou.
5 Montáž rámečku na nový disk
Sejmutý rámeček teď přišroubujte na nový pevný disk. Předvrtané otvory přitom odpovídají běžné normě. Předtím se ovšem podívejte, zda byl originální disk propojkami nastaven jako „master“, nebo jako „slave“, a nový disk propojte stejně.
6 Vestavba nového disku
Nyní zasaďte rámeček s novým diskem zpět na příslušné místo v rekordéru a znovu jej přišroubujte.
7 Nasazení kabelů
Znovu připojte IDE kabel a přívod proudu. Tvar zástrčky, respektive výstupek v IDE konektoru zabraňuje zasunutí v nesprávné poloze.
8 Uzavření krytu
A nakonec opět nasaďte kryt přístroje a přišroubujte jej. Pak už můžete rekordér uvést do provozu jako obvykle.

5 Internet Explorer 6, 7

Nastavení doby ukládání historie procházení

Ve standardním nastavení ukládá Internet Explorer historii posledních 20 dnů. Protože vás však zajímají jenom stránky, které jste navštívili v posledních dnech, maximálně před týdnem, chcete nastavení doby pro ukládání historie procházení změnit.
TIP: Jestliže už používáte novou verzi 7, klikněte na panelu příkazů na tlačítko Nástroje a z nabídky vyberte Možnosti Internetu. V dialogovém okně pak v části „Historie procházení“ klikněte na tlačítko Nastavení a v poli „Kolik dní ponechat ve složce“ zvolte počet dní. Změnu potvrďte kliknutím na OK. Ve verzi 6 Internet Exploreru otevřete dialogové okno kliknutím na Nástroje a Možnosti Internetu. Pole „Kolik dní ponechat ve složce“ najdete přímo na kartě „Obecné“ v části „Historie“.

6 Internet Explorer 7

Otevření stránek při spuštění Internet Exploreru

Každé ráno ten samý rituál: zapnout počítač, spustit prohlížeč, otevřít oblíbené stránky na několika záložkách a začít den s aktuálními informacemi. Na tom by nebylo nic špatného, jenom to neustálé otevírání záložek se stále stejnými adresami je otravné.
TIP: Ve verzi 7 rozšířil Microsoft svůj Internet Explorer nejen o surfování pomocí záložek, ale dává uživatelům také možnost nastavit si jako výchozí hned několik stránek. Program tak může nastavené stránky načíst a otevřít na jednotlivých záložkách hned při spuštění.
Pro nastavení spusťte Internet Explorer a připojte se k internetu. Otevřete všechny stránky, které má Internet Explorer od příště otevírat automaticky jako výchozí na samostatných záložkách. Novou záložku otevřete stisknutím klávesové zkratky [Alt] + [T] nebo kliknutím na prázdnou záložku vpravo vedle aktivní záložky. Když do řádku s adresou zadáte adresu internetové stránky, zobrazí ji prohlížeč automaticky na zvolené záložce. Jakmile Internet Explorer načte všechny stránky na záložkách, klikněte v pravé části panelu příkazů na tlačítko Nástroje a otevřete dialogové okno Možnosti Internetu. Na kartě „Obecné“ klikněte na tlačítko Použít aktuální. Dialogové okno pak zavřete kliknutím na OK. Prohlížeč teď uloží všechny otevřené stránky jako „domovské“ a bude je otevírat jak při spuštění, tak po kliknutí na ikonu Domů.

7 Internet

Využití bezplatného úložiště dat pro výměnu souborů

Menší soubory se dají většinou bez problémů posílat e-mailem. Větší balíky dat tvořené přílohami o velikosti několika megabajtů však kvůli omezením poskytovatele služby často neprojdou poštovní schránkou. Rozdělování na menší soubory je přitom moc pracné.
TIP: Už před několika lety se u nás objevila celá řádka serverů nabízejících uložení větších balíků dat. Zpočátku však bylo nutné dát slovo „větších“ do velkých uvozovek – kapacita úložen se pohybovala v desítkách MB. Prvním průlomem bylo zvýšení kapacity Úschovny (www.uschovna.cz) na 50 MB, českou evoluci završil Edisk (www.edisk.cz) nabídkou 250 MB, ovšem s celou řadou omezení. Co však dělat, potřebujete-li uložit větší množství dat nebo se nechcete nechat omezovat celou řadou podivných podmínek? Uložte potřebný soubor do některého ze zahraničních bezplatných úložišť dat, jako je například www.box.net!
Nejprve se musíte u takové služby zaregistrovat. Otevřete internetovou stránku www.box.net/signup a pro základní balíček služeb zvolte nabídku „Free“. Zadejte svoji e-mailovou adresu a přístupové heslo. Jakmile se zaregistrujete, dostanete se k přihlášení a už můžete na server začít ukládat data. Zdarma zde máte k dispozici prostor o velikosti 1 GB. Pokud chcete soubor předat jinému uživateli, postupujte následovně: Má-li už příjemce souboru účet na serveru box.net, můžete mu soubor po dohodě poslat i přímo na jeho účet. Pokud ještě účet nemá, dostane e-mailem nabídku, aby se zaregistroval. Klikněte na šipku nabídky vedle názvu souboru a použijte příkaz „send to friend“. V následujícím dialogovém okně zadejte e-mailovou adresu příjemce, do pole „Message“ můžete případně napsat ještě nějakou zprávu. Pak klikněte na Send file. Prostřednictvím příkazu „Get public link“ můžete soubor také zpřístupnit každému. V dialogovém okně se jako „Web address“ zobrazí veřejně přístupná internetok vá adresa, která odkazuje na váš soubor. Kliknutím na „email link“ odešlete adresu příjemci souboru. Ten se sice nemusí registrovat, zato je posílaný soubor volně přístupný na internetu. Ochranu heslem můžete používat jenom u placeného účtu. Soubor z internetu odstraníte kliknutím na odkaz „deactivate“.
On-line úložiště dat má ještě další výhody. Pokud potřebujete mít důležité soubory přístupné na několika počítačích – doma, v kanceláři nebo v notebooku na služební cestě, nemusíte si je už ukládat na USB flash disk. Ke svým souborům se totiž dostanete kdykoli na internetu a po úpravách je můžete zase on-line uložit.
Pokud byste potřebovali doplňkové funkce, jako je zpřístupnění souborů přes veřejnou internetovou adresu s ochranou heslem, nebo ještě větší kapacitu pro ukládání dat, musíte přejít na placený účet. Podrobnosti najdete na www.box.net/info/pricing-plans.
Upozornění: Protože na provoz služby nemáte žádný vliv a v případě bezplatného účtu nemáte se službou box.net ani žádný smluvní vztah, neměli byste ji využívat k ukládání důležitých a cenných dat.

8 Firefox 2.x

Nastavení minimální šířky panelů

Od verze 2.0 používá prohlížeč minimální šířku panelů. Pokud je otevřeno víc stránek, než se vejde na lištu panelů, zůstanou některé panely skryté a procházet se jimi dá jedině klikáním na drobná trojúhelníková tlačítka, což se nejednomu uživateli moc nelíbí.
TIP: Hodně internetových stránek už používá jako logo tzv. favikony, a tak zobrazení textu názvu stránky už není tak nutné. Panely by proto klidně mohly být o něco užší. Žádný problém, protože minimální šířku si můžete nastavit v konfiguraci prohlížeče.
Do řádku s adresou napište příkaz „about:config“ a stiskněte klávesu Enter. V seznamu vyhledejte hodnotu „browser. tabs.tabMinWidth“ a dvojitým kliknutím na ni ji otevřete. Jako novou hodnotu zadejte požadovanou minimální šířku záložek v pixelech. Místo standardních 120 pixelů stačí často 40 až 60 pixelů, abyste panely ještě rozeznali podle loga. Novou hodnotu pak potvrďte kliknutím na OK.
Dalším nastavením „browser.tabs.tabClipWidth“ pak ještě můžete určit, do jaké minimální velikosti panelu se bude na každém panelu zobrazovat symbol pro zavření panelu. Tuto hodnotu byste však neměli nastavovat příliš nízkou, protože se jinak výrazně zvýší pravděpodobnost, že omylem zavřete jiný panel. Doporučit se dají ještě hodnoty mírně pod 100.

9 Internet Explorer 7

Oprava ikony Internet Exploreru na ploše

Nějak se nemůžete „skamarádit“ s novým Internet Explorerem 7, a proto jste ho zase odinstalovali a surfujete internetem pomocí jeho předchůdce. Windows to však nehodlají akceptovat a dál tvrdohlavě zobrazují na ploše ikonu Internet Exploreru 7.
TIP: K tomu dochází, pokud Windows po instalaci a následném odinstalování Internet Exploreru 7 neaktualizují vyrovnávací paměť ikon. Donutíte je k tomu změnou v nastavení zobrazení.
Klikněte pravým tlačítkem myši někam na prázdné místo na ploše a z kontextové nabídky zvolte příkaz Vlastnosti. V dialogovém okně „Zobrazení - vlastnosti“ pak přejděte na záložku Nastavení. V roletové nabídce „Kvalita barev“ vyberte jakoukoli jinou možnost, než je právě nastavená. Pokud máte například nastavenu „Nejvyšší (32 bitů)“, změňte ji na „Střední (16 bitů)“. Až se vás Windows zeptají, zda chcete nové nastavení zachovat, klikněte na Použít a poté na Ano. Pak celý postup proveďte ještě jednou. Jako „Kvalitu barev“ zvolte původní nastavení a opět klikněte na Použít a Ano. Nakonec zavřete dialogové okno kliknutím na OK.

10 Instant messaging

Zablokované ICQ na pracovišti

Správci sítě nám v práci zablokovali ICQ. Program je sice možné spustit, ale při pokusu o přihlášení vypíše chybu spojení. Nyní bohužel zablokovali i webové ICQ2GO. Je nějaká možnost, jak na této síti ICQ zprovoznit?
TIP: Otázkou je, zda správci sítě neučinili toto opatření z toho důvodu, že zaměstnanci místo práce komunikovali se svými přáteli. Pokud tedy ICQ nutně potřebujete k práci, poradíme vám, jak na to.
První možností je využití jiného webového klienta. Jediným plně funkčním je klient Meebo. Najdete jej na adrese wwwm.meebo.com/index-cs.html. Kromě ICQ umožňuje využívat přes webové rozhraní také klienty Yahoo!, Google Talk nebo MSN. Ke spuštění potřebujete webový prohlížeč podporující dynamické HTML a JavaScript. Při přihlášení je vaše heslo v prohlížeči zakódováno a nehrozí tak možnost ukradení hesla odposlechem na síti. Fyzicky se přihlásíte na server klienta Meebo, který poté pomocí dynamického HTML zobrazuje události na vámi otevřené webové stránce.
S klientem Meebo se pracuje de facto stejně jako s klasickým ICQ2GO. Nechybí samozřejmě možnost přihlásit se jako Invisible. Otázkou je, jak brzy si správci sítě všimnou nové hojně využívané adresy a zablokují ji také.
Druhou možností je obejít blokování ICQ použitím alternativního klienta a změnou komunikačních portů. Spolehlivě to funguje u programu QIP, který si můžete stáhnout na adrese www.stahuj.cz/komunikace/instant_messengers/icq/qip2005a-build. Na stejné adrese si můžete stáhnout i češtinu pro tohoto výborného alternativního klienta.
Blokace ICQ klienta bude ve vašem případě řešena pravděpodobně právě blokováním portů, které využívá ICQ. Po instalaci QIP zvolte na přihlašovací obrazovce možnost Nastavení připojení a zadejte místo defaultního portu 5190 port 80. Tento port je využíván pro přenos WWW stránek, takže byste s připojením neměli mít problémy. Ve stejném dialogovém okně navíc můžete nastavit proxy server, pokud se přes něj připojujete.
Ovšem i zde existuje možnost, že správce sítě vaši činnost odhalí, například zachytáváním a analýzou paketů, které nejsou WWW stránkami. V tom případě byste mohli s internetem skončit úplně.

11 Sítě

Nedobrovolné rozesílání paketů

Mám připojení přes kabelovou televizi a po připojení k internetu mi firewall hlásí velký počet ochozích paketů na IP ze stejného rozsahu, kam patří moje IP, tedy na porty 1000 – 6000. Sdílení souborů a tiskáren mám vypnuto, P2P sítě nepoužívám. Z logu firewallu jsem zjistil, že dané pakety rozesílá služba svchost. exe (Generic host process for win32 services).
TIP: Pokud máte vypnuté sdílení souborů a tiskáren v síti, možných příčin je několik.
Jednou z nich jsou viry nebo trojské koně, které se snaží šířit v určitém rozsahu IP adres, který se odvozuje od vaší aktuální IP adresy. Mají tak větší šanci dostat se na reálný počítač a neposílají své pakety mimo. Rozsah portů je v tomto případě široký z jednoho důvodu – škodlivý kód zkouší, který port je otevřený, tudíž by se přes něj mohl dostat do nového PC. V tomto případě pomůže otestovat počítač na přítomnost virů, trojských koňů a adwaru. S viry a trojskými koni vám pomůže program AVG, který najdete v aktuální verzi zdarma na našem Chip DVD. Na přítomnost adwarového kódu otestujete počítač například pomocí freewarové utility Ad-Aware, kterou si můžete stáhnout na adrese www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/bezpecnost/ochrana_pocitace/adaware. Pro jistotu můžete počítač zkontrolovat podobným programem z dílem Microsoftu s názvem www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/bezpecnost/ochrana_pocitace/windows-defender. Pro jeho 100% funkčnost ovšem musí proběhnout ověření legálnosti vaší kopie systému Windows.
Druhou nejpravděpodobnější příčinou může být síťový protokol IPX/SPX. Pokud jej pro práci s počítačem nutně nepotřebujete, odeberte jej ze systému.
Zvolte Start/Ovládací panely/Síťová připojení, vyberte připojení, kterým jste připojeni k internetu, klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. V nově otevřeném okně uvidíte seznam aktuálně nainstalovaných protokolů a služeb. Pravidlem je, že pokud daný protokol nebo službu nepoužíváte, je zbytečné mít je v systému. Odeberte tak všechny protokoly a služby, které nepotřebujete. Tím byste měli dosáhnout zmizení nadměrného odesílání paketů, k k a navíc budete mít o něco bezpečnější počítač, protože jste zmenšili počet možností, přes které je možné se do vašeho systému dostat.
Posledním řešením je blokace těchto ochozích paketů firewallem. Vytvořte si pravidlo, ve kterém zakážete všechny porty kromě těch, které nepoužíváte.

12 Sítě

Monitorování zapnutých PC

V panelovém domě máme vytvořenu vlastní LAN síť se dvěma servery. Jeden slouží k routování společného připojení k internetu (Linux) a druhý jako souborový server (Windows 2000). Existuje program, který by po síti zaznamenával dostupnost těchto serverů a počet připojených PC v síti?
TIP: Pokud potřebujete jednorázově zjistit, zda je daný počítač zapnutý, můžete použít příkaz PING. Tento postup je značně jednoduchý a vyžaduje dokonalou správu IP prostoru v síti. Navíc takto můžete zároveň zjistit stav pouze jednoho počítače.
Druhou možností je využití programu pro skenování sítě. Jedním z nejlepších je freeware Angry IP Scanner. Stáhnout si jej můžete na adrese www.stahuj.cz/internet_a_site/monitoring_site/angry-ip-scanner. Po spuštění zadáte rozsah IP adres, které má program ověřit, a počkáte, než se odešlou veškeré příkazy PING. Na rozdíl od klasického příkazu PING zde máte k dispozici i síťový název počítače a MAC adresu síťové karty, přes kterou je připojen. Opět se ovšem jedná pouze o jednorázové ověření stavu na síti.Ve vašem případě bude nejlepším řešením použít program Servers Alive. Pro nekomerční využití je zdarma a můžete si jej stáhnout na adrese www.woodstone.nu/salive. Program pracuje pouze v prostředí Windows 2000/XP.
Po spuštění můžete zadat IP adresy, které chcete sledovat, a nastavit interval, po kterém bude na jednotlivé IP odeslán příkaz. Na rozdíl od předchozích dvou řešení nepracuje Servers Alive pouze s metodou PING, ale nabízí několik možností pro ověření. Pro každou IP adresu lze nastavit jiný způsob ověření, čímž dosáhnete maximální účinnosti programu. Pokud tedy chcete například monitorovat výchozí bránu nebo webový server, zvolte jako testovací příkaz http, DNS nebo UDP protokol. Pokud zde navíc máte nainstalovaný i databázový server, můžete testovat pomocí prázdných SQL dotazů. Na jednu IP můžete nastavit v jednotlivých sledováních libovolné množství testovacích parametrů. Můžete tak například sledovat dostupnost jednotlivých služeb na serveru.

13 Internet

Obcházení blacklistu stránek

V práci máme na výchozí bráně blacklist stránek, které nejdou otevřít. Místo nich se objeví informace, že daná adresa je blokována. Používáme Windows XP Professional a všichni zaměstnanci mají omezená práva. Existuje možnost, jak tento blacklist obejít?
TIP: Pokud nemáte přístup k možnosti změnit síťová připojení a nastavit výchozí bránu, která tento blacklist nemá, bude řešení obtížné.
Prvním možným řešením, které má ovšem menší nevýhodu, je využít archiv WWW stránek. Vtip spočívá v tom, že na stránky nepřistupujete přes jejich doménu, ale prohlížíte je z paměti archivu. Výborný a celkem „čerstvý“ archiv má vyhledávač Google. Na www.google.com napište do vyhledávání doménu, kterou máte blokovánu a kterou chcete vidět. Ve výsledcích hledání poté klikněte pod popiskem stránky na odkaz Archiv. Zobrazí se vám stránka, jak si ji naposledy zapamatoval tento vyhledávač.
Pokud by zklamal Google, můžete využít služby www.webarchive.org. Zde vložte URL stránky a systém vám nabídne výsledky.
Jediným problémem je v případě tohoto řešení aktuálnost, tedy spíše neaktuálnost. Tento způsob se hodí spíše pro statické stránky, ne tedy například pro zpravodajství. Google má většinu stránek v archivu starou kolem dvou dní, u webarchive.org si můžete zvolit datum, ze kterého chcete stránku zobrazit.
Druhým řešením je místo domény zadat IP adresu daného serveru. Tento „fígl“ ovšem nemusí vždy spolehlivě fungovat, protože některé blacklisty pro blokování stránek si doménová jména přeloží i na IP adresy a ty následně blokují také. Druhým zádrhelem může být více serverů na jedné IP adrese. To se může stát hlavně u menších stránek, které jsou umístěny u některé hostingové společnosti. Zde je na jednom serveru (IP adrese) i několik desítek doménových jmen. Výběr doménového jména se poté řídí HTTP protokolem. Ten ovšem pomocí IP adresy nepředáte, a tak většinou skončíte na webové prezentaci poskytovatele hostingu.
Doménové jméno si na IP adresu můžete přeložit snadno pomocí příkazu PING. Pokud do příkazového řádku napíšete ping www.seznam.cz, dostanete v hranaté závorce IP adresu serveru, v tomto případě 212.80.76.3. (Pozn.: U velkých portálů typu seznam.cz můžete dostat zpátky jinou IP. Je to dáno tím, že DNS server má pro jedno doménové jméno několik IP z důvodu výpadku jednoho serveru nebo rozdělení zátěže na více fyzických serverů).
Michal Šuráň

14 Word 2000, XP, 2003

Odstranění rušivého pozadí obrázku

Pozadí vloženého obrázku často není čistě bílé, a proto jsou v dokumentu zřetelně vidět jeho rozměry. To se vám nelíbí – chcete, aby bylo pozadí „průhledné“.
TIP: Word nabízí jednoduchou možnost, jak nastavit určitou barvu jako průhlednou a tím ji udělat neviditelnou.
Klikněte levým tlačítkem myši na vložený obrázek. Objeví se panel nástrojů „Obrázek“. Pokud ne, klikněte pravým tlačítkem myši na některý ze zobrazených panelů nástrojů a vyberte položku Obrázek. Pomocí ikon na tomto panelu nástrojů můžete mimo jiné měnit nastavení jasu a kontrastu. Kliknutím na druhou ikonu zprava můžete „Nastavit průhlednou barvu“, tedy například barvu pozadí obrázku, které nechcete, aby bylo vidět. K tomu stačí kliknout změněným kurzorem myši na požadovanou barvu na obrázku, která se má zobrazovat jako průhledná.

15 Excel 2000, XP, 2003

Rychlá záměna řádků a sloupců

Všechna data už máte do tabulky v Excelu zadaná, ale právě se ukázalo, že by bylo lepší prohodit řádky se sloupci. Zadávat všechna data znovu se vám nechce, a tak by se hodilo nějaké elegantnější řešení.
TIP: Takové „řešení“ je přímo součástí Excelu. Označte oblast, v níž chcete zaměnit řádky a sloupce. Pak pravým tlačítkem myši klikněte na vybrané buňky a z kontextové nabídky zvolte příkaz Kopírovat. Nepoužívejte příkaz „Vyjmout“, jinak Excel potřebnou funkci nenabídne.
Poté klikněte pravým tlačítkem myši například v novém prázdném sešitu do buňky, která se má stát horním levým okrajem budoucí tabulky. Buňka se nesmí nacházet v označené oblasti.
Z kontextové nabídky spusťte kliknutím na příkaz Vložit jinak stejnojmenné dialogové okno. Aby se při kopírování zaměnily řádky se sloupci, nezapomeňte ještě zaškrtnout položku „Transponovat“. Nakonec klikněte na OK.
UPOZORNĚNÍ: Dialogové okno „Vložit jinak“ vám kromě této funkce nabízí spoustu dalších možností, pomocí nichž můžete přesně určit, co se má se zkopírovanými daty stát. Místo celých buněk tak můžete vložit například jenom „vzorce“, „hodnoty“ (tedy výsledky vzorců bez samotných vzorců) nebo třeba „formáty“. Stačí jen označit příslušnou volbu.

16 Excel XP, 2003

Jak se zbavit panelu nástrojů „Revize“

Při otevírání některých souborů zobrazuje Excel automaticky panel nástrojů „Revize“. Nepomůže ani zavření panelu nástrojů a uložení souboru. Při příštím otevření souboru je tu zas.
TIP: Daný soubor se nachází v režimu sledování úprav. Ten se spouští, pokud buď sami pošlete soubor dalšímu příjemci pomocí příkazu Soubor / Odeslat / Příjemce pošty (na revizi)..., nebo pokud takový dokument pomocí této funkce dostanete e-mailem od někoho jiného.
Jste-li odesílatelem takového souboru vy sami, ukončíte režim sledování tak, že na panelu nástrojů „Revize“ kliknete na ikonu Ukončit revizi.... V následném dialogovém okně klikněte na Ano, soubor uložte a restartujte Excel. Panel nástrojů „Revize“ zmizel.
O něco složitější to je, pokud jste soubor v tomto režimu od někoho dostali emailem. Na panelu nástrojů je totiž v takovém případě pouze tlačítko „Odpovědět se změnami“. Nejprve musíte přes nabídku Nástroje / Zámek / Odemknout list zrušit případné zabezpečení proti úpravám. Pak v nabídce Soubor klikněte na Vlastnosti. Zobrazí se vlastnosti dokumentu. Vymažte všechny položky, které začínají podtržítkem (postupně je vždycky označte a pak klikněte na tlačítko Vymazat). Dialogové okno zavřete kliknutím na OK. Nakonec odstraňte panel nástrojů, uložte soubor a restartujte Excel. Tím je panel nástrojů „Revize“ zrušen.

17 Windows XP

Zrušení zobrazování systémových složek v nabídce Start

Mnozí uživatelé odkazy na systémové složky „Hudba“ nebo „Obrázky“ v nabídce Start vůbec nepoužívají. V některých případech, např. ve školicích centrech, by bylo dokonce vhodné zrušit jejich zobrazení najednou ve všech počítačích.
TIP: Spusťte Editor registru a přejděte na klíč „HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersion ExplorerAdvanced“. Aby se od této chvíle přestal v nabídce Start zobrazovat odkaz na složku „Hudba“, vytvořte pomocí nabídky Úpravy / Nový / Hodnota DWORD položku „Start_ShowMyMusic“ a dvojitě na ni klikněte. V dialogovém okně „Upravit hodnotu DWORD“ nastavte „hodnotu“ na „0“. V tabulce dole najdete hodnoty DWORD pro další systémové složky.
Provedené nastavení se dá nyní snadno přenést na další počítače. Nejprve ve stromové struktuře vyberte klíč Advanced, pak otevřete nabídku Soubor / Exportovat, v dialogovém okně „Exportovat soubor registru“ zadejte libovolný název souboru a vyberte cílovou složku pro uložení souboru. Než kliknete na tlačítko Uložit, zaškrtněte ještě možnost „Vybraná větev“. Pak otevřete exportovaný soubor v textovém editoru a vymažte veškerý obsah kromě prvních dvou řádků Windows Registry Editor Version 5.00 a samozřejmě kromě všech řádků, které začínají použitými hodnotami DWORD v uvozovkách. Takto upravený soubor pak můžete přenést do jakéhokoli systému Windows XP. Stačí na něj pak v Průzkumníku dvojitě kliknout a bezpečnostní dotaz potvrdit kliknutím na Ano. Systém poté automaticky uloží nastavení do registru. Funguje však až po restartování počítače.
REGISTRY: Hodnoty pro odstranění zobrazení složek
Systémová složka Hodnota DWORD
Plocha Start_ShowMyComputer
Místa v síti Start_ShowNetConn
Ovládací panely Start_ShowControlPanel
Dokumenty Start_ShowMyDocs
Hudba Start_ShowMyMusic
Obrázky Start_ShowMyPics

18 Windows XP

Jak rychle obnovit výchozí nastavení firewallu

Hrůza, do počítače pronikl trojský kůň... Už jste se ho sice zbavili, ale nejste si jisti, zda náhodou nepozměnil nastavení firewallu ve Windows XP. Manuálně kontrolovat všechna nastavení se vám však nechce.
TIP: Rychlé obnovení výchozího nastavení firewallu je možné v Centru zabezpečení. Klikněte na ikonu Brána firewall systému Windows a přejděte na kartu Upřesnit. V části „Výchozí nastavení“ pak klikněte na tlačítko Obnovit výchozí. Následný bezpečnostní dotaz potvrďte kliknutím na Ano. Tím vymažete i veškerá vlastní nastavení firewallu.
Výchozí nastavení firewallu můžete obnovit i přímo z příkazového řádku. V nabídce Start klikněte na Spustit, jako příkaz zadejte „cmd“ a stiskněte klávesu Enter. Do příkazového řádku pak vložte příkaz Netsh firewall reset.

Chyba měsíce: Příliš pomalý RAID systém ze dvou pevných disků

PROBLÉM: Náš čtenář byl zklamaný. Inspirován testem pevných disků v minulém čísle Chipu si zakoupil dva SATA pevné disky značky Seagate, aby je se svou intelskou základní deskou od MSI provozoval v rychlém režimu RAID 0. Různými benchmarkovými nástroji však zjistil, že oba jeho disky společně nedosahují ani poloviční rychlosti než jediný Seagate Barracuda 7200.10. Čtenáře jsme proto požádali, aby nám počítač přinesl do laboratoře.
DIAGNÓZA: První zkouška potvrdila čtenářovy poznatky: náš diskový benchmark vyvolal silně kolísající čtecí rychlosti mezi 20 a 40 MB/s – samotný disk Seagate Barracuda dosahuje v průměru přes 60 MB/s. Abychom vyloučili vliv operačního systému nainstalovaného na RAID discích, instalovali jsme do počítače ještě třetí disk, na který jsme operační systém zkopírovali. Pak jsme bootovali z tohoto disku a znovu změřili rychlost čtení a navíc i zápisu. Obě se pohybovaly kolem velmi nízkých hodnot, 20 až 40 MB/s. Zkoumali jsme tedy nastavení RAID: jediný variabilní parametr – velikost „RAID Stripe“ – byl nastaven na standardní velikost 128 KB. Změny této hodnoty situaci nijak neovlivnily. Jakmile jsme zrušili spřežení RAID, zjistili jsme očekávaný výkon přes 60 MB/s. Nakonec jsme instalovali Matrix Storage Manager, nástroj Intelu pro správu RAID disků
A hned tu byla varovná zpráva: druhý RAID disk hlásil „chybu SMART“. Nespecifická chybová zpráva nás přiměla změřit samostatně druhý disk – a hle, ten dosahoval jen 10 až 20 MB/s.
ŘEŠENÍ: Druhý pevný disk byl evidentně silně brzděn nějakou závadou a pravděpodobně by brzy hrozil kompletní výpadek. Kdyby byly v BIOS aktivovány SMART zprávy, čtenář by tuto diagnózu ihned poznal sám. Vadný disk jsme nechali u výrobce vyměnit za jiný – a dosáhli jsme očekávaných 120 MB/s.

Dokumenty ke stažení