Softwarové videostřižny do 4000 Kč
Nové kamery, nové formáty, nová média – s tím vším si musí poradit i nové programy pro střih videa. Vyzkoušeli jsme, které programy jsou pro domácí video nejlepší..
Harald Fette, Vratislav Klega
V tomto článku najdete:
6 střihových programu do 4000 Kč
Test s pěti různými kamerami
Tabulka: Výsledky v přehledu
Chip souhrn: Poradce při nákupu
Takové video nemůžete nikomu ukázat: místo jako na svatbě sedí otec jako na pohřbu, svědek koktá u přípitku, opilí hosté vytahují oplzlé vtipy. Video ze svatby by rozhodně mělo vypadat jinak. Je tedy čas pustit se do práce: střih, ozvučení, film je třeba optimalizovat a nakonec vypálit.
Dříve byl postup jasně daný: program importoval video z DV pásky a vypálil je na standardní DVD. Dnes je možností daleko více. Můžeme si vybrat mezi poměrem stran 4 : 3 a 16 : 9, zvolit formát DV, MPEG, nebo HDV. Kamery už neukládají video jen na pásek, ale také na DVD, paměťové karty, a dokonce i na harddisky.
Stejné množství voleb máte i při výstupu. Chcete hotový film vypálit jako DVD Video, nebo jej nahrát do přenosného iPodu či PSP? Někteří uživatelé přišli na chuť službám Web 2.0 a video nahrávají na YouTube. Stále častěji je v obýváku televizor s obrazovkou 16 : 9 s označením HD ready, na kterém by byla vidět každá chyba při renderování. Možností výstupu je prostě spousta.
Se všemi novými formáty a médii musí videoprogramy počítat, bez zaváhání musí vyřešit možný problém. Jsou však současné nástroje natolik vyspělé?
IMPORT & FORMÁTY
Jen některé programy zpracují všechny formáty
Pokud připojíte k počítači běžnou videokameru, jako například Canon MVX 460, pracují střihové programy naprosto korektně i bez nastavování – je jedno, zda použijete formát 4 : 3, nebo 16 : 9. Pro majitele kamer, které zrovna ukládají do pohodlného DVD formátu MPEG-2, máme jedno doporučení: Pinnacle Studio. Program automaticky a správně analyzuje, zda je filmový materiál ve formátu 16 : 9, nebo 4 : 3. Výsledkem je správně zvolený poměr stran. Žádný z ostatních programů nemá automatické rozpoznání dokonalé. Pokud si nastavení nezkontrolujete ručně, může být obraz zkreslený. Ani u Pinnaclu však nefunguje vše bez chybičky: VOB soubor z DVD není možné otevřít přímo, ale je potřeba jej importovat přes speciální funkci, která se nachází v menu File. Pořád je to však lepší než v případě programu Magix Video deluxe. Tento nástroj neumí vůbec importovat DVD, dokáže jen otevřít VOB soubory. Navíc pokud není video v rozlišení 720 × 576 bodů, musíte odpovídající rozlišení nastavit ručně. Na to narazíte např. při použití kamery Panasonic SDR-S150. Ta totiž ukládá video v rozlišení 704 × 576 bodů.
Při importu HD materiálů neměla většina programů žádné potíže. Správně byla rozpoznána HDV kamera od Sony i poměr stran 16 : 9. Pouze Premiere Elements nenabízí pro HDV plný komfort: při ukládání z kamery totiž nedokáže automaticky rozpoznávat scény. Ty musíte dohledat později ručně. To je velice nepříjemné, obzvláště u videa s vysokým rozlišením, jehož soubory mají mnoho gigabajtů.
U Cyberlinku jsme během testování zaznamenali neočekávaný pád, a to během importu HDV. Jinak běžel program bez problémů, včetně komfortního rozpoznávání scén. Ještě jeden pohodlný tip pro všechny, kteří se detailně nevyznají ve všech formátech: Ulead VideoStudio. Tento program sice nerozpozná poměr 16 : 9 u MPEG videa, zato na poprvé překousne jakýkoliv důležitý datový formát. Nebudete muset ručně nastavovat žádné podrobnosti o formátu.
ZPRACOVÁNÍ & STŘIH
Dva nástroje přesvědčily skvělými efekty i střihem
Nejlepší zpracování nabízí Magix a Pinnacle, množství i kvalita filtrů jsou na výborné úrovni. Nástroj Magix Video deluxe nabízí výborné čištění, zesvětlení, úpravu kontrastu, ostrost i barevnou optimalizaci. Co se týče zpracování zvuku, Magix se drží v čele. Import zvukového klipu provádí program automaticky, rušivé šumy, jako je vítr, zvuk motorku kamery nebo cvakání ovladačů, odstraňuje odpovídající nástroj.
V Pinnacle Studiu můžete rychle pracovat pomocí časové osy, program se postará o přesný střih a k dispozici je i dávkové zpracování. Nejprve si připravte střihové značky a samotné rozstříhání nechejte udělat najednou v jednom procesu. Pinnacle nabízí hromadu přechodových efektů, včetně vysoce kvalitních 3D, které samostatně stojí hromadu peněz.
Cyberlink PowerDirector zpracovává filmy rychle a s uspokojivým výsledkem. Důvod: software sází na automatickou optimalizaci filmu. Jedno kliknutí a PowerDirector vyspraví ostrost, světlost, vyfiltruje ze zvuku vítr i bručení kamery. Pro ctižádostivé uživatele, kteří do úpravy rádi investují více času, však Cyberlink nabízí méně možností individuálních úprav.
Premiere Elements a Vegas Movie Studio jsou ořezané verze profesionálních programů. Pro Premiere Elements to znamená mnoho prvotřídních efektů, které je možné pomocí keyframes optimálně nastavit. Jinak však chybí základní funkce, jako je například stabilizace obrazu, které si Adobe nechává jen pro drahou verzi k Premiere Pro. Jednu vychytávku ale nová verze přináší: Elements má nyní scénář (storyboard), což je však u konkurence již dlouhou řadu let standard.
Problémem programu Movie Studio od Sony je to, že funkce pro zpracování videa mají složité ovládání, zkrátka nic pro nezkušené uživatele. Příkladem za všechny je Compositing modul, který je zastrčený v tuctovém podmenu. Proč je to tak krkolomné? Filmové efekty jsou skutečně třída: úprava odstínu videa, simulace různých zrnění – vše dodává videu dotek profesionálního zpracování z Hollywoodu. Vlastně můžeme směle program doporučit uživatelům, kteří již mají zkušenosti s používáním softwaru od Sony. Nadšení uživatelé oblíbeného hudebního editoru Acida, kteří jsou zvyklí na netradiční prostředí a chtějí vyprodukovat kvalitní film, mohou v Movie Studiu celkem rychle vytvořit kvalitní díla. I při zpracování zvuku nabídne Vegas Movie Studio silné nástroje, ovšem jen pro zkušené.
VÝSTUP & KVALITA
Vítěz testu utíká všem – za extra funkce si však připlatíte
Tradiční postup, tedy vypálit video na DVD, dnes není jedinou cestou. Starší programy měly problémy s DVD authoringem, výrobci však na této oblasti zapracovali. Vytvoření DVD s efektním menu již není žádným problémem. Přesto je potřeba přijmout určité kompromisy: Ulead například šetří na počtu DVD šablon. Na druhou stranu umí program již dnes vytvořit HD-DVD.
Co se kvality obrazu týče, máme jednoznačné doporučení: Magix Video deluxe. I při bitrate 4 Mb/s dokázal kodek u náročných scén, jakými jsou oheň, vlny nebo kouř, zachovat plnou kvalitu bez artefaktů a bloků. K tomu potřebuje mnohem méně času, jelikož vše zvládne na jeden průchod. Všechny ostatní programy – kromě Cyberlinku – konvertují ve dvou průchodech, aby kvalita obrazu byla co nejlepší. A to je navíc třeba přijmout kompromisy v podobě kvality: ve filmech, které vytváří Pinnacle Studio nebo Premiere Elements, vidíte sice velké množství detailů, ale občas se vytvoří bloky, na které u Magixu nenarazíte. Velkou nevýhodou pro Elements je to, že jako jediný nepoužívá pro MPEG výstup Smart Rendering. To znamená, že kóduje vždy – i když filmový materiál již existuje ve správném formátu.
Programy určené pro méně pokročilé uživatele nabízejí dobré výsledky: Ulead velice dobře eliminuje bloky, ovšem za cenu horší ostrosti obrazu. Cyberlink směřuje ještě více k horší ostrosti. Nástroj od Sony podá lepší obraz, srovnatelný s nástrojem Ulead. Při renderování však musíte opustit přednastavený MPEG profil, s ním dobrého výsledku nedosáhnete.
Nedávno vzrostla obliba přenosných přehrávačů videa, na což museli reagovat výrobci softwarů. Magix přidává podporu jen za 15 eur, Sony si nechává tuto specialitu jen pro svou profesionální verzi, která stojí 500 eur. Pro export na Playstation Portable a iPod používají programy rozdílný kodér, což má velký vliv na obrazovou kvak litu. Ulead používá jen normální MPEG-4 kodér, stejně tak Pinnacle využívá pro export DivX kodek. Kvůli tomu je obraz neklidný a trochu vybledlý. Nejlepší formát pro iPod a PSP je H.264 (AVC). Ten používá Premiere Element, PowerDirector i Video deluxe. Jen s těmito programy lze očekávat video bez chyb a artefaktů – požitek z dokonalého videa s klidným obrazem a jasnými barvami bude dokonalý.
ERGONOMIE & VÝKON
Jen jeden program je rychlý a uživatelsky přívětivý
Mnoho funkcí a zároveň dobrá přehlednost v jednom balení, to je mistrovský kousek. Programu Cyberlink PowerDirector se skloubení povedlo nejlépe. Jen Pinnacle Studio může částečně držet krok. Od nahrání filmu z kamery až po vytvoření DVD, včetně individuálního layoutu DVD menu, jde práce snadno od ruky. Díky bezproblémové práci s různými datovými formáty je i VideoStudio vhodné pro začátečníky. Vítěz testu Magix nabízí sice podrobnější a složitější možnosti nastavení, i méně horliví uživatelé se však po krátké době celý proces naučí. Je však potřeba mít nějaké zkušenosti, abyste správně nastavili všechny detaily. Stručná příručka vám s nastavením příliš nepomůže.
Ještě horší je Vegas Movie Studio: zde se proklikáváte přes menu jako ve starém kancelářském programu. Pohodlný průvodce vypadá docela jinak. Ostatní střihové programy dělí plochu na nahrání, zpracování a výstup. Překážkou je orientace v Movie studiu – program je vytvořen z profesionálního programu. Kvůli tomu již nejsou funkce vysvětlovány, předpokládá se dobrá znalost problematiky.
A jakým způsobem využijí programy nové, výkonem nadupané procesory? Všechny programy jsou optimalizovány pro vícejádrové procesory, ale ne všechny zcela dobře: jen PowerDirector a MovieStudio dokáží využít obě jádra na 100 %. Pinnacle sice používá 90 % výkonu jádra, ale pouze špičkově. Při renderování dokáže využít jen zhruba polovinu výkonu. Hůře využije vícejádrové procesory VideoStudio: produkt společnosti Ulead využije jádra nejvýše na 70 %. Ostatní však pouze na 35 %.
Závěry testu
Amatérským filmařům můžeme doporučit dva programy: vítěze testu Magix Video deluxe 2007 a cenový tip Pinnacle Studio 10. Oba programy nabízejí mnoho funkcí a efektů. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že s Magixem máte více možností, Pinnacle má zase snadnější ovládání. Oba navíc využijí moderní výkonné počítače s dvoujádrovými procesory. Kdo bude chtít později použít profesionální program, tomu doporučujeme Premiere Elements s prvotřídními filtry. Příležitostní kameramani uspějí s programy VideoStudio 10 a PowerDirector 5. Cenový tip Pinnacle Studio 10 byl vůbec nejlevnějším programem v testu.
Naleznete na Chip DVD
Na Chip DVD jsme pro vás nachystali 1,4 GB dat! Připravili jsme ukázkové verze všech nástrojů, abyste si mohli programy sami vyzkoušet. Jedinou výjimkou je produkt od Magixu, který se nám tolik líbil, že jsme zajistili plnou verzi programu! Nejedná se přímo o vítěze testu, ale o nástroj MAGIX Movie Edit 10 Silver, který však z hlediska svých kvalit drží s vítězem krok. Pouze některých funkcí je méně. Více se o programu dočtete na straně 30.
Test kompatibility: Import z kamery
Různé kamery, různé formáty: Importují střihové programy filmový materiál korektně?
SONY HC3
Cena vč. DPH: 33 000 Kč
Rozlišení 1 440 x 1 080
Formát MPEG2-TS
Médium MiniDV páska
Připojení Firewire
Možný problém: HDV kamera
Při importu si musí program poradit s přechodem na rozlišení 1920 x 1080 bodů.
JVC EVRIO MG 505
Cena vč. DPH: 33 990 Kč
Rozlišení 720 x 576
Formát MPEG-2
Médium pevný disk
Připojení USB
Možný problém: Smart Rendering
Nahrávání ve formátu DVD Video je pohodlné – software nemusí film znovu kódovat.
PANASONIC SDR - S150
Cena vč. DPH: 21 300 Kč
Rozlišení 704 x 576
Formát MPEG-2
Médium SD a SDHC karty
Připojení čtečka SD karet
Možný problém: správné rozlišení
Programy by měly automaticky nastavit rozlišení pro DVD Video, tedy 720 x 576.
CANON MVX 460
Cena vč. DPH: 17 995 Kč
Rozlišení 720 x 576
Formát DV-AVI
Médium MiniDV páska
Připojení FireWire
Možný problém: 08/15 kamera
Programy musí samozřejmě zvládat i formát DV-AVI.
HITACHI GX 3100
Cena vč. DPH: 13 990 Kč
Rozlišení 720 x 576
Formát MPEG-2-VOB
Médium 8cm DVD
Připojení USB
Možný problém: import DVD
Programy musí správně analyzovat strukturu DVD.
- Software - Softwarové videostřižny do 4000 Kč (568.11 kB) - Staženo 1601x