Širokoúhlý trend
Dvacetipalcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické devatenáctipalcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší. Chip testoval, co nové monitory TFT dokáží.
Martin Jäger
V tomto článku najdete:
Dvanáct dvacetipalcových monitorů
TFT (16 : 10) za ceny od 7500 Kč
Podrobnosti k vybavení
Velký přehled výsledků testu
Souhrnný přehled s tipy před nákupem
Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na dvacetipalcové modely formátu 16 : 10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1680 × 1050 obrazových bodů za ceny, které začínají už kolem částky 8000 Kč. Za to, že jsou tak levné, přitom nevděčíme jenom cenové válce mezi výrobci. Výroba dvacetipalcového monitoru stojí prakticky stejně jako výroba devatenáctipalcového. Dvacetipalcový monitor ve formátu 16 : 10 má plochu 179 čtverečních palců, což je jenom o málo víc, než je plocha devatenáctipalcového panelu ve formátu 5 : 4 (176 čtverečních palců).
Přesto nabízí dvacetipalcový monitor zhruba o 35 procent víc obrazových informací. To je pro uživatele výhoda, protože stále víc programů pracuje s postranními lištami nástrojů. Nejlepším příkladem jsou Windows Vista – jedině na širokoúhlém monitoru má člověk pohodlně přehled o doplňkových nástrojích, tzv. gadgets.
Testovali jsme celkem dvanáct aktuálních modelů dvacetipalcových monitorů. Devět z nich patřilo mezi dražší monitory s kvalitními panely MVA, PVA a IPS (cenové rozpětí od 11 000 do 26 000 Kč), tři modely patřily mezi levnější monitory s panelem TN (cena do 8500 Kč).
KVALITA OBRAZU
Grafici volí NEC, hráči dávají přednost Dellu
Nejlepší hodnoty v oblasti kvality obrazu má monitor MultiSync 20WGX2 od firmy NEC se širokým symetrickým úhlem pohledu, vysokým maximálním a solidním šachovnicovým kontrastem (černá/ bílá/černá), jemným rozlišením stupňů šedi a přesnou reprodukcí barev. Hodí se tak pro jakékoli účely – od kancelářských až po grafické práce a samozřejmě také pro stříhání videa.
Stejně jako u ostatních testovaných modelů je však jeho doba odezvy u pohybujících se obrázků ještě příliš dlouhá. V praktickém testu se závodní hrou „Need for Speed Underground“ byl obraz v pohybu výrazně rozostřený. V tom jsou devatenáctipalcové monitory vyráběné pro hráče mnohem lepší. Z testovaných monitorů se nám zalíbil model 2007WFP od Dellu. Jeho průměrná doba odezvy u stupňů šedi šest milisekund sice není nejrychlejší, ale pohyb dokáže zobrazit nejostřeji.
Enormně vysoký maximální kontrast (2504 : 1) v případě modelu Flatron L204WT od LG je vlastně trik a pro praxi nemá žádný význam. Monitor jednoduše snižuje podsvícení, jakmile jas obrazu jako celku klesne pod určitou hodnotu. Naopak jeho šachovnicový kontrast, který je důležitý pro zobrazení textu, je s hodnotou 32 : 1 průměrný.
Dobrým šachovnicovým kontrastem se může pochlubit monitor SyncMaster 205BW od Samsungu. S hodnotou 121 : 1 je tento poměr třikrát vyšší než u nejlepších z testovaných monitorů. Samsungu se navíc daří potlačovat přesvícení bílých ploch na černých testovacích obrazech. Pro zobrazení textu je tak tento monitor přímo ideální. Bohužel jinak má TN panel tohoto monitoru jenom průměrné parametry.
ERGONOMIE
Philips ukazuje ostatním, jak se to dělá
V ergonomii jednoznačně prohrál monitor L204WT od LG. Tlačítka menu OSD jsou sice označena na přední straně, ale umístěna jsou vzadu. Zdířky pro připojení kabelů jsou navíc tak nízko, že musíte monitor při zapojování obrátit vzhůru nohama.
Jak to má správně vypadat, to ukazuje monitor 200WP7ES od Philipsu. Jeho výška se dá nastavovat v rozmezí 14 cm, takže se dá optimálně přizpůsobit výšce uživatele. Příjemným vedlejším efektem podstavce s funkcí otáčení a naklápění a kloubem k překlopení na výšku je to, že se při zapojování kabelů pohodlně dostanete ke všem zdířkám. Přesto stojí monitor na stole jako přibitý. Díky panelu IPS se symetrickým úhlem pohledu se dá účelně využít i funkce překlopení na výšku.
Hodně nervů nás stál monitor PW201 od firmy Asus s jeho senzorovými tlačítky. Občas reagují okamžitě, někdy s prodlevou, někdy dokonce vůbec. Lepší je proto nainstalovat ho přes dodávaný ovladač pro Windows.
VYBAVENÍ
Blu-ray a HD-DVD zvládnou jedině Dell, LG a Samsung
Svoji slabou stránku spočívající v nastavení však monitor PW201 od firmy Asus kompenzuje výbavou. Až na připojení SCART nabízí totiž všechny běžné analogové obrazové vstupy včetně komponentního. Navíc má jako jediný zabudovanou webovou kameru pro videochat. Většina testovaných monitorů se přitom omezuje na klasické vybavení počítačového monitoru, které tvoří jeden vstup VGA a jeden DVI. Model S2110W od firmy Eizo má dva vstupy DVI-I, do kterých se dají připojovat buď analogové, nebo digitální zdroje signálu.
Největší pokrok se ukázal u napájení monitorů. Většina přístrojů totiž v pohotovostním režimu spotřebovává méně než 0,1 W bez ohledu na to, zda má externí, nebo interní zdroj napájení. Neslavnými výjimkami jsou v tomto případě monitory od firem Acer a Viewsonic, které i „ve spánku“ spotřebovávají až 3 W.
Pokud plánujete, že budete na svém monitoru v budoucnu sledovat také filmy na discích Blu-ray nebo HD-DVD, případně televizní vysílání HDTV s ochranou proti kopírování, dávejte pozor, aby monitor zvládal ochranu HDCP proti kopírování přes vstup DVI. Z testovaných monitorů to totiž uměly pouze modely od firem Dell, LG a Samsung.
Závěry testu
Jedno náš test ukázal naprosto jasně: i v případě dvacetipalcových širokoúhlých monitorů musí člověk za špičkovou kvalitu obrazu ještě připlatit, o čemž svědčí cena vítěze našeho testu, monitoru MultiSync 20WGX2 od firmy NEC (kolem 15 000 Kč). Samsung ale s modelem SyncMaster 205BW dokazuje, že přijatelný monitor vhodný prakticky k čemukoli, od zpracování textu až po stříhání videa, se dá pořídit už i za cenu těsně nad 7000 Kč. Pohybující se obraz je však zatím slabým místem všech monitorů, které jsme testovali.
Rafinované detaily
S KAMEROU
Webová kamera s rozlišením 1,3 megapixelu, zabudovaná v monitoru PW201 od firmy Asus, bohatě stačí pro videotelefonování a la Skype nebo pro autoportréty.
POŘÁDNÉ REPRODUKTORY
Stereofonní reproduktory v monitoru S20-1W od firmy Fujistu Siemens poskytují nezvykle sytý zvuk.
SNADNÝ PŘÍSTUP
U dražších modelů, např. u monitoru 200WP7ES od Philipsu, si při hledání USB portu už nemusíte vykloubit ruku. Velmi chvályhodné!
EXTRA VSTUPY
Se vstupy SCART, S-Video a Video si monitor AL2032W od firmy Acer poradí i se starší zábavní elektronikou.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Dvacetipalcové monitory TFT (16 : 10)
Poradce při nákupu
* Rozlišení
Pozor, ne všechny dvacetipalcové monitory TFT jsou stejné. Hlavně u levných modelů se nedejte nalákat na nízké rozlišení, např. 1440 x 1050 obrazových bodů. Jediné použitelné rozlišení u širokoúhlých dvacetipalcových monitorů je 1680 x 1050 pixelů.
* Doba odezvy
I když jsou panely stále rychlejší, určité rozostření obrazu při pohybu se projevilo u všech testovaných modelů. Náruživí hráči nebo filmoví nadšenci by si měli podle možností ještě před koupí vyzkoušet, zda jim tenhle nedostatek nebude vadit.
* Vstupy
Za standard je dnes považován alespoň jeden vstup VGA a jeden DVI. Některé modely nabízejí ještě další vstupy, které jsou běžné u spotřební elektroniky. Zdířky USB na monitoru vás zase mohou zbavit změti kabelů na psacím stole.
* Přehrávání HD
Podpora ochrany HDCP proti kopírování je u této třídy monitorů ještě spíš výjimkou. Pokud tedy budete chtít sledovat filmy na discích Blu-ray nebo HD-DVD, připadá momentálně v úvahu jedině monitor 2007WFP od Dellu, L204WT od LG nebo 205BW od Samsungu.
* Možnost otočení na výšku (funkce Pivot)
Pozor, pro práci na výšku jsou vhodné jenom panely MVA, PVA a IPS. Ověřit si to můžete snadno tak, že panel naklopíte dopředu a dozadu. Kontrast by měl klesat v obou směrech stejně. Pokud ne, jedná se o panel typu TN, který pro funkci Pivot není vhodný.
1 NEC MultiSync 20WGX2
Vítěz testu a cenový tip
Monitor 20WGX od firmy NEC Display Solutions se díky vysokému kontrastu a velmi dobré reprodukci barev skvěle hodí pro profesionální grafiku, střih videa nebo i kancelářské aplikace.
Cena vč. DPH: cca 14 500 Kč
8 Samsung SyncMaster 205BW
Použitelný dvacetipalcový monitor TFT za cenu těsně nad 7000 Kč. Panel typu TN v tomto modelu nabízí vysoký šachovnicový kontrast a díky podpoře HDCP je vhodný i pro přehrávání filmů na discích Blu-ray a HD-DVD.
Cena vč. DPH: cca 7500 Kč
JAK JSME TESTOVALI DVACETIPALCOVÉ MONITORY TFT
Nejdůležitějšími parametry kvality obrazu jsou vysoký jas, dobrý kontrast, rovnoměrné a barevně věrné osvícení a široký úhel pohledu. V případě ergonomie jde o práci s monitorem: Dá se nastavit výška a je uspořádání nabídky pro nastavení (OSD) logické? Hodně vstupů a dalších prvků vybavení, jako jsou třeba reproduktory, přináší body v hodnocení vybavení. Dokumentace by měla být snadno pochopitelná, vytištěná na papíře a podrobná. Do hodnocení servisu jsme započítali záruční dobu.
Graf:
7,5 % Dokumentace
50 % Kvalita obrazu
25 % Ergonomie
7,5 % Servis
10 % Vybavení
- Hardware - Širokoúhlý trend (492.24 kB) - Staženo 1033x